• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

razni alati i mjesta gdje ih koristimo

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
hehe nisam baš nekaj v karmat išel v zadnje vreme,pem f pondelek,imam školu,a i moram si kupiti šobu i dizu za co2,pa bi se mogel tam navrnuti,gledam ovak po njuškalu te alate,kad bi ak bi imal priliku otprl radionu kad mi je to želja pa se zanimam za te alate,a kaj te zanima s karmata?
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
Vanadium

A kaj znači ono (na Unioru) LSI?

Koliko znam, naziv serije je LSI.
nekad si imali i seriju Extra (neznam dal još postoji, nisam vidio po dućanima)

Ja nedavno kupio malu garnituru gedora Proxxon, i nisam im našao zamjerke. a servis di vozim auto isto uglavnom ima proxxon.
ja nastojim kupovati sve kvalitetno, malo po malo, kolko se može. radije nego neke žnj marke, pa uzmeš ključ 13, a on je 13,5 i sjebe maticu.
Jednom sam na njuškalu naiša na tipa koji iz vana uvozi Wiha alat, kupio par odvijača, do sada se na njima ni ne vidi da su radili, a radili su (bar kod mene), al nažalost izgubio broj.
a i na Hreliću ima tipova koji prodaju solidan alat.
a kod nacionalnih manjina se nađe solidnih klučeva za siću (unior,gedore, hazet po5-10kn) samo treba imat sreće naić na štand sa robom.
 
B

Bobo

Guest
Samo da vam kazem jednu stvar... Ja sam SILEDZIJA one najgore vrste. kod mene cesto puta u sarafanju radi cjev od 2m u kombinaciji s rolcangama (tanjurace, rama na plugu i opceniti veci tvrdoglaviji sarafi). Manji saraf kad ne ide, onda idem tehnikom "kljuc na kljuc" da dobijem polugu i tako radim. Taj stari super kvalitetni UNIOR kojeg spominjete je zbilja vrhunski alat, pogotovo za ovakvog manijaka s alatom kao sto sam ja (bar kad se radi o obicnom rucnom alatu)...

E, sad moja strana price. Alat koji koristim je 90% amaterski, kineski zovite ga kako god hocete. Kao sto ste rekli, od kineza makar znas sto ocekivati, nije ga steta ni prerezati i modificirati ako zatreba i da se izgubi, necu puno plakati za njim...

Od kako je LIDL dosao u pozegu, kako koji alat tamo naidje na akciji, ja sam kupac. meni koji ne pazim nit najmanje mi se pokazao za 5+ i sto je najgore od svega, nista iz LIDL-a do dana danasnjeg nisam potrgao. Sto nema u LIDL, gledam da je LUX a ako ne ni LUX, onda gledam kakva je zavrsna obrada alata, jer mi to moze naslutiti u kakvoj se kvaliteti radi.

Iz LIDL-a imam:
-Moment kljuc (isti je kao UNIOR basic, samo laserom drugo ime nakeljeno na njega i u lidlu je i vise nego duplo jeftiniji). Isproban na 10-ak vrijednosti "kilaze" s super-ultra-profi moment kljucem i ne odstupa niti najmanje. vrlo zadovoljan

- Komplet nasadnih kljuceva (oni u plavom koferu) kostali 400kn ako se ne varam, sarafam s njima sve zivo i nezivo po kombajnu, beracu, traktorima i ostalim prikljuccima i inace svemu ostalom sto zahtjeva sarafanje. jedini minus ovog kompleta je nedostatak dugackog produzetka koji sam dokupio sa strane (LUX)...

-Dva kompleta okasto-vilastih kljuceva 8-22 ako se ne varam takodjer sve zivo i nezivo sarafam. nerjetko se dogodi i cekicanje po kljucu i skakanje po njemu i takve stvari, nema da vilasti dio "zine" preko sarafa nego jede glavu vijka.

-Skripac

-Elektricna ostrilica za lanac za motorne pile

-Komplet ureznica i nareznica

Mislim da ima jos kojecega sto sam zaboravio, no nije ni bitno.


