• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rovokopač za traktor - samogradnja

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
..meni opet vrag neda mira :) , pa sam odlučio konstruirati i izraditi svoj vlastiti traktorski rovokopač. Radim to već neko vrijeme, ideja je tu još od prije sređivanja onog Carlo Pescija koji se pokazao dobrim strojem, ali je bio daleko pretežak za moj traktor i nisu mi se sviđale određene stvari na njemu; mislim da je ono mogao biti puno bolji i puno lakši stroj, no eto...nije.
Kao i sve ostalo što sam si izradio, krenulo je sa skicama... (cca 30-ak skica, no evo samo nekoliko „konačnih“).

qz3w3d.jpg


2143xuf.jpg


Zatim detaljan pregled stražnjeg kraja traktora i razrada najboljeg riješenja za kopčanje. Odlučio sam da neću staviti klasično kopčanje na poluge sa kosim ukrutama jer imam loša iskustva s tim od prije...sa C.Pescijem sam se više puta skoro prevrnuo baš zbog tog lufta koji klasične poluge dopuštaju... Zbog toga će rovokopač imati brzo kopčanje sa kukama, dva klina i naslonom između.

sov7lu.jpg


2ef2jo3.jpg


m9r19c.jpg


Razrada 3D modela i skidanje dijelova koji smetaju na traktoru. Zatim je usljedilo bušenje i montaža nosivih ploča na traktor, te lagano privarivanje ploča za bi zadržale odgovarajuću poziciju na rupama za montažu.

wkfmkp.jpg


2wqz90z.jpg


2usvmly.jpg


2cn6onl.jpg


2h6hs3s.jpg
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
o8zaqe.jpg


25phifc.jpg


Stražnja konzola je povezana s konzolama prednjeg utovarivača te je na taj način traktor u potpunosti ojačan od prve do zadnje osovine i smanjena je mogućnost oštećenja motora, prijenosa i ostalog.

2010qh2.jpg


11hv59w.jpg


bezmu1.jpg


U novu konzolu uklopio sam stražnju poteznicu; i donju i gornju (gornju još trebam napraviti). Cijela stvar zamišljena je na način da trajno ostane na traktoru, ali da ne smeta u radu sa bilo kakvim stražnjim priključcima. Dakle, poluge ću staviti natrag gore na traktor i ni na jednom mjestu se neće sudarati ni zapinjati sa konzolom pa će se oranje, tanjuranje i svi ostali radovi moći normalno obavljati kao i do sada.

33kxjtf.jpg


121dh7t.jpg


34qpclh.jpg


Montaža gotove konzole na traktor.

10nwbgm.jpg


sbj0xk.jpg
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Nabava ostalih dijelova...zubi za korpe. Bit će dva komada, 35 cm i 65 cm. Kasnije možda i grajfer za drva, ako bude...“vremena ($$$$$)“.

v3zo9k.jpg


Upravljanje će biti preko dvostrukog hidrauličkog sustava, dakle sa dvije pumpe i dva joysticka da bi se dobilo glatko i brzo upravljanje sa svim funkcijama stroja.

168hnhh.jpg


2129zrd.jpg


Toliko sam napravio do sad, sada razrađujem konstrukciju glavnog dijela rovokopača i ruke za kopanje...

97inf7.jpg


34jdw11.jpg


Stavljat ću slike u daljenjem toku radova...
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
ovo će biti zanimljivo.......:(clap):
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
@zjockoo svaka cast svida mi se ideja i izrada kopcanja na traktor i pojaco si cijeli traktor a ne smeta nicem jedva cekam daljnji nastavak:icon_super:
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
sve pohvale za stroj, treba imati strpljenja za izradu, svaka čast.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
odlicno, vejrujem da ces se sloziti da bi bilo bolje da je nosac za kopcanje siri, ali to ne dozvoljavaju poluge, poteznice, koliko je sad sirok raspona mjesta za kopcanje kopaca na nosacu. Samo dimenzioniraj dobro stope, obavezno nazad i u stranu, one preklapajuce i nece biti problema.
 
Posljednje uređivanje:

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Hvala svima. To je nešto što ja jednostavno volim raditi...netko pije, netko puši, netko kupuje aute...ja se volim igrat s inovacijama :)
I ja sam htio da bude širi, ali kao što kažeš, ne može biti. Vanjska mjera je 42 cm, no s obzirom na robusnost uvjeren sam da neće biti problema. Cijela konstrukcija će biti što je moguće bliže traktoru.
Znam, naučio sam na Pesciju kakve bi stope trebale biti, pa evo ovo je donji dio, al još nije na radu za sastavljanje. Ispod će biti dvije nazubljene pločevine postavljene u X poziciju da bi se usjekle u tlo i spriječile klizanje

eqqa6t.jpg
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
da si mi samo blize da te uposlim da i meni takvo kopacnje uradis za moj traktor-rovokopac, meni se nesto neda, a nebi bilo tako kvalitetno
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
da si mi samo blize da te uposlim da i meni takvo kopacnje uradis za moj traktor-rovokopac, meni se nesto neda, a nebi bilo tako kvalitetno

Mislio sam da si ti već riješio onu frku s kopčanjem...? Ako ti ne diže prednji kraj dok se voziš onda je ok
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
rijesio sam, samo sto mi za kopcanje treba nekih 15 do 20 min, ovo kod tebe ce ioci brze, i ja jos svaki momenat gledam da necu sta strgati, jer on je tezak preko 1,5 t, a nose ga dijagonalne ukrute, do sad ne pokazuje znake naprezanja materijala, jer sile potezanja ne idu bas u prilog, ali zasad ok, vec je dosta radio, po ovom blatu, nerevninama, kopao puteve svasta nesto, zasad ok, ali kad vidim ovako nesto kao kod tebe, onda sigurno da nisam zadovolja sa svojim, izvini sto ti upadam u temu.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Onda napravi nešto na ovaj način, vjerujem da ima mjesta za konzolu iza na traktoru
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ima, samo sto bih ga ja isto pomjerio blize traktoru, sad mu smetaju stope, njih bih navario na bok, sad su do tockova traktora, pa bih tu dobio nekih 20 cm , blize traktoru, a konzola bi se dala, ako to uradim, onda necu nikad prodati, i pase samo uz ovaj traktor,
 
Posljednje uređivanje:

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
ma daaaj, idi u ku......
zasto nam to radis???
zbog tebe *zjockoo vise visim na forumu nego na zeni!
svaka ti cast, ja sam isto inovator kao ti, ali ti si doktor od struke, svaka cast, svaka cast! :icon_super:

kontam si da se palim na tvoje savrsene varove kao i *gomahers na prikolice, he, he... :)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
ma daaaj, idi u ku......
zasto nam to radis???
zbog tebe *zjockoo vise visim na forumu nego na zeni!
svaka ti cast, ja sam isto inovator kao ti, ali ti si doktor od struke, svaka cast, svaka cast! :icon_super:

kontam si da se palim na tvoje savrsene varove kao i *gomahers na prikolice, he, he... :)

Hahahahahaah; bilo bi bolje da više visiš na ženi :), za ovo će se već naći vremena
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
.ebote, pa ti si neki genijalac. Nedovoljno iskorišten, čini mi se. Kad postanem bogat bit ću tvoj mecena i osnovati zloćkastu zakladu s neograničenim sredstvima pa se ti onda igraj i uživaj.:cool2::icon_kidra::(rofl)::icon_jook:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Samo ti osnuj zakladu za inovacije, dapače, a ovo tko će biti šef, e to je druga priča :)
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
kad bum imel penez došel bum k tebi da i meni nekaj napraviš,jer mislim da sam kod tebe kupil nekad davno kosu pa znam gde si
 

Najnoviji postovi

Na vrh