• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
A zakaj prije te teške dionice ne zašperaš diferencijal, obzirom da je ravni put? A da i nije, zašperan te bude nosil uvijek prema bregu.
Ursus je sila💪, nema kaj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
@Kupljenec , šperu se koristi na traktorima na kojima se možeš pouzdati u nju.
Raketa to, na žalost, nije.
Većom brzinom možeš samo prehititi prikolicu.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Uzbrdica je, kamen, neravan put, samo to se ne može najbolje vidjeti na kameri. Špera nekad toliko i nije potrebna, dovoljno je pomoći mu samo malo sa kočnicom da bi nastavio dalje, a brže nebi smio ići ovuda a niti bi mogao jer bi drva za čas sletila sa prikolice pod put. Drugu prikolicu smo natovarili još više nego ovu i uz ovu uzbrdicu nije ni pomislio da bi stao jer je ipak bila špera potrebna zato što je bio i veći teret.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
@Kupljenec , šperu se koristi na traktorima na kojima se možeš pouzdati u nju.
Raketa to, na žalost, nije.
Većom brzinom možeš samo prehititi prikolicu.
Ja ne kužim zakaj svi tak blatite Imt R seriju? Meni to nije jasno. Po čemu ona nema pouzdanu šperu? Ima sigurno da ima. Kaj se tiče veće brzine mislil sam malo veća da je bila išlo bi sigurno bez špere.
Šteta kaj svi imate takvo mišljene o R seriji a tolko gospodarstva ju ima i vjerno im služi za sve poslove. Dal je ljubomora u pitanju ili kaj? Pa to je zbilja bezvremenski stroj za sve poslove kolko got misli neko da nije.
Isto tak je nekome Ursus, Zetor ili pak neki Universal ili kaj ja znam, kaj ko ima vjerno ga služi kad nemamo za bolje.
Zato ne kužim kak svi pljuju po raketi, a opet morate znat da neko ima traktore od svojeg rada a ne od poticaja. I kak i kaj imaju tak i delaju.
@Borisllav360 a to sve uslužno radiš?
Sad je i najbolje biti u šumi nema vrućina 😉
Nego jel neko zna kak se more voziti internacionalni prijevoz drva iz jedne države u drugu, znači zanima me iz Slo u Hr? Jel se smije i kakav je postupak?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
@Kupljenec, nitko ne pljuje, već rijetko kojem takvom špera radi a i generalno je manje pouzdana od bilo koje špere na Zetoru/Ursusu/Universalu...
Moraš znati tehničku pozadinu onoga kaj to znači:
Svi spomenuti imaju redukciju iza špere, jedino IMT 533/539/542/549 imaju diferencijal direktno na poluosovinama.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Kad idem u šumu obavezno otpajam lajtunge i ispuštam plavi van. Čak i filtere mjenjam da nebi nekaj ostalo…
Ma ja sam mislil na ove kaj voze na poticaj, kaj bi se oni bezveze vozili, viš da je njima sve skupo, a niš svoje ne troše samo gunđaju, ja bi takvima naplatil plavi disel 10 kuna, evo ti pa plati kad ne plaćaš sa svojim novcima.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
@Kupljenec, nitko ne pljuje, već rijetko kojem takvom špera radi a i generalno je manje pouzdana od bilo koje špere na Zetoru/Ursusu/Universalu...
Moraš znati tehničku pozadinu onoga kaj to znači:
Svi spomenuti imaju redukciju iza špere, jedino IMT 533/539/542/549 imaju diferencijal direktno na poluosovinama.
S tehničke strane si u pravu za redukciju ali kaj se kvalitete tiče moje iskustvo govori da na IMT-u kanđa špera nikad ne ode. Dok kod Zetora, Ursusa puca vilica, a kod Unija štifti kod male neopreznost ;)
 
  • Like
Reactions: ZJ

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Ne volim ga, to svi valjda znaju.
Ali motor mu je ludilo, puca od snage.
Svaka čast (y)
Da, čak mislimo da ima bolji motor nego onaj na duplaku i oštriji je na gasu. Nekad je ovaj radio svaki dan u šumi, vitlao i vozio drva dok je sezona rada, a sad radi ako baš mora, ovo mu je treći par zadnjih guma u 15 godina.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
S tehničke strane si u pravu za redukciju ali kaj se kvalitete tiče moje iskustvo govori da na IMT-u kanđa špera nikad ne ode. Dok kod Zetora, Ursusa puca vilica, a kod Unija štifti kod male neopreznost ;)
Ne ode, kad ju na IMT-u rijetko tko koristi ;)
Teško ju je i uzubiti, jer treba veliki pomak zadnjih kotača radi direktnog diferencijala.

Kaj se ovoga drugoga tiče, ima ljudi koji paze, a ima i onih koji stanu cijelom težinom tijela na šperu na pedalu. Pa jel onda čudo da pucaju vilice ili kaj već?
Znaš da je moj manji "ko TV " iznutra, a i susjedov je takav (sličan, hmmm...) s preko 15t sati i neotvaranom getribom. Pa kad oni nisu zdrobili diferencijal ili strgali šperu, onda je valjda vječna :)
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Pa ni mi na Uniju nakon skoro 50 god. nikad nismo dirali šperu, sve je gore još orginal. Da se je pazilo na nju, nije sigurno. Gazilo se ko je kak stigal po njoj.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Ne ode, kad ju na IMT-u rijetko tko koristi
Tam negde, nekad, ne tako davno, pisalo se da ferac bes špere nejde nikam...... Sad ju rijetko ko koristi :unsure:
I sad ga ti znaj kaj je od toga istina i ko je u pravu....
Ja bum ostal kod svojeg mišljenja iz svog iskustva oko popravaka špera na raznim modelima :ppozdrav:
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
ja sam oro sa susedovim 560 i stisnal sam šperu kada sam došo na jako mokro. kada sam izašao iz mokroga na susedovu njivu da se okrenem koja je jako suha zaboravil sam isključiti šperu(mislil sam da je ko na mom 533 da se sam iskopča). trebalo mi je 20 metara da se okrenem i bilo mi je cudno zašto tako veliki ajnšlag. pogledam dole i vidi mšpera ukoščana . iskopčal sam ju i traktoru nije ništa.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Da, samo na 560 postoje reduktori iza diferencijala.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,939
Tam negde, nekad, ne tako davno, pisalo se da ferac bes špere nejde nikam...... Sad ju rijetko ko koristi :unsure:
Nekad je 533 bio vrh vrhova. Svi su plaćali da im on izore a ne da se igraju konjima. i tad je "radila" špera.
Danas rijetko tko ore sa 533/539. Plate onoga sa 101 plug i stvar gotova, a za po dvorištu i cesti mu ne treba špera.
Kolega ima 533 (među prvima mu je punac kupio to čudo 60i neke), ima i Dajca, ali naruči susjeda i on sa svojim JD to obavi za pola sata.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Ma danas ako imaš traktor ispod 100 konja koji nije na dugmiče i nema 39 brzina koje more raskoliti i 14 rikverca i 8 brzina kardana i po cesti ide ispod 63...... jednostavno te sram reči da imaš traktor.
A ako imaš takav.... špera postaje prošlost ko i traktori koje mi spominjemo
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,366
Pa ne razumijem vas, malo pogledaj amere švabe. Svijet je napredovao a s njim i tehnologija poljoprivrede. Jel bi rađe sjedio u 539 sa kabinom il nekoj novoj makini ?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,939
Pogledaj isto njih od kuda počinju. Koliko kod njih koštaju r/d za takve traktorćiće. Kod nas te ucijene da se popravak ne isplati, to kupe od tebe, zamijene neki prekidač i prodaju za 2ili 3x skuplje
 

TomGun

Aktivni član
Tu od
24 Svi 2019
Poruka
75
U subotu malo natezanja s hrastom koji se srušio preko potoka dubine 1m, hrast je promjera isto 1m, na kraju iscijepan dao 8 metara drva....
Motorka Stihl 661CM se pošteno napila vode :)
Video:

Hrast i Stihl 661CM
 
Na vrh