• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Reflektori/maglenke... Jedno te isto ili...

T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
nemojte se svađati,koliko sam ja vidio u novijim autima,traktorima....se ugrađuju releji(valjda se koriste zato što su bolji od običnih prekidača)... :!: :!: ;) :scratch :scratch :scratch
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Ma koliko bi vukli ti reflektori 10-15A,za te je stvari dovoljan prekidač.Nema potrebe za relejem.
Imate računar,kolika snaga,napon 12v,sstruja toliko i toliko,kupi malo veći prekidač i to je to.
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
staaaaaaaaaaavi reeeeeeleeeej!!!!!!!!!!!!ne igraj se sa strujom ako ne umes.prekidac ce mozda da izdrzi a mozda i nece a ako ti kojim slucajem padne napon struja ce se na tom kolu povecati a onda prekidac ode u k... a ako zalepi mogu da ti se istope instalacije.moooozda i nece ali staaaaaaaaaaavi reeeeeeleeeej!!!!!!!!!!!!
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Ma kako će se zalijepiti ako ga stavi od 15-20A.Uvijek neka izračuna kolika je struja i od toliko(malo više)uzme prekidač.Koji je za tu struju napravljen.neće valjda stavljati prekidač od koji nije za tu struju.I ako su ti reflektori samo za oranje ,sijanje,koliko će biti uključeni godišnje10-15 dana.Neće to imati nikakve posljedice,jer se neće puno isključivati i uključivati.
I instalacije se neće istopiti ako stavi,a da nije možda pijan,za to napravljen osigurač.
 
B

Bobo

Guest
Ako se spaja na jedan prekidac 5-6 vrlo jakih, halogenih reflektora, tu postoji potreba za relejem, a dva obicna mala jadna reflektora... ne pada mi na pamet, jos se s tim zajeb....

Uglavnom, ako ce vuci i 15A stavis 25A prekidac, osigurac, i miran si sve dok ne razbijes reflektore, ili misevi ne izgrizu zice ;)
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Meni miševi ne grizu više žice jer sam nabavio 3 mačke,to je brate tamanilo,svaki dan po 3-4.
Ali onda je od 3 mačke došlo njih 8 pa sam ja počeo tamaniti.Da se održi ravnoteža, ne?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Obrisan neispravan link.

evo kako je moj brat jednostavno samo pomoću jačeg prekidača riješio reflektore ali nazad... vrlo su praktični..
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Pa to svijetli dobrano,svaka čast. Ja na mojem nemam takvu kabinu,šta je to došla s traktorom ili ručni rad?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
roll bar je IMT original ali smo ga naknadno ugradili... hvala na pohvalama.. :)
 
V

VTZ

Guest
Bobo kaže:
ne pada mi na pamet, jos se s tim zajeb....

Uglavnom, ako ce vuci i 15A stavis 25A prekidac, osigurac, i miran si sve dok ne razbijes reflektore, ili misevi ne izgrizu zice ;)

Bobo, kad se već toliko "razumiješ" u sve, daj onda ljudima objasni gdje će to nabaviti prekidač 12 V, 25 A? :roll: :lol:
Imaš li ti uopće predodžbu koliko bi morali biti gabariti takvog prekidača?

p.s. samo za tvoju informaciju - Chipoteka nudi prekidače do 6 A, za veče amperaže nude releje, koji se uključuju pomoću manjih prekidača. Kod releja je daleko veća pouzdanost u radu, kod njih će puno teže "zavariti" kontakti, dok obični prekidači mogu izazvati požar instalacije, ili kompletnog vozila. Prekidač će jedno vrijeme izdržati i veće opterećenje od svoje nazivne struje, ali kad se kontakti istope i zavare - vozite uvijek izolirane cvik-cange sa sobom, jer ste sami tako odabrali.

I nedao vam Bog da ikad kupite automobil ili traktor s elektoinstalacijama koje su projektirali majstori poput tebe, s prekidačima od 25 A. :roll:
 
B

Bobo

Guest
Bajo, ti bas ne popustas...

Vidis da ljudi imaju svijetla tako rijesena i da nikad nemaju problema s tim... Releji su postali standard, jer su pouzdaniji i sta ti ja znam. Koliko mi je puta na autu "pouzdani" relej zaglavio, ne zelis ni znati a prekidac NIKADA.

Prekidac ne mora biti namijenjen za 12V 25A, mozes staviti i prekidac 24V ili cak 220V, nikakva razlika jos bolje ako je jaci...

Uglavnom, za dva obicna slaba reflektora prekidac cini cuda, isto kao sto i duga/kratka svijetla imam preko prekidaca, i nikad greske...

Releji su mi se ogadili svojom pouzdanoscu, i uvijek cu dodatna svijetla spajati direktno preko prekidaca, i nikad nece s njima biti problema, GARANTIRANO.


Kako sam i rekao, ako netko zeli koristiti releje, neka ih koristi, ako zeli stavljati poseban prekidac za svako svijetlo na traktoru, neka... Znam kako meni pase i s cime sam zadovoljan.

Neka abrkili napise koliko mu je puta pregorio prekidac na 539, pa cemo onda razgovarati o relejima...

BTW, po struci sam elektrotehnicar ;)
 
A

Alen

Guest
JAO... Nemogu više čitat te vaše nebuloze!
Evo vam najjednostavnije riješenje:
1. odeš na otpad nađeš na nekom starom autu ili traktoru onu kutiju sa osiguračima
2. na tom istom otpadu nađeš staru veš mašinu i počupaš žice
3. na tom istom otpadu nađeš nekoliko starih prekidača (od stojadina ili juga od svjetala ili ventilatora)
4. povučeš struju direktno sa akumulatora na kutiju sa osiguračima i staviš potrebnu snagu osigurača prema svakom reflektoru i iza osigurača staviš na dva reflektora jedan prekidač...
5. napraviš si limeni nosač ako je potrebno za prekidače...

Za 0 kn i dva sata posla... Ko to nemože nek se objesi!
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
E ovo je pametan post.
Ali kod mene su sve aute zdrpili cigani, pa se to malo teže nađe.Ali prekidač nekošta ništa pa se može samo njega kupiti.
 
M

matias

Guest
Pa kaj se bezveze svadjate,moje je misljenje da IMT nije dostojan imati prekidac na sebi a kamoli relej, danas sve radi na releje i ovo s prekidacima je cista glupost takvim majstorima gore stagljevi i traktori
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
IMT je svega dostojan samo ti nikad nećeš biti dostojan da njega voziš.
A ovo s prekidačima i relejima, neka onaj koji to radi odluči što će ugraditi.
 
M

matias

Guest
Patrik kaže:
IMT je svega dostojan samo ti nikad nećeš biti dostojan da njega voziš.
A ovo s prekidačima i relejima, neka onaj koji to radi odluči što će ugraditi.

trenutno imam 540f i 533 imal sam i prije jos dva 533 i odgovorno tvrdim da IMT ne valja, a struja se dela po pravilima a ne kak si ko zamisli!!!
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Radi se kako je najbolje i najekonomičnije,
čitaj ovo drugo NAJEKONOMIČNIJE.
 
M

matias

Guest
Patrik kaže:
Radi se kako je najbolje i najekonomičnije,
čitaj ovo drugo NAJEKONOMIČNIJE.

gle sve OK al na nekim stvarima se ne spara jer strujna instalacija gori tak brzo da ne stignes prdnut i onda nemas vise nis!!!
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Ma nema beda,samo mi se čini da se prekidač od 10-15A više isplati od releja.Nije da je mali,ali nije toliko zaj. kao relej.
Za veće struje i tamo gdje je potrebna pouzdanost releji su ok,ali za te male lampice suvišno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh