• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Repica Raoula

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Fino je išlo, odlično zaorana. :(y):
Koliko je bila visoka na ovoj parceli?
 

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
na toj od 80 - 120 cm, malo polegnuta, jebi ga rano sijo i k tome prvi put. za nagodinu sam spreman :D
 

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
253
Dragi forumaši,nemam iskustva sa rauolom ali čitam ovdje da se ona može sijat kad i kukuruz i kad naraste oko 1,1.5 metra da se zaore i bude zelena gnojidba. Imam jutro zemlje koje sam planirao ostavit ove godine da odmori i onda na jesen posijat tritikal. Da li bi valjalo da posijem raoulu sad u proljeće i kad naraste dovoljno za zelenu gnojidbu zaorem ju i ostavim do jeseni i onda posijem tritikal ? Lp
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
dali se može raolu preorati i odmah na nju sijati ječam ili pšenicu
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
to sam i ja mislio samo bi možda trebalo pojačati količinu dušika kod osnovne gnoidbe radi razgradnje biljnih ostataka
ima netko sjeme rauole za prodati
 

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
253
Želio bih posijati baš zbog te zelene gnojidbe ali me još zanima dali visoka divljač (lopatari,obični jeleni,srne) vole pasti raoulu jer ovdje imam dosta problema sa divljači pa ako posijem a oni mi popasu onda nikakve koristi ??
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,858
Ima i kod mene svakakve divljači ali nisu pojele a neme šta nema od divljači.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@maiky, clan code je imao sjemena, ne znam jel ima ove godine.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Dragi forumaši,nemam iskustva sa rauolom ali čitam ovdje da se ona može sijat kad i kukuruz i kad naraste oko 1,1.5 metra da se zaore i bude zelena gnojidba. Imam jutro zemlje koje sam planirao ostavit ove godine da odmori i onda na jesen posijat tritikal. Da li bi valjalo da posijem raoulu sad u proljeće i kad naraste dovoljno za zelenu gnojidbu zaorem ju i ostavim do jeseni i onda posijem tritikal ? Lp

Zelena gnojidba i nije tu radi gnojidbe ona vise ima ulogu stvaranja humusa i prorahljivanja tla a vrlo mali udio je gnojidba,,,
neki kazu da siderati gotovo vise iznesu hranjiva nego ga sobom unesu u tlo,,,
ali svakako imaju svojih prednosti kao sto je između ostalog stvaranje mikrobioloske aktivnosti,,,

Daklem ako sijete rauolu radi toga jer mislite da cete sa njom unijeti (gnojiva) hranjiva za narednu kulturu uzalud je sijete, naravno ako uz nju ne dodate gnojiva,,,
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,858
Ja nisam toliko načitan ali kažu da iznosi nedostupna hranjiva ostalim biljkama iz dubokih slojeva u oranični sloj i znam da nakon samo šta sam ju jednom sijao zemlja se lakše radi i dosta bolje rađa. Ta biljka je jedina u šta vjerujem od svih ostalih razvikanih đinđa ka šta je zeolit i da ne nabrajam dalje.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Da me se krivo ne shvati, ja nisam pisao da ona ne valja niti da nicemu ne koristi,,,
zelio sam reci da iako nosi naziv zelena gnojidba ona to nije,,,

Rauola i ostali siderati su vrlo korisni ali glupo ih je koristiti kao glavni usjev i onda zaorati prije nego se ubere,,,
ona je odlicna kao međuusjev iza zitarica jer se na taj nacin ekoloski i relativno jeftino rjesava korov a zauzvrat se dobiva obogaceno tlo, poboljsan vodozracni rezim i poboljsana struktura tla,,,

mozda ne bas nakon prvog zaoravanja ali s vremenom svakako da,,,
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
pa bilo bi glupo misliti da nešto što posiješ u polovici kolovoza ili početkom rujna već pri kraju listopada izraste na visinu od jednog metra i više (što je meni nemoguće jednostavno neshvatljivo) ne troši resurse iz zemlje.
Kod mene se sije u tu svrhu djetelina ali nju siješ pri kraju rujna (možda bismo trebali ju sijati pri kraju kolovoza) i preoreš u maju ili kasnije znači ta njiva za tu godinu je otpisana jedino oni koji siju kukuruz bi mogli nešto iskoristiti samo je djetelina teško razgradive trebalo bi ju prije zmalčirati
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Djetelina ima preskupo sjeme ako se ne iskoristi koji otkos, ne daje toliko mase i nema tako brz porast korijena..
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
pa bilo bi glupo misliti da nešto što posiješ u polovici kolovoza ili početkom rujna već pri kraju listopada izraste na visinu od jednog metra i više (što je meni nemoguće jednostavno neshvatljivo) ne troši resurse iz zemlje.

Nisi cini se shvatio bit, jasno je (vjerujem) svakome da za određeni porast treba i određena energija ali ovdje se pisalo o ulozeno vraceno,,,
c065.gif
 

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
253
Ako se sije poslije Velike Gospe tj. 15.8 na strnište,na koji način pripremit zemlju za sjetvu ako se ne bude moglo orat,dali je dovoljno samo istanjurat strnište i bacit 100 kg 15-15-15 i 10 kg raoule na jutro i dali može niknuti u takvim uvjetima,mislim pritom da je to ipak ljeto i vrućine su velike.... Nema mi logike preorat njivu pa posijat kao međuusjev i onda ponovno orat na jesen jer bi tako svu slamu što sam zaorao na jesen izbacio van
 
Posljednje uređivanje:

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
Nisi cini se shvatio bit, jasno je (vjerujem) svakome da za određeni porast treba i određena energija ali ovdje se pisalo o ulozeno vraceno,,,
c065.gif
razumio sam ja i htio bih probati dali bi to raslo ovdje u mojim uvjetima
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Da se nadovežem na Bobića: mislim da je kontekst isti....ili nije ....

Sijali smo repicu za zelenu gnojidbu. Nakon zaoravanja iste, na toj zemlji nikad nije bila lošija kukuruza. I od tada kod nas zelene gnojidbe više nije bilo.....
Dakako, nitko ne govori o uvjetima koji su neophodni da zelena gnojidba uspije.
Nitko do sada, evo sada Bobić, nije spomenuo koliko repica, rauola potroši dušika ili drugih elemenata iz te zemlje na kojoj naraste visoka preko metra i da ona sama izvuče i potroši nečega iz te zemlje.....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Teško je nekaj tvrditi na osnovu jednog pokušaja. Možda bi te godine rezultati s kuruzom bili još lošiji da nije bilo rauole.
Ja sam prošle godine prvi put sijal rauolu. Prvenstvena namjena mi je bila uništiti čim više korova, a ostalo koliko pomogne. Jesam li to ostvaril, videl bum nakon nicanja kuruze. Kakva me još iznenađenja očekuju, pojma nemam. Ta njiva je sada prvi put duboko orana (30 - 32 cm) i mjestimično se lijepo vidi izbačena "mrtva" zemlja. Još sam imal problem s prevelikom vlagom pa je nisam drito zaoral. Prvo sam izmalčiral jer sam se neiskusan bojal osjemenjivanja, a oranje nakon 3 tjedna.
Živi bili pa vidjeli kaj i kak bu.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Sijali smo repicu za zelenu gnojidbu. Nakon zaoravanja iste, na toj zemlji nikad nije bila lošija kukuruza. I od tada kod nas zelene gnojidbe više nije bilo.....
Dakako, nitko ne govori o uvjetima koji su neophodni da zelena gnojidba uspije.

Upravo o ovome sam pisao, dakle rauola iznosi određenu kolicinu hranjiva koju koristi za svoj rast, jedan dio toga je iz gornjih slojeva a jedan dio iz dubljih slojeva koje prijasnje kulture nisu uspjele potrositi,,,
Rauola radi svoje velike mase koristi tlu jer se kasnije pretvara u minerale koji su sposobni zadrzati hranjiva duze vrijeme u sloju koji je vecini biljaka dostupan,,,

Vecina nas je svjesna cinjenice da je kvalitetni stajnjak sve manje zastupljen u nasim poljima, zapravo kravice je potrebno svijecama traziti po selima a kako ce cini djeca nase djece moci ce ih gledati samo u zooloskim vrtovima ili nedaj Boze jos gore u dokumentarnim emisijama,,,

Rauola kao i ostali siderati poceli su preuzimati veliku ulogu zamjene stajnjaka,,,
pod velikom ulogom mislim na obogacivanje tla pokretanjem mikrobioloske aktivnosti, boljom regulacijom vodozracnog rezima, prorahljivanjem tla, stvaranjem humusa, mineralizacijom, zadrzavanjem hranjiva i nastavite niz,,,
Zajedno sa rauolom treba zaorati i najmanje toliko hranjiva koliko je sama biljka izvukla iz tla pod pretpostavkom da u tlu ima dovoljno hranjiva za narednu kulturu,,,
u protivnom dogodit ce se mozda nesto slicno kao i kolegi @hrva
 
Na vrh