• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ribnjak

  • Temu pokrenuo afrikanac
  • Datum prvog posta
A

afrikanac

Guest
Zanima me sve o uzgoju sarana i soma,sta je sve potrebno i koja velicina i dubina ribnjaka je preporuciva...unaprijed hvala na pomoci
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
interesantna tema,daj mi reci samo na kojem bi podrucju imao kakav ribnjak,sto se mene kao ribolovca tice,sarana i soma nemoj uzgajat zajedno jer ce ti som pojest saransku mlađ pa neces imati ocekivane rezultate...mislis imat ribnjak za komercijalni ribolov ili za uzgoj?
 
A

afrikanac

Guest
na podruciju spreckog polja,a imam u ponudi neku zemlju u dolini izmedju sume,pa je tlo mocvarno a iznad ima manji izvor,nesto slicno sam vidio gdje je covjek samo taj izvor preusmjerio i iskopao oko 2 metra dubine i velicine nekih 40x50 metara i uzgaja sarana i linjaka a u ribnjaku do njeg somica...i vec su mu se ribe sve prilagodile i mnoze se prirodno,,,covjek drzi riblji restoran a i mozes pecati tu uz naplatu kad ulovis,,,nesto na ovaj fazon,,,evo ko na slici jer sam ovo nasao na internetu,,
nisam uspio postaviti sliku pa pokusaj ovako


Obrisan neispravan link.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
lijepo to izgleda...da li vec imas u planu kome ces plasirati uzgojene ribe(ribolovnim drustvima,restoranima,ili nekome trecem)?
moj susjed ti ima ribnka,isto je negdje 40x50 velicine i tu ima odrasle sarane,dok do tog ribnjaka ima jedno 15x40 ribnjak sa nekoliko matica i tu se odvija mrijest...e sad,neznam kako on to seli iz jednog ribnjaka u drugi,da li ima nekakvu branu ili nesto nemogu ti tocno reci,strukovno nije vezan za ribnjacarstvo,strastveni ribolovac,imao je problema sa vidrama,znam da je morao betonirati pasicu,kolko sma upoznat,nije imao drugih problema....
 
P

pozna

Guest
evo netko konacno otvorio meni zanimljivu temu. jedini problem je sto je popülacija vlasnika ribnjaka sa iskustvom jako mala,al to je prostor za nas laike da malo pametujemo.ja sam strastveni ribic sa velikom zeljom da jednog dana imam svoj ribnjak.ustvari dva. jedan sa saranom i amurom i na tom bi se pecalo i ulov se nosi kuci. bio sam na jednom privatnom ribnjaku u okolici osijeka prije dvije godine i evo sistema tamo. pecas,ako ne ulovis nista,nista ne placas,ako ulovis onda placas ribu,saran je bio 26 kn po kili i placas pecanje 20 kuna.ribnjak je super,stvarno sve 5,jedini problem sto u vodi uvijek ima ribe ,uvijek ulovis i bez para nemoj ni kretati na vodu.a gazda je tu istu ribu placao 10 do 12 kuna kila.drugi moj zamisljeni ribnjak bi bio po sistemu,,ulovi i pusti,,. ubacio bi par sarana kapitalaca od 5 do 15 kila,zavisi od velicine vode,i samo sportsko pecanje.placas pecanje a ulov odmah nazad u vodu.i verujem da bih tu dobro radio,jer kad dode kapitalac pa nakon borbe te razmontira...pravi ribolovci znaju taj filing.i naravno organizirati natjecanja,saranijade...islo bi sigurno.strast je strast.ja vec neko vrijeme zivim u njemackoj i konacno sa nasao ribnjak gdje mogu pecati bez dozvole,usput,dozvola kosta 520 eura , na ovom ribnjaku se placa 5 eura po stapu i ulov 8,5 eura po kili.ima sarana,pastrmke i linjaka.vidjet cemo sta cu uloviti. a komercijalni ribnjaci,eh meni se to cini kao veliko brdo problema,prvo trebao bi imati vise tabli,pa kvalitetna ishrana a zakonska regulativa...to mi je tek tabu. al hajde da se javi netko tko nesta vise zna ,da se prica.
 
