• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Salata

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Pozdrav dragi ljudi!

Danas sam otišla u vrt ubrati salatu za ručak i ugledala da na korjenju nedavno odrezane salate niču mladi listići. Ovo prvi put vidim. Hoe li to nastaviti rasti?

p.s. kako vi napravite male slikice na forumu?

28l5ixt.jpg
 

sokol

Član
Tu od
11 Srp 2014
Poruka
87
pozdrav svima,
htjela sam samo podijeliti oduševljenje sa preparatom Trifender (ZKI) koji smo ufrezali u zemlju prije sadnje.
Naime presadnice salate i blitve (konkretno) su bile žućkaste ,napadnute i od nekih nametnika ,pa je bilo naznake i plamenjače ..uglavnom ispaćene skroz. .nakon tjedan dva u toj zemlji salata i blitva su tako lijepo zazelenile ,nigdje traga žutilu..nigdje točkice..imam jednu gredu koju sam sadila prije i bez trifendera -ona ima pjegavost lista i to baš dosta. . ..probat ću priložiti sliku ..nisam vjerovala da bi to se to toliko dobro moglo pokazati:)
pokušavam staviti slike ali su izgleda prevelikog formata ;)
 

sokol

Član
Tu od
11 Srp 2014
Poruka
87
pozdrav,tko zna kako doći do stranica ovog foruma poslije br.54.?salata je konkretno imala preko 100 stranica ..sad ih ne mogu naći ?
što se to dogodilo sa forumom?
 

madarHR1

Novi član
Tu od
15 Tra 2020
Poruka
27
Pozdrav. Posadio sam desetak kupljenih presadnica prije tjedan dana i nesto ih je napalo. Sumnjam na gusjenicu sovicu pozemljusu no mozda je i nekakva bolest. Dosad mi je ovo prvo takvo iskustvo. 2 presadnice su uvenulih i izgrezenih listova ostale su malcice rupicaste te mozda 2 ili 3 netaknute. Mislim da sam pronasao jednu sklupcanu licinku boje zemlje kraj srca jedne salate. Imam nesto actare doma ako treba prskat no neznam sto tocno da uradim pa molim ovdje strucnjake za bilo kakvu pomoc. Hvala
 

Prilozi

  • 20210510_183450.jpg
    20210510_183450.jpg
    36 KB · Pregleda: 8
  • 20210510_183422.jpg
    20210510_183422.jpg
    48.6 KB · Pregleda: 8
  • 20210510_183518.jpg
    20210510_183518.jpg
    69.5 KB · Pregleda: 8

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
actara je zabranjena... 🤭
gubitci su prirodna stvar, 10 posto je prihvatljivo, kad imaš malo onda su gubitci i veći...
ja dirao nebi, što bude bude...
veći ti je problem ovo žuto lišće, neko je zeznuo dok je radio presadnice u supstratu...
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Ito zabranjena po hitnom postupku. Navodno glavni krivac za pomor pčela.
Dozvoljena u plasteničkoj proizvodnji.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Darijus, ja sam htjela napisati da bi to bilo dobro frknuti protiv plamenjače, ali nisam sa salatom baš na "ti", ono malo što sam je ja imala zimsku na proljeće prije dosta godina me i nije nešto naučilo, ja sam to preventivno jednom znala u najkritičnijem momentu - plamenjaču i botritis skupa, i to ne svake godine, kada je bilo baš vlažno i pretoplo, a nije se moglo prozračiti zbog hladnoće vani..
Jel da bi ovo žuto sa smeđim oštećenjem bila fotoftora, a?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ma kakvi, radi se o poremećaju u ishrani lista, kad dođe prava klopica iz srca će niknuti mladi i zdravi listići...imal sam par takvih slučajeva, svu sam ju pregledal i potpuno je bila zdrava, osim kaj su vanjski listovi izrazito žute boje...
kombinacija papice i zime... ;)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ne, takva kakva je bude i ostala...može samo jače posmeđiti rub...
to je šok od niske noćne temperature, pa naglo dođe sunce...spali joj rubove
kad je sađena?
 

marincica

Novi član
Tu od
7 Lip 2013
Poruka
28
Oko 10.2.smo je sadili. Trebali bi je brati uskoro.Tko će ju takvu? 6000 komada u plasteniku.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
to se malo ocofa i nožem odreže...ne treba baš sve, i ljudi razumiju da ne more bit idealna nakon zime...ne bude super zarada, ali prodati se može...ali na placu, malo pomalo, ako je za na veliko, već malo teže...
ali morala bi se i još malo zdebljati, pa će novi listovi nadomještati stare...
 
Na vrh