• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba voća

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Vidim da se većinom stavljaju čačkalice ali mogu i vezat? Nemam ih puno pa vezanje nebi bio problem, čini mi se da prije zavežem granu neko nariktam čačkalicu.
To mogu radit kada grane počnu drvenit, ne dok su zelene?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Čačkalice su zakon dok su lastari mladi, ide brzo samo treba malo prakse. Takođe možeš uvtati grane dok su zelene. Uvjek je bolj motati zelene grane, ako se može stići, jer time grana obrazuje više rodnih pupoljka i bukvalo sledeće godine daje rod skoro čitavom dužinom.
 

frenky

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
107
Vidim da svi spominju nekakve čačkalice, pa ako bi mogao neko objasniti kako se to i zašto radi a najbolje bi bila neka slika, pa da i mi početnici nešto naučimo.
Pitanje drugo posadio sam petnaestak jabuka i mislim ih rastegnut na žicu. E sada na koje visine trebaju bit razvučene žice i koja je početna visina od zemlje. Hvala
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Čačkalice su zakon dok su lastari mladi, ide brzo samo treba malo prakse. Takođe možeš uvtati grane dok su zelene. Uvjek je bolj motati zelene grane, ako se može stići, jer time grana obrazuje više rodnih pupoljka i bukvalo sledeće godine daje rod skoro čitavom dužinom.

Ovo uvrtanje sam gledao pred par godina, mislim da je bio filmić iz Italije i da se radilo o šljivama.. To tako lijepo i jednostavno izgleda na ekranu ali se bojim da ne potrgam grane. Netko je čak rekao da je to isprobao i da nije baš išlo.
jel znaš možda kako se to "službeno" zove ili kakav link?

Vidim da svi spominju nekakve čačkalice, pa ako bi mogao neko objasniti kako se to i zašto radi a najbolje bi bila neka slika, pa da i mi početnici nešto naučimo.
Samo ukucaj u google "savijanje grana ..." i pogledaj pomotehničke mjere.

Pitanje drugo posadio sam petnaestak jabuka i mislim ih rastegnut na žicu. E sada na koje visine trebaju bit razvučene žice i koja je početna visina od zemlje. Hvala
Ovisi o podlozi i uzgojnom obliku.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Zna netko kako utječu mjesečeve mjene na rezidbu voćaka? Recimo rezidba voćaka u mladom mjesecu?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
To ti je pitanje za nekoga astrologa.....ako baš vjeruješ u te stvari!
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Ma nije da vijerujem, ali danas me na rezidbi "napalo" nekoliko prolaznika da šta ja to radim a danas mladi mjesec - pa kažem ajde da vidimo ako ima netko kakvih saznanja :icon_scratch:
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Orezuj kada tebi paše i naravno kada te vrijeme služi a narodne "mudrosti" pusti.Čuli su za mjesečev kalendar za sadnju povrća i sada po tome sve ravnaju,uskoro se budu i šišali samo kada nije mladi mjesec.:)
 

maestro91

Član
Tu od
9 Pro 2014
Poruka
48
Lijep pozdrav. Imam par pitanja u vezi rezidbe.

20160212_1151181_zps30abt8aq.jpg

Ovo je mlada voćka kruške stara 3 godine, na brzinu sam je ogradio nekim kolcima od srna pa me zanima zašto ne pušta grančice sa strane nego samo raste u vis, da li zbog toga što je usko ograđena? I zanima me da li je smijem skratiti za 2- 3 pupa da nejde samo u vis ?

20160212_1154421_zpswsqepr0d.jpg

Da li smijem skratiti ovu šljivu da mi ni preraste ostali dio voćnjaka. Malo sam gledao po netu i negdje piše da se ne smije previše obrezivati šljiva, a ovdje na temi gledam na videu da režu skoro isto kao jabuku.

20160212_1155151_zpsv6vjkv39.jpg

20160212_1155231_zpsj8tfcvfd.jpg

Isto pitanje me zanima u vezi trešnji budući da one izrastu jako velike, da li je najbolje postepeno kratiti svake godine ili ih pustiti na neku željenu visinu max 3.5m te onda rezati grane.
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Evo jedan video gde cu vam pokazati kako se ne orezuje voce na mom primeru, kako istu gresku nebi neko ponovio na svojim vockicama :biggrin: .

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=-1_b4jswuTY[/YT]​
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja ću odgovorit vezano za trešnju. Lijepo ti je razgranata, jedino što su ti sve grane na istoj visini, trebao si vreteno ili nešto formirat. Sad lijepo popigaj grane i uživaj. Što se vrha tiče, probaj ga savit pa možda zaustaviš rast. Koja je podloga u pitanju?
Inače kod trešnje ( vitko vreteno) prve godine skratiš voćku na 1-1.1m. Na gornjih 10cm poskidaš sve pupove, dalje prema dolje ostavljaš svaki treći pup, normalno odabireš ih da ne gledaju na istu stranu već da kruže. Sve pupove od zemlje do 70-80cm potrgaš.
Kada provodnica izraste kakvih 50-60cm onda ju kratiš i ponavljaš ovo od prije
 

maestro91

Član
Tu od
9 Pro 2014
Poruka
48
Nažalost ne znam koje su podloge jer se baš u to ne razumijem, obično cijepim stare sorte voćki osim ako neko ne kupi neku sadnicu, ali se onaj papirić odmah uništi, a ja zaboravim. Na prvoj slici ova veća trešnja ima žute velike mesnate plodove, ta je cijepljena od susjedove starije trešnje, a drugu manju je otac kupio negdje te ona ima svijetlo crvene plodove. Na koji bi način bilo najlakše poviti grane jer bi trebao puno kolaca popikati te povezati špagom ili staviti neke utege. Zar bi još štetilo kad bi na vrhu rašlji odrezao granu koja je unutarnja i ide uvis te ostavio onu koja ide van, kao kod rezidbe jabuke. A na ovoj drugoj koja ima izraženu provodnicu koliko da je povijem ili da samo skratim za nekoliko pupova ?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako je ovo na predzadnjoj slici trešnja onda imaš mali problem. Previše grana koje idu u zrak i predebele su ( bočne grane ne smiju prelazit 1/3 debljine debla). Te grane bi trebalo sprovest na tanje grane bliže deblu. Godišnje smiješ skratit cca 20% voćke, ne smiješ sve orezat jedne godine.
Pigat možeš savijačima, nisam probao ove sa linka, ja imam iz cedar-agro, ali ti funkcioniraju samo kod zelenih grana. Tebi bi preporučio kupiti deblji bužir od npr. BR Garden i vežeš granu za deblo voćke. Bužir je elastičan i zato ga kad odrežeš komad prvo rastegneš rukama da se raširi, onda vežeš.
Na zadnjoj slici bi isto trebao sprovest deblje grane koje idu u zrak, a nedaju se popigat, na one tanje ravnije.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zaboravio sam još nešto, pošto si sam cijepio vjerojatno je podloga divlja trešnja, kao takva će biti dosta bujna i bježat u zrak, ne znam koliko ćeš je uspjet pripitomit, obuzdat rast.
Šta se provodnice tiče, možeš savit provodnicu u stranu ili ju kao što si rekao skratit na prvu jaču bočnu granu.
 

maestro91

Član
Tu od
9 Pro 2014
Poruka
48
Hvala na savjetima. A ništa probati ću saviti grane koje ću moći, nešto ću skratiti, a ako ovu "divlju" neću uspjeti donekle obuzdati i ako će zasjeniti ostali dio voćnjaka, nažalost morati ću je ukloniti te precjepiti na neko mjesto gdje bi takva trešnja imala dosta prostora. Što bi se dogodilo ako je recimo malo više skratim svake godine ovisno o njenom rastu ?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako ju previše skratiš može se posušit, godišnje se obično zamjenjuje (reže) 1/5 grana.
 

Najnoviji postovi

Na vrh