• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Nemoguće da je kod vas bukva toliko skupa
To je cijena cijepanih i rezanih drva na 33 ili 25cm, po selima u njemackoj, trenutna

metar suhe cijepane bukve ima bar 800 kila po 5 kw/kg
ni blizu nemore bit 90 kila ugljena...kila bi morala davati 45 kw

800kg/prostorni metar bukovine, pa ja sam mislio da toliko nema ni u m3, jos suhe
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,622
Bukva je prosječno 680kg/m3, ali pri 0% vlage. U grubo ak se na to doda 14-15% težine ispada oko 800kg/m3.
 

dragec001

Novi član
Tu od
4 Ruj 2018
Poruka
2
U šumi ovaj puta nažalost nisam ništa fotkao, bilo je prilično hladno i žurio sam se što prije napuniti prikolicu.

Jutarnje temp. bile su -8 i -6 C, prije par dana dodao sam zimski aditiv u plavi dizel, i VTZ je upalio bez ikakvih problema. Nova pila Dolmar 7300 je zvijer, prezadovoljan sam s njom..
daj slike od VTZ
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Odgovaraš na vrlo staru poruku, a član VTZ je rijetko ovdje, nažalost.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Dakle energija pohranjena u prostornom metru (pm) bukve jednaka je (1850 kWh/4,9kWh/kg) 378 kg briketa. Prostorni metar bagrema (agacija, akacija) grije koliko i (2040 kWh/4,9 kWh/kg) 416 kg briketa. Podatak sa interneta.
Sto se tice cjene da usporedimo sa el.energiom;
ovdje sa svim dodacima na 1kwh dodje oko 0,30eur za domacinstvo za industriju je daleko jeftiniji, ako od metra drva imamo 2000 kwh, onda dobijemo energiije za sto bismo trebali platiti 600 eur struju
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Pa meni jesu,dok je trebalo skresati prije rusenja ili zavezati uze a sad zahvaljujuci koroni sam shvatil da bi bilo pametno :unsure: ,odrezati gornju precku i umjesto nje staviti siri kozni kajis,kad naslonis da ne klizu ljestve.
 

Najnoviji postovi

Na vrh