• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Nitko tome neće stati na kraj zato jer političarima nije u interesu. Oni ionako za ništa ne snose posljedice. Posljedice snosi raja. Sto milja tu, milijarda tamo.
U udruzi imamo jednog suca koji je u mirovini i razgovarao sam tako s njim i kaže da su kaznenim zakonom udarili na osnovna ljudska prava čovjeka. Ne kriminalaca nego običnih građana. I kaže postoji u zakonu da te neznanje ne opravdava. Dakle, ako postoji zakon a u zakonu to ne piše, postoji pravilnik za provedbu zakona i ako u njemu piše nešto a ti nisi znao, sud će ti oderati kaznu.
Problem je i taj što neznalice rade taj posao. Onog koji zna će satrat u mišju rupu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
@zgzac
Ne znam zašto si tako veliki nevjerni Toma. Ne znam koji si zakon čitao, ali postoji zakon o zaštiti na radu. Ova vlada uz toliko nerada ga još nije stigla promijeniti jer još uvijek piše ministarstvo rada i socijalne skrbi.
Ista stvar ti je bila i sa zakonom o šumama. Prijašnjima i sadašnjima. Prije nije bilo fizičke osobe kao takve nego samo pravne. S osnivanjem savjetodavne ubačene su u zakon i fizičke osobe odnosno u zakonu šumoposjednici/šumovlasnici ili kako god želiš.
U Zakonu o zaštiti na radu ovaj koji sada čitam se govori samo o poslodavcim, investitorima, dobavljačima opreme i radnicima.
Po pravilima EU koje su naši političari prihvatili pravila su jasna. Ako nisi osposobljen za rad s nekim strojem, alatom i napraviš si nešto liječenje plaćaš sam. To su nam govorili kad su nam držali tečaj. Svi mi znamo raditi s motorkom. Netko više netko manje. Ali kad si netko odreže dva prsta na nozi i dođe na hitnu liječniku je primarno njega zakrpati, ne pustiti ga da iskrvari i tek nakon sanacije ozljede bi trebalo popunuti obrazac za zdravstveno osiguranje. I takva pitanja postaviti. Jer s tim papirom imaš potvrdu da si u biti upoznat s pravilima zaštite na radu. Zato se zove rad s motornom pilom na siguran način.

.
znači onaj tko ima položeno za upravljanje pilom i odreže si dva prsta doktor ga pokrpa na moj trošak , a onaj drugi plača sam .

Ebaga ovaj koji ima položenotek taj bi morao sam platiti lječenje jer je bio upznat s posljedicama a nije se predržavao zaštite propisane uz njih ...idioti
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ništ ne kužim zakon ali u Evropskoj čvrstoj državi nitko ne smije u privatnu šumu jer ga vlasnik ganja sa puškom van osim VLASTI koja za to mora imati jak razlog i puno papira .
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
@puknuti
Iskreno, trebao bi biti idiot da si ideš odrezati prst na nozi samo da ne bi morao plaćati liječenje. Mislim da se tu ipak radi o nesreći ili nezgodi na radu. Zato se i zove zakon o zaštiti na radu.
Nije si odrezao ruku ili nogu, ali na pilani su dali čovjeku voziti viljuškar. Nije imao položeno i lik se parkirao ne baš na sredinu kruga, nego u dijelu manipulativnog kretanja viljuškara. Frajer ga nije vidio dok je vozio daske i uredno se zaletio u njega. Analogija baš i nije, ali osiguranje mu je odbilo isplatiti štetu. Da je ovaj s viljuškarom recimo tebi prešao preko noge, ti više ne bi imao noge, ne bi morao platiti liječenje jer bi liječenje platio poslodavac, a radnik i poslodavac kazne.

@željko kž
To ti je ono što sam pisao o osnovnim ljudskim pravima. Sudac je rekao da ti nikako ne možeš/smiješ zaštititi vlastitu imovinu. U americi i kanadi ne pomišljaš ući na nečiji ograđeni posjed. Znaš što te čeka. Zato meni ekipa koja mi je pokrala šumu smije pokazivti prstima da će me ubiti, prerezati vrat, ali ja ne smijem s devet cijevi izaći u lov na njih jer će me kad izađem policija uhititi.

Ovoj državi malo nedostaje do anarhije. Samo što će i onda kriminalci i političari raditi što žele.
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Sa ispitom i bez za motornu pilu ako ti se nesto desi ; u bolnici sigurno i provjereno neces platiti ljecenje ako imas uz zdravstvenu knjizicu i dopunsko osiguranje . Iz mog zavicaja prije mjesec dana mlađi decko je nastradao u sumi ( od motorke) i niko ga u bolnici nije pitao ima li ispit i kako je nastradao ..
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
negdje sam na tragu razmišljanja puknutog, onaj koji je položio ispit za rukovanje pilom na siguran način je valjda i čul na tom hebenom ispitu kaj je to siguran način. po meni trebali su ga tam navčiti da niti ne pali motorku ak nema zaštitne kacige, hlača, rukavica i čižmi koje zaustavljaju lanac pile. sad ispada da v šumu moreš sispitom i atestiranom pilom, ali zaštitnu opremu ti ne treba i ak imaš ispit moreš si i nogu odrezati i niko te ne pita zakaj nisi rukovao pilom na siguran način a položil si(čitaj kupil)
 

gpugelni

Novi član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
18
Najbolje bi bilo da se zabrani sve, od čekića do traktora tako da gospoda "profesionalci" mogu brati lovu od nas ovaca za šišanje, jel smijemo disati!?.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
negdje sam na tragu razmišljanja puknutog, onaj koji je položio ispit za rukovanje pilom na siguran način je valjda i čul na tom hebenom ispitu kaj je to siguran način. po meni trebali su ga tam navčiti da niti ne pali motorku ak nema zaštitne kacige, hlača, rukavica i čižmi koje zaustavljaju lanac pile. sad ispada da v šumu moreš sispitom i atestiranom pilom, ali zaštitnu opremu ti ne treba i ak imaš ispit moreš si i nogu odrezati i niko te ne pita zakaj nisi rukovao pilom na siguran način a položil si(čitaj kupil)

Pa ako je već tako , onda liječenje za povrede lica koje su osposobljene za siguran rad treba plaćati onaj koji im je dao to zvanje :icon_blackeye:
Zašto ih nije naučio kako treba jer da ih je naučio oni se nebi ni povrijedili , ako ćemo toliko idiotski da razmišljamo :icon_weed:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
A kolika su mjesecna davanja za obrt i 2 zaposlena prijavljena radnika, i mogu li se natjecati na natječajima za državnu šumu

treba ti cca 10000kn da povadiš sve papire i ateste to uključuje 2400kn godišnju članarinu u šumarskoj komori
2000kn su davanja za vlasnika obrta za ostale cca 1300kn s tim da ih prijaviš na minimalac,knjigovođa 625kn najam fiskalne kase 350kn još prireza i davanja 400-tinjak kuna
Ovo ti sve govorim jer sam sve to prošo prije 2 mjeseca
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Sa ispitom i bez za motornu pilu ako ti se nesto desi ; u bolnici sigurno i provjereno neces platiti ljecenje ako imas uz zdravstvenu knjizicu i dopunsko osiguranje . Iz mog zavicaja prije mjesec dana mlađi decko je nastradao u sumi ( od motorke) i niko ga u bolnici nije pitao ima li ispit i kako je nastradao ..

Pitaju,pitaju.....znam slučaj gdje je ćaća sina porezal al to nije smio reći da ne dobi prijavu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pa ako je već tako , onda liječenje za povrede lica koje su osposobljene za siguran rad treba plaćati onaj koji im je dao to zvanje :icon_blackeye:
ne j jer bi u tom slučaju došlo do kriminala na relaciji doktori tj. bolnice -rukovaoci i oni bi muzli lovu od ovih kaj obučavaju za motorku ..
To bi rezultiralo kaosom , nastajale bi razne agencije za nadzor i vještačenje .
Lakše je kaj veli ZJ , guliti raju koja si ne zna pomoči .

Zašto bi ja plačao lječenje nekome završene obuke koji pili granu na kojoj stoji .


vaš velečasni
 

davor539

Novi član
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
6
Prije 20 dana sam se porezao sa motornom pilom, imao operaciju i lezao 5 dana u bolnici. Imam zdravstveno, ali mi je taman par dana prije toga isteklo dopunsko osiguranje. Nemam polozeno za pilu i nitko me nista nije pitao.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ja sam imao slučaj da sam u firmi prijavljen bio kao pomočni radnik,odrezao si dva prsta sa cirkularom,bio u bolnici,na operaciji i nisam morao ništa plačat,dobio još povrat troškova lječenja od hzzoa pošto su to okarakterizirali kao povredu na radu. Naravno nisam imao nikakve papire o osposobljenosti za rad sa cirkularom,nit me ko pitao dal imam. Dobio jedino poslodavac neku simboličnu kaznu jer mi je dopustio radit bez osposobljavanja. Kasnije smo svi iz firme išli na neki tečaj o tome. Predpostavljam da je ista stvar i sa motornom pilom jer je sve to isti klinac. Troškove lječenja snosiš samo ako nemaš dopunsko osiguranje.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Decki do sad ste napisali toliko stvari o tim ozljedama da neznam kaj bi vam rekel.
Svatko ko stalno radi moze se ozljediti.
Jel ko od vas ikad pomislio da nezna sve i da je polozio bar taj dio koji najvise koristi nebi se ozljedio jer bi se znao snac i raditi sa tim strojem kako bog zapovjeda odnosno kako treba a ne kak se kome digne.

Tako da vi koji mislite da je to bacanje novaca i da vas drzava muze al vam to polozeno dobro dode radi vas samih i uvjek ce vam u glavi ostati neke stvari sa polaganja jer ipak meni je moje zdravlje najbitnije od svih uredaja kojim se koristim naravno na siguran nacin.

Razmislite malo.....!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,717
Oficir, sve to ima smisla...do određene granice.
Problem je, kao i uvijek, u izvedbi.
Ti tečajevi se prodaju kao formalnost i komad papira, predavači (većinom) predaju samo teoriju, praktični dio se marginalizira...
Takvi tečajevi nemaju svrhe, pogotovo pojedinačni, za svaki stroj ponaosob, osim za pobiranje novaca ili kazni.

Primjer: imaš položeno za motornu pilu, ali to ne vrijedi za čistač šume. Motor isti, gorivo isto, s jednim i drugim možeš rušiti stabla (istina, ne istog promjera). Dakle, dvaput platiti i slušati 90% istog seminara. Čemu?
Čemu će ti F kategorija, ak s njom nesmiješ voziti traktor? I da ne nabrajam hrpu nebuloza ...
Bez obzira na seminar, ja nebum rušil nikad nikaj deblje od 5 metri visoke šljive. Uvijek bum pozval nekoga koji to zna, imal on šaru ili ne. Iskustvo je presudno, a ne papir, no o tome nitko ne vodi računa. Sve se birokratizira, a ne mijenja se bit: proširivanje znanja i svijesti. Dok je god to tak, nema smisla i treba se tom formalizmu suprotstavljati.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
@zgzac
Ne znam zašto si tako veliki nevjerni Toma.

Ma nisam nevjerni Toma @mcmarko ..... Samo mi je vise preko glave varanja ovih ljudi u ovoj drzavi i izvlacenja novaca iz djepova na mutan nacin !! Trenutno je aktualno Polaganje ispita za uporabu pesticida, ali o tome je bila rijec i u Ministarstvu ( pise u Gospodarskom listu ), sto znaci da je "ipak" neki "blagoslov" aktualne vlade, ali o ispitu za Motorku ..... ne znam da je " gore" bilo spomena ...

A sto se tice sigurnosti na radu s motorkom .... evo ....
 

Prilozi

  • majstor.jpg
    majstor.jpg
    75.2 KB · Pregleda: 217

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ova slika je:icon_weed:

I ja sam protivnik deranja naroda i lova u mutnom što se tiče propisa, ali kad vidiš ovu sliku, ili neki dan vidim tipa kako prska kukuruz, jedan kraj grana je na 20 cm od tla, drugi na preko metra (njiva ravna), onda stvarno pomislim: nije sve za svakoga!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zj naravno da je to komad papira al recimo bas za polaganje za rukovanje motornom pilom ima prakticni dio koji traje oko 4h i pokazuje covjek koji dugo radi u hs i svatko odnas isproba rusenje i piljenje na siguran nacin.
Tak da puno toga dobro dode jer nekoe stvari neznas.
 

gpugelni

Novi član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
18
Koliko se plaća po dužnom metru izrada drva za ogrjev (ima i teh. drva) u vlastitoj privatnoj šumi (1/1) od strane unajmljenog obrta (ljudi koji se time bave) i da li je moguće ugovoriti izradu drva za ogrjev po principu 50:50, te da li se više isplati ugovoriti plaćanje po izrađenim metrima ili prije spomenutom 50:50 principu? Također ako netko zna za takve (ozbiljne i provjerene) obrte između Siska i okolice V. Gorice molim za p.p.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Zj naravno da je to komad papira al recimo bas za polaganje za rukovanje motornom pilom ima prakticni dio koji traje oko 4h i pokazuje covjek koji dugo radi u hs i svatko odnas isproba rusenje i piljenje na siguran nacin.
Tak da puno toga dobro dode jer nekoe stvari neznas.

Ljudi godinama ''peku zanat'' i opet nisu 100% sigurni tako da ovo priučavanje od 4 sata meni ne djeluje nešto mnogo korisno , korisno jeste ali ne baš e nekoj mjeri koliko je nahvaljeno
 

Najnoviji postovi

Na vrh