• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RATARSTVO

B

Bobo

Guest
Koliko znam da je vijek stajnjaka 5 godina, i da je u 3. godini najvise izrazeno prisustvo istog na njivi.

Sto se obrade strnjaka tice, najbolje razbacati neko gnojivo, (Bilo mineralno, bilo stajsko) i zaorati ga odmah nakon vrsidbe, a u jesen poorati kako treba. Sve opet ovosi o tipu zemlje. Ja ne moram nista plitko orati, jer jednostavno nema potrebe, dok negdje ljudi cak ori u 3 puta godisnje...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ratarko pa kako če sa sjetvospremačem u strnjak? :?: Pogotovo ako je suho i ima slame! Kod tebe je druga stvar imaš Taru koja ide u zemlju 15cm ili ideš sa gruberom i iza možeš sa sjetvospremačem.
 
R

Ratarko

Guest
Eh ja to nebi znao kako če on sa svojim sjetvospremačem u strnjak . Moj ide bez problema direktno u pobranom kukuruzu , povađenojoj repi , povađenom krumpiru ili pak strnjaku . Kažem da je sve do izvedbe ili jačine toga priključnog stroja kojega ima . ISto tako kažem da je bitno da ta operacija bude što jeftinija i brža jer se drugačije ne isplati raditi zelenu gnojidbu u ljeto . Bolje da ju niti ne radi ako mora orati , bolje za novčanik .
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Lijepi pozdrav forumaši.
interesira me plodored u ratarstvu, a nisam želio otvarati novu temu, pa stavljam ovdje.
Imam oko 80 jutara zemlje i do sada sam sijao ovim redom: pšenica, jećam, uljana repica, kukuruz-, znaći te četiri kulture tim redoslijedom podjednakih površina.
Vele neki da iza repice nije dobro kukuruz već pšenicu, a iza jećma najbolje repicu. ?
Koji mi vi plodored preporućate s tim da bi sada sijao uz ove kulture i soju.?
HVala
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
kukuruz pšenica uljana ječam soja:icon_scratch:


Al opet nije svaka nijva za sve+herbicidi
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Poslje kukuruza nije uvijek lako posijat psenicu, ovisi kakva jesen bude.
Psenica, kukuruz, soja, jecam, repica...
Ne sijem soju i repicu ali tako bi nekako.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod mene je broj kultura smanjen na 4, kukuruz, pšenica, buče (tikve) i krumpir. Kukuruza je najviše, oko 35%, pšenica i buče po 25%, a krumpira oko 15%. Obično bude kukuruz na nekom dijelu 2 godine za redom. Dvojim koji plodored je povoljniji za bolje iskorištenje: kukuruz-pšenica-buče ili kukuruz-buče pšenica? Kukuruz berem u klipu i do sada sam ga uvijek stigel pobrati na vrijeme (do 5. listopada). Krumpir u pravilu stavljam na dio strništa, a ponekad na dio gdje su bile buče. Nikad iza kukuruza, navodno nije najbolje (ne znam razlog). Krumpiru obavezno pognojim stajnjakom (nažalost imam samo svinjski).
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Pšenica je za ishranu stoke, pretpostavljam?

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dio za brašno (zamjena u mlinu, a dio za šrotanje u smjesi s kuruzom. Ima li to neki utjecaj na izbor plodoreda? :icon_scratch:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Dobro, ovaj dio sa brašnom opravdava sjetvu pšenice.
Mislio sam da ju siješ isključivo za ishranu stoke, pa sam tjeo upitati zašto ne siješ tritikal koji je (po meni barem) bolji za ishranu.

Ovako pošto ide za brašno je opravdano.

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da ne trebam za brašno, gotovo sigurno bi sijal ječam. S tritikalom nemam iskustva, a koliko mi je poznato, nekaj je kasniji od pšenice. Svaki dan duže je povećan rizik od tuče. Iza ranijih sorti ječma se čak može posijati kuruzu do FAO 300 i najesen bu dobra za branje u klipu. Jeseni su se produžile, čak mi se čini da su se godišnja doba malo zamaknula, sva malo kasnije počinju. Evo sad upravo traju prave ljetne vručine, a nekad je po Velikoj Gospi znalo zahladiti za duge rukave.

Nego, možeš li ti (ili bilo tko drugi) reči svoje mišljenje koji plodored bi bil bolji za moje kulture? Kukuruz-pšenica-buče ili kukuruz-buče- pšenica? Naravno i razloge za takvo misljenje. :)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Kukuruz - buče - pšenica je po meni bolji.
Kukuruz posiješ, obereš, pooreš i na izmrznutu brazdu siješ tek na proljeće buče.
Riješiš buče, imaš više vremena poslije njih kvalitetnije pripremiti za pšenicu nego kad je kukuruz na njivi, pogotovo kad se kasnije obere.
Riješiš pšenicu, obradiš strnište, možeš i zelenu gnojidbu odraditi, na jesen pooreš i na izmrznutu brazdu siješ kukuruze.
I tako u krug...

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
To je samo moje mišljenje i vjerojatno bi ja tako radio, a možda netko ima neki drugi i opravdani prijedlog

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Poslje kukuruza nije uvijek lako posijat psenicu, ovisi kakva jesen bude.
Psenica, kukuruz, soja, jecam, repica...
Ne sijem soju i repicu ali tako bi nekako.

Ovo mi se najviše sviđa, hvala puno newholand a i svima vama hvala !!
 

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Na koji način je najbolje obraditi parcele koje su trenutno zapustene ili nisu sijane prosle godine a da iduce ne bude puno trave po usjevu, sijao bi buce pa nikako ne dolazi u obzir puno korova.
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
232
malčer,oranje, ječam/pšenica/tritikal, total i onda buče..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh