• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
dali bi ja mogao da kupujem i radim privatne šume ako nemam obrt, dali sam u prekršaju
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,824
Novcky, ti se držiš one: dobar susjed posudi (kalač), a dobra susjeda da (cijepati drva) :)

4-kraka: ruši drva prema rukovaocu ili kaj drugo?
Na mojem, ležećem, 4-kraka radi k'o zmaj.
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
ma ove dodatne sjekirice sa srtane su tak zavarili na glavnu sjekiru da su je s unutarnje strane (od stupa) zavarili točno okomito da prekoljeno drvo ne ide na stup, a prema van su te male sjekirice zakošene tak da ona dva vanjska komada gađaju ravno u noge ili kaj već je tu. a tak je napravljena da se neda okrenuti jer još ima i mali klin koji je u biti osigurač
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,824
To tak mora biti, jer bi inače drvo guralo sekiru van.
Više marketing nego korist.
 
Posljednje uređivanje:

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Smiju li se privatne šume (kupljene od vlasnika)izrađivati i prodavati drva ako nemam obrt
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ako si kupio šumu sa zemljištem. Dakle ako si vlasnik, šumoposjednik šume katastarski i gruntovno 1/1. Ako si u upisniku šumoposjednika na tržište smiješ stavljati vlastite drvne proizvode.
Moraš imati iskaznicu šumoposjednika.
Svejedno moraš tražiti doznaku jer moraš imati papire za porijeklo robe.
Ostalo ti je siva zona.
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
A kolika su mjesecna davanja za obrt i 2 zaposlena prijavljena radnika, i mogu li se natjecati na natječajima za državnu šumu
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
S obrtom možeš ići na licitacije za državnu šumu.
Što se tiče poreza idi u poreznu upravu i pitaj ili zovi obrtničku komoru.
Porez ti ovisi koliko ćeš plaćati radnike i sebe.
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
U HR u državnim šumama više za "fizičke osobe ( osobne potrebe) nema doznake, doznaku i posao, ili zakup mogu dobiti samo privatne firme koje imaju papire da se bave tim poslom, a i uprivatnoj šumi ti lugar mora doć doznačiti drva a da bi ih porušio po "našem zakonu" moraš položiti ispit za rad s motornom pilom ! a raspitaj se možeš prijaviti neki manji obrt ili kad pripremiš drva tad tražiš popratnicu za odvest doma, ( pa rođaku susjedu ... ) svako drvo na prikolici bi trebalo bit ćekićem obilježeno - tako kaže lugar ! ne traže to HŠ već MUPovci pojedini kompliciraju ... :)
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Opet se spominje "polozeni ispit za motorku "..... a jos dan danas mi nitko nije odgovorio na pitanje koje sam postavio ovdje na forumu - kad i tko je koga u sumi, ili putu, pital za papir o polozenom ispitu !?????
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Moj rođak je prijavio štetu na šljivama nakon leda, došla mu komisija za procjenu štete ; popisali i rekli mu da će dobit 14 !! Kuna po jednoj šljivi ! I rekli mu da ih moze porusit ako ima ispit za motornu pilu ali prije mora doc lugar i doznacit mu te sljive a on im rekao da nema ispit za pilu a oni mu odgovorili da ce mu iz sumarije poslat " strucnu " osobu da mu to porusi ali mora platit rusenje , sljive su doznacene bio lugar i ceka kad ce doc neko ih porusit - zaj.. se s prijavom stete ! Ja sam bio u sumi po drva ali me lugar nije trazio ispit za pilu jer ju i nisam koristio tovario sam lezevinu gotove komade! Ali je rekao da bi po utovaru trebao njega zvat da svaki taj komad pocekica .... ali da slobodno vozim jer nema vremena doc u sumu i cekat do kad cu ja sakupit i natovarit prikolicu drva ...
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
predpostavljam da si tovaril s kranom, kaj da te pital jel imaš položeno za rukovaoca šumarskog krana? jel bi onda njemu za volju tovaril na žgance. zato je najbolje v ameerike, zabiješ tablu privatni posjed, zabrana prolaza i na svojoj zemlji delaš kaj ti hočeš. i ak ti se kaj dogodi sam si kriv. već je neko ranije v temi napisal da ak ti se nekaj dogodi a nemaš ispit da moraš platiti bolničke troške, a ovi huligani kaj se na autoputu dogovore da se malo pokefaju, njima država plaća vidanje rana. zato i je tak kak je
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Opet se spominje "polozeni ispit za motorku "..... a jos dan danas mi nitko nije odgovorio na pitanje koje sam postavio ovdje na forumu - kad i tko je koga u sumi, ili putu, pital za papir o polozenom ispitu !?????

Kod nas te nitko ne pita u sumi ali zato nemozes dobiti liniju za samoizradu ako u sumariju nisi dostavio uvjerenje da si osposobljen za rad na siguran nacin,,,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
predpostavljam da si tovaril s kranom, kaj da te pital jel imaš položeno za rukovaoca šumarskog krana?

Samo ti njih podsjeti za kran , sutra odmah novi zakon da moraš imati položen neki psihotest za kranistu :icon_rofl:

Pitam se da ako siječeš ručnom testerom , onom ja tebi-ti meni treba li onda imati šta položeno ? Pa i sjekira , i ona je opasna , mnogi su i do nje nastradali i povrijedili se , trebalo bi i za nju uvesti stručno oposoboljavanje
A tek klini za cijepanje i macola , klin ako iskoči ubije odmah dva čovjeka :(n):
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Mnogi ovdje pricaju u prazno ! Bez zamjere, al tak je !! "Polomil " sam se trazeci po Zakonu gdje pise bilo sto o polaganje za motornu pilu.... nema .... Sve je to lov u mutnom !! Netko nekaj cuje iz " provjerenih izvora " i odma to stavlja ovdje na forum.
@cobra, pitaj ti svog lugara gdje je on procital da moras imati ispit i po kojoj tocki kojeg zakona ??!!
Ispravite me ako grijesim ...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,824
To nije briga onoga koji donosi zakone. Njemu ide prihod ili od doprinosa ili od kazne.
Cilj je zabraniti bilo kakvu aktivnost za sebe jer od nje nema poreznih prihoda
Tak je zabranjena samogradnja kuća, gospodarskih zgrada i da dalje ne navodim.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
@zgzac
Ne znam zašto si tako veliki nevjerni Toma. Ne znam koji si zakon čitao, ali postoji zakon o zaštiti na radu. Ova vlada uz toliko nerada ga još nije stigla promijeniti jer još uvijek piše ministarstvo rada i socijalne skrbi.
Ista stvar ti je bila i sa zakonom o šumama. Prijašnjima i sadašnjima. Prije nije bilo fizičke osobe kao takve nego samo pravne. S osnivanjem savjetodavne ubačene su u zakon i fizičke osobe odnosno u zakonu šumoposjednici/šumovlasnici ili kako god želiš.
U Zakonu o zaštiti na radu ovaj koji sada čitam se govori samo o poslodavcim, investitorima, dobavljačima opreme i radnicima.
Po pravilima EU koje su naši političari prihvatili pravila su jasna. Ako nisi osposobljen za rad s nekim strojem, alatom i napraviš si nešto liječenje plaćaš sam. To su nam govorili kad su nam držali tečaj. Svi mi znamo raditi s motorkom. Netko više netko manje. Ali kad si netko odreže dva prsta na nozi i dođe na hitnu liječniku je primarno njega zakrpati, ne pustiti ga da iskrvari i tek nakon sanacije ozljede bi trebalo popunuti obrazac za zdravstveno osiguranje. I takva pitanja postaviti. Jer s tim papirom imaš potvrdu da si u biti upoznat s pravilima zaštite na radu. Zato se zove rad s motornom pilom na siguran način.
Druga je stvar što oni ne zovu inspekciju rada a to im je dužnost. Kod ovakvih stvari zvati inspekciju i eventualno policiju.
Dalje, postoji Pravilnik o vrsti šumarskih radova, minimalnim uvjetima za njihovo izvođenje te radovima koje šumoposjednici mogu izvoditi samostalno,
u kojem piše sljedeće, citiram

IV. RADOVI KOJE ŠUMOPOSJEDNICI MOGU IZVODITI SAMOSTALNO
Članak 6.
(1) Šumoposjednik u svojoj šumi može samostalno izvoditi radove koji se izvode jednostavnim ručnim alatima kao što su: radovi pripreme staništa; radovi pošumljavanja; radovi njege; radovi pridobivanja drva; te ostale radove za koje je osposobljen. To je pravilnik iz 2007.
Dalje, postoji Zakon o zdravstvenom osiguranju zaštite zdravlja na radu
gdje se u člancima 56 - 68 piše o naknadi štete prema HZZO-u, pa to pročitaš, možeš i cijeli zakon. Koji je usput rečeno iz 2006. godine.
Onda imaš pravilnik o zaštiti na radu od genijalca mrsića od 1.7.2013 godine, a to pak nije ni za stražnjicu brisati.
Inače to su sve pravila europske unije. I još nešto. U Hrvatskoj postoji preko 9000 propisa. Što zakona, što podzakonskih akata, pravilnika, odluka. Sa zakonima EU nije usklađeno pet posto, a pogotovo s hrvatskim ustavom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I tko će onda tome stati na kraj???

I dalje oni tjeraju svoje kak im paše i izvlače se na EU, a zapravo naši zakoni nemaju veze sa EU!!!

A mi nek trpimo i zajebavamo se dalje!
 

Najnoviji postovi

Na vrh