• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Bok Bećari!!
Imam u planu napravit traktorski cirkular,,
Pilu imam fi 600,na njoj piše maksimalan broj okretaja 2500,,
E sad kolikog promjera trebaju bit remenice a da to bude donekle usklađeno,broj okretaja kardana je 540?
Nisam naišao na neku temu vezano za to pa pitam ovdje!


Ako želiš da sa 540 ideš na 2500 treba ti ubrzanje od 4,6 puta , znači remenica na kardanu treba da bude većeg prečnika (a samim time i obima) za 4,6 puta.
Ako hoćeš da radiš na manjem gasu traktora a opet da postigneš 2500rpm treba ti čak i veće ubrzanje od toga.
Primjera radi , remenica na gornjoj osovini ako je ti recimo 10cm donja bi trebala biti bar 45cm.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Cirkular če terat t-40 na koliko okretaja motora on vrti kardan na 540 okretaja?
Da htjeo bi da traktor vrti na manjim okretajima!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
On je na punom gasu 540 , e sad dijagram napamet neznam , pogledaj na obrtomijeru imaš sve napisano.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,066
Kod mene ima kardan direktno okretaje od motora, na 1000 okretaja imam 1000 okretaja na kardanu i 1:3 omjer remenice tako da bila radi na 3000 okretaja fi 500, snage koliko god se oće i mala potrošnja
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,270
Koja je prednost tih metrica? Prvo ih ispiliš u šumi, skalaš, dopelaš doma i onda to opet treba piliti i pospremati :icon_e_confused:
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Prednost je samo za prodaju jer se lakše palamudi sa merom.Za sebe je deblje najbolje več u šumi raspilit na kotače,a tanje može i dugi komadi da su pa se doma raspile na cikular ili banzek.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Jednostavnije za prodaju i jednostavnije za transport. Vidim kod vas se često iz šume voze skroz ispilana drva ali kod nas to baš niko ne radi.

Troši se puno vremena, trošak na gorivo i lance je veći, a kad pođeš kući veće su i šanse da pola ostane negdje usput. :)
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Na kotače može izrađivat drva tko ima svoju šumu,kod nas je sve državno i lugari nedaju drugačije nego na metre,
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Koja je prednost tih metrica? Prvo ih ispiliš u šumi, skalaš, dopelaš doma i onda to opet treba piliti i pospremati :icon_e_confused:

I ja se isto pitam.. Pravimo godišnje 30-40 metara drva i izvlačim trupce režem na panjeve i odmah se cijepa, samo se istovari u drvarnu i to je to :).
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
problem je da treba imat drvarnu za kratke komade, a metre je najlakše složit i pokrit, a i to je širina da se dobro suši i da ne pljesni u sredini
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Na kotače može izrađivat drva tko ima svoju šumu,kod nas je sve državno i lugari nedaju drugačije nego na metre,
Nebi se složio,jesi kad pital lugara jel može na kratke.
svaki če ti reči da može,ako ih ljepo složiš,kubik je uvijek kubik kak god ona bila rezana ili slagana.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Pa prva prednost je u prevozu....koliko samo moras tura napravit da bi dovuko 65 metar isjecenih u panjeve pogotovo ako je daleko.

Vidi se da drva nisu krupna i reko bi da je neka josika,znaci lagana pa nije tesko ni tovarit.
Kobi slozio 65 metar drva u panjevima ako se ne cijepaju odma
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Tako je @Vrsani, lako je Tiniju koji ima šumu ispred kuće. Vidio bi ja njega da treba u jednom smjeru 10 kilometara, kako bi on cijepao u šumi i vozio doma.
@Gogo..koja je to vrsta drveta..to je negdje kraj Drave?
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,270
problem je da treba imat drvarnu za kratke komade, a metre je najlakše složit i pokrit, a i to je širina da se dobro suši i da ne pljesni u sredini

Pa di ti držiš drva kad izrežeš te metrice??

Znam ja drva vozit i 15 km u jednom smjeru..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Svatko dela kak mu je najlakše. Ja sam prije na metrice pa onda na cirkular ali sam odustal. Sad cirkular koristim samo za okrugle koje ne treba kalati, a predebeli su za presječi sjekirom.
Brži sam i lakše mi je odmah na čoke (kotače). Istina da potrošim malo više goriva i više brusim lanac, ali sam zaključil da mi tak bolje odgovara.
Napomena da se dio čokov pogubi putem ne stoji. Možeš i cijepanice pogubiti ako ih voziš nepovezane i bez ručic.

Evo jedan primjer kombiniranog utovara kratkih čokov i duljine od 1,6 m (kao 5 čokov). Samo je pod na prikolici i nema šanse da se nekaj zgubi.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,818
Tako je @Vrsani, lako je Tiniju koji ima šumu ispred kuće. Vidio bi ja njega da treba u jednom smjeru 10 kilometara, kako bi on cijepao u šumi i vozio doma.

I ja vozim drva u jednom smjeru 5 km. i to kalane okruglice i ne znam u čemu je problem, Vozim je u kiperašici i samo doma iskipam.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Vidi se da su oblice tanke i da su se lako cijepala
Sto posto neko krcenje kraj rijeke il potoka
 

Najnoviji postovi

Na vrh