• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hrast vjerojatno ima bolju ogrijevnu vrijednost od cera, ali mora biti jako suh (2+ godine od kalanja). Možda je dobar za peći, ali za šparet nije. Nikad ga ne ložim samog, uvijek kombiniram s bukvom ili grabom. Ako bi ložil samo hrast moral bi jako voditi brigu da na vrijeme doložim drva na vatru. Cer rađe gori. Barem ja imam takvo iskustvo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jesu sigurno. Ako su jako suhi, hrastov suk dobro dojde da malo duže gori kaj se jednom naloži.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,810
@iwanho
Cer je vrsta hrasta, a udio srži kod lužnjaka slična je ko i kod kitnjaka 90-95% (ovisno o mikrolokaciji). Lužnjak je povoljniji od kitnjaka za tehniku jer uglavnom ima pravilnije deblo, kaj rezultira i kvalitetnijom mehaničkom obradom.

A kaj se tiče ogrijevne vrijednosti...ona je direktno povezana s vlagom drva. Tak da one fore "daj mi spili drva dok se nisu presušila" su bedastoće. Ak u peć (ili šporet) hitiš mokro drvo, dio ogrijevne energije se bude potrošil na izdvjajanje vode iz drva i zato duže gori. Dok suho drvo izgori brže, ali daje više topline (to je razlog zakaj se drva nesmeju cepati presitno).
Ja uglavnom kurim samo hrastovinu i nema problema, al nju treba pripremiti za zimu unapred, jer se sporo suši radi tzv. "tila" (izrasline koje začepljuju drvne žile...takve izrasline imaju i dud i jasen, zbog tog su dobre za izradu bačvi).

Još jedna zanimljivost kod ogrijevne vrijednosti...hrast, bukva i grab imaju jako slične vrijednosti, al hrast radi debele kore ima povećani udio pepela u svojem kemijskom sastavu. Zato vam se čini da gori slabije od bukve ili graba.

Najte zameriti na dužem postu, al osjećam dužnost predati bar dio znanja koji sam ja pokupio s ovog foruma.
Ak je neko za još kaj zainteresiran slobodno pitajte, ako znam rado bum odgovoril
Lepi pozdrav svima
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
lakše je ispiliti mokro i svježe drvo jer je mekše za rezati. Kad se iscjepaju pa se suše 6-.8 mjesi , onda svako gori. U mene se drva spremaju 2,3 . mjesecu pa se suše do zime.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
pa normalno da nije cer...vjerojatnije da je kitnjak u svojim podtipovima... uglavnom, oko mene nema cera i ja ga u životu nisam vidio uživo...
Ja sam ga prekjucer nasao u susjedovoj sumi. I to nebi bio siguran,da nisam nasao kapicu od zira. Tocno je tak kak je opisano,kapica sa "dlacicama".

Poslano sa mog Hummer koristeći Tapatalk
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

interesantna rasprava, interesantna, veliš ne smiju se nacijepati presitno, mmmmmm, drugim riječima, ako sam iscijepao kubik na 'trešće', a jedan kubik nisam, onda budem iz neiscijepanog kubika dobio više!? ma dajte ljudi, ne pričati bedastoće, kubik je kubik, kak got bio nacijepan, narezan.

makar po meni, najbolji suk je dimenzija 50cmx10cm. Znači ne dulje od 50 i ne većeg promjera od 10cm.

I naravno da se 'živo', mokro drvo lakše pili i cijepa, pa mekše je, ali oprez, ujedno je i teže pa je to ona vječita 'muka', jel teže dizati, ili teže cijepati :(inlove):

Naravno to ja onako, iz svog iskustva, to nije iz nikakve knjige :drink:

evo i filmića, pogledajte od kad je. (2008.)

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=e2Y0A-BDaxE[/YT]
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,810
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Ne budeš dobil iz kubika više ili manje ak cepaš sitno ili krupno, nego ti sitnija drva budu prije izgorila i dala topline više nego ti treba u tom trenutku. Onda jedno vrijeme ne budeš nametal u peć, pa se bu ugasilo, pa buš opet išel kuriti. Ovak hitiš veći komad koji polako gori i kad je pred kraj deneš opet na žaravku. A ne ko moj tetak, sve scepa na sitno i to mu onda gori ko ludo, onda mu je vruće pa otvara prozore. Radi se o raspodijeli topline u jedinici vremena.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

austrijanci preporučaju 5x5 cm debljinu cijepanica...vrag zna zakaj, kad smo mi pametniji...:icon_weed:

pufera si treba metnut, onda ti je u interesu da što prije zgoriju drva...i tak te grije voda iz pufera...a netreba stalno nalagat...
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

A zbog čega mi nebi bili pametniji od Austrijanaca...koji je razlog da su oni pametniji?
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,810
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Da se razme, ovo kaj ja pričam (cepanje na sitno ili krupno) se odnosi na kurenje u šporetima i pećima bez automatike.
A taj pufer je odlična stvar...kolega s posla ima od 800 litri i po zimi nameće svakih dan i pol, a grije površinu od cca. 80m2
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

800 litara vode na 70 celzijevaca = 72 kwh...
tvoj kolega ima ludu izolaciju...:(nerd):
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

A zakaj samo na 70°C? Kumče i ja 'punimo' do kraja :(giggle): cca 97°C, a bome nekad i više :(inlove):

Pufer bez izolacije, ne bi išlo gospodo, ne bi... nema sa grijanjem i puferom kompromisa, ili sve ili ništa... Ne znam čemu toliko 'razbijanje' glava oko toga.
Tu na ovom forumu sve vrijedne ruke, i zbog toga totalni respekt.... Dam se kladiti da ohoho vas može gotovo sve sam izvesti u SSM varijanti, kad bi to naravno htjeli!

Jel ima netko da pita jel se može auto voziti na 3 gume, kotača, ili bez volana?

Kod grijanja na drva, pri tome mislim na totalni komfor primjeren vremenu u kojem živimo, kompromisa nema, sve se mora poštovati i onda je to to.
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

samo 70 stupnjeva zato jer se na višim temperaturama ludo stvara kamenac...kaj vam nisu rekli ovi kaj su prodavali pufera da se preporuča temperatura do 70...ne i preko...
al ak moramo zračunat, u 800 litara vode na 99 stupnjeva možeš spakovat oko 105 kilovata topline...i opet na 36 sati, mili moj, luuuda izolacija...potrošnja ispod 3 kwh po satu...na osamdeset kvadrata...:(giggle):

ili da računamo pošteno, u kotal natrpa 50 kila drva i iz toga izvuče 200 kwh ukupno...opet troši 6 kwh na sat...i opet luda izolacija...

e sad ga ukakaj i reci da nema izolaciju...:(giggle):
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Ma taj pufer je izgleda dobar samo za ''šlepanje'' preko noći. Meni bi dobro došao jer zimi ne volim da ustajem rano , a moram.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

dobar je i preko dana jer dok gori u peći nema zatvaranja klapne...čuva peć i dimnjak, bez obzira kakva drva imaš...
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,810
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

DARIJUS vjerojatno misli na izolaciju na kući...da, ima izolaciju od stiropora, a sami pufer normalno da ima izolaciju (od impregnirane spužve deb. 12cm) . Kad smo ga unosili u kotlovnicu bil je duplo manji bez izolacije:icon_biggrin:
 

Najnoviji postovi

Na vrh