• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba voća

A

aljmas

Guest
koliko me realno platiti za rezidbu jabuke na m9 na količinu od 3500 komada

možete i napisati i cijene rezidbe za marelicu,orah, trešnju i šljivu
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: rezidba

otprilike 2,5-5kn po voćkici a zavisi u kolikoj su starosti. a može i po danu -dnevnica ti je oko 250 kn za 8 sati normalnoga rada.tu negdjerade majstori iz BORINACA najveće plantaža jabuka i ostalog u europi.(prije rata)
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Rezidba

Zanima me, pripremate li se za rezidbu voćaka,
možda je već neko i krenuo???
Ja startam sutra, 2000 stabala breskve,
nektarine ( ima da potraje¨!!!!) čeka obnovu, a vi???
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Zanima me, pripremate li se za rezidbu voćaka,
možda je već neko i krenuo???
Ja startam sutra, 2000 stabala breskve,
nektarine ( ima da potraje¨!!!!) čeka obnovu, a vi???

Ne diraj ništa, još je pre pre rano za breskvu ;)
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
pa valjalo bi

ja imam ukupno toliko voćaka , i prošlih sam godina kretao iza N.G i stigao da sve orežem do kraja 3 mj.( s tim da nisam rezao svaki dan i niti po čitav dan, i da prošle god. u 2 mj. nisam rezao ništa , režem sam)

e jedino što su voćke puno bujnije :weedman: ove godine jer nije bilo ploda, pa će biti i više rezanja
samo da ne bude onakvih minusa kao prošle godine :prayer:
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Ne diraj ništa, još je pre pre rano za breskvu ;)

:D thx na svjetu brle7, al ipak što se mora mora se. :prayer:
Baš zato daevu i krećem malo ranije zbog bujnosti vegetacije:D
Meterolozi prognoziraju sljedeću godinu prosječnu,
tako da se ne nadam nekim ekstremima
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
:D thx na svjetu brle7, al ipak što se mora mora se. :prayer:
Baš zato daevu i krećem malo ranije zbog bujnosti vegetacije:D
Meterolozi prognoziraju sljedeću godinu prosječnu,
tako da se ne nadam nekim ekstremima

Ja imam ukupno 5000 voćaka ali ne pada mi na pamet ih rezat još. Jel vam poznat izraz zimsko mirovanje ? dečki sretno:supz::supz::supz:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
možda pitam glupost ali ...
ne znam kakve veze ima mirovanje voća sa rezidbom, naime nisam upoznat sa time pa ako može objašnjenje
koliko mi je poznato dovoljno mirovanje breskve je oko 800 sati
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
možda pitam glupost ali ...
ne znam kakve veze ima mirovanje voća sa rezidbom, naime nisam upoznat sa time pa ako može objašnjenje
koliko mi je poznato dovoljno mirovanje breskve je oko 800 sati

