• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sadnja voćaka i izbor voćne vrste

  • Temu pokrenuo larisarubia
  • Datum prvog posta
L

larisarubia

Guest
Bok svima!!!

Ja sam potpuno nova u poljoprivredi i skupljam po internetu informacije i savjete kako bih zasadila svoj prvi vocnjak na parceli koji su ma kupila.
Imam 1 ha zemlje i trebala bih kupiti gnojivo te laksu mehanizaciju (za oranje, rasprsivanje gnojiva). Ima li tko kakav savjet gdje i koje gnojivo i mehanizacija je najpovoljnije i najpouzdanije.
Isto tako moje vocke trebaju dosta vlage i cula sam da je AGROGEL dobro dodati uz sadnju. Ima tko iskustva s njime? Koliko ga je potrebno dodati i koliko dugo drzi?

Hvala svima unaprijed! Pozdrav

Lara
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: sadnja vocnjaka

Da Vam je netko i poklonio 1 Ha zemlje i da Vam može još nešto uslužno odraditi, to je i dalje robija.

Prvo koji vam je cilj? Što želite? Onda ćemo dalje...
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: sadnja vocnjaka

pozdrav!
Naravno najprije nam reci koje bi vočke posadila ili si več posadila , naravno to je najbitnije.

Dali želiš nešto poput kupina,malina jagoda za to ti je to dosta zemlje ili želiš plantažu recimo jabuka ,kajsija,šljiva ili .... e to je več upitno količina zemlje ali za dopunsko bavljenje uz posao dosta.

Ali unaprijed znaj zemlja traži roba a ne gospodara!!!
 
A

atomizer

Guest
Re: sadnja vocnjaka

moje je mišljenje da je dopunsko bavljenje poljoprivredom stvar prošlosti.nemožeš nasaditi hektar jabuke i slupat gomilu para da bi ti to bio malo jači hobi program.ili jedno ili drugo.tu se ima svaki dan šta raditi naravno onaj ko želi i ima za cilj postič čim bolju i veču proizvodnju.čovjek prvo treba samog sebe preispitat šta želi.najgore je kad se pogleda jedna reportaža na tv o nekoj proizvodnji pa odmah se drugi dan želiš i ti time baviti.voćarstvo je dugoročan posao gdje novac najčešče tek dolazi nakon nekoliko godina samog ulaganja i puno rada.koliko uložiš toliko možeš očekivati zarade.

ako se pak odlučiš za nešto tad moraš vidjet dali tvoj mikrolokalitet daje dobre mogučnosti za bavljenje takvim vidom proizvodnje.ima tu niz faktora.najbolje je da odeš do savjetodavne službe i sa stručnjakom izađeš na teren da osoba to vidi i da čuješ njegovo mišljenje.bolje je jednu godinu kasnije nešto posaditi i poraditi najprije na vlastitom znanju i skupljanju informacija pa krenut u takve vode kolko tolko pripremljen nego ulijetat na čoravo i raditi kardinalne greške pa kasnije vikat za.ebo me ovaj i onaj. ;)

uglavnom za svaki posao vrijedi pravilo da je dobra priprema najbolji temelj!
 
V

vocar11

Guest
Savjet prijatelju

Imam jednog prijatelja, ima jedno cca 2 ha zemlje na području bjelovarsko bilogorske županije i cca 3.000 m2 okućnice. Htio bi se baviti voćarstvom no nije ni sam siguran u što da uloži...mene gnjavi skoro svako malo da mu dam neki savjet međutim ja nisam pametan šta da mu kažem...rekao sam mu da ću pitati ovdje na forumu pa ću mu prenjeti..ovi iz savjetodavne se samo ograđuju na način da mu kažu "pa odlučite se pa ćemo vam dati savjet..." ali ne kažu npr.što ??

Dakle on bi htio nešto na 2 ha i nešto na okućnici...da je isplativo, da postoji tržište i da nije jako zahtjevno .... :scratch

Dajte ljudi neki savjet da mu pomognem, ugnjavi me više... :|
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Savjet prijatelju

Koliko para planira investirati u to nešto što bi radio? Koliko vremena? I kako bi se posvetio?
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

On inače ima redoviti posao koji radi. Ovo bi mu bio dopunski. Znači, mogao bi vikendom i eventualno poslije posla u popodnevnim satima. S time što još mora i doći do mjesta gdje mu je zemljište.
No kaže ako bi mu ovo krenulo onda bi se skroz prebacio na voćarstvo.
Investicija? Pa shodno ovime gore ...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Savjet prijatelju

Znači nije u mogućnosti se posvetiti tome. Vjerovatno ne zna ni kakva je zemlja ni ništa, ni na koliko je voda, kakvo je podenblje, vrstu tla i tako to. Recimu da mu je dobro posaditi bazgu, šipak i pitomi kesten. I miran je, samo ubire pare, nićim ne šprica i tako... Inaće voćarstvo je jako skup hobi računaj 100.000 kn po hektaru da složiš nekako stvari. To je za prvi hektar drugi možda oko 30 000 kn. Kasnije ako se ide profesionalano onda cijena ulaganja po hektaru ide prema gore pa ako ide i zaštita od leda... A joj zaboli glava.
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Bazga, šipak i pitomi kesten? Mislim da sam mu nešto rekao za šipak prije nešto vremena..pa me onako čudno pogledao..
To se sadi bez obzira na sastav tla i klimatske uvjete? A otkup? Ima nekakav organiziran? Ima li negdje nekakva literatura o uzgoju?

Ja sam mu predložio uzgoj oraha jer i ja tako nešto planiram a i imam cca 140 komada sjemenjaka...međutim kaže da mu je dugo čekati cca 10-15 godina da dobije nekakav veći urod..
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Savjet prijatelju

Šipak ćeš lako prodati, bazgu sam vidio u Mađarskoj, a pitomi kesten je strašna para. Sve je jednostavno za održavati a bazgu i šipak lako možeš iskrčiti bilo kada.
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Nemoj reći...sada i meni dođe onda da počnem razmišljati o tome...
A onda opet s druge strane ako su te kulture novac onda ne kuzim zašto nema takvih nasada po Hrvatskoj a kako kažeš nema nekog velikog rada oko toga ?? Gdje se može malo više o tome pročitati?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Savjet prijatelju

Pod šipkom mislim baš pravi šipak za čajeve i marmelade tj. preradu ne nar. Pitomi kesten prodaš sve što skupiš, evo ja ti garantiram otkup. Pošto pečenjari prodaju oko 60 kn kilogram, a ti dobiješ 7 kn. Za bazgu se moraš raspitati, vidio sam da se sadi kao stablo i ovjesi grane, onda je lako skupljati cvijetove. Napravi pokus, zasadi si šipak i bazgu uz ogradu i proučavaj :) I počni se raspitivati gdje ima kupiti sadnice pitomog kestena. AKo imaju svi onda cijena...
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Čime se ti baviš inače?
Hvala ti za sada na svim ovim odgovorima, dobro će doći...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Savjet prijatelju

Proučavam voćarstvo. Nema na čemu. Vjerovatno nisi očekivao ovakav odgovor. Vjerovatno si mislio da će biti kruška ili nešto, ali ako nisi u blizini voćnjaka do 20 km, nemoj ni počinjati podizati voćnjak. Možda bi mogao i dunju probati. Mislim taj tvoj frend.
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Proučavaš voćarstvo? Ni ovakav odgovor nisam očekivao..Agronom po struci ili?
Mislio sam da imaš plantaže određenih voćaka..

Za dunju sam čini mi se negdje pročitao da je profitabilna ali samo za preradu za kompote...za ništa drugo..ne znam da li sam krivo shvatio.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Savjet prijatelju

Pa ako ulažeš u voćarstvo vrijednost novog Ferraria, valjalo bi to malo proučiti, zar ne? Sad sam na pola ulaganja. Dok završim mrežu protiv leda, zaštitu od mraza... Još mi fali nešto mehanizacije... Struka imam par, to ti je u kapitalizmu sporedna stvar, odlazim na predavanja na fakultete, slušam starije ljudi, puno čitam i upijam znanje gdje stignem. Imam plantaže voćaka avansirano na papiru, ako bude sve kako treba zasađene će biti uskoro. Dunja ide u preradu, bilo za pektin bilo z akompote ili sirupe, također je jedna od cjenjenih rakija kao i sir od dunje. Ima toga... Samo dunja traži malo više pažnje od ranije spomenutih. Čini mi se da voćarstvo ne može u potpunosti biti samo hobi.
 
G

Giggy

Guest
Re: Savjet prijatelju

Pitomi kesten... hmmm, ali čemu podizati plantažu? Zar nije jednostavnije i jeftinije prošetat se do šume i nakupit kestena :scratch (mislim kad već u Hrvatskoj imamo cca 16 000 Ha šumskih sastojina pitomog kestena :roll: )
 
V

vocar11

Guest
Re: Savjet prijatelju

Svašta....normalno da ne kužiš kada većina misli kao ti..

Šta ćeš, doći kupcu i ponuditi mu šta? 4 jutene vreće ubranog kestena iz obližnje šume?
Uostalom i da ideš brati kesten za kesten pire doma ne možeš baš slobodno hodati u svakoj šumi jer one imaju i svoje vlasnike..

Ovdje se govori o profesionalnom nasadu cijepljenog kestena...kao npr. kruška, jabuka i šljiva...

Po tom kriteriju onda idi beri i orahe po okolnim okućnicama, šta će ti plantaža ?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Savjet prijatelju

Nemoj tako Vocar11, nema potrebe za takvim tonom. Žitelji u EU ne smiju više brati gljive iz njihovih šuma, pitanje je i koliko se smiu zadržavati a kamoli skupljati kestenje. Tako da još možemo ići po par stotina kila u šumu ali gdje je to od ozbiljne proizvodnje od par desetaka tona kestena po hektaru. A pitanje i čije će biti Hrvatske Šume kad odu u privatizaciju. No čudno kako HŠ ne angažiraju sezonce za kupljenje kestena ako ih već ima 16.000 Ha. To je jako ozbiljna proizvodnja i tu su ogromni novci. Čudno da država pušta da propadne 240 milijuna eura godišnje u kestenju.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Savjet prijatelju

evo i mene da se uključim, Kontam u pravu si potpuno i ja sam to malo istraživao i ima prođu 100%, najgore je što naši ljudi još u većini ne shvaćaju da nema kruha bez motike i da nam nitko neće pomoći ako si sami ne pomognemo, svaki vikend na selu slušam kukanja poljoprivrednika joj imam 30 ha (karikiram) zemlje pa propašću kad uđemo u EU, a kad im kažem da posade kamilicu (ili voćnjak, plastenik) na onda mi kažu da sam lud i smiju mi se što sadim orahe "jer ću svejedno propasti za par godina jer toliku količinu neću imati kome prodat". E da je meni još bar 30 ha zemlje čuda bi napravio. Teško je biti pametan šta će biti za par godina ali treba vjerovat u sebe i ne posustajat i davati max od sebe jer će se to vratiti. A na par ha da posadiš i jabuku mora ti dati novaca da je prodaš i po kunu pogotovo ako je to neki dodatni izvor prihoda. Naravno mora se imati i minimalna mehanizacija a ne čekat a ne čekat od rođakovog susjeda sina da dođe izmalčirati ili proći atomizerom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh