• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba voća

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
iskustva govore da se kajsija njbolje razvija i plodonosi ako se rezidba obavlja u tri navrata:
u proljeće neposredno prije samog cvijetanja,
početkom 6 mj . kao rana ljetna rezidba i
krajem 7 i početkom 8 mj kao ljetna rezidba.
Ova druga rezidba bi trebala biti korekcija prvoj ljetnoj rezidbi.:eek:

kaj ne hara neka bolest pa bi trebalo rezati tek nakon 6 mjeseca?!?!
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
sve voćke, pa tako i kajsije, nakon sanje rezao sam na cca 70 cm... tako da je mjesto grananja na nekih 60 cm... ima u voćnjaku svega i sve to sam radim uz upute sa interneta, no za kajsiju i marelicu nisam našao ništa konkretno a negdje sam pročitao da se obrezuju isključivo uzeleno... dakle ako sam dobro shvatio mogu ih orezivati i u proljeće slićno kao i breskve?

Kajsiju i marelicu? To ti je istoznačnica :)
 

Pespa

Novi član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
10
Evo moze se pogledati kako se orezuju mladi vocnaci na savremeni nacin oblik uzgoja

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=BjJbE0E95Oc&NR=1&feature=endscreen[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Ma nema se tu ni što vidjeti svi pokazuju na mladim voćkama,rijetko gdje vidiš na starijim uzgojnim oblicima starosti 5> god,i da su još vretenasti grm i vitko vreteno.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Vrlo poučno gradivo za početnike na mladim nasadima, al bilo bi dobro vidjeti neku prezentaciju na starijim stablima cca 10 god. starosti jer tamo je situacija puno drugačija.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Vrlo poučno gradivo za početnike na mladim nasadima, al bilo bi dobro vidjeti neku prezentaciju na starijim stablima cca 10 god. starosti jer tamo je situacija puno drugačija.

Po mom bi još malo skinuo ali da se naučiti koliko cvjrtnih pupova ostaviti idr,još da je prevedeno.

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nYDeCZ5Qn58[/YT]

I odličan primjer i mladog i starijeg stabla
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=V6aCI0xYnkM[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Po mom bi još malo skinuo ali da se naučiti koliko cvjrtnih pupova ostaviti idr,još da je prevedeno.

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nYDeCZ5Qn58[/YT]

I odličan primjer i mladog i starijeg stabla
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=V6aCI0xYnkM[/YT]

Prvi snimak me nije dojmio jer grane nisu na vrijeme povijane i imaju oštar kut u odnosu na vodilicu.Također prikračivanje onih tankih grančica izazvat če jako puno novih ljetorasta a i sama rezidba bi trebala biti malo oštrija.Drugi snimak je puno bolji od rezidbe do formiranja samog stabla. Ovo je samo moje mišljenje,a za to i služi forum.
 

Pespa

Novi član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
10
I ja se potpuno slazem sa brle 11 , da na prvi snimak rezidba bi trebala biti ostrija i jos treba da neke debele grane da se otkolne kako bi doslo do bojli zrak i provetrivajne samog stabla
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
tražim rezače
ako ima netko zainteresiran za rezidbu voća neka mi se javi
u pitanju je bliža okolica Vukovara
breskva, kruška, kajsija
099/694 21 85
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Trebao bi porezat ostecene sadnice koje sam sadio jesenas, debele su nekoliko milimetara, da li ih mogu porezat vinogradarskim skarama, da sad ne kupujem neke bezvezne vocarske dok mi me dodju koje sam narucio?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Trebao bi porezat ostecene sadnice koje sam sadio jesenas, debele su nekoliko milimetara, da li ih mogu porezat vinogradarskim skarama, da sad ne kupujem neke bezvezne vocarske dok mi me dodju koje sam narucio?

Naravno. :icon_super:
Ja sitne grančice uvijek režem vinogradarskim škarama, a samo one deblje voćarskim dvoručnim.
Za sada nemam nikakvih problema.:icon_fU:
 
S

slavuj

Guest
Re: Rezidba



Uploaded with ImageShack.us

Treba mi pomoc-savjet kako i sta da uradim na vocki Cacanska rodna sljiva da bih formirao pravilno krosnju koju sam ove godine posadio.
Pokusacu da opisem sta sam sve uradio na vocki i kako ona trenutno izgleda.
Vocka je vec imala formiranih 5 (pet) bocnih izboja-grana i to prva je grana na visini oko 50 cm,
a sve ostale su iznad gdje je zadnja peta grana na visini od 65 cm a srednja glavna koja ide ravno sa stabljikom je na visini od 120 cm koju sam skratio na tu visinu i to kontra koso od pupa (malo sam proucavao kako da to uradim i nadam se da sam to pravilno uradio), tu gdje sam
odsjekao koso od pupa, pup je vec bio izlistao, malo sam iznad tog pupa oko 5 mm iznad odsjekao. Zatim sam sve pupove od zemlje 50 cm do prve grane otkinuo.

Da li da postavim ''cackalice'' na ove bocne izboje?
Interesuje me da li sam dobro uradio i da li se sta moze jos uraditi.
I sta bi trebalo sljedece uraditi na vocki odn. sta je sljedeci potez, mozda iduce godine?

Inace mi odgovara da mi krosnja vocke bude malo niza ali nije da mora tako i biti.
Ovdje sam malo i skicirao vocku, bocni izboji mi izgledaju lijepo rasporedjeno, niti jedna nije
drugoj iznad a nisu formirane niti u racvi, jedino mi djeluju donji izboji da su neznatno tanji od gornjih bocnih izboja. Gornja grancica je duzine oko 65 cm a najmanja duzina je grancica je oko 40 cm.

Unaprijed sam zahvalan

Hvala i s postovanjem
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Re: Rezidba

Ja bih uklonio te nisko grane, jer poslij će ti praviti problem kad rode Kod šljive obično prvi sprat treba da se formira na 80 cm. Grane možeš pomtati čačkalicama, zicom, špagom ili nečim drugim nebitno je. Bitno je samo da se grane pomotaju. Sve grane koje saviješ u ljeto sledeće godine će donjeti rod. Evo i konkretan primjer kako smotati grane. http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=17729&page=48

Prelistaj još i malo temu šljivarstvo pisano je o tome http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=17856

Pozdrav i dobro došao na forum.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jesenas sam posadio trešnje i odlučio sam formirat vitko vreteno. Da li da krenem klasičnim načinom da ih na prolječe skratim i čekam koje će grane pustit, odabirem provodnicu... ili da krenem rovašenjem i ne skraćujem na 1m?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Znači kratim voćke na 100-110cm i onda dalje formiram uzgojni oblik. Rovašenjem samo popunjavam gdje imam "rupe" tj. fale grane ?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Da Hele@ upravo to.

Kad narastu lastari preko 20-30 cm počni da ih motaš (povijaš) tako da budu u odnosu na sprovdnicu pod 90 stepeni.
 
Na vrh