• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Romanovske ovce

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Slažem se sa tobom kolega u potpunosti, ljudi pričaju bajke i prodaju maglu i tako dovode ljude u zabludu šta da očekuju od romanovske.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Pa sta sad da ocekujem od Romanovske ovce da mi jagnji dvoje jagnjadi?
Dvoje jagnjadi ojagnji nekad i obicna ovca,ako je u rusiji na nakoj zimi jela koru drveta i lisce i jagnjila vise jagnjadi od obicne mnogo vise sto ne bi kad je nahranis dobrim sjenom i jecmom zobi i kukuruzo jagnjila troje ? ne znam nemam iskustva imam neke jagnje mi po dvoje sad dal cu romanovske ili nisu ne znam al cu da kupim pa da pisem ovdje.

Usput ako ima neko slike od jasli gdje se hrane ovčice da postavi ovdje par slika da vidim kako izgleda to sve malo izbliza posto treba da pravim prekosutra al ne znam kako i sta lp
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Potencijal je veći nego dvoje po janjenju, ali treba truda da se iskoristi. Posebni režim hrane prije parenja, poseban režim hrane za vrijeme dok nosi i odvojeno držanje u boksu kad se ojanji, naravno sa posebnom pažnjom na hranu. Tada će vjerojatno biti trojke pa i četvorke. Naravno , ovan je posebno važan. Prije par godina sam se raspravljao sa jednim od kolega na forumu o tome. Tek sam shvatio kolika je važnost ovna, kada sam posudio susjedu. Napario mu ovce (križane wirtenberge) večina ojanji dvojke, a jedna četvorke.
Svake godine remont stada 20%, ostavljati žensku janjad od trojki i četvorki.
Mislim da se tako dobije najviše. No tko nije zadovoljan sa sedam do devet janjadi u dvije godine po ovci, morat će uzgajat krmače.:D:
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Koliko para toliko muzike.(genetika)
U potrazi za Romanovskim ovnom, kod jednog čovjeka jedna ovca ima petorke, desetak četvorke,dvadesetak trojke...
Kod drugog, dvije četvorke sve ostale trojke.
Ja imam desetak Romanovskih dva jagnjenja sve bliznad, a moj R-ovan preskočio ogradu opario pramenku kod susjede i ojagnjila trojke.
Kad sam kupovao Romanovske gledao sam da prođem što jeftinije, a ova dva su platili malo više, i dobili kvalitetu.
 

mrki1

Član
Tu od
25 Kol 2016
Poruka
45
Potencijal je veći nego dvoje po janjenju, ali treba truda da se iskoristi. Posebni režim hrane prije parenja, poseban režim hrane za vrijeme dok nosi i odvojeno držanje u boksu kad se ojanji, naravno sa posebnom pažnjom na hranu. Tada će vjerojatno biti trojke pa i četvorke. Naravno , ovan je posebno važan. Prije par godina sam se raspravljao sa jednim od kolega na forumu o tome. Tek sam shvatio kolika je važnost ovna, kada sam posudio susjedu. Napario mu ovce (križane wirtenberge) večina ojanji dvojke, a jedna četvorke.
Svake godine remont stada 20%, ostavljati žensku janjad od trojki i četvorki.
Mislim da se tako dobije najviše. No tko nije zadovoljan sa sedam do devet janjadi u dvije godine po ovci, morat će uzgajat krmače.:D:



Odlično rečeno kolega.....nije problem ojagnjiti problem je odhraniti....


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 

ovcar

Novi član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
10
Prijatelji moji. Mi u Srbiji drugacije gledamo na to. Ja imam sledecu racunicu.... Neka mi svaka ovca ojagnji u proseku 3 jagnjeta godisnje (podjem od toga da se jagnji 3 puta u 2 godine i u najmanju ruku da svaki put ojagnji dvojke). Kada othranim jagance, 3 jagnjeta x 40 kg = 120 kg zive jagnjetine. Po danasnjoj ceni (vec par godina je ova cena) od 2.5 eura, moj dobitak po jednoj ovci je 300 eura godisnje. Neka imam stado od 100 ovaca, ja cu prihodovati 30000 eura. Neka mi na hranu ode 12000 eura (vise ne moze pa da i ja zajedno jedem sa njima). Ja sam na dobitku 18.000 eura... Mesecna placa od 1500 eura... Kada ih umaticim imacu i 50 eura subvenciju drzave, sto je jos dodatnih 5000 eura....
E sad neka me neko ubedi da nije krasno da se ona ojagnji 3 puta u 2 godine i da svaki put dobije dvojke.
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Velika plaća, za velika ulaganja-grla, objekti, veterinar, pedikura, frizura...................:icon_scratch:
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Slažem se kolega sa vašom računicom. Samo sam htio upozoriti na potencijal koji se može iskoristiti u "savršenoj" organizaciji proizvodnje.
Nekad je bolje imati manje romanovki pa dobiti veći prinos.
 

mrki1

Član
Tu od
25 Kol 2016
Poruka
45
Slažem se kolega sa vašom računicom. Samo sam htio upozoriti na potencijal koji se može iskoristiti u "savršenoj" organizaciji proizvodnje.

Nekad je bolje imati manje romanovki pa dobiti veći prinos.



Način uzgoja i njege je vrlo bitan za posticanje dobrih rezultata kod ove rase ovaca


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Pa u rusiji na nakoj zimi razvila sposobnost jagnjenja vise komada jagnjadi samo sto je jela koru drveta tamo nekog i lisce a kod nas das joj sugi pigi i sve zive vitamine i ojagnji dvoje,slazem se sa gospodinom sto je pisao o racunici od 120 kg jagnjetine po 2,5 eura racunica je dobra ali nemas kome prodati nece niko da kupi ni jagnje ni ovna da zakolje nista barem kod mene u semberiji,onda lijepo kupim krmacu ona oprasi dva puta godisnje po 10 prasaca, nek svako prase prodam po 100 maraka to je dvije hiljade maraka i eto pozdrav
 

ovcar

Novi član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
10
Kolega iz Bijeljine.
I za to ima leka. Kada napravite stado romanovki (30-40 komada) uzmete lepog sharolai ili il de franse ovna i pustite u to stado... Ovca Vam jagnji dosta jagnjadi, a jagnjad kada odrastu budu u proseku za 20% teza nego cista romanovska jagnjad. Hocu samo da kazem da je Romanovska u prednosti u odnosu na druge ovce, samo zato sto ima sposobnonost jagnjenja 3 puta u 2 godine i samo zato sto ojagnji minimum 2 jagnjeta. A uz dobar tov jagnjadi, kada kazem dobar ne podrazumevam samo lucerku ili detelinu, nego mislim i na silazu i granule(18% proteina) jaganjci svakako dostizu lepu tezinu nakon 6-8 meseci. Tov jeste sporiji od krupnijih rasa ovaca, ali nije nedostizan.
 

ovcar

Novi član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
10
Slažem se kolega sa vašom računicom. Samo sam htio upozoriti na potencijal koji se može iskoristiti u "savršenoj" organizaciji proizvodnje.
Nekad je bolje imati manje romanovki pa dobiti veći prinos.

Kolega Strile, slazem se sa vasom konstatacijom... glava je glava i tri jagnjeta od jedne ovce su tri jagnjeta :)
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Kolega iz Bijeljine.
I za to ima leka. Kada napravite stado romanovki (30-40 komada) uzmete lepog sharolai ili il de franse ovna i pustite u to stado... Ovca Vam jagnji dosta jagnjadi, a jagnjad kada odrastu budu u proseku za 20% teza nego cista romanovska jagnjad. Hocu samo da kazem da je Romanovska u prednosti u odnosu na druge ovce, samo zato sto ima sposobnonost jagnjenja 3 puta u 2 godine i samo zato sto ojagnji minimum 2 jagnjeta. A uz dobar tov jagnjadi, kada kazem dobar ne podrazumevam samo lucerku ili detelinu, nego mislim i na silazu i granule(18% proteina) jaganjci svakako dostizu lepu tezinu nakon 6-8 meseci. Tov jeste sporiji od krupnijih rasa ovaca, ali nije nedostizan.

Uvijek bih radje na Il de fransa pustio romanovskog ovna. Na dobivene križance opet romanovca. Sigurnije je da ne bi za romanovku bili prevelika janjad od il de fransa ovna.
 

mrki1

Član
Tu od
25 Kol 2016
Poruka
45
ae4f4ebd49435e4accfa275bc99ea566.jpg
a1b52427e1b5ccb7478cdb9035537c87.jpg
ovo su romanovske od šest meseci kupljene u Vajskoj od Dragane Ciric i njenog brata koji je na ovom forumu,cena je bila 270€ bez papira...


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Kolega iz Bijeljine.
I za to ima leka. Kada napravite stado romanovki (30-40 komada) uzmete lepog sharolai ili il de franse ovna i pustite u to stado... Ovca Vam jagnji dosta jagnjadi, a jagnjad kada odrastu budu u proseku za 20% teza nego cista romanovska jagnjad. Hocu samo da kazem da je Romanovska u prednosti u odnosu na druge ovce, samo zato sto ima sposobnonost jagnjenja 3 puta u 2 godine i samo zato sto ojagnji minimum 2 jagnjeta. A uz dobar tov jagnjadi, kada kazem dobar ne podrazumevam samo lucerku ili detelinu, nego mislim i na silazu i granule(18% proteina) jaganjci svakako dostizu lepu tezinu nakon 6-8 meseci. Tov jeste sporiji od krupnijih rasa ovaca, ali nije nedostizan.

Sve to stoji kako kazes al nece niko da kupi ni malo ni veliko jagnje imam dva ovna po nekih 50-60 kila mozda i vise nisam ih mjerio ne znam da ocjenim prase koliko ima a kamo li jagnje i nece niko da kupi ni na vagu ni djuture nema narod para ili sta vec,nije problem tov utovicu ja njega samo mi je problem distribucija lp
 

Tihi

Novi član
Tu od
3 Tra 2017
Poruka
3
Pozdrav. Imam pitanje za sve koji drze Romanovske ovcice. Naime ovako, imam 2 pasnjaka 120*20 na kojem su do sad bile susjedove ovce. Imam svoje kukuruze, sijeno i zitarice bih kupovao. Pa me zanima dali bi mi se isplatilo uzeti 10 ovcica i ovna i to raditi uz posao da mi livada ne zjapi prazna. Ovce bih uzeo od covjeka koji ima najciscu rusku krv i najbolje janjce, visetrtuko nagradivan u sajmu u gudovcu. Pa me zanima vase mišljenje? Hvala
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Isplati se zasto da ne ako imas samo kome prodati bilo kako dal na kilogram zive vage ili djuture kako god samo da ih mozes prodati i koliko taj trazi za zensku jagnjad para i jel mu jagnje troje i vise lp ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh