• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Romanovske ovce

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Pozdrav svima!
Vidim da temu nitko ne dira već mjesec dana, pa se usrdno nadam da će neki znalac primijetiti ovaj moj post i odgovoriti mi na njega.
Imam neko seosko imanja cca 15 km od moje kuće. Zamljište je cca 3000 m2, ali kad odbijem zgrade i vrt, ostane oko 2500 m2 travuljine koju mi je dojadilo kositi. Budući da je ograđeno i imam neku praznu zgradicu cca 30 m2, palo mi je na pamet da kupim ovce. Lakše mi je brinuti o njima i kupovati sijeno, nego kositi. Dakako imam i škrinju za duboko zamrzavanje :).
Čačkao sam po forumima i ustanovio da su mi romanovske ovce najbolje rješenje, upravo zato što ne volim veliko janje. Osim te veličine i brojnost janjaca nema baš zanemarivu ulogu.
E, sad pitanje...
Sasvim su mi nebitni rodovnici, markice itd. U oglasniku sam našao 4 ovce i ovna (romanovski) za 2500 kn. Dotični kaže da su se tri ovce janjile 3 puta do sad, a četvrta samo jednom. Hoće ih se riješiti jer nema ograđenu pašu a kaže da više nema ni vremena baviti se njima. Pripust ne kontrolira nikako, pa pretpostavlja da su sve četiti ovce bređe i procjenjuje da će se janjiti u sedmom ili osmom mjesecu. On bi najradije prodao sve u paketu, ali ja ću ga probati nagovoriti da mi proda samo ovce za 2000 kn, a ovna bih onda nabavljao barem 200 km daleko od njega, jer se bojim krvnog srodstva. Ili... ako bih već uzeo i ovna, postoji li mogućnost da ga s nekim zamjenim? Pritom je bitno naglasiti da ni ovce ni ovan nisu nigdje ragistrirani i nemaju markice. Pod uvjetom da su ovce okej (da ne šepaju, da nisu ofucane i zmazane), je li to pametna kupovina? Kako da prilikom kupovine ocijenim jesu li skotne ili nisu? Koliko sam čitao na ovome forumu (ali i na puno drugih mjesta na netu), bez kontrole pripusta ta romanovska ovca je uvijek skotna(?!). Je li to točno?
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima....
 

romanov

Član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
46
Romanovska ovca je za vas idealna jer nemate mužnju pa samim tim ni svakodnevnu obavezu sama zasuši bez problema imate dovoljno janjaca.
E sad kvalitetna romanovska ovca se nemože kupit bez 1000-1500kn ovan i skuplje
ako znamo da je janje oko 100€ onda ovce od 500kn mogu biti ili stare ili bolesne.
A vi kao početnik ste osuđeni na propast jer ako nema markice ni bolusa neznate koliko je stara osim preko zubi.Da ne pričamo o jalovosti itd. moj savjet je kupit mlade ovce od godinu dana sa markicama a imate ih od 800-2000kn njuškalo pa njuškajte.pozdrav
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Najprije zahvaljujem na odgovoru. I sam sam otprilike tako razmišljao. Ne poznajem staru ovcu, pa je onda najbolje kupiti janjce i odgojiti ih. No, kombinacija sa bređim ovcama bi značila da ću već ove zime jesti svoju janjetinu (osim ako baš sve ne budu ženkice). Nadalje, novac igra veliku ulogu. Primjerice, forumašica "ovčica" je, sudeći prema ovome forumu, sve odradila školski i savršeno, ali (na žalost) u krivoj državi. Dakako da ona sad želi povrat svega uloženog ali kad ju nazovem i kad mi kaže da mlada ovčica košta 1000 kn + PDV, onda samo mogu reći da zahvaljujem na ponudi. Svi se mi možemo složiti da je mercedes jaaaako dobar auto, ali koliko nas zaista vozi i kupuje mercedese?! I je li zaista toliko bolji koliko je i skuplji?
Te ovce za 500 kn su negdje kod Zaprešića. Ima i netko u Vrbovcu... za bređe ovce traži 800 kn. Kaže da ih ima starih jednu do pet godina, da si sam izaberem. Te imaju markice. Znači li to da se onda sa sigurnošću može utvrditi koliko je ovca stara? Ili i tu ima svega i svačega, kao i kod (recimo) tetoviranja kunića?
Sve u svemu, mislim da je prodaja svega na daleko najnižim granama i zato ne čudi cijena od 500 kn. Ima ih koji to nisu shvatili ili financijski još uvijek mogu "držati do sebe"...
Da ne duljim, kupio bih 3-4 bređe ovce (kako uopće znati da su bređe), pa sam i ovdje otvoren za ponude na PP. Ako se "nabere" veća razlika u cijeni, spreman sam je i podijeliti s nekim znancem koji bi otišao sa mnom u kupovinu i pregledao ovce. Recimo, u Zaprešić...
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
ja bi radje za ovčicu dao 1000 kuna pa i + pdv,al od provjerenog uzgajivača,a za dobrog ovna i duplo više nego kupovao po oglasniku razne "rasne" ovce al bez papira....a markice...e to ti ništa ne znači,sve se da sredit,donekle ti je samo bolus garancija al su i za to našli lijeka....dobra ovčica ti je baza,osnova stada,naravno ako se misliš sa time ozbiljno bavit ,a ako je samo da ti kosi livadu oko kuće onda je svejedno,kupiš koja prva naleti
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Pa... nešto između "time ozbiljno bavit" i "samo da ti kosi livadu". Kad zbrojim vrijeme utrošeno na košnju i vrijeme utrošeno na brigu oko nekoliko ovaca, onda je s ovcama ipak daleko više posla kroz cijelu godinu. Onda očekujem i nešto u zamrzivaču, pored "pokošene" trave... U skladu s tim "između" ići će i nabavka početnih grla. Recimo, ono što me malo muči kod "provjerenih" (ovi navodnici nisu ironija, nego citat tvojega izraza) uzgajivača jest to da sam upravo na ovome forumu našao i negativne komentare od ljudi koji su kupili njihove "mercedese". Čak i ako zanemarimo malu mogućnost namjerne podvale meni-neznalici, uvijek postoji šansa da dam 1250 kn za ovčicu za koju se kasnije ispostavi da je jalova. To je nešto što ne može znati ni onaj tko mi ju proda. Mogu li je onda vratiti "provjerenom" uzgajivaču i u zamjenu dobiti drugu s janjcima (koje je ova jalova već trebala imati)?
Sve u svemu, najbolje bi bilo kad bih mogao sa sobom povesti nekog znalca. Razmišljao sam već da odem do Zaprešića i poslikam ovce i zube, pa ovdje objesim slike. Možda to čak i napravim...
 

poljozagorje

Novi član
Tu od
27 Tra 2014
Poruka
5
slažem se sa ostalim komentarima ja bih isto radije kupila ovce sa čistim papirom, između ovih svih koje su bez markica ne može se znati koje su rasplodne , a koje jalove ili koliko su stare, pozdrav svima
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
nikad nemožeš bit siguran oće li neka bit jalova il ne...možda ove godine nećeš od nje imat janjce al dogodine hoćeš,sve je to lutrija,živa su to bića....ja sam prošle godine kupio jedno stado od 17 komada ,već sam ih izlučio 5 a još ću možda jednu dvi....kad kupuješ veći broj onda to ukalkuliraš jer uvik ima onih koje su dobre i onih koje su....ajmo reć manje dobre.... konkretno,meni je bitno da mi daje šta više mlika uz šta manje prihrane il gotovo nikako radi kvallitete sira,janjci su tu samo nusproizvod....nekom su bitniji janjci....a i ovo sa "košnjom"...pa nije ovca baš takva da jede sve travke,bira i ona,a to koliko će ti posrat livadu,i na to moraš računat.....
 
I

ivkosutic

Guest
Dobar dan , evo ja sam novi član danas se prijavio ,vidio sam vašu zanimljivu temu o romanovskim ovcama , evo i ja sam se poceo baviti prije nekih godinu dana , pa imam par pitanja za vas pošto se ja jos bas ne razumijem ! :drink:
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Još jedno pitanje za znalce. Postoje li kakve pojilice za ovce i gdje ih mogu nabaviti. Dakako, ne mislim na običan vodokotlić koji stalno održava razinu vode, nego baš nekakvu "dudu" iz koje uvijek izlazi čista voda. E sad... spajanje te dude može i direktno na mrežu (5 bara), a može i preko vodokotlića koji je visoko na zidu, pa je tlak oko 0,2 bara...
Molim neki link, ako netko zna. Unaprijed zahvaljujem.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Zahvaljujem na linkovima. Ima li netko iskustva? Jesu li bolje ove sa šalicama ili niple? Nekako mi se čini da u toj šalici uvijek ima malo prljave vode... ili ne?
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Ako nisu blizu jasle i hranilice, nije neki problem, nemože se a da ne ..........:icon_confused:
Nisam vidio da ovce koriste samo niple..
21659700.jpg
 

romanov

Član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
46
Zahvaljujem na linkovima. Ima li netko iskustva? Jesu li bolje ove sa šalicama ili niple? Nekako mi se čini da u toj šalici uvijek ima malo prljave vode... ili ne?

maliodpalube jesi nabavio ovce ništa više ne pišeš
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Ma nisam još. Na sve moguće načine me muči - vrijeme. Najprije zaista nemam vremena, potom i ovo nesretno vrijeme (kiša mi ne da zgotoviti nastambu), i na kraju... u onom prenesenom značenju... "nemam vremena". Zamisli me kako uz ove navodnike trljem palac i kažiprst...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh