• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Repica Raoula

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Ja imam informaciju da ide 20 kg, a da nije loše posijati do 25 kg.
 

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
Ja uzeo sjeme od Belec 7340, posijo kako mi rekao 12kg po jutru. Sijao sam je 2.8.2015 trenutno je visine do koljena gusta dosta, ovih dana budem sliko pa objavim.

jedino mi na jednoj parceli ju buhač izbušio.......:)
 

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
moja je sva polegla od kiše, bila je u rasponu 120 - 170 cm visine,
a jel su ti počele mahune rast
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ne, ja sam sijao kasnije, vi koji ste prerano sijali polegla je naravno i sad mora pod zemlju.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Kad si sijal?

Ja sam 19.08. i počele su se stvarati mahune. Inače se dosta dobro drži. Visina, kako gdje. Ima je oko 70 cm, a ima i oko 130cm (do vrha gornjeg lista).
Je li razlog tolikoj razlici nejdnaka opskrbljenost zemlje dušikom?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Neznam točno kaj bi bil uzrok ove razlike u visini, može na to utjecati dosta faktora, jedan je nedostatak vlage kod klijanja, naknadno klijanje itd...

Moje su sijane negdi krajem 8. mj, sijano je u nekoliko navrata pa ih ima različitih.
 

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
Ja sam svoju trebao odavno zaorat ali nisam imo vremena, a sad čekam da se donekle osuši zemlja... kod mene su mahune negdje i oko 4-5 cm i kao mali prst debele.
Sad me zanima dali če to nicat u proljeće...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Repicu je najbolje nekako usitnit prije oranja,dali malčer ili tanjurača rekao bi da nije toliko bitno..Ovako je samo potrebna duža razgradnja,,
33259.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Kaj misliš da se nebu razgradila za 5 mjeseci, do kuruzne sjetve?
Ja sam mislil da se usitnjava radi lakšeg zaoravanja ako nemaš odgovarajući plug.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
U teškom tlu se ne bude razgradila,pogotovo ako je vlažno,i ako je raoula kak se spada...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Mislim da ju je bolje zaorat kompletnu, nego malčirat pa orat.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Marko griješiš. Bolje ju je zaorati nemalčiranu zbog što većeg volumena zraka u tlo koji se time stvori. Što se tiće razgradnje razgradit će se sigurno ako nije odrvenila, odnosno ako nije prestara. Zato se sije između 20.08 i 10.09. da se dobije masa u punom cvatu, a bez mahuna i starih stabljika.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Može se desit da sam pogriješio..
ALI,zar nije bolja razgradnja svake biljne mase koja se unosi u tlo,ako je usitnjena ??
Možda je repica iznimka onda..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Da sam prije znal te optimalne datume sjetve, ne bi je sijal 19.08. No, bolje je doznati ikad nego nikad i zato hvala na informaciji.

Najbolje bi mi odgovaralo da je u subotu zmalčiram ako se bu tlo dovoljno osušilo, a oranje bi obavil kasnije u studenom kad se površina lagano smrzne.
Jel netko zna kaj se takvim naknadnim zaoravanjem gubi? :icon_scratch:
 

Najnoviji postovi

Na vrh