• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ovo smo zrušili da bumo prodali, al vele ovi kak to kupuju da nisu dobri, da malo srca imaju, tak da sad bumo to spilili na furčeke i doma kalat.
Ovak na slici dobro zgleda, al do tam je teško dojti jer moram prek potoka jednoga, sad je baš teško kad ima dost vode, al ferguson se neda. [emoji6]

New York-Paris-Peckham
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam sudeći prema srcu prvo pomislil da se dela o ceru. Jel to možda hrast lužnjak? Njega kod mene gotovo pa nema. Koliko sam čul od šumarke, on raste gdje ima dosta vlage, a koru ima sličniju ceru nego hrastu kitnjaku.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Kod mene cer ima puno grublju koru,ali i vise srca,manje ovog bjela izvana od ovoga tu na slici,pod korom. Ali vele da on nije dobar za stolariju.

Poslano sa mog Hummer koristeći Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,545
zbog tog bijelog ga i neće kupit...makar svejedno mislim da nebi trebal odmah odustat od prodaje, i takva roba ima svojeg kupca...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Mislim da je lužnjak,mada ga neki i tu zovu cer,sad kaje neznam.
A motorke su bile 372 i 545 Husqvarna.
Nebi odustal ali kaj sad snjima?Doma ih nemrem tak cele šlajsati a tu nemreju ostat,moramo to zrezat.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Darijus,pa onda ovo oko mene kaj ljudi vele da je cer,ustvari nije cer,jer sam sve skupa mozda 10-15 puta videl takve kapice od zira. Da su takve.

Poslano sa mog Hummer koristeći Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,545
pa normalno da nije cer...vjerojatnije da je kitnjak u svojim podtipovima... uglavnom, oko mene nema cera i ja ga u životu nisam vidio uživo...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,567
Ali ga zato ima kod mene i to u dosta velikom postotku u svim mojim šumama. Evo kako izgleda cer.

IMG-20181104-155202-1.jpg


Malo je previsok, tako da ni ne stane na jednoj slici.

A ovo je dvogodišnja mladica cera.

IMG-20181104-155305-1.jpg


Ima i hrasta kitnjaka.

IMG-20181104-155845-1.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
DARIJUS,
hvala na prilogu. No u njemu se cer spominje kao podvrsta hrasta. Šumarka s kojom sam razgovarao me je ispravila kad sam ja to rekel. Rekla je da je cer zasebna vrsta, a ne podvrsta hrasta. Samo prenosim osobe riječi koja bi u tom dijelu trebala biti stručna.
Prepoznavanje cera od hrasta kitnjaka mi uglavnom treba kod rušenja, a tada obično nema ni lišća, ni žira. Dakle ostaje samo kora. Sad ću ponoviti što sam doznao od prije spomenute šumarke.
Hrast kitnjak ima svjetliju i manje grubu koru od hrasta lužnjaka i cera. Hrast lužnjak ima koru tamnu poput cera ali nešto manje grubu, no grublju nego hrast kitnjak. Cer jedini od njih ima crvenilo u udubinama na kori. To crvenilo nije jednako izraženo po cijelom opsegu. Više se ne sjećam s koje strane je jače, a s koje je slabije izraženo. Ako sam u nečem ja pogriješil (ili šumarka), molim znalce da me isprave.
Evo dvije fotke. Na jednoj su 2 hrasta kitnjaka koja još uvijek rastu, a na drugoj je cer koji je prošlu zimu završil u šparetu. :fiery:
20150315-7
20150315-1
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,567
Ove dvije slike lijepo dokazuju da se može po kori zaključiti da li je hrast ili cer. Kod nas je uobičajeni naziv (za hrast, bilo koji) "dub" (ustvari za hrast kitnjak), za koji vjerujem da je najzastupljenij. Dok cer je cer ili cerić.
Jedna zanimljivost je da je jedna moja šumska parcela naziva "pod ceriće".
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,282
ivanho.. ova druga slika je garant cer,,,
mada i mene prošle godine ta kora je zajebala,,,
naime po kori misleći da je cer,,, ja roknem drvo,,
kad je pao,, u presjeku je bio hrast ,, ili ti ga "dub"
po kojem moje selo nosi ime,, "Dubrave"
mada cer bar ovi veći imaju onu kvrgu na jednoj strani koja nastaje pri velikim hladnoćama,,, koja nastaje od pucanja prilikom smrzavanja,,
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
To drvo sa druge slike i kod mene zovemo cer i bas u jednoj sumi imam problem da je vecina ispucala od mraza, a lepi samo tako. Hrast takodje zovemo i dub. On ima dosta glatkiju koru i ja ga po tome razlikujem. Ima i nesto izmedju njih niti je glatko niti toliko hrapavo i mi ovde kazemo beli cer, a mislim da ga negde zovu granica ili grancica.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,669
a pošto ti je potok blizu, logično bi bilo da je lužnjak...naime lužnjak je dobil po lužnatoj zemlji u kojoj raste, a koja je lužnata baš radi potoka i viška vode
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
DARIJUS,

nisam pametan kaj reči i kome vjerovati. Šumarki koja je završila šumarski fakultet ili wikipediji? Ja sam do razgovora s njom smatral da je to vrsta hrasta, ako nikad do pregleda tvojeg linka nisam čul ili videl naziv hrast cer. Uvijek se kod mene govori samo hrast ili samo cer.

ZGseljak,
koliki je udio srca (tamni dio) u promjeru hrasta lužnjaka. Kod kitnjaka je to 85-95%, ovisno o terenu na kojem raste.

Hrastovina je bolja za tehniku, a cerovina za ogrijev.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,567
Pa i ne baš. Hrastovina je bolja za tehniku i najmanje deset puta bolja za ogrjev od cera (barem je takva situacija kod nas). A pogotovo hrast koji raste južnije od Pazina. Znači na terenima sa crvenicom. Cer kod mene je u prednosti da brzo naraste.
 

Najnoviji postovi

Na vrh