• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

rukola

  • Temu pokrenuo Delapići
  • Datum prvog posta
D

Delapići

Guest
Pozdrav svim uzgajivačima i korisnicima raznih biljaka
Posjedujem 0,65 ha vrlo plodne zemlje i imam ideju da na njoj počnem uzgajati rukolu. Volio bih čuti Vaše mišljenje
 
F

FJURY

Guest
Pozdrav svim uzgajivačima i korisnicima raznih biljaka
Posjedujem 0,65 ha vrlo plodne zemlje i imam ideju da na njoj počnem uzgajati rukolu. Volio bih čuti Vaše mišljenje

I ja ću krenit sa rukolom i eko proizvodnjom kupusnjača, još sam nov u ovome ali ono što vidim ne treba puno ulaganja osim navodnjavanja i sunca, tlo je najbolje lagano pjeskovito so srednje teška.,
pa podjelimo informacije:)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Iako mi povrćarstvo nije glavno (bavim se gnojidbom), tijekom svog prijašnjeg rada (IT) često sam vidio i proizvođače rukole (matovilca i ostalog sitnolisnatog povrća; kulture u zagradi navodim jer je tehnologija slična).
Evo nekoliko natuknica:
- proizvodnja u vodenoj kulturi (ne u tlu; radi čistoće lista i radi lakše berbe); najsličnije "plivajućoj" proizvodnji presadnica, samo su kontejneri malo drugačiji (ako treba, javite mi na PP mail, pa ću vam poslati brošuru koju su napisali na Agronomskom u Mostaru; radi se o proizvodnji presadnica, pa uz malo modifikacija može ići i rukola)
- berba ili "kosidba" - teško izvediva na tlu; ekstra klasa je list dužine do cca. 5-10 cm (fin, mlad) i to je gotovo nemoguće pobrati na zemlji (iako osobno konzumiram i veći list; teško da se to može prodati). U uzgoju na "plivajućim" kontejnerima jednostavno se kontejneri izvade na stol i "pokosi" se rukola (kod većih proizvođača vidio sam da koriste kvalitetnije škare za rezanje živice; male sa sitnim zubcima. Kontejner se nagne u koso i samo se "otpili" list).
- osim ove "plivajuće" tehnike, bilo je i ostalih tehnika bez tla (vidio sam čak i aeropon; uzgoj u zraku) ali je definitivno "plivajuća" tehnika najjeftinija i najefektnija.
- kod "high tech" proizvođača tvrdili su da imaju čak do 10 berbi godišnje, dok su ostali radili do 8 berbi
- inertni substrat (nakon prve kosidbe, sije se nova tura, iako bi se dala izvesti još 1-2 kosidbe, ali je porast slabiji) nakon prve berbe, vadi se iz kontejnera, fizikalac vadi korijenje, a ostatak inertnog substrata ide na sterilizaciju (autoklav, na vruću vodenu paru). Rekli su mi da tako recikliraju cca. 50% inertnog substrata (ostaci korijenja idu na kompostiranje).
- neki vrše rotaciju matovilac (ekstra klasa, mala rozeta) - rukola, neki sade samo rukolu
- i na kraju, TRŽIŠTE. Upakirana dugo traje, cijena joj je dobra (MPC dostiže u HRV 75-100 kn/kg) ali bez organiziranog otkupa (u HRV toga za sada nema, koliko znam) nema smisla ići na veliku proizvodnju.
- pakiranje je definitivno najvažnija operacija (kutije po 250 grama, prozračna folija).

Evo, nadam se da sam pomogao bar malo.

p.s. Nažalost nemam slika. Šteta.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
I ja ću krenit sa rukolom i eko proizvodnjom kupusnjača, još sam nov u ovome ali ono što vidim ne treba puno ulaganja osim navodnjavanja i sunca, tlo je najbolje lagano pjeskovito so srednje teška.,
pa podjelimo informacije:)

Pozdrav! Nemoj se zavaravati, da ne zamjeriš, ali treba puno više od vode i sunca.
 
D

Delapići

Guest
Hvala ti bobo na razradi ove teme ali to šta si mi ti predložio meni izleda supersonično spaceshatlovski. Naime ko što sam naglasio imam taj komad zemlje koji je vrlo plodan jer sam na komadu do toga zasadio 1400 sadnica aronije i one rast nevjerovatnom brzinom. Pokraj oba komada zemlje protiče potok koji nikad ne presušuje a super je čist u njemu lovimo rakove. Dakle, da rezimiram; klasična sadnja, redovi u razmaku 25 cm, svaka 4 cm rupica za sjeme, agregat, pumpa i zaljevanje. nakon 40 dana berba i prodaja na tržnicama do trenutka dok sam posao ne donese lovu da kupim pakirku.Svaki tjedan posijem 3 reda po 60 m duljine i tjedno berem oko 60 kg rukole. Nakon završetka rukole, da li u iste gredice sijem matovilac preko zime ???
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Hvala ti bobo na razradi ove teme ali to šta si mi ti predložio meni izleda supersonično spaceshatlovski. Naime ko što sam naglasio imam taj komad zemlje koji je vrlo plodan jer sam na komadu do toga zasadio 1400 sadnica aronije i one rast nevjerovatnom brzinom. Pokraj oba komada zemlje protiče potok koji nikad ne presušuje a super je čist u njemu lovimo rakove. Dakle, da rezimiram; klasična sadnja, redovi u razmaku 25 cm, svaka 4 cm rupica za sjeme, agregat, pumpa i zaljevanje. nakon 40 dana berba i prodaja na tržnicama do trenutka dok sam posao ne donese lovu da kupim pakirku.Svaki tjedan posijem 3 reda po 60 m duljine i tjedno berem oko 60 kg rukole. Nakon završetka rukole, da li u iste gredice sijem matovilac preko zime ???

Nemoj se ljutiti, ali ja bi ti preporučio da i na ostatku površine posadiš aroniju. Nemoj mislit da je sa druge strane zida trava zelenija! Ako aronija dobro ide, onda drži aroniju (mislim da ćeš je čak lakše prodati nego rukolu).

Ispod stavim link na navedenu brošuru, pa češ vidjet da ta plivajuća tehnika nije ništa specijalno; daska, najlon i kontejner od stiropora...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo linka od brošure (da ne šaljem svakom posebno na PP):

http://apfmo.org/dokument/brosure/Proizvodnja_presadnica _brosura.pdf

p.s. Jedan tehnički dodatak koji bi svakako preporučio je pumpa za zrak (bilo kakva) i crijevo sa rupicama u svaki bazen. Upuhivati zrak 1-2x dnevno, po 10-tak minuta. Na taj se način povećava količina kisika u vodenoj otopini a na to biljke izvaredno reagiraju (naročito rukola, matovilac, peršin...)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Evo linka od brošure (da ne šaljem svakom posebno na PP):

http://apfmo.org/dokument/brosure/Proizvodnja_presadnica _brosura.pdf

p.s. Jedan tehnički dodatak koji bi svakako preporučio je pumpa za zrak (bilo kakva) i crijevo sa rupicama u svaki bazen. Upuhivati zrak 1-2x dnevno, po 10-tak minuta. Na taj se način povećava količina kisika u vodenoj otopini a na to biljke izvaredno reagiraju (naročito rukola, matovilac, peršin...)

Bobostar ništa od ovog, ovo je brošura za proizvodnju presadnica što ne odgovara i nema baš neke veze sa proizvodnjom na hranjivoj otopini ovo što si spominjao to sam probao prije dvije godine i nije išlo. Ono sto sam ja a i drugi vidjeli na poljprivrednoj emisiji ono je nešto drugačije više kao hidropon samo što nema niti vune niti išta drugo sije se samo sjeme i to u specijalne kontenere koji imaju kose žljebove za sjeme. To mene interesaira ako možeš doći do toga to bi bila prava stvar. Koliko se sjećam proizvodnja je bila ili okolica Karlovca ili Zagreba.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Upravo to to sam gledao ali dalje nisam mogao sam a htio bi da to isprobam.
Isto plivajuća tehnika (kao što je opisana u brošuri; možda je samo na Poljoprivrednoj bilo neko modernije postrojenje; ništa drugo) samo sa ovakvim kontejnerima od stiropora.
Sada ih kod nas nema, ali Plastform (iz Sesveta; http://www.plastform.hr/presadnice_proizvodi.asp) proizvodi kontejenera od stiropora, pa bi možda mogli proizvesti i takav kontejner (imaju u ponudi sa 209 rupica i mislim da bi se i u to moglo saditi).
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Prinos rukole na plivajućoj tehnici, prosječno iznosi oko 0,5 kg/m2 i prosječno idu 2 berbe/rezidbe po jednoj ploči.
p.s. Dobio sam jedan članak iz Italije baš o hidroponskoj proizvodnji rukole
 
Na vrh