• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sa cime zapoceti?Simentalac ili Holstein?

G

Gradacac

Guest
Sam naziv teme govori.
Sa cime je bolje zapoceti proizvodnju mlijeka za nekoga tko nema nekog pretjeranog iskustva u stocarstvu?
Prednosti i mane jedne i druge sorte. :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
simentalac,holstein je samo za ozbiljne i iskusne gazde..
 
G

Gradacac

Guest
Momci,hvla na odgovoru.
Ja sam vec prije nekoliko godina imao Simentalce nesto sitno i neozbiljno.
Inace imam objekat sa deset vezova.Ja sam planirao sada da krenem sa pet al
zena me nagovara da odma krenemo sa dest komada pa sad neznam.
Moguce da je i poslusam :roll: Moram prvo kupit jos zemlje pa onda krave.
pozdrav...
 
M

mladi kosac

Guest
simentalac ti daje mamju količinu mlijeka ali ostaje duže u proizvodnji za razliku od holsteina koji bude max 4 laktacije
 
G

Gradacac

Guest
mladi kosac kaže:
simentalac ti daje mamju količinu mlijeka ali ostaje duže u proizvodnji za razliku od holsteina koji bude max 4 laktacije
Znaci definitivno Simentalac..
hvala drug..
 
M

mladi kosac

Guest
nema na čemu,tu smo da si pomažemo,ako te šta zanima vezano uz govedarstvo obrati se na pp
 
H

Helena

Guest
Abrkili reče ,"holstein"samo za ozbiljne i profesijonalne gazde .Da slažem se, ali kad netko ide u razvoj od samog početka ,i taj razvoj bazira na proizvodnji mljeka bez dodatnih izvora prihoda, onda svakako "holstein ",educiranost ,i fizički rad .
 
M

MOCO

Guest
Ako simentalki nedaš jesti ona neda mlijeko-kolko u gubicu tolko u muzlicu!
Ako kod holštajnke šparaš sa hranidbom, ona se razboli i ugine.
Ovo šparaš znači: nemaš dovoljno hrane, nemaš dobar omjer energije i proteina, nemaš vrhunski mineralnovit. dodatak ili ga ne daješ dovoljno, ne paziš na laktacijsku krivulju pa onda krava upadne u negativnu energetsku bilancu pa uleti u ketozu a ti ne skužiš.....ima puno toga.
Holštajn mora u šetnju svaki dan, mora stalno imati hranu na raspolaganju " suho,kvalitetno sijeno joj je osnovno gorivo", mora imati super hotelske uvjete i onda ti ona to i vrati.
Sa 10 holštajn krava o kojima si se u stanju vrhunski brinuti možeš živjeti ko car!! I nije istina da kratko žive tj. žive jako kratko ako se o njima brineš kad stigneš, moje su sve holštajnke starije od simentalki jer se sim. omaste,udebljaju i sjebu papke i zglobove.
Ako imaš 10 vezova-to mi zvući da će biti u nekoj štali- onda uzmi simentalke.Vrhunska HF krava krepa na vezu!
 
G

Gradacac

Guest
mladi kosac kaže:
nema na čemu,tu smo da si pomažemo,ako te šta zanima vezano uz govedarstvo obrati se na pp
vazi hvala jos jednom...
 
G

Gradacac

Guest
Helena kaže:
Abrkili reče ,"holstein"samo za ozbiljne i profesijonalne gazde .Da slažem se, ali kad netko ide u razvoj od samog početka ,i taj razvoj bazira na proizvodnji mljeka bez dodatnih izvora prihoda, onda svakako "holstein ",educiranost ,i fizički rad .
Hvala na ogovoru Helena
ali postoji tu niz faktora koje treba ispunit,koliko sam ja vidio iz ovih ostalih tema i iskustava kod clanova foruma
koji su iznijeli.
Na primjer kod mene zemlja koju imam i koju sam u planu kupovat nije nekog ekstra kvaliteta.
to su sve slabije zemlje ili kako ih kod nas zovu "prahulje".A koliko vidim Holstein mora imat ekstra hranu.
pa se malo toga bojim kako ce to sve ic.Planiram sijat grasak,ljuljeve i ostalo sto mnogi na ovom forumu vec rade.
u mom kraju ja neznam da je ikad iko sijo grasak ili sirak sve se svodi na sijeno i kukuruz.Malo zobi i to je to.
zato mislim da cu za pocetak ipak ic sa Simentalcom a ako to krene sve kako treba onda i prosirenje zasto ne.
 
G

Gradacac

Guest
MOCO kaže:
Ako simentalki nedaš jesti ona neda mlijeko-kolko u gubicu tolko u muzlicu!
Ako kod holštajnke šparaš sa hranidbom, ona se razboli i ugine.
Ovo šparaš znači: nemaš dovoljno hrane, nemaš dobar omjer energije i proteina, nemaš vrhunski mineralnovit. dodatak ili ga ne daješ dovoljno, ne paziš na laktacijsku krivulju pa onda krava upadne u negativnu energetsku bilancu pa uleti u ketozu a ti ne skužiš.....ima puno toga.
Holštajn mora u šetnju svaki dan, mora stalno imati hranu na raspolaganju " suho,kvalitetno sijeno joj je osnovno gorivo", mora imati super hotelske uvjete i onda ti ona to i vrati.
Sa 10 holštajn krava o kojima si se u stanju vrhunski brinuti možeš živjeti ko car!! I nije istina da kratko žive tj. žive jako kratko ako se o njima brineš kad stigneš, moje su sve holštajnke starije od simentalki jer se sim. omaste,udebljaju i sjebu papke i zglobove.
Ako imaš 10 vezova-to mi zvući da će biti u nekoj štali- onda uzmi simentalke.Vrhunska HF krava krepa na vezu!
Ovo ti je pravo "koliko u gubicu toliko u muzilicu"
Kao sto sam vec negdje prije rekao nisam totalni amater.Vec sam to radio al to nije to.
Moje prijasnje razmisljanje ako junica,krava nije debela to mi netreba u stali.
zimi sve mora bit dobro dihtovano u stali da im nije hladno.
i jos dosta tih stvari koje su radjene pogresno.Ali na hrani nisam nikad stedio.
bar sa onom vrstom hrane sto sam imao.
Upravu si sto se tice stale,ona je zidana sa deset boksova,jasle i pojilice samo nemam jamu nego kruti gnoj.
mislim da ce tako i ostat jer imam i neke vocnjake pa mi to treba za njih.
(kako moze neko bit iz Gradacca a da nema svoju sljivu i rakiju :mrgreen: )
isto tako u planu sam da ih pustam na pasu ili da hodaju znaci da nisu non-stop na vezu.
to su neki moji planovi pa vidjet cemo sta ce vijeme donijet.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
mladi kosac kaže:
simentalac ti daje mamju količinu mlijeka ali ostaje duže u proizvodnji za razliku od holsteina koji bude max 4 laktacije
Ne bi se složio s ovim. Moje prve holšajnke koje smo kupili iz uvoza su bile točno 4 laktacije svaka (jedna crvena, druga crna), ali već njihove kćeri su bile i po 10 laktacija tak da ovo ne vrijedi u svakom slučaju.
Kažeš da imaš slabije zemlje, nekvalitetne, ali mislim da se po tome ne smiješ ravnati koje krave izabrati. Jer sa lošim gospodarenjem bolje da nemaš nikakve, ni simentalac ni holštajn. Ako misliš živjeti od poljoprivrede nemoj gledati kako se to nekad radilo i kako većina još i danas radi, nego maksimalno iskoristi "novije" kulture (ovo što i sam navodiš, sjenaža ljulja, graška...je po meni broj 1 u proizvodnji mlijeka).
Moj prijedlog ti je da za početak kreneš s više simentalaca, ali i sa bar dvije holštajnke, nek budu crna i crvena kao kod mene. Za početak ćeš vjerojatno imati slabiju proizvodnju, ali ćeš bar prodati telce (muške) simentalce po fer cijeni i pokrivati se nekako, a kasnije kad povećaš proizvodnju bi ti ipak preporučio bar pola pola ili čak i više holštajna jer mogu one izdržati preko 4 laktacije.
Kako god se odlučio imaj na umu da niti jedna krava neće dati puno mlijeka bez kvalitetne hrane i to nek ti stalno bude na mislima.
Gradacac kaže:
Ovo ti je pravo "koliko u gubicu toliko u muzilicu"
Kao sto sam vec negdje prije rekao nisam totalni amater.Vec sam to radio al to nije to.
Moje prijasnje razmisljanje ako junica,krava nije debela to mi netreba u stali.
zimi sve mora bit dobro dihtovano u stali da im nije hladno.

i jos dosta tih stvari koje su radjene pogresno.Ali na hrani nisam nikad stedio.
bar sa onom vrstom hrane sto sam imao.
Upravu si sto se tice stale,ona je zidana sa deset boksova,jasle i pojilice samo nemam jamu nego kruti gnoj.
mislim da ce tako i ostat jer imam i neke vocnjake pa mi to treba za njih.
(kako moze neko bit iz Gradacca a da nema svoju sljivu i rakiju :mrgreen: )
isto tako u planu sam da ih pustam na pasu ili da hodaju znaci da nisu non-stop na vezu.
to su neki moji planovi pa vidjet cemo sta ce vijeme donijet.
Tipično razmišljanje mog djeda još dan danas :evil: Sreća pa ga ne slušamo previše oko tih stvari. Kad kod nekog vidi deblu kravu, jaku, 750-800 kg pa i više joj kako su dobre ove krave, prave krave....
Ma je.eš ti debljinu, pa nije to žena pa "bolje da ljulja, nego da žulja" :mrgreen: važna je genetika i ono što ona svaki dan nadoji u kantu...bila ona 500 ili 800 kg. Uh al to mene živcira...
 
Å

Željko

Guest
I ja za tvoje uvjete definitivno preporučam simentalac,
ali mislim da ti je najbolje maniti se krava!
U proizvodnju mlijeka moraš uvjek ulagati, a 10 krava je premalo da to ulaganje vrača i da ti nešto ostane od toga (može ostati, ali uz vrhunsku genetiku i savršeno znaje o hranidbi i držanju krava).

Evo ti moj primjer...imam farmu za 50 krava i moje krave trenutno u prosjeku daju 8600 l u 305 dana laktacije.
Od toga živi moja obitelj, ali teško. Trebali bi zaposliti barem jednog radnika no financijske mogućnosti ne dozvoljavaju.
Zbog toga idemo na proširenje farme za još 50 kom kako bi bilo više zarade.

..no podvucimo crtu..
2 krave za hobi i za svoje potrebe da,
10 krava ne,
50 krava možda.
 
H

Helena

Guest
Gradacac kaže:
Helena kaže:
Abrkili reče ,"holstein"samo za ozbiljne i profesijonalne gazde .Da slažem se, ali kad netko ide u razvoj od samog početka ,i taj razvoj bazira na proizvodnji mljeka bez dodatnih izvora prihoda, onda svakako "holstein ",educiranost ,i fizički rad .
Hvala na ogovoru Helena
ali postoji tu niz faktora koje treba ispunit,koliko sam ja vidio iz ovih ostalih tema i iskustava kod clanova foruma
koji su iznijeli.
Na primjer kod mene zemlja koju imam i koju sam u planu kupovat nije nekog ekstra kvaliteta.
to su sve slabije zemlje ili kako ih kod nas zovu "prahulje".A koliko vidim Holstein mora imat ekstra hranu.
pa se malo toga bojim kako ce to sve ic.Planiram sijat grasak,ljuljeve i ostalo sto mnogi na ovom forumu vec rade.
u mom kraju ja neznam da je ikad iko sijo grasak ili sirak sve se svodi na sijeno i kukuruz.Malo zobi i to je to.
zato mislim da cu za pocetak ipak ic sa Simentalcom a ako to krene sve kako treba onda i prosirenje zasto ne.
Zemljak! ja sam pokrenuo proizvodnju mljeka prije nekih pet godina sa čiste nule ,i to sa kreditom .Prve krave koje su ušle u štali , bile su Njemački simentalac.Istina, imaju svoju vrijednost ,ali po mome sudu samo za ekstezivnu proizvodnju i sigurno stagniranje .A za brzi razvoj samo na proizvedenoj litri mljeka ,"Holstein ".I još jedna stvar , nema neplodne zemlje ,amo loša sjetvena struktura i loše gospodarenje zemljom ........
 
G

Gradacac

Guest
Željko kaže:
I ja za tvoje uvjete definitivno preporučam simentalac,
ali mislim da ti je najbolje maniti se krava!
U proizvodnju mlijeka moraš uvjek ulagati, a 10 krava je premalo da to ulaganje vrača i da ti nešto ostane od toga (može ostati, ali uz vrhunsku genetiku i savršeno znaje o hranidbi i držanju krava).

Evo ti moj primjer...imam farmu za 50 krava i moje krave trenutno u prosjeku daju 8600 l u 305 dana laktacije.
Od toga živi moja obitelj, ali teško. Trebali bi zaposliti barem jednog radnika no financijske mogućnosti ne dozvoljavaju.
Zbog toga idemo na proširenje farme za još 50 kom kako bi bilo više zarade.

..no podvucimo crtu..
2 krave za hobi i za svoje potrebe da,
10 krava ne,
50 krava možda.
Hvala Zeljko.
od necega se mora pocet.Ja sam odlucio da cu se sa tim bavit i to sto je moguce ozbiljnije.
Znam da iziskuje stalni rad i dosta odricanja.Isto tako i da odem za nekoga da radim sta cu dobit?
rad od jutra do sutra.Ja volim reci jednu stvar i mislim da sam u pravu."bolje mrsav gazda nego debeo sluga"
a ako nebude islo onda se to uvijek moze prodat.
Mislim da cu uspjet jer ovo ovdje sto ima na forumu savjeta i ljudi koji su premni pomoci(citam sve vec dva mjeseca mozda i vise).
pa tako da imam uvid kako se neki ovdje razvijaju pravo sto mi je jako drago.
znaci pametan i dobar rad i mislim da uspjeh nece izostat.
 
G

Gradacac

Guest
Helena kaže:
Gradacac kaže:
Helena kaže:
Abrkili reče ,"holstein"samo za ozbiljne i profesijonalne gazde .Da slažem se, ali kad netko ide u razvoj od samog početka ,i taj razvoj bazira na proizvodnji mljeka bez dodatnih izvora prihoda, onda svakako "holstein ",educiranost ,i fizički rad .
Hvala na ogovoru Helena
ali postoji tu niz faktora koje treba ispunit,koliko sam ja vidio iz ovih ostalih tema i iskustava kod clanova foruma
koji su iznijeli.
Na primjer kod mene zemlja koju imam i koju sam u planu kupovat nije nekog ekstra kvaliteta.
to su sve slabije zemlje ili kako ih kod nas zovu "prahulje".A koliko vidim Holstein mora imat ekstra hranu.
pa se malo toga bojim kako ce to sve ic.Planiram sijat grasak,ljuljeve i ostalo sto mnogi na ovom forumu vec rade.
u mom kraju ja neznam da je ikad iko sijo grasak ili sirak sve se svodi na sijeno i kukuruz.Malo zobi i to je to.
zato mislim da cu za pocetak ipak ic sa Simentalcom a ako to krene sve kako treba onda i prosirenje zasto ne.
Zemljak! ja sam pokrenuo proizvodnju mljeka prije nekih pet godina sa čiste nule ,i to sa kreditom .Prve krave koje su ušle u štali , bile su Njemački simentalac.Istina, imaju svoju vrijednost ,ali po mome sudu samo za ekstezivnu proizvodnju i sigurno stagniranje .A za brzi razvoj samo na proizvedenoj litri mljeka ,"Holstein ".I još jedna stvar , nema neplodne zemlje ,amo loša sjetvena struktura i loše gospodarenje zemljom ........
Vec sam rekao gore Zeljku da ja pratim ovaj forum jako dugo i sve sam teme skoro procitao.(ima se vremena)
i znam za vas kako ste poceli i kako se razvijate sto mi je jako drago.
i sve ovo sto ste rekli stoji i za zemlju i ostalo.Samo jedan primjer,imam jednu njivu koju sam kupio nedavno sedam duluma (7000 kv.m) pa na toj njivi macka nije lipsala zadnjih 30 i vise godina a ne da je dobilo neko gnojivo.
sve to treba dovesti u red.
mozda sto neko gore predlozi da uzmem jedan dio i Holsteina za pocetak to bi bilo dobro.
a u kredit ni slucajno ja ne idem,sto mogu ovako sto nemogu i nemoram (sto nema ni car ne jede).
 
G

Gradacac

Guest
M.M. kaže:
[quote="mladi kosac":38k4kd77]simentalac ti daje mamju količinu mlijeka ali ostaje duže u proizvodnji za razliku od holsteina koji bude max 4 laktacije
Ne bi se složio s ovim. Moje prve holšajnke koje smo kupili iz uvoza su bile točno 4 laktacije svaka (jedna crvena, druga crna), ali već njihove kćeri su bile i po 10 laktacija tak da ovo ne vrijedi u svakom slučaju.
Kažeš da imaš slabije zemlje, nekvalitetne, ali mislim da se po tome ne smiješ ravnati koje krave izabrati. Jer sa lošim gospodarenjem bolje da nemaš nikakve, ni simentalac ni holštajn. Ako misliš živjeti od poljoprivrede nemoj gledati kako se to nekad radilo i kako većina još i danas radi, nego maksimalno iskoristi "novije" kulture (ovo što i sam navodiš, sjenaža ljulja, graška...je po meni broj 1 u proizvodnji mlijeka).
Moj prijedlog ti je da za početak kreneš s više simentalaca, ali i sa bar dvije holštajnke, nek budu crna i crvena kao kod mene. Za početak ćeš vjerojatno imati slabiju proizvodnju, ali ćeš bar prodati telce (muške) simentalce po fer cijeni i pokrivati se nekako, a kasnije kad povećaš proizvodnju bi ti ipak preporučio bar pola pola ili čak i više holštajna jer mogu one izdržati preko 4 laktacije.
Kako god se odlučio imaj na umu da niti jedna krava neće dati puno mlijeka bez kvalitetne hrane i to nek ti stalno bude na mislima.
Gradacac kaže:
Ovo ti je pravo "koliko u gubicu toliko u muzilicu"
Kao sto sam vec negdje prije rekao nisam totalni amater.Vec sam to radio al to nije to.
Moje prijasnje razmisljanje ako junica,krava nije debela to mi netreba u stali.
zimi sve mora bit dobro dihtovano u stali da im nije hladno.

