• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Reflektori/maglenke... Jedno te isto ili...

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
734
Pa više žica trebaš potezat i više zajebancije oko svega toga, a i skuplji su.Čovjeku treba nešto jeftino, a ne da sada potroši pun kur. love.
 
B

Bobo

Guest
Ovu temu sam potakao, jer sam u jednoj trgovini nasao dvije maglenke s nosacima, kablovima i prekidacem BEZ RELEJA ;) i to je kostalo nekih 150Kn, pa me zanimalo koliko ce to jako svijetliti...


Dakle, nema sanse ako budem kupovao reflektore, da stavljam releje na njih, jer se tu ne radi o nekim strujama koje mogu zavariti kontakte malo jaceg osiguraca. Pobogu, ljudi, releji se stavljaju na halogena svijetla, na neke vece potrosace, ali na dvije obicne zarulje NE.


Kao sto je Alen napisao, pocupas si zica, prekidaca stavis osigurac i stvar rijesena...
 
B

Bobo

Guest
Svaka cast, ipak pise da si iz Zagreba, a tamo su takve stvari jeftinije, posto imas vise izbora...

Ja moram kupiti ono sto imaju u dvije malo bolje trgovine ili nista...
 
M

matias

Guest
Pa kupi te lampe a relej cu ti ja dat i spojit ak treba ;)
 
V

VTZ

Guest
Bobo kaže:
Pobogu, ljudi, releji se stavljaju na halogena svijetla, na neke vece potrosace, ali na dvije obicne zarulje NE.
..

Vidi se da ti elektrotehnika nije struka, tako da valjaš stvarno svašta, a da toga nisi ni svjestan. Ako je balon žarulje napunjen halogenom - plinom koji daje do 50% više svjetlosnog toka i bitno produžava vijek korištenja, to automatski ne znači da je žarulja jača od obične, u kojoj je vakuum.

Ako je prekidač dimenzioniran za struje od 6 A, to znači da se mogu njime uključivati trošila do 72 wata na 12 V. I tu je kraj priče, sve ostalo su fušarska posla koja nemaju veze sa ničim. Na početku topica ja sam stavio slike prednjih radnih reflektora, svaki od njih ima žarulje 2x55 W. Hoće li njih netko paliti frkanjem žica, ili klošarenjem po auto-otpadima - to više govori o njima samima, nego o ozbiljnosti teme.
 
A

Alen

Guest
VTZ kaže:
Hoće li njih netko paliti frkanjem žica, ili klošarenjem po auto-otpadima - to više govori o njima samima, nego o ozbiljnosti teme.

JAOOOOOOO!!! Pa ti nisi sam svoj!
Nemaš pojma o čemu pišeš,a pametuješ! Odi malo kod cigića pa vidi kako imaju složenu struju... Da ti kažem da jedan cigić sa PPR 2,5 kvadrata napaja kuču katnicu sa strujom...i tako več godinama...
A ti se brineš oko dvije jebene maglenke...je*eš maglenke,svjetle one i sa 0,5 i 2,5 kvadrata žicom...
 
V

VTZ

Guest
Alen kaže:
JAOOOOOOO!!! Pa ti nisi sam svoj!
Nemaš pojma o čemu pišeš,a pametuješ! Odi malo kod cigića pa vidi kako imaju složenu struju... Da ti kažem da jedan cigić sa PPR 2,5 kvadrata napaja kuču katnicu sa strujom...i tako več godinama...
A ti se brineš oko dvije jebene maglenke...je*eš maglenke,svjetle one i sa 0,5 i 2,5 kvadrata žicom...

Bravo, sad se stvarno javio pravi "majstor", koji nam objašnjava kako cigići imaju izvedeno napajanje. Svaka čast, mogu ti reči samo to da sramotiš svoju struku, od koje živiš, i koja ti donosi novac!

Instalacije sa 0,5 kvadrata slaži samo za sebe, a ovdje si nekad želio biti čak i moderator? ĐIZUS KRAJST, ostao sam bez teksta i bez daha!

U doba nanotehnologije i interneta, ovdje je nastala seljačka buna, na spomen riječi 12 V relej. :mrgreen:
 
A

Alen

Guest
VTZ kaže:
Bravo, sad se stvarno javio pravi "majstor", koji nam objašnjava kako cigići imaju izvedeno napajanje. Svaka čast, mogu ti reči samo to da sramotiš svoju struku, od koje živiš, i koja ti donosi novac!

Biseru nisam rekao da je to ispravno nego sam ti dao primjer! Po svim pravilima to nije uredu ali radi... A ti probaj cigiću struju isključit zbog tehničke neispravnosti...
 
V

VTZ

Guest
Alen kaže:
VTZ kaže:
je*eš maglenke,svjetle one i sa 0,5 i 2,5 kvadrata žicom...

Ovakvi "savjeti"najbolje govore o osobi koja ih daje, i o njegovom šalabajzerskom pristupu. Još ako je sve to potkrijepljeno primjerom cigića, onda dileme uopće nema - maglenka se može spojiti bilo kako, s prvim drotom koji se nađe pri ruci. Iako maglenka nije ni namjenjena da služi kao radno svjetlo, iz razloga što daje usmjeren i uzak snop svjetla.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
734
Iako maglenka nije ni namjenjena da služi kao radno svjetlo, iz razloga što daje usmjeren i uzak snop svjetla.

Mislio je čovjek na reflektore.

I mislim da bi bilo dosta svađanja o tome koliko žica može izdržati ako kroz nju teče jaka struja, o prekidačima i relejima,
vidite da je Bobo već odlučio što će staviti.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Alen kaže:
VTZ kaže:
Bravo, sad se stvarno javio pravi "majstor", koji nam objašnjava kako cigići imaju izvedeno napajanje. Svaka čast, mogu ti reči samo to da sramotiš svoju struku, od koje živiš, i koja ti donosi novac!

Biseru nisam rekao da je to ispravno nego sam ti dao primjer! Po svim pravilima to nije uredu ali radi... A ti probaj cigiću struju isključit zbog tehničke neispravnosti...

Joj ljudi. Napali ste VTZ a covjek jedini govori kako treba. Naravno da mozes svaki potrosac spijiti i licnama i on ce vjerojatno raditi neko vrijeme, a to vrijeme moze biti tri minute ili trideset godina. Ovisi o puno faktora. I naravno da je razumljivo da ce covijek nastojati ustedjeti svagdje gdje je to moguce, ali ici stedjeti na prekidacu ili debljini zice duljine dva metra, a sveukopno se radi o razlici od dvadeset kuna je malo, najblaze receno, nerazumno. Ako spajas lampu na tacke koje kostaju dvjesto kuna, naravno da ti se isplati ustedjeti 20 kn, oliti deset posto, ali ici spajati na traktor koji kosta nesto vise sa materijalom jeftinijim 20 kn je, NHF, bedasto.

VTZ ne govori o tome da bi trebalo ne znam kakav materijal uzeti, nego samo relej i odgovarajuci profil zice. Hebemu misa, oni koji su projektirali npr. prekidac i specifivirali ga da prespaja 6A valjda znaju sto rade. A znaju, odgovorno tvrdim. Naravno da ce taj prekidac prespojiti i 10A, ali naravno pitanje je koliko puta i koliko pouzdano. Zar riskirati da ti se zapali traktor za pisljivih 20 kn???

Ljudi moji, dajte se manite stvari o kojima pojma nemate.

A uopce razgovarati o argumentu kako su cigici spojili kuce na struju je smijesno. Gledao sam ja ljude koji su u osigurac stavljali cavao, ali to nikako nebih nikome preporucio. A kamoli govorio kako je to OK rjesenje.

A Bobo neka stavi sto zeli, ne dvojim da zna sto radi. Na svoj traktor ce to staviti.
 
V

VTZ

Guest
Vidio sam ja i kuće koje su izgorjele zbog takvih "instalacija", jer su vlasnici bili dovoljno "pametni", toliko pametni da nikakva pravila struke nisu poštivali. Kad je došlo do velike štete, svi su drugi trebali biti krivi, samo ne oni. Kuća je jako dugi niz godina imala struju, a onda su jedne zimske noći od nje ostali samo zidovi.. Važno da je vlasnik "uštedio" na materijalu, i napravio sve po svome.

Jednako tako sam vidio na traktorima doslovno sve i svašta, ne pričam ovo napamet! Istopljena izolacija na vodiču dugačkom skoro dva metra, puka je sreća i čudo kako se ništa drugo nije zapalilo. Bakrene licne su pocrnjele od pregrijavanja, i to je trajalo tako dugo dok alternator nije riknul. Meni je to bilo sumnjivo, pa sam išao gledati što ne valja s instalacijom. Otpojila se klema na kraju, radila je šlus na masu, ali samo povremeni. Osigurač nije izgorio, ali nije puno falilo da izgori traktor, možda i još nešto skupa s njime.

Drugi traktor je imao šlus na kablovima akumulatora, i počeo je gorjeti, kad je vlasnik dotrčao do njega. Uspio je nekako strgati kablove s njega, ali je dobio opekotine šake, doboke skoro jedan centimetar. Znam i za slučajeve kad je izgorjela skoro čitava instalacija, tak da je sve trebalo slagati ispočetka....

Ako ja nekome radim nešto iz usluge, radim isključivo prema svim pravilima struke. Ne želim da jednog dana ja odgovaram za nešto što se je moglo izvesti bolje i kvalitetnije. Ušteda na žici i releju može ispasti max. 30-50 kuna, pa svatko tko želi na tome štedjeti- nek to radi na osobnu odgovornost.
 
B

Bobo

Guest
Naravno da radim sebi i na svoju eventualnu stetu. Stedim gdje (ne)treba, kako tko na situaciju gleda.

Znam i ja za dosta primjera kad se ljudima traktor sam upalio u pola noci i maznuo u zid i srusio garazu, koja je takodjer sklepana u stedljivom duhu...


Od tad uvijek traktore i automobile ostavljam u leru, jer se prespoji i najmalja zicica i napravi se ogromna steta...


Sad kad vidim da dodje elektricar s iskustvom raditi struju na traktorima ono "oko" od "+" strane zareze tako da nije vise "O", nego "U" da se lakse iscupa s anlasera u slucaju nedaj boze, te se kabal ostavlja na dostupnom mijestu, da ga se ne mora traziti u zaru trenutka. Covjek mi rekao da je na taj nacin spasio traktora i traktora, jer su ljudi pravovremeno reagirali, a nije potrebna velika sila da se takav kabal izvuce.


Kod mene se na novom traktoru pocela topiti instalacija, jer je jedno svijetlo za registarsku plocicu masom diralo kabinu, kvar pronadjen i uklonjen. Takodjer mi ventilacija ne moze raditi u drugoj brzini jer je drugi namotaj na motoru lose napravljen, pa se osiguraci tope. "Elektricar" mi je rekao da tu izvadim osigurac i da to direktno spojim i da nemam brige...


Cilj ovog posta je taj da ukazem kako ima i pravih dobrih majstora struke, ali i kako ima onih fusera da ubij boze. Sebe ne smatram fuserom, nego gledam kako sam do sada spajao kojesta i svasta i da je to uvijek radilo bez ikakvog pregrijavanja i topljenja kontakata.

Vjerujem da na dvije obicne lampe nije potreban nikakav relej, jer postoji bezbroj primjera kako se to rijesi jakim prekidacem. Tipican primjer je IMT i torpedo... Ni R od releja na tim traktorima i opet sve radi preko 30 godina bez problema. Naravno, uz odgovarajuce odrzavanje.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
...."Elektricar" mi je rekao da tu izvadim osigurac i da to direktno spojim i da nemam brige...

Nemas brige :) na tom mjestu nece iskakati, sigurno :). a sto ce biti na drugim mjestima, to ti "elektricar" vjerojatno nije spominjao ;)
 
B

Bobo

Guest
Ne moram ti niti govoriti da ga nisam poslusao, i kad sam se vratio iz Engleske, nasao sam umijesto osiguraca na tom mijestu komad neke debele zice... Prenerazio sam se, covjece... Pa to se ne radi!

To nije Elektricar, to je sramota za struku!!!
 
V

VTZ

Guest
Stariji tipovi traktora imalu su kontakt bravicu, gdje se je okretanjem ključa palilo više potrošača, nekim određenim redosljedom. To u biti i nije klasični prekidač s polugicom, nego robusna električna brava, s isto takvim kontaktima.

Problem nastaje kada se žele spojiti dodatni reflektori, radna svjetla za noćni rad, koja će zamjeniti farove za vožnju. Ako se nabave kvalitetni reflektori, farovi i pozicija se na polju mogu sasvim isključiti, jer to je čak i poželjno, zbog alternatora. U tom slučaju jedino relej dolazi u obzir, jer prekidači jači od 6 A dosta teško se uopće više i pronalaze.

A relej 30 A, 12 V stoji svega 20 kuna. On pratički može služiti za isključenje kompletne instalacije...

VTZ traktori imaju u kabini ugrađen veliki prekidač, na kraju minus kabela spojenog na masu. Kad se traktor ne koristi, akumulator je otpojen i nema opasnosti od bilo kakvih neželjenih scena.
 
B

Bobo

Guest
Pa je palila su se svijetla putem kontakt bravice, ali se i radno svijetlo (ono iza) palilo posebnim prekidacem, kao i brisac...

Evo, i na 549 je sve direktno pospajano na prekidace kao sto nalazis po stojadinima. Prekidac s 3 polozaja za poziciju i kratka svijetla, jedan s dva polozaja za brisac, jedan za sva 4 zmigavca i jedan za daznji reflektor... Duga/kratka su na polugi zmigavaca.

Jedini problem je nezabrtvljena kabina, pa mi prekidac brisaca bas i ne radi kako treba, posto je pun prasine. Ove zime (Nadajmo se) ce traktor ici u radionu i radite ce se kompletna instalacija kako bog zapovijeda.
 

Najnoviji postovi

Na vrh