• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rhode Island Red

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Zanima me koliko im treba do recimo neke normalne težine, jer koliko vidim da su i za tov i nesilice. Pa recimo ako bi uzela jaja za nasad, u principu bude pola pola M/Ž, pa za koliko bi bili ovi muški za pod nož. Da li su isplativi kao tovljenici? Ili više kao nesilice, ali slobodno puštene? Koliko ide kokoši na jedog kokota? Imam iza kuće ograđeni prostor gdje puštam kozu pa bi tamo stavila i kokice tokom ljeta, zimi u štali, jedino bi morala nabaviti i koju biserku za svaki slučaj da štite teren od grabežljivaca.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Zanima me koliko im treba do recimo neke normalne težine, jer koliko vidim da su i za tov i nesilice. Pa recimo ako bi uzela jaja za nasad, u principu bude pola pola M/Ž, pa za koliko bi bili ovi muški za pod nož. Da li su isplativi kao tovljenici? Ili više kao nesilice, ali slobodno puštene? Koliko ide kokoši na jedog kokota? Imam iza kuće ograđeni prostor gdje puštam kozu pa bi tamo stavila i kokice tokom ljeta, zimi u štali, jedino bi morala nabaviti i koju biserku za svaki slučaj da štite teren od grabežljivaca.
...recimo sa cca 3 mjeseca se mogu klati bez problema, sve ovisi o tome do koje težine želiš da narastu. Ne rastu tako brzo kao hibridni brojleri, ali u konačnici budu teški. Oni ti imaju dosta tamno meso, dosta tamnije od ovih pilića koje kupuješ u trgovinama, a koža im je žute boje...
...kao nesilice su se pokazali vrlo dobri, kod mene nesu bolje od plimuta iste starosti.
...oko 8 - 10 koka na jednog pijetla je optimalno.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
OK, ja bijele hranim 2 mj + barem još tjedan dana jer se lakše čerupaju i tada mi imaju cca 1,5-2,5 kg očišćeni. Ovi mi se sviđaju jer su nesilice, pa recimo da uzmem 50 jaja za nasad, tu bi bilo sigurno 20-ak kokota, nema smisla ih sve ostavljati, nego samo dva-tri koliko treba.
S koliko pronesu i koliko dugo su u upotrebi? Da li su kao ove naše standardne nesilice koje kupimo po poljoprivrednim trgovinama, pa nesu oko godinu svakodnevno i kasnije kako koja ili nesu konstantno dvije-tri godne?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
OK, ja bijele hranim 2 mj + barem još tjedan dana jer se lakše čerupaju i tada mi imaju cca 1,5-2,5 kg očišćeni. Ovi mi se sviđaju jer su nesilice, pa recimo da uzmem 50 jaja za nasad, tu bi bilo sigurno 20-ak kokota, nema smisla ih sve ostavljati, nego samo dva-tri koliko treba.
S koliko pronesu i koliko dugo su u upotrebi? Da li su kao ove naše standardne nesilice koje kupimo po poljoprivrednim trgovinama, pa nesu oko godinu svakodnevno i kasnije kako koja ili nesu konstantno dvije-tri godne?

...sve pasmine kokoši, bez razlike, najbolje nesu u prvoj godini nesivosti. Sa svakom slijedećom godinom nesivost se smanjuje. Recimo, u drugoj godini nesivost je cca 70% nesivosti u usporedbi s prvom, a u trećoj 50% ili manje. Zato svake godine dio koka treba zamijeniti mlađima i onda je ukupna nesivost jata uvijek zadovoljavajuća. OK?

...za razliku od ovih hibridnih nesilica, koje nakon izlučenja praktički nisu ni za što, stare koke rodera su prvoklasan materijal za kokošju juhu i paprikaš.

...roderi pronesu sa otprilike 6 mjeseci starosti, ako se slabije hrane onda sa 7 - 8 mjeseci. Ja kokoši držim 2 godine u rasplodu, onda ih zamjenjujem mladima.
 
H

Hrvach

Guest
Breskvar moram te nadopuniti.. Nesivost se smanjuje ali ne isto kod svih pasmina da ne bi bilo zabudne, kod nekih padne za 50%,a kod nekih tipa hrvatica padne za 10-20%, to nisu izmišljotine nego dokazane vrijednosti. Neznam točno za hrvaticu ali znam da joj jako slabo pada nesivost u drugoj godini, tek u trećoj se osjeti onaj veći pad.
 
Z

zeleno zagorje

Guest
uzgajivaći peradi što mislite na ovu novu odluka ministra poljoprivrede na bescarinski uvoz 50 000 kom purica pošto, kako on navodi nismo ih dosta uzgojili
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Moram vas ispraviti, druga stvar je ako ti imaš 300 za na plac, a druga stvar je ako netko uveze 3000 za samo jedan lanac koji ima 50 dućana na raznim lokacijama, ljudi nikako da shvate da lanci moraju imati kontinuitet prodaje, ovi koji uvoze ne uvoze po 500 komada, već ogromne količine jer ih sigurno doma nema dovoljno, a osim toga, mi bi naše prodavalii po 40 kn/kg /karikiram, a oni vani prodaju za 28kn/kg. I ja bih da sam na njihovom mjestu kupio vani, jer lova ne poznaje domoljublje. Antibiotici i prehrana su isti i vani i ovdje, samo mi uzgajamo na malo , a vani su farme na veliko.
 
Z

zeleno zagorje

Guest
Moram vas ispraviti, druga stvar je ako ti imaš 300 za na plac, a druga stvar je ako netko uveze 3000 za samo jedan lanac koji ima 50 dućana na raznim lokacijama, ljudi nikako da shvate da lanci moraju imati kontinuitet prodaje, ovi koji uvoze ne uvoze po 500 komada, već ogromne količine jer ih sigurno doma nema dovoljno, a osim toga, mi bi naše prodavalii po 40 kn/kg /karikiram, a oni vani prodaju za 28kn/kg. I ja bih da sam na njihovom mjestu kupio vani, jer lova ne poznaje domoljublje. Antibiotici i prehrana su isti i vani i ovdje, samo mi uzgajamo na malo , a vani su farme na veliko.
ne slažem se s Vama onda možemo još više ljudi staviti na burzu , jer se kao ništa ne isplati a tko če ih sve hraniti niti socijalne pomoći nebudu mogle u nedogled,a zašto nisu purice uvezene sa carinom i svim ostalim već bez toga , možda zato da bi bila bolja cijena uvoznih
 
H

Hrvach

Guest
Glavno da je bescarinski uvoz... A kad trebaš uvest umjetno gnojivo, otrove za špricanje i mehanizaciju da održavaš zemlju onda ima carine.
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Ovo je original i razlog je očit:

Hrvati će ove godine za Božić jesti purica iz uvoza više nego ranijih godina. Iako su naše trvetke dosad uglavnom uspjevale pokrivati većinu potreba za tradicionalnim blagdanskim jelom, jesenas je istarski Puris otišao u stečaj, piše 21. stoljeće.

Vlada je uoči blagdana odobrila bescarinski uvoz 175 tona purica i purećih prerađevina iz Europske unije. Ako se pretpostavi da prosječna purica teži 3,5 kilograma, odobren je uvoz 50-ak tisuća purica. Hrvatska se dosad od velikog uvoza štitila carinama, ali su one sada ukinute do kraja ožujka. Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina pojasnio je kako bi se "zbog problema s Purisom ovim uvozom osigurao rad prerađivačkih kapaciteta i zaposlenost". Uz prerađivače, i trgovci će imati korist od ovog, jeftinijeg uvoza, pogotovo oni koji su se dosada oslanjali na Purisove zalihe. Inicijativu za bescarinski uvoz dala je Hrvatska gospodarska komora. Prema Državnom zavodu za statistiku u Hrvatskoj je lani uzgojeno 608.000 komada purica, no podaci Ministarstva poljoprivrde kažu da je zaklano dvostruko više, piše list.
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Osim toga, ovo je izvanredna prilika da se na hrvatskom tržištu pojave Zagorski purani, jer je najveći proizvođač otišao u stečaj. Eto prilike da se hrvatska proizvodnja purica digne na noge. Što će se desiti.
Po običaju ništa, samo jal zbog uvoza i prigovori na one koji će uvoziti.
Po mojem izračunu prošle godine je zaklano 185 000 purica u hrvatskoj, odobren je uvoz 50,000 komada purica, da nije odobren uvoz purica ne bi bilo, i cijena bi bila prevelika za kupce i vjerojatno se ne bi prodavala, kao i sve u hrvatskoj.
 

Istrijan

Član
Tu od
30 Pro 2008
Poruka
45
Trebat će mi 50-ak jaja početkom 2 mj. ako šalješ za istru mogli bi se dogovorit?
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Ma nemam ti ja pure. To je preveć mesa za moju obitelj, da imam samo 5 komada imali bi kaj jesti 2 mjeseca......;O), a uostalom ideju mi na živce sa onim svojim jodlanjem, dost mi je punice, sam mi još pure trebaju.......:vragek:
Znam samo da su pilići po 25 kn kom.
 

Istrijan

Član
Tu od
30 Pro 2008
Poruka
45
Oprosti mislio sam pitat "breskvara" ako ima jaja od rhode island red za prodaju ne za pure.Pura se još i kod nas nađe živim blizu "pokojnog Purisa":)
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Kakvo je stanje sa budućim pilićima? Nemam nikoga sa inkubatorom da uzmem jaja, pa razmišljam uzeti nešto pilića. Imam čovjeka koji svaki tjedan ide iz Slavonije za Zagreb pa bi mi on preuzeo pilenke.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...nisam dugo bio na ovoj temi, pa ukratko: kod nas upravo pada opet snijeg, ove godine - kao za inat, kokoši dosta slabo nesu. I to ne samo roderi, već i HPK, a i perad kod kolega peradara. Pa sam u velikom kašnjenju sa leženjem. Prva tura pilića leže mi se 4. ožujka, no to su pilići namijenjeni za remont matičnih jata i za izložbe...

...a jaja šaljem po redoslijedu narudžbi, no ograničio sam količinu na max. 30 - 40 komada po pošiljci, tako da, nadam se, uspiju svi koji naruče i dobiti jaja (jer svi žele što ranije izleći piliće). Kada zatopli i nesivost se normalizira (znači od polovine ožujka), moći ću slati i veće količine jaja - po 50, 100 i više po paketu :D

Do tada - šaljem max. 30 - 40 jaja po kupcu. Molim za razumijevanje...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...malo osvježavanje teme:

P4200014_zps28c12b72.jpg


RhodeIsland001.jpg
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Kada bude onda prva tura pilića za van?

U travnju. Sad, 4. ožujka legu mi se prvi, no ti su za remont jata i izložbe, tura poslije nje su još od lani naručeni i u travnju i nadalje će ih biti za prodaju
 

Najnoviji postovi

Na vrh