• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ribnjak

  • Temu pokrenuo afrikanac
  • Datum prvog posta

Makijan

Novi član
Tu od
4 Kol 2021
Poruka
5
Mjerio sam poslijepodne,temperatura je bila oko 30 stupnjeva. Bacim otprilike u kanti od 8l kreća svakih 14 dana. Molio bih ako netko ima slične uvjete u ribnjaku da mi objasni kako ga održava zdravim ?
Raspitivao sam se posvuda, ali nitko mi nezna reći
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
623
Poslijepodne ti ima više kisika nego u jutarnjim satima zbog toga što alge proizvode kisik a u noći ga troše. Ja u svoj bacam građevinsko važno,tj živo. I bacam ga samo kad primijetim promjenu u boji vode 1 - 2x godišnje, bacam oko 100kg prvi put i ako ima potrebe drugi put onda još 50-75kg ali imam dobar dotok vode tj stalno voda curi iz ribnjaka(20x100xoko 1,5m) I veliki ribnjaci za uzgoj ga koriste tako da se ne moraš bojati da bude ribu oštetio. U razgovoru s gospodjom koja je vodila veliko ribnjacarstvo rekla je ovako: dok su velike vrućine a dotok vode slab(uvjeti nizeg kisika) baca se svaki dan oko 50kg važna po Ha. Jer građevinsko vapno ti je CaO, znači kalcij i KISIK koji se oslobađa u vodi.

I da, i ja sam imao pomor ribe druge godine pa sam se naučio. Ako imaš veliku opterećenost ribnjaka ribom,onda moraš imati dobre areatore i pripaziti koliko i kako hraniš ribu. Ako ti ostaje puno hrane na dnu,onda i to može stvarati problem.
 

Makijan

Novi član
Tu od
4 Kol 2021
Poruka
5
Hvala na odgovoru.probao sam i svaki dan i manje dana,pa je riba svejedno ugibala. Nema problema dok nisu velike vrucine.

pa mislim da ih ne hranim previse,ali opet neznam. Imam jedan mali aerator,vjerojatno nije dovoljan. Koliko otprilike nebi bilo previse ribe na 12x15x1,5?
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
623
Jel ti upada lišće u vodu? Ako ne, onda samo poradi na obogaćivanju vode kisikom. Ako ti je ribnjak blizu a imaš volje, onda nabaviš benzinsku pumpu za vodu i dok su velike vrućine uplalis ju u 6 sati i ostavio sat da baca vodu u zrak(toliko ulijes benzina).

To ti ovisi o tome koliko imaš kisika.
U komercijonalnom uzgoju se drži nešto malo više od 500kg/ha.
A ako ti možeš osigurati dovoljno kisika onda možeš imati i 2T/ha.
Ili ti 35kg.
 

Makijan

Novi član
Tu od
4 Kol 2021
Poruka
5
Nema lisca,Ribnjak ima oko 27m3 vode,znate li gdje nabaviti dobar aerator dovoljan za ovu kolicinu vode,a da je na solarno i da nije preskupo. Ili benzinsku pumpu o kojoj ste pricali. Hvala svima za savjete
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
623
Solarno ti je skuplje u startu. Mislim da bez 4000kn nebi mogao napraviti kit,ali nemaš trošak benzina. A preko ljeta nebi potrošio više od 20L benzina, govorim o nekoj prosječnoj godini.
Mislim da bi takva pumpa zadovoljila potrebe
 

komi

Novi član
Tu od
11 Sij 2023
Poruka
2
Pozdrav svim forumašima, da malo osvježimo temu o ribnjacima😀
Bilo je forumaša koji su imaju svoj ribićki raj, a to sada i ja radim, naime iskapam ribnjačić nekih 25x20x2 m , pa bih volio čuti neke savjete, trenutno iskopano 50 % , te je u planu jedan bušeni bunar fi 160 mm do cca 8-12 m i solarni set sa pumpom. Strastveni smo ulovi-pusti ribiči, sin i ja pa bi željeli imati svoj mali raj na ranču 8 ha u cjelini s 2.5 h lijeske. Molio bih iskusne za neke savjete kod uređenja kosina obala i iskopa.
Teren je na niskoj ravnici 160 m nad. visine. Čima padne malo više kiše, pojavi se potok vode sa okolnih brda.
 

katicasombo

Novi član
Tu od
22 Ožu 2024
Poruka
1
Pozdrav svima, unaprijed isprike ako je ovo u krivoj temi, nisam našla temu za ribolov pa reko idem staviti ovdje pod ostalo.

Radim jezerce/ribnjak 25x15m sa 3m dubine, imam dozvolu za kopanje istog, a ribnjak ću spojiti sa svojim vlastitim izvorom vode / potok koji teće mojim brdom u mojoj šumi iza kuće. Čovjek koji kopa je rekao da s obzirom na nizinu potoka bit će oko 1m vode u ribnjaku, ali neću dobiti da se napuni svih 3m na taj način pa mi predlaže da kupim pumpu i ostatak vode da pumpam da se nivo napuni.

Da li bi to trebalo biti ok s obzirom da će riba stalno imati 1m vode iz potoka, a ostalo ću dopunjavati pumpom po potrebi? U pitanju bi bili šarani 20cm koje bi tamo pustila.

Drugo pitanje, kaže čovjek da bez folije za ribnjak nisam napravila ništa, a nigdje ne mogu pronaći istu, da li je to najlon neki deblji ili baš postoji prava folija za ribnjake takve namjene? Na youtube sam vidjela da može i deblji najlon no nisam sigurna u to, ako mi netko može reći, isto tako da li taj najlon/folija ide samo na dno ili baš svuda unutar ribnjaka?

Treće i zadnje pitanje, da li trebam stavljati kakvu mrežu na rubove ribnjaka kao obranu od vidre ili nesto treće? To sam ovako čula od čovjeka jednog, ali nema on ribnjak pa ne znam odakle mu takva ideja, da se time (tom mrežom) štiti od vidri itd, ako da, molim vas gdje se ona može kupiti ili barem kakva je to mreža ili bilo kakav savjet.

Još jednom isprike ako je u krivo temi, pozdrav svima, nova sam ovdje i od srca zahvaljujem za svaki komentar, to radim za svoje unuke i već me i dozvola i kopanje košta puno, pa se nadam da postoji nešto što možete preporučiti, a da ne košta pravo bogatstvo.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ne moze ti nitko pomoci nego onaj koji vec ima ribnjak i koji je ucio na svojim greskama.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
folija za ribnjak se zove geomembrana (koristio sam to za manju akumulaciju), po mom sudu to je deblji najlon za plastenike...ali, možda se varam, pa provjeri...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,978
Evo moje desetogodišnje iskustvo.

Prvo zovi savjetodavnu da ti naprave PEDOLOŠKU analizu. Ili nađi nekoga tko se razumije, iskopajte jamu 3m i neka pregleda profil zemlje.


Kod mene je plava i žuta glina ispod i nikakvu foliju nisam stavljao.

Iskopao rupu, pustio izvor u rupu i evo sad izmuljio malo jer se previše mulja nakupilo.


Ili iskopa j rupu. Pusti vodu i kroz ovo ljeto ćeš vidjeti jel trebaš foliju ili ne. Najmanji problem ispumpati ribnjak i staviti foliju.


1m stup protočne vode je dovoljno za šarane.


IMG_20240322_084957.jpg IMG_20240322_083815.jpg IMG_20240322_084344.jpg
 

profx24

Novi član
Tu od
11 Tra 2024
Poruka
2
Pozdrav svima,
Prije 2 godine iskopali smo ribnjak 25x15.. dubina je od 1.2m do 1.8m.
Godinu dana smo ostavili da se sve ustabili prije nego ubacili ribu..prosle godine(2023) u 3 mjesecu je ubaceno 33kg (placeno 5e po kg)saranske mladji od 200-700grama i jos 5-6 vecih od 1.5kg do 3.5kg..s vremenom smo poceli pronalaziti ljuske i svjezu krv na obali.. shvatili smo da se radi o vidri jer se poceli dogadjati svakih par dana..prosla.je godina dana sada 06.4.24. Poceli smo s ogradjivanjem jer pitanje je li ostali ista ribe unutra na zalost..znam da je nasa greska i da smo to prije trebali ali brzopletost i nestrpljivost uzivanja pecanja i odmora na vlastitom ribnjaku je bila veca od ogradjivanja.. uglavnom.. poceli smo. S radovima i u par dana smo sredili sve jos samo treba zicu staviti.. sto cemo sutra napraviti.. i onda napokon ubaciti ponovo ribe
Vjerujem da ima jos zaludjenih ribolovaca kao i mi pa
Ako netko zeli i dalje pratiti napredak moze nas zapratiti na yt kanalu.. bili bi zahvalni
 

Prilozi

  • IMG-20240411-WA0000.jpg
    IMG-20240411-WA0000.jpg
    27 KB · Pregleda: 11
  • IMG-20240411-WA0001.jpg
    IMG-20240411-WA0001.jpg
    52.2 KB · Pregleda: 11
  • IMG-20240411-WA0000.jpg
    IMG-20240411-WA0000.jpg
    27 KB · Pregleda: 11
  • IMG-20240411-WA0002.jpg
    IMG-20240411-WA0002.jpg
    62.2 KB · Pregleda: 11

profx24

Novi član
Tu od
11 Tra 2024
Poruka
2
Evo jos malo slikica i jedan stanovnik
 

Prilozi

  • IMG-20240405-WA0000.jpg
    IMG-20240405-WA0000.jpg
    89.6 KB · Pregleda: 16
  • IMG-20240405-WA0005.jpg
    IMG-20240405-WA0005.jpg
    112.5 KB · Pregleda: 15
  • 20221223_102435.jpg
    20221223_102435.jpg
    64 KB · Pregleda: 15
  • 20230715_115343.jpg
    20230715_115343.jpg
    93.9 KB · Pregleda: 16

Najnoviji postovi

Na vrh