LUX alat koji koristim:

Komplet okasto-vilastih (takodjer mislim da je 8-22) i okasti 24-27
Rolcange plave boje, mislim da je BASIC oznaka. po selu s njima i cjevkom od 2m i mojim 140 kg odvrcem osovine na tanjuracama. NIKAD nikakav problem nisam imao s njima.

-komplet ureznica i nareznica

-komplet izbijaca raznih (spicasti, tupi ovakvi-onakvi)

-Metalna kutija za alat, uskoro se nadam i kolica za u radionu, ali posto radione nemam...


Imam jos razno raznog "lijevog" alata sto je otac kupovao po Madjarskoj i ja u Rumi na vasaru i tako...

Sve u sveu, ne pada mi na pamet kupovati profi alat, jer znam koliko sam nemaran a vidim da me i ovaj jeftikaner dosta dobro sluzi.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
a koji lux? prilična je razlika u cijeni između ***, **** i ***** alata.
ja jeftilene nevolim najviše zbog nepreciznosti, .beš ključ koji ima 0,5mm lufta.
inače imam lux kombinirke profi****, i već 10god me dobro služe, doduše bile su oko 100kn tada što nije malo.

naišao sam u zg na trgovinu sa kvalitetnim alatom, imaju i klučeva za industriju, ti su bez završne obrade, dakle crne su boje i malo grublji, al 30tak%jeftiniji, tako da se isplate uzet.
 
B

Bobo

Guest
LUX koji je "dobar na oko". nista profi nemam iz LUX-a (zuta boja) vecinom je plavi basic, a rolcange su takodjer plave 1-1/2" i nemam nikakve zamjerke

Zaboravih jos gore napisati da elektricni alat isto nemam neki najbolji, vec gledam da ne lupam puno novaca u nesto sto mi ne treba svaki dan. Busilica je Einhell crveno-siva, 700kn placena, garancija 3 godine, imam male brusilice jednu makita i jednu neku za 250kn 700W i rade i jedna i druga kao lude. velika brusilica koju ne volim ni vidjeti ali je zato vjerujem najbolji alat koji imam "crvena" iskra starija nego ja ;)

Aparat za zavarivanje neki takodjer obicni trafo monofazni/trofazni 140A i inverter LINCOLN 145

Od LIDL alata takodjer imam el. ostrilicu za borere i par kompleta borera koji su mi se pokazali super odlicni...


Ja se vodim jednostavnom logikom: radije kupim dva osrednja alata, nego jedan kvalitetan. Koliko se cesto koristim s njime, sasvim dovoljno...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
hehe nisam baš nekaj v karmat išel v zadnje vreme,pem f pondelek,imam školu,a i moram si kupiti šobu i dizu za co2,pa bi se mogel tam navrnuti,gledam ovak po njuškalu te alate,kad bi ak bi imal priliku otprl radionu kad mi je to želja pa se zanimam za te alate,a kaj te zanima s karmata?
Mene ništ, ja alata imam i preveč jer imam samo dve ruke, a do karmata znam i sam pogoditi. Evo bil prekjučer kraj njega. a i u četvrtak idem opet, tak da.......
Inače dobroga i kvalitetnog alata imate u Merkuru u sklopu Slovenijalesa (preko puta Metroa), ali boli glava. Doduše ima i repe pa ko kaj voli, ali izbor je dobar.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
e sa tom iskorm ako paziš će ti radit i unuci. imam i ja takvu doma, nema meki start ko nove, pa kao da imaš frezu u rukama oće pobjeći.
opet kod električnog alata je bitna svrha.
kupio sam jeftiniji aparat za varenje (varstroj) i s njim sam naučio samo psovati.
onda sam uzeo bolji rabljeni (opet varex) taj radi ko da je švicarski.
bušilicu nebi nikad uzeo jeftinu, kao ni ubodnu.
al brusilica jeftina se isplati za četku (četka svejedno sjebe i skupu i jeftinu).

imam doma 2 black-decker bušilice, kupljene početkom 80tih, još uvjek rade.
lančana električna pila b&d od 86 radi,a nismo je mazili. lani joj crklo podmazivanje pa sad podmazujemo iz kantice. al ne predaje se.
poznanik ima enhell motornu pilu, plaćena 700kn radi bez ikakvog servisa.
a moj stari svake hod potroši 200kn za servis solidne motorke.
ispada da sa alatom treba imati malo mozga i puno sreće da se prođe povoljno.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
da.......
Inače dobroga i kvalitetnog alata imate u Merkuru u sklopu Slovenijalesa (preko puta Metroa), ali boli glava. Doduše ima i repe pa ko kaj voli, ali izbor je dobar.

merkur je prekup za alat. a izbor skoro nikakav. bar onaj u zadru.
a od njihovog zaposlenika sam čuo da su svojoj robnoj marci Mtech od lani digli cijenu 30%.

za cijenu malih uniorovih gedora u Merkuru, u peveca kupiš najveći Proxxon.
 
B

Bobo

Guest
Bas zbog nasilnog starta i nedostatka zastite koju je otac bacio negdje, se i bojim s njom raditi... Imam ja dobar refleks i sve to OK i ima me da ju mogu i drzati kako treba... Ali kad se nekud zurim, kad sam sam i nesto s njom rezem, onda ono zadnje prije nego se sipka odvoji od ostatka, malo uklijesti brusilicu i kad ona skoci, brate mili, lomi sajbe trga ruke...

Da imam neki radni stol ovo ono, pa da to mogu raditi ko covjek, vjerovatno bih se naucio voljeti ju vise, al kako se cini da ju moja djeca nece smjeti ni taknuti jer u meni izaziva neke burne reakcije...

Inace, nisam ju do sad uspio zagusiti ni na koji nacin, ali nemam ju ni pretjeranu potrebu koristiti, jer sve radim vise manje s raznim flahovima i tako...

Godisnje potrosim malih sajbi sto super tankih, sto normalnih reznih i brusnh, BAR 50 komada sveukupno, a velikih jednu reznu a brusna mi traje valjda 3 godine...

vec razmisljam da joj nekako napravim stalak, i da ju koristim samo kao stolnu...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
merkur je prekup za alat. a izbor skoro nikakav. bar onaj u zadru.
a od njihovog zaposlenika sam čuo da su svojoj robnoj marci Mtech od lani digli cijenu 30%.

za cijenu malih uniorovih gedora u Merkuru, u peveca kupiš najveći Proxxon.
Bil sam u Pevcu u zadru dak da znam jako dobro kakav je izbor njihovog alata, a kaj se Merkura tiče neznam.
Alata danas fala bogu ima kojekavih proizvođača (čak ti ovi kojekakvi trgovački putnici i doma dopeljaju) ali sve ovisi za kaj i koliko ti treba. Neuništivog nema iako je nekad Facom daval doživotno jamstvo. Imam osnovni alat tog proizvođača star 30-tak ako ne i više godina i nikad korišten prije nego je k meni došel ali nevolim raditi sa njim. Jednostavno mi ne paše. Dal sam ga balavcu da ga ima u svojoj radioni. Tang je također nekad radil jako kvalitetan alat ali je Unior bil nekak bolje oblikovan i bolje je ležal u ruci, bar meni, ali ovaj današnji Unior je isto prosječan alat mada čujem da i oni več imaju hobi i profi izvedbi.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
Ma ni u pevca nema izbora, samo Lux i neke žnj marke.al imaju i ponešto od proxxona, i to po meni povoljnim cijenama.
jasno da više nema neuništivog, ali ipak ima poprilične razlike u kvaliteti.

Imam doma nekoliko ključa marke Wagener, kupljeni sredinom 70tih, bio ih je cjeli komplet al se pogubilo, i danas su ko novi a naradili su se (jer su nekad bili jedini alat doma), nema znaka trošenja ili deformacije na njima.
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Sad me napomenuo Muhanicar o dozivotnom jamstvu...

Tetak u svicarskoj koristi ISKLJUCIVO i samo HAZET alat. Kad mi je rekao koliko to kod njih kosta i da se kupuje jedan po jedan kljuc, pitao sam ga zasto tolika cjena?


Njegov odgovor je bio: "Zato sto svaki HAZET kljuc/alat kupujes samo jednom. U trgovinama cak ne traze racun, jer daju dozivotno jamstvo na kljuc i bez pitanja ga zamjenu."

U trgovini ako ga imaju daju bez pitanja a ako ne, daju ti izbor hoces li slican alat ako ti moze pomoci koji imaju na lageru ili ces cekati ovakav kakav se potrgao. U slucaju zamjene za drugi alat se pravi zapisnik kako je alat pukao i zasto mislis da je drugi alat bolji za tu tvju upotrebu.


Tetak je na audiju stezao glavu i dugacki mu kljuc pukne na trecem sarafu, sjedne na motor odnese u trgovinu, dobije drugi. $ vijka poslije, takodjer i ovaj pukne. Sjeda opet na motor i raspituje se kod trgovca da li moze mjenjati taj dugacki kljuc za kraci, jer ovaj dugacki se previse usuce i na kraju pukne od tereta (radilo se o nekim bolesnim kilazama). I napravili su taj zapisnik i to je sva mudrost...

Kod nas to NIKAD ne bi moglo zazivjeti, ili bi takav jedan kljuc trebao kostati 500kn...


Zato ja kupim jeftikanera koji udovoljava mojim potrebama i kazem, ako ga izgubim, ne placem puno za njim...
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
Hm, jel se isti taj hazet prodaje i kod nas? Ili kod nas idu druge serije?
našao sam na Hreliću i nekoliko posavijanih Hazeta. naravno da bi to na zapadu riješili garancijm,. ali od alata koji daje takvu garanciju ni ne očekuješ da se tek takod eformira, prosječnom korisniku bi trebao trajati i više nego doživotno.

jednom je u tokiću bila akcija alata, tad je hazet bio po povoljnim cijenama (nešto skuplji od uniora kolko se sjećam). a inače ga kod nas ni nema baš za kupiti.
 
B

Bobo

Guest
Koliko znam da hazet kod nas mozes dobiti od trgovackog putnika i ako slucajno naletis na trgovinu koja ihi drzi... A te trgovine su rijetke

Ja imam hazet vilasto-okasti 32, sto sam dobio na poklon i to je kljuc samo takav...
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Tokić uvozi Hazet i kod njih se može kupiti neki osnovni alat a za neki specijalni treba naručiti tako da nije baš to to.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Hazet i Stahlwille je vrh vrhova, ali i po cijeni....glavni uvoznik je Chrom na Savici, a gedore Adria-nešto u Vukovarskoj...
Manje više imam Unior, ali nađe se Rheidco/Metabo, VBW, Gedore, matador i za kliješta ne prikosnoveni KNIPEX:prayer: imam i nekve ruske prastare nasadne ključeve od 1/2cola, prva račna, ali pazim kad otpuštam veče promjere da koristim polugu, a ne račnu....Nasadne noname od 3/8 i 1/4cola sa trećom račnom:D
Chrome-vanadium je isto kak i solingen noževi:mrgreen:
Sav vrhunski njemački alat dolazi sa područja Ruhr gebieta i oko rijeke Wupper.
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
ja od alata imam svašta, i dobrog i malo manje dobrog.mislim da lošeg alata nema jer svaki je dobar koji odradi posao za koji je namjenjen ato koliko će trajati to ovisi o cijeni.jednom sam kod kineza našao set od 7 šarafcigera za 9 kuna.kupio sam ih iz radoznalosti dal to kaj valja i več 2 godine šrafim sa njima.normalno da bi bilo lijepo imati set alata od neke poznate firme koja daje doživotnu garanciju na alat ali to je tako skupo da si rijetko tko to može priuštiti.ja alat koristim za hobi i osobne potrebe tako da mi se neki skupi alat nebi nikada otplatio

evo još slika

neznam kak staviti slike da budu veče
 

Prilozi

  • P2040001.jpg
    P2040001.jpg
    46.2 KB · Pregleda: 2,087
  • P2040002.jpg
    P2040002.jpg
    47.1 KB · Pregleda: 2,621
  • P2040003.jpg
    P2040003.jpg
    45.5 KB · Pregleda: 1,245
  • P2040004.jpg
    P2040004.jpg
    58.3 KB · Pregleda: 645
  • P2040005.jpg
    P2040005.jpg
    28.5 KB · Pregleda: 745
  • P2040006.jpg
    P2040006.jpg
    30 KB · Pregleda: 527
  • P2040007.jpg
    P2040007.jpg
    33.1 KB · Pregleda: 554
  • P2040008.jpg
    P2040008.jpg
    45.2 KB · Pregleda: 672
  • P2040009.jpg
    P2040009.jpg
    50.8 KB · Pregleda: 529
  • P2040010.jpg
    P2040010.jpg
    39.3 KB · Pregleda: 515
  • P2040011.jpg
    P2040011.jpg
    41.2 KB · Pregleda: 565
  • P2040012.jpg
    P2040012.jpg
    44.5 KB · Pregleda: 541
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

Bobo

Guest
E, ne bi prepoznao dobar sarafciger ni da na njega sjednem... UNIOR s plavom rukkom uzmem i rucka se krene okretati oko njega, LUX ne valja nicemu, na kraju mi se dobrim pokaze ELLIX komplet u crvenom koferu (zna biti i u plavom, ali drugacije su markirani) i sto je najgore u cijeloj prici i njih polomim gotovo sve...

Na kraju nadjem neki poljski komplet i krizni koji najvise trebam rukom otkinem vrh... ajooj, sto sam ljut bio...

Moram naci opet ELLIX komplet nekakav i njih koristiti malo pazljivije.


Inace, KOJOT, stvarno uredna radiona i stalaza za alat. Kod mene to nikad ne bi moglo tako biti. Jedno sto mi upada u oci su rolcange i cekici svih mogucih velicina. Ja imam 3 manja cekica i dva veca i to je TO, nema nista izmedju i nije mi nikad ni trebao.

Jos jednom, svaka cast!
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
zašto se nemože staviti više od 4 slike

štose uniora tiče svi koji ga koriste kažu da im je kvaliteta posljednjih godina pala jako nisko samo su im cijene ostale visoke.današnji unior više nije ni sjena onoga od prije 30 godina.nekad je unior i tang bio bog i zakon na prostorima bivše juge,ali samo zato jer se za drugo nije znalo i nije bilo za kupit

radiona ja uredna dok je u stanju mirovanja odnosno dok se niš ne radi ali to nije uvijek tako
 

Prilozi

  • P2040013.jpg
    P2040013.jpg
    44.7 KB · Pregleda: 651
  • P2040014.jpg
    P2040014.jpg
    44.9 KB · Pregleda: 398
  • P2040015.jpg
    P2040015.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 1,366
  • P2040016.jpg
    P2040016.jpg
    43.3 KB · Pregleda: 893
  • P2040017.jpg
    P2040017.jpg
    45.5 KB · Pregleda: 584
  • P2040018.jpg
    P2040018.jpg
    39.9 KB · Pregleda: 606
  • P2040019.jpg
    P2040019.jpg
    44.5 KB · Pregleda: 396
  • P2040021.jpg
    P2040021.jpg
    25.6 KB · Pregleda: 387
  • P2040022.jpg
    P2040022.jpg
    33.2 KB · Pregleda: 363
  • P2040023.jpg
    P2040023.jpg
    36.3 KB · Pregleda: 380
  • P2040024.jpg
    P2040024.jpg
    24.7 KB · Pregleda: 356
  • P2040025.jpg
    P2040025.jpg
    49.9 KB · Pregleda: 424
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Koliko vas ima u radioni , 10tero?

Nikad nisam na vijku potrgal odvijač ..uvjek na nečemu bezveznom tj. kad je služil kao pajser .
Evo prije 10 dana iskovam 5-6 raznoraznih pajsera i pajserčića ..a imam namjeru još ..
 

Najnoviji postovi

Na vrh