upravo sam to pitao brle7-a privatnom porukom :rolleyess:
mislim, da riješimo nedoumicu nema nikakve veze!!!!
U fazi mirovanja voćaka, životne funkcije voćke svedene su na minimum.
Nešto aktivniji je korijenov sustav koji se ipak razvija za vrijeme zimskog mirovanja al samo ako su temperature zemljišta preko 0.
Cirkulacija hranjiva je svedena na minimum, tek toliko da biljka preživi tu fazu
mirovanja.
Tu je sad biljka najranjivija kad se govori o rezidbi jer samo kalusiranje traje jako dugo ( u toj fazi), za razliki od full vegetacije kad neke rane zacijele za par sati.
Stoga, treba dobro voditi računa kod rezidbe, da veliki rezovi budu pravilno izvedeni, da nema očenja jer je to idealno mjesto gdje se može zavući bakterija nošena vjetrom.
Dakle rezidba za vrijeme mirovanja voćaka je dozvoljena ( naravno ako nije ispod -4-5 jer tada je veoma hladno i za samog čovjeka) s tim da se strogo vodi računa o principima rezidbe na zrelo.:D
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
upravo sam to pitao brle7-a privatnom porukom :rolleyess:
mislim, da riješimo nedoumicu nema nikakve veze!!!!
U fazi mirovanja voćaka, životne funkcije voćke svedene su na minimum.
Nešto aktivniji je korijenov sustav koji se ipak razvija za vrijeme zimskog mirovanja al samo ako su temperature zemljišta preko 0.
Cirkulacija hranjiva je svedena na minimum, tek toliko da biljka preživi tu fazu
mirovanja.
Tu je sad biljka najranjivija kad se govori o rezidbi jer samo kalusiranje traje jako dugo ( u toj fazi), za razliki od full vegetacije kad neke rane zacijele za par sati.
Stoga, treba dobro voditi računa kod rezidbe, da veliki rezovi budu pravilno izvedeni, da nema očenja jer je to idealno mjesto gdje se može zavući bakterija nošena vjetrom.
Dakle rezidba za vrijeme mirovanja voćaka je dozvoljena ( naravno ako nije ispod -4-5 jer tada je veoma hladno i za samog čovjeka) s tim da se strogo vodi računa o principima rezidbe na zrelo.:D
Znači idući tjedan 12c temp. i može se rezat a za dva tjedna možda i -10c i to biljci neće smetat jel je rezana na 12c po vašoj logici. Imate vrhunske stručnjake na vašem kraju pa se savjetujte s njima. Pitaš za savjet kako tko radi i što misli , ja ti odgovorim iskreno i za tvoje dobro ( uostalom nisam to ja izmislio ) a ti me popljuješ. Hvala i sretno!
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
nemojte se prepucavati i ljutiti jer je ovo ipak razmjena mišljenja,iskustava i načina rada kako to svako od nas obavlja
a pošto to svako od nas obavlja na drugačiji način , malo bi se nas dogovorilo točno kako nešto napraviti,
princip je isti u pitanju su nijanse

naime ja krećem ranije sa rezidbom iz razloga da bi stigao sve orezati, pošto režem sam
to mi je glavni razlog

bitno je imati dobre škare koje imaju pravilan rez, da ne oštećuju koru, da ne rade nagnječenja gdje su moguće pojave bolesti na tim ranama
a i budimo realni, svi mi odradimo pošteno proljetno kupanje voćaka pošto znamo da je to jedno od najvažnijih špricanja u voćarstvu, tako da su i bolesti svedene na minimum
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Znači idući tjedan 12c temp. i može se rezat a za dva tjedna možda i -10c i to biljci neće smetat jel je rezana na 12c po vašoj logici. Imate vrhunske stručnjake na vašem kraju pa se savjetujte s njima. Pitaš za savjet kako tko radi i što misli , ja ti odgovorim iskreno i za tvoje dobro ( uostalom nisam to ja izmislio ) a ti me popljuješ. Hvala i sretno!

oprosti brle7,:prayer:
nisam vjerovao da ćeš to tako shvatiti i žučno reagirati???
meni nije namjera ovdje, da popujem nekome, nego da se družimo i djelimo neka iskustva koja smo godinama sakupljali, iskustva koja nekad zaista mogu pomoći.
Svatko ima pravo na svoje mišljenje, i to poštujem, ali ovo što si gore napisao ne stoji.
Nebih ulazio sad u polemiku o temperaturama, jel kad to tvrdis onda sigurno poznajes fiziologiju voćaka:roll:

poštujem, :weedman:
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
znali netko nešto o kajsiji? kako nju rezati?

sve zavisi o kakvoj kajsiji se radi, rezidba zavisi od:
starosti stabla, načinu oblikovanja krošnje(uzgojnom obliku),
da li se radi o intezivnom načinu uzgoja ili ekstenzivnom,sortnim karakteristikama(osobine rasta i rodnosti sorte) itd.

zanči neki paremetri bi se morali znati da bi se moglo pristupiti rezidbi:)
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
sve zavisi o kakvoj kajsiji se radi, rezidba zavisi od:
starosti stabla, načinu oblikovanja krošnje(uzgojnom obliku),
da li se radi o intezivnom načinu uzgoja ili ekstenzivnom,sortnim karakteristikama(osobine rasta i rodnosti sorte) itd.

zanči neki paremetri bi se morali znati da bi se moglo pristupiti rezidbi:)

par stabala starosti tri godine, različite sorte... onako za osobnu upotrebu... napravim fotke možda pomogne...:)

20121226101346.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]


evo dvije od šest, tako nekako izgledaju i ostale...



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Kod pojedinačnih stabala kao što je tvoj slučaj, najčešće se koristi ,formira tkz kotlasta kruna ili kruna oblika vaze.
Ne znam na kojoj visini se voćka počela razgranavati???
Kod stonih sorti gdje se plodovi beru ručno visina razgranavanja je 50-60cm.
Kod ovog uzgojnog oblika trebalo bi ostaviti 3-4 osnovne grane iste debljine i bar približno iste. zašto???
zato da bi imali podjednake uvjete za razvoj.Ako ostavis jednu deblju jednu tanju, uvijek će se razvijati bolje ona jača na uštrp slabije razvijene.
Otklon prema centrali trebao bi biti od 45 - 60 stupnjeva ( otprilike ). Dakle treba izabrati skeletne grane sa najboljim otklonom, pa čak dok su u ovom razvoju i otkloniti ih malo ( poviti) ako možeš to tehnički napraviti s tim da paziš da ne dođe do očenja.Krošnju treba malo urediti na taj način da sve deblje grane od ovih osnovnih ( 3-4 ) izbaciš. Grane koje se ukrštaju moraju se izbaciti, a gornje rozete prorijediti. Koliko vidim na drugoj slici moglo bi se fino isformirati stablo.
Da još i ovo te skeletne grane bi trebalo skartiti bar za 30-40 cm jer s tim postižeš veću stabilnost i potenciras razvoj tercijalnih grana.Ima tu sad nijansi dotjerivanja, mislim da ti je ovo za početak dovoljno :weedman:
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Kod pojedinačnih stabala kao što je tvoj slučaj, najčešće se koristi ,formira tkz kotlasta kruna ili kruna oblika vaze.
Ne znam na kojoj visini se voćka počela razgranavati???
sve voćke, pa tako i kajsije, nakon sanje rezao sam na cca 70 cm... tako da je mjesto grananja na nekih 60 cm... ima u voćnjaku svega i sve to sam radim uz upute sa interneta, no za kajsiju i marelicu nisam našao ništa konkretno a negdje sam pročitao da se obrezuju isključivo uzeleno... dakle ako sam dobro shvatio mogu ih orezivati i u proljeće slićno kao i breskve?
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
po knjigama bi se kajsija trebala rezati poslije berbe (zelena rezidba),

a ja sam radio isključivo zimsku rezidbu, nešto malo ljetne
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
sve voćke, pa tako i kajsije, nakon sanje rezao sam na cca 70 cm... tako da je mjesto grananja na nekih 60 cm... ima u voćnjaku svega i sve to sam radim uz upute sa interneta, no za kajsiju i marelicu nisam našao ništa konkretno a negdje sam pročitao da se obrezuju isključivo uzeleno... dakle ako sam dobro shvatio mogu ih orezivati i u proljeće slićno kao i breskve?

iskustva govore da se kajsija njbolje razvija i plodonosi ako se rezidba obavlja u tri navrata:
u proljeće neposredno prije samog cvijetanja,
početkom 6 mj . kao rana ljetna rezidba i
krajem 7 i početkom 8 mj kao ljetna rezidba.
Ova druga rezidba bi trebala biti korekcija prvoj ljetnoj rezidbi.:eek:
 

Najnoviji postovi

Na vrh