i jos dosta tih stvari koje su radjene pogresno.Ali na hrani nisam nikad stedio.
bar sa onom vrstom hrane sto sam imao.
Upravu si sto se tice stale,ona je zidana sa deset boksova,jasle i pojilice samo nemam jamu nego kruti gnoj.
mislim da ce tako i ostat jer imam i neke vocnjake pa mi to treba za njih.
(kako moze neko bit iz Gradacca a da nema svoju sljivu i rakiju :mrgreen: )
isto tako u planu sam da ih pustam na pasu ili da hodaju znaci da nisu non-stop na vezu.
to su neki moji planovi pa vidjet cemo sta ce vijeme donijet.
Tipično razmišljanje mog djeda još dan danas :evil: Sreća pa ga ne slušamo previše oko tih stvari. Kad kod nekog vidi deblu kravu, jaku, 750-800 kg pa i više joj kako su dobre ove krave, prave krave....
Ma je.eš ti debljinu, pa nije to žena pa "bolje da ljulja, nego da žulja" :mrgreen: važna je genetika i ono što ona svaki dan nadoji u kantu...bila ona 500 ili 800 kg. Uh al to mene živcira...[/quote:38k4kd77]
Hvala bogu i na ovom forumu.
ovaj forum je i promijenio moje misljenje o poljoprivredi i mljekarstvu.
ali sve ovo sad trebam prenijet u praksu.i mislim da ce to bit dobro.
M.M u pravu si sto posto al to je bilo moje i ne samo moje nego jos nekih da se tako najbolje drze goveda.
al sad vidim da nisam bio u pravu.
jos jednom hvala svima i nevjerovatno koliko ima dobrih ljudi medju nama.
 
Å

Željko

Guest
Gradacac kaže:
Hvala Zeljko.
od necega se mora pocet.Ja sam odlucio da cu se sa tim bavit i to sto je moguce ozbiljnije.
Znam da iziskuje stalni rad i dosta odricanja.Isto tako i da odem za nekoga da radim sta cu dobit?
rad od jutra do sutra.Ja volim reci jednu stvar i mislim da sam u pravu."bolje mrsav gazda nego debeo sluga"
a ako nebude islo onda se to uvijek moze prodat.
Mislim da cu uspjet jer ovo ovdje sto ima na forumu savjeta i ljudi koji su premni pomoci(citam sve vec dva mjeseca mozda i vise).
pa tako da imam uvid kako se neki ovdje razvijaju pravo sto mi je jako drago.
znaci pametan i dobar rad i mislim da uspjeh nece izostat.

Ok. Vidim da si jako zainteresitan..to je cilj uspjeha. Znači naučit ćeš i primjenit na svom gospodarstvu!
Još ako imaš početni kapital, a ne da sve trebaš u startu kupovati i to na kredit onda će sve biti ok.

Gradacac kaže:
a ako nebude islo onda se to uvijek moze prodat.
Ovo je jedan dio tvog posta...
Ako moraš zemlju, mehanizaciju i junice uzimati na kredit onda vjeruj mi nema prodaje istih, onda il ide il propada sve!
 
G

Gradacac

Guest
Željko kaže:
Gradacac kaže:
Hvala Zeljko.
od necega se mora pocet.Ja sam odlucio da cu se sa tim bavit i to sto je moguce ozbiljnije.
Znam da iziskuje stalni rad i dosta odricanja.Isto tako i da odem za nekoga da radim sta cu dobit?
rad od jutra do sutra.Ja volim reci jednu stvar i mislim da sam u pravu."bolje mrsav gazda nego debeo sluga"
a ako nebude islo onda se to uvijek moze prodat.
Mislim da cu uspjet jer ovo ovdje sto ima na forumu savjeta i ljudi koji su premni pomoci(citam sve vec dva mjeseca mozda i vise).
pa tako da imam uvid kako se neki ovdje razvijaju pravo sto mi je jako drago.
znaci pametan i dobar rad i mislim da uspjeh nece izostat.

Ok. Vidim da si jako zainteresitan..to je cilj uspjeha. Znači naučit ćeš i primjenit na svom gospodarstvu!
Još ako imaš početni kapital, a ne da sve trebaš u startu kupovati i to na kredit onda će sve biti ok.

Gradacac kaže:
a ako nebude islo onda se to uvijek moze prodat.
Ovo je jedan dio tvog posta...
Ako moraš zemlju, mehanizaciju i junice uzimati na kredit onda vjeruj mi nema prodaje istih, onda il ide il propada sve!
Pocetni kapital imam.Tako da mi kredit ne treba.Godinama ja to pomalo nabavljam i prosirujem.
tako da dosta toga imam i sad jos malo prosirit i krenut sa poslom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh