• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,657
Za dobiti plavi dizel, jel potrebno imati OPG?

da potrebno je imat opg, i neki komadić zemlje u njemu, nemora sva bit...
minimum koji dobiješ je 450 litara, manje nedaju...:rolfer:
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
Za dobiti plavi dizel, jel potrebno imati OPG?

da, i to nemožeš samo tražiti plavi dizel, nego moraš i tražiti poticaj jel to sve veže jedno drugo. količinu goriva i poticaj dobiješ prema onome šta planiraš raditi i obrađivatu u toj godini. U to ti ulaze livade ak ako kosiš, i gorivo za njih možeš dobiti, a i poticaj ako imaš prijavljene životinje. ja ih nemam pa sam samo dobio gorivo, opet dobro :-D
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,311
Super onda, onaj višak goriva sipa se u rezervoar za centralno grijanje....ipak je jeftinija od lož ulja...
 
J

Jahov

Guest
Ljudi pomagajte...

Situacija je sljedeća, živim u malom primorskom mjestu, gdje se pred sto godina sva zemlja obrađivala, te je kraj izgledalo kao raj na zemlji. Komunizam, vojska, izgradnja magistrale i dalekovoda, turizam, rat i obiteljske nesuglasice su učinili svoje tako da danas nepostoji jedna osoba koja se bavi poljoprivredom i stočarstvom. Cijeli kraj je zarastao u šumu i šikaru, te današnji ljudi nemaju pojma što ih okružuje.

Općina je nesposobna, neškolovana i potkupljena, i cijeli koncept je baziran na turizmu i izgradni apartmana. Srećom postoji još uvjek dovoljno veliko područje koje nije građevinska zona i još većom srećom moj otac je nasljedio od majke cca 6 hektara zemljišta razbacnog posvuda.

Nesrećom pred 5 godina se pojavila osoba koja je počela kupovati svu zemlju po redu, tako da danas posjeduje oko trećine cijelog kraja. Cijela općina, odvjetnici, operateri državne uprave i katastar su podkupljeni s njegove strane tako da je meni nemoguće doći do točnih informacija.

Ja sam čekao na tu zemlju 28 godina moj otac 58, mi se želimo nastaviti baviti poljoprivredom, u skladu s 600 godina tradicije moje obitelji. Međutim osvim te zemlje koju još uvjek riješavamo mi smo živjeli u teškoj neimaštini.

Želja nam je otvrotiti OPG i zaštiti našu zemlju upisom u ARKOD sustav.
Ali nemamo nikakvih informacija jer djelatnici općine neznaju odgovore na naša pitanja.

Zanima nas:

1. Da li postoji vremenski rok za registraciju OPG-a. Moja majka je pročitala negdje da je rok do 31.1. jeli to točno?

2. Najvažnije trenutno su nam davanja državi jer kako sam rekao nemamo primanja. Situacija je sljedeća. Moj otac plaća mirovinsko i ima zdravstveno jer je bio branitelj, moja majka je u mirovini ja sam nezaposlen i nemam zdravstveno. U slučaju da se moja majka registrira kao nosioc OPG-a, te ja i otac kao članovi kolika bi nam bila mjesečna davanja za mirovisko i zdravstveno?

3. Da li je još uvjek moguć upis u ARKOD sustav?

4. Mi smo tek počeli čistiti parcele od raslinja i očistili smo do sada oko 10% zemljišta, na parcelama se nalaze hrpe posječenih grana i narezana drva za ogrijev. Da li parcele moraju biti obrađivane za upis u ARKOD? One će sve biti obrađivane ali sada smo još uvjek u fazi čišćenja, zatim će biti faza podizanja suhozida na visinu 1,5m-2m i tek onda ćemo početi vaditi korjene i kopati.

5. Volio bih imati popis svih zakona koje bi jedan poljoprivrednik morao znati. I zakona koji će vrijediti kad/ako Hrvatska uđe u EU.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ljudi pomagajte...

Situacija je sljedeća, živim u malom primorskom mjestu, gdje se pred sto godina sva zemlja obrađivala, te je kraj izgledalo kao raj na zemlji. Komunizam, vojska, izgradnja magistrale i dalekovoda, turizam, rat i obiteljske nesuglasice su učinili svoje tako da danas nepostoji jedna osoba koja se bavi poljoprivredom i stočarstvom. Cijeli kraj je zarastao u šumu i šikaru, te današnji ljudi nemaju pojma što ih okružuje.

Općina je nesposobna, neškolovana i potkupljena, i cijeli koncept je baziran na turizmu i izgradni apartmana. Srećom postoji još uvjek dovoljno veliko područje koje nije građevinska zona i još većom srećom moj otac je nasljedio od majke cca 6 hektara zemljišta razbacnog posvuda.

Nesrećom pred 5 godina se pojavila osoba koja je počela kupovati svu zemlju po redu, tako da danas posjeduje oko trećine cijelog kraja. Cijela općina, odvjetnici, operateri državne uprave i katastar su podkupljeni s njegove strane tako da je meni nemoguće doći do točnih informacija.

Ja sam čekao na tu zemlju 28 godina moj otac 58, mi se želimo nastaviti baviti poljoprivredom, u skladu s 600 godina tradicije moje obitelji. Međutim osvim te zemlje koju još uvjek riješavamo mi smo živjeli u teškoj neimaštini.

Želja nam je otvrotiti OPG i zaštiti našu zemlju upisom u ARKOD sustav.
Ali nemamo nikakvih informacija jer djelatnici općine neznaju odgovore na naša pitanja.

Zanima nas:

1. Da li postoji vremenski rok za registraciju OPG-a. Moja majka je pročitala negdje da je rok do 31.1. jeli to točno?

2. Najvažnije trenutno su nam davanja državi jer kako sam rekao nemamo primanja. Situacija je sljedeća. Moj otac plaća mirovinsko i ima zdravstveno jer je bio branitelj, moja majka je u mirovini ja sam nezaposlen i nemam zdravstveno. U slučaju da se moja majka registrira kao nosioc OPG-a, te ja i otac kao članovi kolika bi nam bila mjesečna davanja za mirovisko i zdravstveno?

3. Da li je još uvjek moguć upis u ARKOD sustav?

4. Mi smo tek počeli čistiti parcele od raslinja i očistili smo do sada oko 10% zemljišta, na parcelama se nalaze hrpe posječenih grana i narezana drva za ogrijev. Da li parcele moraju biti obrađivane za upis u ARKOD? One će sve biti obrađivane ali sada smo još uvjek u fazi čišćenja, zatim će biti faza podizanja suhozida na visinu 1,5m-2m i tek onda ćemo početi vaditi korjene i kopati.

5. Volio bih imati popis svih zakona koje bi jedan poljoprivrednik morao znati. I zakona koji će vrijediti kad/ako Hrvatska uđe u EU.

Moj savijet ti je ne krčiti ništa! Kupi koze, prijavi opg i obiteljsku siranu! Pošto veliš da ste turističko naselje, prodao bi sira kolko god možeš proizvesti, vjeruj mi! Koze bi ti brstile šikaru, imao bi eko proizvodnju i još bi zarađivao na njima! Raspitaj se malo po netu, imaš zanimljivih članaka i literatura o kozarstvu, od početnih ulaganja po komadu pa sve do finalnoga proizvoda!:gitarist:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ovako ekipa, u postupku sam otvaranja opg-a i papirologija mi je manje više jasna nego me zanima sljedeče!

Zemljišta koja posjedujemo stoje sva na moju baku, ali pošto sam ja na drugoj adresi nego ona zanima me postupak upisa na moj opg!

1. Dali ja moram sa njom raditi ugovor o zakupu ili ima neka druga šema?

2. Ako treba ugovor o zakupu, dali svaka parcela mora imati svoj ugovor ili može jedan ugovor i navesti u njega sve parcele i podatke o njima?

3. Molio bih nekoga tko ima skenirani ugovor o zakupu da mi ga posta ili pošalje na mail; er6n.ivan@gmail.com;

4.:scratch:?::idea:
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Ovako ekipa, u postupku sam otvaranja opg-a i papirologija mi je manje više jasna nego me zanima sljedeče!

Zemljišta koja posjedujemo stoje sva na moju baku, ali pošto sam ja na drugoj adresi nego ona zanima me postupak upisa na moj opg!

1. Dali ja moram sa njom raditi ugovor o zakupu ili ima neka druga šema?

2. Ako treba ugovor o zakupu, dali svaka parcela mora imati svoj ugovor ili može jedan ugovor i navesti u njega sve parcele i podatke o njima?

3. Molio bih nekoga tko ima skenirani ugovor o zakupu da mi ga posta ili pošalje na mail; er6n.ivan@gmail.com;

4.:scratch:?::idea:


Ako ti je zemlja na nekog drugog obavezno moraš imati ugovor o zakupu Poljoprivrednog zemljišta koji u konceptu izgleda ovako

Najmodavac : podatci
Najmoprimac: podatci

poljoprivredno zemljište koje se daje u zakup:

pa onda nabrojiš sve katastarske čestice koje uzimaš u zakup

te na kraju rok na koji poljoprivredno zemljište uzimaš na zakup ( 5,10 ili više godina)

i sve to ovijeriš kod javnog bilježnika.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,657
Ako ti je zemlja na nekog drugog obavezno moraš imati ugovor o zakupu Poljoprivrednog zemljišta koji u konceptu izgleda ovako

Najmodavac : podatci
Najmoprimac: podatci

poljoprivredno zemljište koje se daje u zakup:

pa onda nabrojiš sve katastarske čestice koje uzimaš u zakup

te na kraju rok na koji poljoprivredno zemljište uzimaš na zakup ( 5,10 ili više godina)

i sve to ovijeriš kod javnog bilježnika.


treba napisat i iznos naknade (ako ga ima onda to podlježe oporezivanju)
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
nemoj pisat iznos,,jel ce te oporezovat,,a i najmodavac,,odnosno baka,,morala bi platit odredjen iznos,poreza,imas kod biljeznika,,moze ti on dati ugovor,,meni je tako dao,neki dan bio kod njega,,
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Ljudi pomagajte...

Situacija je sljedeća, živim u malom primorskom mjestu, gdje se pred sto godina sva zemlja obrađivala, te je kraj izgledalo kao raj na zemlji. Komunizam, vojska, izgradnja magistrale i dalekovoda, turizam, rat i obiteljske nesuglasice su učinili svoje tako da danas nepostoji jedna osoba koja se bavi poljoprivredom i stočarstvom. Cijeli kraj je zarastao u šumu i šikaru, te današnji ljudi nemaju pojma što ih okružuje.

Općina je nesposobna, neškolovana i potkupljena, i cijeli koncept je baziran na turizmu i izgradni apartmana. Srećom postoji još uvjek dovoljno veliko područje koje nije građevinska zona i još većom srećom moj otac je nasljedio od majke cca 6 hektara zemljišta razbacnog posvuda.

Nesrećom pred 5 godina se pojavila osoba koja je počela kupovati svu zemlju po redu, tako da danas posjeduje oko trećine cijelog kraja. Cijela općina, odvjetnici, operateri državne uprave i katastar su podkupljeni s njegove strane tako da je meni nemoguće doći do točnih informacija.

Ja sam čekao na tu zemlju 28 godina moj otac 58, mi se želimo nastaviti baviti poljoprivredom, u skladu s 600 godina tradicije moje obitelji. Međutim osvim te zemlje koju još uvjek riješavamo mi smo živjeli u teškoj neimaštini.

Želja nam je otvrotiti OPG i zaštiti našu zemlju upisom u ARKOD sustav.
Ali nemamo nikakvih informacija jer djelatnici općine neznaju odgovore na naša pitanja.

Zanima nas:

1. Da li postoji vremenski rok za registraciju OPG-a. Moja majka je pročitala negdje da je rok do 31.1. jeli to točno?

2. Najvažnije trenutno su nam davanja državi jer kako sam rekao nemamo primanja. Situacija je sljedeća. Moj otac plaća mirovinsko i ima zdravstveno jer je bio branitelj, moja majka je u mirovini ja sam nezaposlen i nemam zdravstveno. U slučaju da se moja majka registrira kao nosioc OPG-a, te ja i otac kao članovi kolika bi nam bila mjesečna davanja za mirovisko i zdravstveno?

3. Da li je još uvjek moguć upis u ARKOD sustav?

4. Mi smo tek počeli čistiti parcele od raslinja i očistili smo do sada oko 10% zemljišta, na parcelama se nalaze hrpe posječenih grana i narezana drva za ogrijev. Da li parcele moraju biti obrađivane za upis u ARKOD? One će sve biti obrađivane ali sada smo još uvjek u fazi čišćenja, zatim će biti faza podizanja suhozida na visinu 1,5m-2m i tek onda ćemo početi vaditi korjene i kopati.

5. Volio bih imati popis svih zakona koje bi jedan poljoprivrednik morao znati. I zakona koji će vrijediti kad/ako Hrvatska uđe u EU.

zasto bi ulazio u opg,,to sve mozes da ne ulazis u opg,,kao obican poljoprivrednik,,znaci bez pdv-a,,,,ako ides u sustav,,davanja su ti 1600kn,a kao obicni poljoprivrednik,,oko 500kn,,mj,,a ovo pod broj 5,,i ja bi volio imat taj zakon,,ali je nemoguce,jel se mjenjaju ko na traci,,danas imas,,sutra nemas,,
 
J

Jahov

Guest
zasto bi ulazio u opg,,to sve mozes da ne ulazis u opg,,kao obican poljoprivrednik,,znaci bez pdv-a,,,,ako ides u sustav,,davanja su ti 1600kn,a kao obicni poljoprivrednik,,oko 500kn,,mj,,a ovo pod broj 5,,i ja bi volio imat taj zakon,,ali je nemoguce,jel se mjenjaju ko na traci,,danas imas,,sutra nemas,,

Što je to običan poljoprivrednik? Mislio sam da se mora registrirat opg kako bi se postao poljoprivrednik.

Mi samo želimo da naše parcele budu vidljive u ARKOD sustavu, jer su kod nas trenutno donešeni urbanistički planovi koji nam ne idu u korist. Npr. oko 1h parcela nam je ušao u kamp i želimo se zaštititi, zašto, jer su te parcele preljepe da bi bile uništene i asfaltirane, a zemlja otuđena.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
ma netrebas se registrirat,,odes u svoju opcinu i kazes da se zelis bavit poljoprivredom,upises se u upisnik,,upises svoju zemlju u upisnik,, i dalje ce ti sve kazat,,kojim redom da ides,,,mozes se bavit samostalno poljoprivredom do uzimanja poticaja 48000kn,,vise od toga moras u pdv-e,,et ukratko,,i naravno arkod upis i sve ostalo mozes,,,
 
M

MOCO

Guest
Mi samo želimo da naše parcele budu vidljive u ARKOD sustavu, jer su kod nas trenutno donešeni urbanistički planovi koji nam ne idu u korist. Npr. oko 1h parcela nam je ušao u kamp i želimo se zaštititi, zašto, jer su te parcele preljepe da bi bile uništene i asfaltirane, a zemlja otuđena.

Odeš u ured HPA (poljop. agencija) i kažeš da se želiš baviti poljop.proizvodnjom i da želiš upisati svoj OPG u upisnik i svoje čestice u ARKOD sustav! treba ti obrazac upisnika, osobna, posjedovni list ili vlasnički, mislim da ti treba takse oko 80kn. Ti si nositelj i ti otvaraš OPG. nemoraš tražiti poticaje, ako ne želiš, to nema veze s arkodom.
 
J

Jahov

Guest
Rečeno nam je da se od sada svaki opg treba registrirat i da se moraju plaćati doprinosi. Mi moramo ucrtati parcele u ARKOD zbog, 1. predviđena je nova državna brza autocesta i državna cesta, želimo da nas zaobiđe ili da nam neuzima cijele parcele, 2. 0.5ha parcela nam ulazi u novodefinirani kamp, neželimo dati zemlju nekom invenstitoru niti želimo graditi bungalove, baš te parcele su prelijepe oranice i neželimo da nestanu, 3. 0.5ha parcela je definirano kao nova uređena plaža, također nežeimo dati svoje parcele nego iz iskoristiti za sebe i masline.

Vjerujem da bi upisom u ARKOD sustav otežali investitorima da dođu do naših parcela.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Rečeno nam je da se od sada svaki opg treba registrirat i da se moraju plaćati doprinosi. Mi moramo ucrtati parcele u ARKOD zbog, 1. predviđena je nova državna brza autocesta i državna cesta, želimo da nas zaobiđe ili da nam neuzima cijele parcele, 2. 0.5ha parcela nam ulazi u novodefinirani kamp, neželimo dati zemlju nekom invenstitoru niti želimo graditi bungalove, baš te parcele su prelijepe oranice i neželimo da nestanu, 3. 0.5ha parcela je definirano kao nova uređena plaža, također nežeimo dati svoje parcele nego iz iskoristiti za sebe i masline.

Vjerujem da bi upisom u ARKOD sustav otežali investitorima da dođu do naših parcela.

Ne želim da te obeshrabrim,prijtelju,ali bojim se da ti OPG-e ni arkod neće zaštitit parcele, po mome si ti trebao iskoristit pravne mogučnosti u obliku žalbi na urbanistićke planove.
pozz!
 
J

Jahov

Guest
Ne želim da te obeshrabrim,prijtelju,ali bojim se da ti OPG-e ni arkod neće zaštitit parcele, po mome si ti trebao iskoristit pravne mogučnosti u obliku žalbi na urbanistićke planove.
pozz!

Eh te žalbe, za sada je poslana za novo groblje, ovaj tjedan ćemo sastavit i ostale. Znam da ih neće zaštitit ali ću imati više argumenata.

Nisu normalni u ovoj mojoj općini, odbijaju mijenjanje vlasnika posjedovnih listova, katastar skriva karte, vrši se nova izmjera geometri neizlaze na teren, smanjuju parcele, znam jer sam jedini koji je uzeo motornu pilu u ruke i očistio parcele sve su krivo izmjerene od 10-20% manje od stvarne površine. Kradu zemljišta za putove jedostavno ih odpisuju sa parcela i nema im više ni traga ni glasa. Bio sam neki dan u katastru jer su na karti pred 10 godina upisali česticu pod krivim brojem, a meni službenik da li bi ja prodao listove di nas je više suvlasnika, na moje ne, on meni onda možemo zamijeniti udio za neku zemlju 20km u šumi, na moje ne, on meni da onda možemo ukrupniti zemljište. Sljedeći dan dolazi isti službenik kod drugog suvlasnika i traži od njega da mu proda udio. Postoji osoba koja kupuje svo zemljište po redu, ali za 3 eura/m2, zemlju od same obale do 500m od obale, kupio je udjele u nekim parcelama, ušao sa bagerima i razrušio sve moguće suhozide drva masline, na svojim i tuđim parcelama. Drži sve u lokalnoj samoupravi u šaci, odvjetnike, geodete, stvarno strahota.

Pa se ja moram nekako zaštiti jer čovjek stvarno previše želi. Donjeli su planove da totalno unište sve što nije u njihovim rukama.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,657
lijepo ti dopiši dvije nule iza 3 eura pa nek delaju kaj oće...al kolko ja znam, ako nije od posebnog značaja za državu tvoje ti niko ne može otuđiti...
ni s kakvim izmjerama se ne moraš složiti osim ako iziđe sudski vještak, tu se složiš prije nego on izmjeri, skupa s svim susjedima i bude tako kako sud kaže...
u idealnoj državi bi to trebalo biti dosta, obično vještak nije iz mjesta gdje se radi izmjera...meni recimo u karlovcu mjerio čovjek iz bjelovara, međa štimala u 25 cm, nisam mogo čovjeku prigovora nać...
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
lijepo ti dopiši dvije nule iza 3 eura pa nek delaju kaj oće...al kolko ja znam, ako nije od posebnog značaja za državu tvoje ti niko ne može otuđiti...
ni s kakvim izmjerama se ne moraš složiti osim ako iziđe sudski vještak, tu se složiš prije nego on izmjeri, skupa s svim susjedima i bude tako kako sud kaže...
u idealnoj državi bi to trebalo biti dosta, obično vještak nije iz mjesta gdje se radi izmjera...meni recimo u karlovcu mjerio čovjek iz bjelovara, međa štimala u 25 cm, nisam mogo čovjeku prigovora nać...

.........nitko ti nemože otuđit...

Namjeste si oni,da bude državni interes(priobalni pojas,ceste...)
Imao sam slučaj....moju djedovinu...parcela(600 čhv) se nalazila,pokraj romskog naselja,za izgradnju infrastrukture....,e sad došli mjerniki izmjerili...rasparcelirali parcelu(iako je mala)još na tri djela...jer njima je bio interesantan srednji dio put/ bez mog znanja,privole,odobrenja...da neduljim,nakon svih mojih protivljenja....u ime republike Hrvatske izvlaščuje se moja parcela(srednja)i plati mi se po njihovim procjenama...../kak su ono htjeli.
....,a ja moram prihvatit takvo rješenje..

E moj Jahov-e,žao mi te strašno jer to što ti se događa....sama mafija....bori se nemoj se predavati!
Moja isprika na pisanju, ali nismo baš u temi OPG-a!
pozz!
 

Najnoviji postovi

Na vrh