• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RAKOVICA

sinisa1979

Novi član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
25
Felix kako hoćeš. Ali ako kugla od ležaja upadne u menjač..... 103% je hvata donji zupčanik prve brzine i samo je pitanje koliko će se oštetiti. A da bi istog izvadio i zamenio moraš komplet menjač da rastaviš a rastavlja se veooooma komplikovano.
Moj savet ti je da rastaviš traktor na pola i još onaj deo do menjača svučeš tj zvono kvačila i lepo zameniš ležajeve gornjeg snopa a i ležaj iza druk ležaja. Veruj mnoooogo je lakše i jeftinije to uraditi nego komplet menjač rasturati zbog zupčanika.
Alfada Jadarko ako mislimo na isti zvuk to bi mogli zupčanici stvarati,jer ležaj kada propadne on zuji-huji-uji. Ko kako izgovara....
Da se oslušnu ta dva ležaja spojničke najbolje je izbaciti iz brzine i iz reduktora i pustiti kvačilo. Onda se ništa drugo ne vrti u menjaču osim njih. Mada po meni je najbolje dignuti ploču menjača i videti u kakvom su stanju ležjevi. Ovo na sluh može biti teško nagadjanje koje može da košta.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
potpisujem izrečeno,
ako odozgora padne u donje zupčanike onda je to problem, mislio sam na to kada se stisne kvačilo sve OK a kada se pusit i izbaci iz brzine lagano se čuje promjena, primjetio sam istu stvar i na nekim starijim Masseyima a to nije čudo jer je to sve ista ili slična konstrukcija
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
na koju se stranu izvalici spojnicka osovina? jer nme mogu izvadit nikak lezajeve ako nju ne skinem
 

sinisa1979

Novi član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
25
Izvlači se prema traktoru preko kardanske spojničke. Znači kardanska ostaje,vučna se izvlači.
 

sinisa1979

Novi član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
25
Kako ne može? Rastavi traktor na pola ali ne kod motora nego onaj sledeći sastav kod menjača. Moraš ga razvući jedno metar i po jer kardanska će smetati.... I onda skidaj gornju osovinu kako hoćeš. Jedino ako hoćeš da promeniš i ležaj iza druk ležaja onda mislim da moraš rastaviti traktor i kod motora i kod menjača. Znači u tri dela. Možda ti krivo objašnjavam ili me ne razumeš ali ležajevi u menjaču na gornjem snopu zupčanika se tako vade i nikako drugačije. A da nisi ti slučajno zaboravio da skineš poklopac menjača (poklopac gde su ti ručica reduktora i menjača) i da skineš zeger osigurač na toj gornjoj osovini? Negde u komunikaciji je greška ali ne znam gde....
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Kako ne može? Rastavi traktor na pola ali ne kod motora nego onaj sledeći sastav kod menjača. Moraš ga razvući jedno metar i po jer kardanska će smetati.... I onda skidaj gornju osovinu kako hoćeš. Jedino ako hoćeš da promeniš i ležaj iza druk ležaja onda mislim da moraš rastaviti traktor i kod motora i kod menjača. Znači u tri dela. Možda ti krivo objašnjavam ili me ne razumeš ali ležajevi u menjaču na gornjem snopu zupčanika se tako vade i nikako drugačije. A da nisi ti slučajno zaboravio da skineš poklopac menjača (poklopac gde su ti ručica reduktora i menjača) i da skineš zeger osigurač na toj gornjoj osovini? Negde u komunikaciji je greška ali ne znam gde....
skinut je poklopac menjaca rastavljen je i kod motora i prije mjenjaca znaci sve odovojeno ali me muci onaj mali lezaj na kraju spojnicke prije onog zupcanika sto spaja za kardan e on mi pravi problem i neda da izadje napolje
 

sinisa1979

Novi član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
25
Nije mi jasno kako može da te muči..... Kod prednjeg dela osovine treba odšrafiti čini mi se četiri matice 17 ključ i koliko se sećam zeger je negde prisutan samo sad ne mogu tačno da se setim gde... Ali rekao bih da je nazad kod ležaja.... Aj ti to uslikaj i okači slike.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
izvadio lezajeve tako sto sam odsarafio onaj pozadi poklopac izvuko prvo kardansku osovinu nazad pa za njom i ovu.Hvala u svakom slucaju
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
mnogi se smiju tom traktoru ali kada vide na djelu onda ostanu paff, nema nikakvu cjenu ali radnik je pravi, sirugan sam u nju i mogu reći da puno daje za svoju vrijednost imam račun od 1989.g. i pitam vas koji se danas takav sličan trakotr može kupiti za 8 700 DM
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
mnogi se smiju tom traktoru ali kada vide na djelu onda ostanu paff, nema nikakvu cjenu ali radnik je pravi, sirugan sam u nju i mogu reći da puno daje za svoju vrijednost imam račun od 1989.g. i pitam vas koji se danas takav sličan trakotr može kupiti za 8 700 DM

Zakaj se smijati ima ga moj kolega mijenjali smo klipove dva puta klipnjaču hidraulika i neke sitnice dvije mane težak volan i neprecizan ali jak hidraulik :icon_super:
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Trebam malu pomoc oko jedne konstatacije. Naime otac je skido bocne reduktore zbog mijenjanja pakni al et i usput je zamijenio i semeringe. E sad mi je poceo pustat desni semering ulje pa sam skinuo sve i sad me zanima kako se semering okrece i koja je njegova dimenzija, neka preporuka kad budem kupovo novi neki proizvodjac ? I kako provjerit luft u ovom lezaju i kako se skida ako bude bilo potrebe,. Hvala

Jel ide ovako br 1
Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
ili ovako br 2


Uploaded with ImageShack.us
a evo i iznenadjenja dana :redface:


Uploaded with ImageShack.us
 

sinisa1979

Novi član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
25
Po meni da bi proverio luft trebalo bi da se skine ploča tj kućište hidraulike i da se odatle pokuša mrdnuti tanjirast zupčanik tj diferencijal. Ovako bez skidanja hidraulike možeš pokušati kroz otvor za poluosovinu ali bez semeringa.
Dimenzije semeringa su 40x65x10.
A što se tiče smera semeringa..... Uvek ali uvek opruga semeringa ide prema ulju tj slika broj dva. U suprotnom će curiti.
I pokušajte da ga manje "izbombardujete" pri montaži.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
i moja preporuka da kupiš dupli t.j. sa sva na ispućenja što iddu na osovinu mene je koštao oko 10-15 kn,, cca 2 eura, pojas od kočnice bio je kao nov, meni je tj semering ispao van iz kučišta, hahahah
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
i moja preporuka da kupiš dupli t.j. sa sva na ispućenja što iddu na osovinu mene je koštao oko 10-15 kn,, cca 2 eura, pojas od kočnice bio je kao nov, meni je tj semering ispao van iz kučišta, hahahah
ne kontam ovo bas najbolje dupli a i bio je okrenut kako treba samo sam htio da provjerim a kad sam skido nesto nije htio pa sam se iznerviro i cekicem ga izvalio :D
a doso sam na ideju da bi ovi " listovi" mogli bit za stelovanje tog lufta lezaja

Uploaded with ImageShack.us
 

sinisa1979

Novi član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
25
Verovatno čovek misli na dupli semering ili dva ista. Mislim da je to ne potrebno jer se poluosovina umesto na jednom struže na dva mesta. I isto tako jedan semering dobija ulje a drugi ne pa samim tim taj prvi ne traje dugo.
Ne vredi biti živčan ne isplati se. :(shake):
Limovi služe za frizbi ne za štelovanje.
Šaaaaalim se! Da,vadjenjem limova se podešava utegnutost ležajeva diferencijala i položaj difa. tj uzubljenost tanjirastog zupčanika u konusni.
 

sinisa1979

Novi član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
25
Sad je jasnije. Mada mi se čini da je to klasičan semering i taj prvi brid je ustvari prahobran. Sve u svemu dobro postavljen semering,idealno ravne površine po kojima klizi semering,pažljivo namontiran bočni reduktor i nesme da curi ulje.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
planiram izvadit tu jednu distancu mozda i dvije a probat cu nac bas ovakav mada nema puno vremena da se trazi :)
 
D

dorjan

Guest
Zdravo, nov sam na ovom forumu. Imam Rakovicu 65, 89god. Skoro joj je uradjen generalni remont motora, pa sada radi ko satic. :D Ali s druge strane imam problem sa hidraulikom. Problem je taj sto mi u radi izbacuje ulje na cepu gde se sipa ulje pa mi to uopste nije jasno.. Zbog cega bi to moglo da se desava. :mad: Dojadilo mi je da joj nom stop da joj kupujem ulje a ona ga posle izbacuje.. Obelezio sam dole na slici de ga izbacuje. Da li bi neko znao razlog.. hvala u napred..
15042013288.jpg
Opran je, ali tu ume da bude mnogo ulja i da se razliva..
 

Najnoviji postovi

Na vrh