• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ručni alati

T

tropolit

Guest
ŠUMARSTVO ; privlačenje trupca snagom čovika i gravitacionom silom

Vidim da ovdje ima dosta ljudi koji se ozbiljnije bave šumarstvom, pa bi me zanimala jedna stvar.

Dakle, koliko se u radu koristite ručnim alatima, priborom (sjekira, klin za obaranje, poluga za obaranje... i ostalo, dakle sve što radi isključivo "na ljudski pogon")?

Bez kojeg od tih komada pribora se ne biste niti uputili u šumu?
Za koji možete reći "svaka lipa koju sam dao se pozlatila"?
I opet, koji ste možda probali i rekli "nikada ga više nisam uzeo u ruku osim prvi puta" (ono, "učinilo mi se zgodno u trgovini, ali...")?

Volio bih čuti i konkretne usporedbe, tipa taj i taj klin mi je daleko bolji od tog i tog, (zato i zato)...

Jasno mi je da recimo motorne pile same po sebi izazivaju daleko veći broj upitnika nad glavom pri nabavi, već i zbog bitno većeg ulaganja "u startu", ali ne vidim na forumu da je ovaj segment ponude uopće "pokriven", doduše pominje se sporadično u drugim temama... pa se nadam da bi i ovo moglo prerasti u zanimljivu i svima korisnu raspravu.





Ako netko bilo što zna o privlačenje trupca snagom čovika i gravitacionom silom ili ima neka slike neka postavi/napiše treba mi podhitno :?:?:?


EDIT savoris
autor teme je @capo
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

capo

Novi član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
9
Vidim da ovdje ima dosta ljudi koji se ozbiljnije bave šumarstvom, pa bi me zanimala jedna stvar.

Dakle, koliko se u radu koristite ručnim alatima, priborom (sjekira, klin za obaranje, poluga za obaranje... i ostalo, dakle sve što radi isključivo "na ljudski pogon")?

Bez kojeg od tih komada pribora se ne biste niti uputili u šumu?
Za koji možete reći "svaka lipa koju sam dao se pozlatila"?
I opet, koji ste možda probali i rekli "nikada ga više nisam uzeo u ruku osim prvi puta" (ono, "učinilo mi se zgodno u trgovini, ali...")?

Volio bih čuti i konkretne usporedbe, tipa taj i taj klin mi je daleko bolji od tog i tog, (zato i zato)...

Jasno mi je da recimo motorne pile same po sebi izazivaju daleko veći broj upitnika nad glavom pri nabavi, već i zbog bitno većeg ulaganja "u startu", ali ne vidim na forumu da je ovaj segment ponude uopće "pokriven", doduše pominje se sporadično u drugim temama... pa se nadam da bi i ovo moglo prerasti u zanimljivu i svima korisnu raspravu.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
ja imam ovo sa slike,a imam i ovo sa linka, samo je malo starija verzija(čitaj iz doba marije terezije) ali super koriste i jedno i drugo.
 

capo

Novi član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
9
A bit će da nisam dobro postavio pitanje, čim se baš nitko ne javlja sa odgovorom?! :madmana:
Pa ću pokušati još jednom za dva komadića opreme koji me "žuljaju". :confused:

Dakle, ja nemam šumu u smislu u kojem vi zamislite sliku koja odgovara riječi "šuma".
Preko 90% posla mi se zapravo svodi na orezivanje, dakle nema obaranja trupca, pa dalje po njemu... nego valja riješiti staru maslinu, obnova, kljaštrenje, ili je vjetar napravio nered... pretežno takve stvari.

Svejedno mi se par puta javila potreba za klinom, koju bih riješio na licu mjesta tesanjem, dakle priručno.
Sad, neka moja životna filozofija kaže da čim neku stvar zatrebam, a nemam, posudim. Ako zatreba opet, posudim. Ako mi zatreba i treći puta, meni to onda znači da mi to nešto stalno treba, i onda valja kupiti. :supz:
Ne volim kupovati istu stvar ponovno i ponovno, dakle gledam kupiti jednom, ali da valja.

Klinovi za obaranje.
Niti imam to ovdje od koga posuditi, niti znam koga uopće pitati, zato i pitam tu na forumu.
Gledao sam par kataloga, Stihl, Husqvarna, Oregon... uglavnom, svi nude plastični i aluminijski. Razne boje, razne cijene... :rolleyess:
Koji je bolji i zašto?
Kako da odredim koja veličina mi zapravo treba (naravno, toga ima u više veličina)? Pretpostavljam da ide nekako prema promjeru stabla, ali - kako?!
Postoji li nešto što bi bilo onako, "best buy"?

Druga stvar, poluga za obaranje - i ista pitanja. :lol:
Dopada mi se recimo ovako "na oko" ona varijanta s kukom koju mogu upotrijebiti i za okretanje debla na tlu... vrijedi li to čemu, dajte kakvo iskustvo iz prakse...
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Ručni transport trupaca

Evo meni zanimljivog priručnog alata (stroja) za transport trupaca, koji se može napraviti i kod kuće.
[YT]www.youtube.com/watch?v=N0XL9-jTP4E[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
V

villeneuve

Guest
Klinovi za obaranje.
Niti imam to ovdje od koga posuditi, niti znam koga uopće pitati, zato i pitam tu na forumu.
Gledao sam par kataloga, Stihl, Husqvarna, Oregon... uglavnom, svi nude plastični i aluminijski. Razne boje, razne cijene... :rolleyess:
Koji je bolji i zašto?
Kako da odredim koja veličina mi zapravo treba (naravno, toga ima u više veličina)? Pretpostavljam da ide nekako prema promjeru stabla, ali - kako?!
Postoji li nešto što bi bilo onako, "best buy"?

