• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sadnja voćaka i izbor voćne vrste

  • Temu pokrenuo larisarubia
  • Datum prvog posta

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Savjet prijatelju

Mislim da je najskuplje voćarstvo ono iz hobija. Tad se nerješava problematika ozbiljno, nego lako ćemo. Zaštita je jako skupa kao i utrošeni rad. Tome se treba posvetiti i naravno ako je moguće ne ovisiti u susjedu, a kamoli o nejgovom rođaku ;) I eto kad dođete u rasadnik, oni će Vam prodati za 2 ha sadnica, to uopće nije upitno, ali kako to izgurati do roda... To morate sami poučavati i informirati se.
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

spyder kaže:
evo i mene da se uključim, Kontam u pravu si potpuno i ja sam to malo istraživao i ima prođu 100%, najgore je što naši ljudi još u većini ne shvaćaju da nema kruha bez motike i da nam nitko neće pomoći ako si sami ne pomognemo, svaki vikend na selu slušam kukanja poljoprivrednika joj imam 30 ha (karikiram) zemlje pa propašću kad uđemo u EU, a kad im kažem da posade kamilicu (ili voćnjak, plastenik) na onda mi kažu da sam lud i smiju mi se što sadim orahe "jer ću svejedno propasti za par godina jer toliku količinu neću imati kome prodat". E da je meni još bar 30 ha zemlje čuda bi napravio. Teško je biti pametan šta će biti za par godina ali treba vjerovat u sebe i ne posustajat i davati max od sebe jer će se to vratiti. A na par ha da posadiš i jabuku mora ti dati novaca da je prodaš i po kunu pogotovo ako je to neki dodatni izvor prihoda. Naravno mora se imati i minimalna mehanizacija a ne čekat a ne čekat od rođakovog susjeda sina da dođe izmalčirati ili proći atomizerom.


Potpisujem...


Imaju puste hektara, sade kukuruz i pšenicu i kukaju i jamraju....
Kada im kažeš da posade npr.lavandu, kamilicu ili smilje i da će to doslovce prodati preko noći gledaju kao da sam s marsa pao i isprdavaju se....a onda kada netko počne dobivati neke veće novce od takve nekakve "sprdačine" onda padaju u nesvjest o ljubomore...to ti je hrvatski seljak...ak nije pšenica, kukuruz ili svinjogojstvo onda to nije niš...

Znam nekog čovjeka koji je u Slavoniji počeo s uzgojem borova a lokalni su se samo isprdavali iz njega no kada je čovjek počeo dobivati prve novce odmah su umuknuli...

Prodati veće količine?? Pa to je osnova veleprodaje i veće zarade novca...bez veće količine ne treba uopće ulagati jer inače od toga nemaš kruha....najmanji problem je prodati veću količinu....veći je problem kako prodati malu količinu....
a kada uđemo u EU tržište će nam se toliko povećati da nećemo znati otkuda krenuti...jedino što je uvjet je rad i malo mozga u glavi....
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
Re: Savjet prijatelju

vocar11 slazem se i s tobom,kod nas ljudi zive od prodaje zemlje nitko nece radit,mi kada smo pocinjali smalinama svi su ismijavali sad kad su skuzili da to ide sad od ljubomore neznaju kaj bi nam napravili,vec su nam u pumpu za naovdnjavanje nalijali naftu,itd.,a u zadnje vrijeme su nam poceli srat sta malcamo njihova zarastena polja,pa necu dat da mi korov ide na moje,prijete nami sa sudom i glupostima,a za trziste da budem iskren vec sad ima potraznja za maline od rusa godisnje minimalno 400 tona hoce,a mi u hr. smo jedva skupili 80tona,sad ima potraznje a onda ce bit jos vise....
Ali ima ljudi koji sade vocnjake i misle da cese preko noci obogatit i da netrebaju nista radit u tome,svi koji ulaze u taknesto moraju znat da je to krvav poso i da ce se naradit,ako nisu spremni na to onda bolje da se neprimaju niceg....
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Čista klasika...ne rade, vide da drugi rade i da im ide i onda pokušaju na neki način to stopirati...
Recimo pokosiš travu koja služi kao uslužni put svima jer ne možeš inače prolaziti normalno traktorom (znači nije ničije) i onda ti neki susjed počne srati da zašto smo to kosili, da je to njegovo, da će nas tužiti, itd...
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Savjet prijatelju

I ja radim voćnjak za sada uz posao jer nemam nikakav prihod od njega ali kroz par godina se nadam da ću se moći posvetiti samo njemu, ja i supruga se ubijemo svaki vikend preko sezone jer nemožemo preko tjedna a neisplati mi se platit ljude jer isfušare opet moram biti tamo, orsic reci mi jesi li zadovoljan s malinama ja umalo nisam ušao s fragarijom u taj posao ali jednostavno si to nemogu vremenski priuštit na proljeće planiram posadit nešto graha da nešto novaca napokon zaradim ako bude sreće
 
G

Giggy

Guest
Re: Savjet prijatelju

Evo nikako da uhvatim vremena da prelistam malo po forumu. Vidim vamo se digla čitava bura oko onog mog posta. Mislim da se nismo najbolje razumijeli- nisam htjeo reći da ne treba dizati plantaže kestena nego samo sam uočio tu činjenicu da dosta tog ploda propadne u našim šumama a treba ga samo pokupit. Naravno da se tako skupljanje ne može niti će ikada moći usporediti sa profesionalnom voćarskom proizvodnjom a pogotovo u zadovoljstvu kada znaš da posjeduješ nešto svoje i zarađuješ svojim rukama na svojoj zemlji. Slažem se da je najskuplja proizvodnja-hobi proizvodnja. Ako se danas želiš nečim bavit i moraš u to ući punom parom ili nikako. Znam to i iz vlastitog iskustva, imam 10 ak košnica i od toga nema apsolutno ništa, ako oćeš nešto zaradit od toga treba ti par stotina košnica i opet od tog ništa ako ih nećeš selit. Evo nek mi oproste svi koji su me krivo shvatili u prošlom postu. Voćar11- mislim da bi prijatelju mogao preporučiti uzgoj oraha koji konkretno ne oduzima toliko vremena (u odnosu na jabuke i druge intenzivne voćarske kulture). Lavanda je također dobra samo ipak taži malo više pažnje i brige tako da neznam da li bi to stigao. A ne čini mi se loša ni kombinacija orah-lavanda, znači posaditi orah i između redova lavandu, orasi polako rastu a lavandu uzgajati dok joj god orah dopušta u pogledu svjetla; mislim da bi moglo izdurat barem 8 godina.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Savjet prijatelju

Nije li malo suludo samo saditi orah? A u drugoj varijanti je preskupo (400 na hektar). Znači opet treba uložiti vrijeme, jer saditi sami orah :scratch
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Pa nije skupo saditi orah ako gledaš dugoročno.
Pogotovo ako između redova sadiš i recimo npr.grah koji također može stajati kao i orah a na hektar graha možeš dobiti puno toga....a i odličan je za saditi radi dušika koji jako dobro pogoduje orahu...pa onda dok čekaš orah radiš s grahom...

Ovo s malinama je i mene zainteresiralo ali nisam siguran kolika su ulaganja na hektar (slala mi je ona Jasminka iz Fragarije njihov projekt ali se ne mogu sjetiti sada točno koliko....) i koliko vremenski je potrebno oko orezivanja, špricanja, zemlja...što se tiče isplativosti mislim da je i to se relativno brzo vrati jer dođe brzo u urod...a i osiguran je otkup..
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Savjet prijatelju

spyder kaže:
ne 400 već 100 ako ćeš saditi kako trebe (10x10)
Ne 400 je kako treba :) 100 je luksuz :)
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Savjet prijatelju

vidio sam jedan nasad oraha iz sjemenjaka sad je 12 god sađen je 4x4, krošnje su se ispreplele a od ploda skoro ništa, dobro tip nije ni računao na plod več da mu idu u visinu zbog trupca, a ja sam opet mišljenja da mogi imati 25-30 kg čistoga u 12-oj godini to mi je na 550 kom 16t, po 20 kn samljevenog da ga prodajem to je fina mjesečna plaća a nadam se da ću uspjet doći do 1000 kom kroz još 2 god
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Savjet prijatelju

spyder kaže:
vidio sam jedan nasad oraha iz sjemenjaka sad je 12 god sađen je 4x4, krošnje su se ispreplele a od ploda skoro ništa, dobro tip nije ni računao na plod več da mu idu u visinu zbog trupca, a ja sam opet mišljenja da mogi imati 25-30 kg čistoga u 12-oj godini to mi je na 550 kom 16t, po 20 kn samljevenog da ga prodajem to je fina mjesečna plaća a nadam se da ću uspjet doći do 1000 kom kroz još 2 god

Sačekaj da ti dođe ove francuske sorte ili bar odi po sadnicu u Novi Sad. Kupi orah koji rađa ;) Naravno po cijeloj grani a ne samo na završecima.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Savjet prijatelju

Nisam upoznat kakvih ima sadnica u novom sadu :scratch
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Orsic kaže:
ja zadovoljan malinom

Orsicu, koliku godišnju zaradu imaš od malina ako nije problem?
U kojem roku se vrati investicija u maline?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Savjet prijatelju

mislim da je bilo neki prosjek 7-8 t po ha i otkupna 12-13 kn, tako je nešto bilo kad sam ja prošle godine razgovarao, orsic može malo podrobnije ako ti se da
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Spyder,
koju sortu cijepiš na crni orah kao podlogu? Misliš kasnije prodavati mljeveni crni orah?
Koliko sam shvatio primi ti se 30% sadnica..gdje si naučio cijepiti?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Savjet prijatelju

uzmem od mojih grančicu i onda cijepim, i ja se još učim ali evo pokusiram već par godina podučio me moj susjed, kako misliš mljeveni crni orah :scratch
 
Na vrh