A

afrikanac

Guest
Ma ja bih ovo napravio samo za svoj cejf,prijatelj ima masine pa bi me iskop jeftinije kostao,napravio bih taj veci za sarana linjaka a jedan skroz mali mozda sirine 2 metra i duzine 5 i pustio bih vjerovali ili ne patuljastog somica(cverglan,kalifornijski somic) jer mi je ta riba interesantna i bas bih da vidim do koje velicine moze narasti jer primjerak u modrackom jezeru sam uhvatio od ravno pola kilograma a kazu da moze ici do 3 kile,a otporan je na sve moguce i mnozi se brzo,uzima u svako doba kad nijedna riba neide,i hranise svim i svacim i cuo sam da je meso kvalitetno ja licno nisam probao....
bistro
 
P

pozna

Guest
ajme meni,pa gdje si bas zapeo za pastata,u slavoniji je on ruzan san svakog riboloca.riblji korov,nema boljeg izraza.ulovio sam ga i ja 3-4 puta da je bio po pola kile i to na ribnjaku kod nasica,a na ostlim vodama velik do max 10 cm a vec se razmnozavao a onda milijarde malih koje ti zapecaju ko neka riba a ono sranje. da je meso fino to je istina,al kako bi napredvao u ribnjaku??? neznam al ja bi ti rekao da ne trosis prostor i vrijeme na njega. ja bih se radije orijentirao na sarana divljaka pa nek se mrijesti.divljak je poseban.
 
A

afrikanac

Guest
ma nebih ga mjesao sa drugim ribama,samo bih jedan dio napravio samo za njega,,,bas zato sto uzima i dosadu da covjek ubije i slicno,,,neznam dali bi se on dao ukrstiti sa nasim somom,,
bistro
 
P

pozna

Guest
a to bi bilo super,imao bi pastate velike i do 20 kg,kao u juznoj americi.al nista od toga,probali ljudi u kontroliranim uvjetima pa nije uspjelo,zasto,nemam pojma,a u prirodi majstor pastat pojede svu ikru drugih riba pa ga nitko nevoli u ribnjacima sa plemenitom ribom.al znas koja mi je riba jos interesantna? bandar. jede sve,brze raste,a meso ukusnije nego pastat,jedino ga je sranje ocistiti od krljusti,vecinom ga ljudi ogule ali sa kozom je puno ukusniji.i jos mi je super riba ,suncanica,kod nas je tako zovu,al nije za nista osim za akvarij.
 
A

afrikanac

Guest
e druze suncanica je takodje ukusna riba,u mom kraju u okolini tuzle tacnije visca se selo zove ima jezero ostalo od kopa staro nekih 30 godina i vise,suncanice i bandar,suncanice nikad vece nisam vidio,velicine sake,,mi njih nahvatamo zaa sat vremena 100 komada bukvalno,na glistu ili crvica,ocistimo osjecemo glave i peraja uzmemo masinu za mljevenje mesa i sa koricama hljeba suhog meljemo,bolje snicle u zivotu isam jeo vjeruj mi,,,ako budes imao priliku pokusaj to,a sto se tice bandara ja licno nisam probao ali kazu samo ga vrelom vodom pospi i onda pocni da ga cistis,kazu da uspjeva,.....
bistro
 
P

pozna

Guest
lijepo ,lijepo. bas za akvarij.jednom sam probao u akvarij staviti rijecne ribe,6 ili 7 vrsta,sve u svemu nije bilo dobro,jako brzo su zamutile vodu,trebao sam staviti i dodatne filtere,sve je bilo prebucno pa sam odustao,al probat cu opet,taj pokus je bio prije 7-8 godina,sad su i filteri puno tisi. nego prijatelju jesi li ti bio na Drini u ribolovu? to je moja jos neispunjena zelja.
 
A

afrikanac

Guest
jesam nekad davno ali bio sam mali,bio sam na savi ali drini nisam jos ali prvom prilikom organizujem sta sa drustvom i idem tamo,,pozdrav
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Riba se slabo jede kod nas,jedino za blagdane je tražena,imam manji ribnjak,al nikako da rješim presušivanje vode preko ljeta,jel ima netko kakvu ideju?
 
G

Golubar

Guest
ima sarana,pastrmke i linjaka.Ovdje nešto neštima ovdje pastrva nemože biti u takvim vodama gdje ima šarana i linjaka ili šaran i linjak nemogu biti u pastrmskim vodama
 
P

pozna

Guest
jedino rjesenje je dopunjavati ribnjak,ako imas blizu potok ili rijeku,ako ne onda iz bunara,u svakom slucaju dopumpavati postepeno,ne odjednom do potrebne razine,i crijevo sa novom vodom staviti na rub ribnjaka da se voda sama mijesa. kolega Golubar je spomenuo da saran,linjak i pasrtmka nemogu zajedno u istom ribnjaku. istina,u prirodnom ribnjaku,ali ovaj to nije. dobra trecina ribnjaka ima kamenito dno,tj sljunak,i na tom dijelu ima ulaz svjeze vode iz obliznje planinsku rjecice a na drugoj strani izlaz.voda stalno cirkulira,i pastrmke se uglavnom tu zadrzavaju u cistoj vodi.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Jel bi pomoglo da iskopam metar dublje,sad je oko metar dubine kad je pun?
 

Najnoviji postovi

Na vrh