• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,044
Ja sam razmisljao kako to porusiti bez vitla i dosao do zakljucka da treba stablo rezati tako da ga zasiljis kao olovku.
Tako je minimalna mogucnost da stisne pilu.
Kad ga odrezes, onda ga traktorom treba zakapciti kod panja i odvuci u stranu da se oslobodi sa bukve.
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Vidiš, ja mislio da je sa špagama vitlo puno sigurnije nego obično sa polugom, kad ono isti vrag.
Ak 4T vitlo trga šumske lance kaj tek rade ova jača vitla?

Dobro da ni ništa puklo u koljenu, malo mirovanja i oporavit ćeš se.
Vj. si vidio moj post prije par dana..gdje se to nebi desilo da je vitlo sa špagama, ipak je novije i sigurnije..a ovdje je očiti problem u kvaliteti lanca..ja imam 5 t. Krpan..i lance stare 20 godina,kupio ih na sajmu u Radgoni..ujedno treba i lamelu podesiti..kad negde zapne..ona mora prokliziti..
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,411
Tak su i meni objasnili, al to sam više mislil u smislu da je to jeben posao za napravit, ve bi to i na glodalici nekima bil problem 😅

Ovo sam našel na starim gruntu na najžima, je to alat za kopanje korita? 🤔
Matek, s tim moreš jedino kuhače delati🤣. Za korita kopati je bila sekira takvog oblika kaj je tu kraj gletve
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,601
Ja sam imal skoro sličnu situaciju sa lancem. Bukva se naslonila na drugu pa sam pokušaval potegnuti. Bil je već sumrak tak da sam skužil kad je pukel lanac jer se zaiskrilo. Refleksno sam se bacil bočno u trnje ko nogometni golman. Sajla sa čokerima je preletila točno onud gde sam stajal jer sam vitlal malo pod kutem u odnosu na traktor i otišla jedno 10 m ispred traktora. Ovaj koji je bil s menom se us***. Mislil je da me pogodila. A ja se dižem iz trnja… 😬
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
View attachment 46186
Gotova sezona za jedno vrijeme. Vitlali, Puknuo šumski lanac, najjaci koji biokovo commerce ima, i odletilo mi u noge. Nista puklo, osteceni ligamenti i meniskus. Par šavova, antibiotik, tetanus i horizontala.....
Isusek, brzi oporavak ti želim, da čim prije bude kak je bilo. Ali ako trebaš kakvu pomoć samo reci, ja se prvi stavljam na raspologanje za pomoći, ak ti sad na pol ostal posel. Ako kak moremo pomoći siguran sam da bi se našla ekipa, vjerujem da bi ti pomogli, ja stojim odma za pomoć, čak i pilu novu dajem u takvu pomoć😉Nabavim i vitlo i traktor i sve kaj treba kad je takva situacija. 😉
Najčešće mi je 25 i dalje km do šume pa mi je veličina (količina) ipak bitna :ppozdrav:
Eh i meni je i dalje, ja imam sad šumu kaj moram vozit skoro ko danas raketu u jednom smjeru cca3h. Ali opet nebum puno tovaril, bolje pomalo pa se više put vozim.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,634
Ja imam zajebanu situaciju ,vjetar nedavno izvalio iz zemlje sve sa žilama cer i naslonio se na bukvu udaljenu 10-ak metara. Sad je na pola puta prema zemlji a ne smijem ga sjeci pod naponom je ,kontam bice dobro ako padne sam.
Nije ti neki problem, sva klina da ti ne uhvati motorku i nemas brige, prvo napravis zasjek na panju sa strane na koju ga mislis povuci, onda zavrsni rez s tim da prijelomnicu ostavi malo deblju vec inace. Onda na metar od panja zasjek sa kontra strane od prvoga i zavrsni rez i isto prijelomnicu ostavi malo deblju, u zavrsni rez nabiti kajlu samo toliko da drzi drvo da ne uhvati pilu. Iznad drugog reza sajla i upregni zetora, gas dok drvo ne padne na zemlju.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Vj. si vidio moj post prije par dana..gdje se to nebi desilo da je vitlo sa špagama, ipak je novije i sigurnije..a ovdje je očiti problem u kvaliteti lanca..ja imam 5 t. Krpan..i lance stare 20 godina,kupio ih na sajmu u Radgoni..ujedno treba i lamelu podesiti..kad negde zapne..ona mora prokliziti..
Nisam vidio post, valjda mi promaknuo.
Kako god ima iznad vitla zaštitna mreža, tako bi očito trebala bit i bočno gdje stoji čovjek.
Malo je to teško izvedivo ali imala bi svrhe.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
...
Kako god ima iznad vitla zaštitna mreža, tako bi očito trebala bit i bočno gdje stoji čovjek.
Malo je to teško izvedivo ali imala bi svrhe.
Vitlo s hidruličnim daljinskim upravljanjem... Onda možeš stajati pored trupca, tj iza sajle, a ne ispred nje (kod vitla).
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Vitlo s hidruličnim daljinskim upravljanjem... Onda možeš stajati pored trupca, tj iza sajle, a ne ispred nje (kod vitla).
Tu su već druge financije u pitanju
 
  • Like
Reactions: 402

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,601
Vitlo s hidruličnim daljinskim upravljanjem... Onda možeš stajati pored trupca, tj iza sajle, a ne ispred nje (kod vitla).
Al onda moreš traktor prevrnuti ako ne paziš… 😉
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
Moraš ga prehititi i z ručkama ili ak se zapetljaju špage...ma uvijek more krenuti krivo...
ali sve je manja šteta nego izgubiti glavu ili postati invalid :(
 

Najnoviji postovi

Na vrh