ALUMINIJSKI
0000223_300.jpeg

Oštriji napadni kut zbog čega se teže zabijaju, kraći od plastičnih, pa promjer drveta ne igra neku ulogu. Ako ga slučajno zapliš, ne uništiš lanac, ali ga malčice zatupiš. Skuplji su od plastičnih.

PLASTIČNI
0001207_300.jpeg

Blaži napadni kut, zbog čega se lakše zabijaju. Duži su od aluminijskih. Ako ga zapiliš, ne zatupiš lanac. Jeftiniji od aluminijskih.
Budući da su duži zbog blagog napadnog kuta, promjer drveta igra veliku ulogu.
Moj glas ide za plastične klinove. Imam doma 2 Husqvarnina plastična klina od 20cm. Što se tiče odabira dužine klina, u teoriji bi to izgledalo ovako: uzmimo u obzir da "skidaš kajlu" do max. 1/3 promjera drveta, debljina "mesa" kojeg ostavljaš kad režeš završni rez je oko 4cm, dužina klina nek bude 20cm. Znači, R = 1/3R + 4cm + 20cm, iz čega ispada da je za klin od 20cm, minimalni promjer drveta 36cm.
Kod primjene malo drugačije tehnike rušenja, može se rušiti drveće i manjeg promjera.

Po meni, primjena klinova kod rušenja bi trebala ići pod rubriku "obavezno", najviše zbog sigurnosnih razloga.

Znači moja preporuka bi ti bila plastični klin, provjerene marke (tipa Husqvarna), jer sam čuo da neki klinovi pucaju... Ovi koje imam ja su itekako čvrsti, jer ih zlostavljam sa macolom od 4kg, i još su čitavi :supz:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

capo

Novi član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
9
Prvo, hvala na odgovoru; već sam se počeo lagano pitati što nije u redu sa mnom... :lol:

Po meni, primjena klinova kod rušenja bi trebala ići pod rubriku "obavezno", najviše zbog sigurnosnih razloga.

Znači moja preporuka bi ti bila plastični klin, provjerene marke (tipa Husqvarna), jer sam čuo da neki klinovi pucaju... Ovi koje imam ja su itekako čvrsti, jer ih zlostavljam sa macolom od 4kg, i još su čitavi :supz:

Ja sam mislio da se plastični ne smiju zabijati metalnim alatom (sjekira, bat)?! (odnosno, da je takva preporuka proizvođača...)
Hmmm... znači ide i to. :p

Još jednom - hvala na odgovoru! :supz:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
možda kasnim nekoliko dana ali ja imam dva aluminijska ali sam drvo odmah izvadio i ubacio komade od plastičnog klina i nema zime, ali pošto ti spominješ masline i takve tipove drveta ja bih na tvom mijestu uzeo aluminijski i imaš ga čitav život, meni su se zamijerili svi plastični klinovi koje sam imao prilike probati ali zbog toga jer prilikom cijepanja metrice SVI iskaču iz drveta puuuuuno češće nego aluminijski a također se u cijepanju prilagođavaju obliku drveta te nakon nekoliko takvih situacija večina ih više nije za neku upotrebu, također ima onih u bojama((zaboravio prouizvođaća) ali mislim da su ti najviše zastupljeni), ima ih crnih, bijelih i crvenih i po bojama su im i namijene ali i kvalitete, bijela je najlošija-tvrda, nimalo elastična i lako se razbije i puca crna-najčešća, izdurljiva, elastična, ne puca ali samo dva neprecizna udarca i za otpis je crvena- odlična kombinacija tvrdoče i elastičnosti, meni se pokazala kao najbolja od svih plastičnih, ne krha se prilikom nepreciznih udaraca te je lako uočiva u lišću ali kako sam probo sa aluminijskom ne bih ju dao ni za 100 plastičnih
 
V

villeneuve

Guest
ali pošto ti spominješ masline i takve tipove drveta ja bih na tvom mijestu uzeo aluminijski i imaš ga čitav život, meni su se zamijerili svi plastični klinovi koje sam imao prilike probati ali zbog toga jer prilikom cijepanja metrice SVI iskaču iz drveta puuuuuno češće nego aluminijski a također se u cijepanju prilagođavaju obliku drveta te nakon nekoliko takvih situacija večina ih više nije za neku upotrebu

Ovi klinovi o kojima je riječ, nisu za cijepanje metrica, nego za rušenje drveća.
Za cijepanje se koriste drugačiji klinovi...
 

capo

Novi član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
9
Hvala obojici na sudjelovanju. :partyman:

Klinovi za cijepanje... potegao sam temu o klinovima za obaranje... ali i klin za cijepanje je interesantna tema, i ontopic... pa... sva iskustva su dobrodošla. :D

Specijalno interesantna mi je ocjena iz prakse, dakle, koji model konkretno nije za preporučiti, koji je izvrstan... i tako... 8)

Samo naprijed! :roll:
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
crni su Slovenski,,

- nekada su svi klinovi bili metalni, imam jednog takvog ali ga skoro nikada ne koristim isto kao i rezbareni cjepin i švarbu, to držim na zidu pecare kao ukras,

- klinovi za rušnje su dobra stvar ali svi ih izbjegavamo koristit, t.j. kod tanjih stabala prolazi bez njih a kod većih opet gledam da ih izbjegnem mada znam da to nje dobro ali još na sreću nisam imao problema najveći j eproblem što se uvijek žuriš jer većinom raiš sebi jbg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Neznam dal ste vidjeli :)

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=EY8vAkGywG0[/YT]
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Presitno on to cepa, i stakvim tempom nebu dugo zdrzal... Nek ona sekira mi je zanimljiva, kaj to ima odma ko neki pajser na sebi???
 

Najnoviji postovi

Na vrh