• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Repica Raoula

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
I najbolje. Sa sjetvom za zrno sam se izj... Gledam u oglasniku 14-15 kn dok je prije par godina isla i po 8-10. Izgleda da je potraznja veca nego proizvodnja. Ljudi ce se polakomit pa ce opet past cijena pa je necu ni ja sijat nego kupit i sijat postrnu ko covjek.

Uvijek je tako sa svime na trzistu pa se dogodilo isto i sa repicom,,,
Cijena je skocila za 50% jer je proizvedena kolicina smanjena radi sjajnika koji je ove godine radio sranja, prskalo se i vise od 4 puta dok je prijasnjih godina bilo dovoljan samo jedan tretman,,,
Repica je bila posijana na mnogo vecim povrsinama nego inace prvenstveno radi toga jer su mnogi u njoj vidjeli vecu zaradu od ostalih kultura,,,
Mnogi su posijali kako bi napravili neku zalihu za vlastite potrebe ili radi plodoreda,,,
Mnogi ce odustati od sijanja jer su se dobrano razocarali,,,
c065.gif


I ja jucer posijao po nasadu lijeske, kisa je kvalitetno namocila tlo pa se nadam dobrom nicanju,,,
c085.gif
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Buhac i sjajnik sam 6x prskao. Kultura kao kultura nije toliko ni zahtjevna koliko zetva. 10-20% mahuna ispadne neovrseno, polegla je pa se i tu nesto izgubi.
Moja je mogla komotno 20 dana jos biti na njivi, iz stabljike jos voda curi i zrno je mekano, no moram kombajn spremat za suncokret pa mi ni termin zetve nikako ne odgovara.
Od ove godine konvencionalna proizvodnja soje ne spada u ezp pa ih se puno prebacilo na postrnu sjetvu. Plus losiji urod i eto vece cijene.
Nego jel netko zna da li postrni mix zobi i jecma ide u zeleno placanje?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,569
Nisam upoznat sa tim pravilima, ali vidio sam da ljudi siju ječam i zob, pa vjerojatno onda ide.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Evo jedan datotekica koju sam zatražio od Božice :D

Piše sve šta može za zelenu.

E vala neće word file uplaodat pa ću samo ovako bubnit copy - paste.


SIJANE MJEŠAVINE NAJMANJE DVIJE RAZLIČITE KULTURE: 80/20%

1. Žitarice: Raž (Secale cereale), zob (Avena sativa), Triticale, ječam (Hordeum vulgare)

2. Trave: talijanski ljulj (Lolium multiflorum), sudanska trava (Sorghum sudanense), sirak-sudanska trava (Sorghum bicolor X S. sudanense), vlasulje (Festuca spp.), vlasnjače (Poa spp.).

3. Brassica genus: gorušice (Sinapis alba, Brassica juncea, Brassica nigra), uljana rotkva (Raphanus sativus), krmna rotkva-Rauola (Raphanus sativus L., var. oleiformis Pers), kanola (Brassica napus or B. rapa), ozima repica-Perko (Brassica rapa L., cv. Perko).

4. Leguminoze: grahorice (Vicia spp.), djetelina inkarnatka (Trifolium incarnatum), aleksandrijska djetelina (Trifolium alexandrium), crvena djetelina (Trifolium pratense), krmni grašak (Pisum sativum), lupine (Lupinus spp.), perzijska djetelina (Trifolium resupinatum), grahor satrica (Lathyrus sativus).

5. Ostalo: facelija (Phacelia tanacetifolia) i heljda (Fagopyrum esculentum)
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
To smo i mi proucavali i moze. Al svako malo netko kaze da ne moze. Nigdje ne vidim da se moraju kombinirat dvije kulture iz razlicitih porodica.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Rauola niknula. Sijana 13. kolovoza.
 

Prilozi

  • WP_20190819_19_16_27_Pro.jpg
    WP_20190819_19_16_27_Pro.jpg
    200.1 KB · Pregleda: 43

lukavtc

Član
Tu od
2 Ruj 2016
Poruka
34
Moja rauola još nije posijana, čekam najavu neke kiše, zemlja tvrda, zapečena.
Ove godine jedva nabavio sjeme, vidi se da su na nametnici napravili svoje.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ttebam.nestonposijati da zagusi korove a opet da na proljece tu imam vrt...
Dal stignem jos posijati rauolu i kad jenonda smalcirati?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako imaš sjeme samo posij. Malčiranje nije preporučljivo, previše usitni masu. Jedne godine sam pomalčiral, i masa se jednostavno izgubi. Tanjurače su najbolje za pripremu oranja, ali kak nemam tanjurače, prošle jeseni sam pokušal orati bez neke pripreme. Rezultat je bil vrlo dobar (svega nekoliko štopanja), iako je bila visoka i više od 150 cm. Prije dvije godine sam sijal krajem kolovoza, bila je nekaj hladnija jesen i izrasla je oko 80 cm.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Bez tanjuranja teško buš to podoral malim traktorom.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,642
Moje iskustvo je da s plugom ravnjakom nije problem orati stojeću masu, dok je s okretačem druga priča....bar kod malih traktora.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Meni se čini da je najbitnija stvar klirens pluga, a zatim daske koje dobro okreću zemlju i oštro crtalo koje odreže stabljiku koja padne popreko.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,642
Čak ne tolko klirens, kolko dobro nariktano crtalo. Ja sam oral masu visoku 2m s IMT 754
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
26 dana od sjetve

nešt sam zeznio , gore sam htio i ovu sliku
 

Prilozi

  • IMG_20190826_084703.jpg
    IMG_20190826_084703.jpg
    146.8 KB · Pregleda: 36
  • IMG_20190826_084703.jpg
    IMG_20190826_084703.jpg
    146.8 KB · Pregleda: 42
  • raulaaa.jpg
    raulaaa.jpg
    216.9 KB · Pregleda: 46

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Lijepo izgleda (y), osim ove čistine s lijeve strane. Jel se tu sijačica zaštopala ili ....❓
Moja je sijana 13. kolovoza, a fotkana je 10 dana nakon sjetve.
 

Prilozi

  • WP_20190823_14_06_49_Pro[1].jpg
    WP_20190823_14_06_49_Pro[1].jpg
    183.1 KB · Pregleda: 25

Najnoviji postovi

Na vrh