• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SAME Explorer 70

  • Temu pokrenuo explorer70
  • Datum prvog posta
E

explorer70

Guest
Postoavni, novi sam na forumu i prijavio sam se zbog jedne informacije koja me interesuje u vezi mog traktora..
znaci zanima me mjenjac na mom Same exploreru. on je 1990 godine i zadnja je serija ove tipe koja je radjena bez elektronike.
Znaci imam 4 brzine , 4 redukovanja i mjenjac za reverzer, eh na rucici sa reverzerom polje udesno i u nazad to mi je navedeno kao neko polovljenje brzina, ali imam osjecaj da mi ne reaguje, kad ubacim traktor ide isto kao i prije saltanja.. znaci na rucici revertzera imam polje za naprijed i nazad i plus na leru desno pa nazad. kao slovo (h).

znaci samo me interesuje dali to funkcionise pod opterecenjem traktora ili ima posve neko drugo znacenje..

Hvala unaprijed..
 
B

Bobo

Guest
Dobro nam dosao...

Ne kuzim se previse u mjenjace na SAME traktorima ali kako mi se cini da ti je rucka za naprijed-nazad ujedno i rucka s kojom biras grupe brzina dakle radne-transportne i rikverc...

Naprijed su radne, nazad su rikverci a sa strane to sto imas su naj vjerovatnije transportne brzine...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
koliko konja je tratkor?

60, 70, 80, 90?

60 i 70 su imali 12+12 mjenjač ( 3 grupe po 4 brzine + revers)

80 ima 24 + 12 mjenjač (3 grupe po 4 brzine i na revers mjenjaču imaš A, B i Rikverc - taj imam ja na laseru) Razlika između A i B je mala al se itekako osjeti kad je u opterečenju..

90 ima 20+20 mjenjač ( 2 grupe po 5 brzina + polovične i sve to u R )
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
rekao bih po njegovom nicku da se radi o excploreru 70 ;)

Sumnjam da ce se vise javiti ovdje...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Kolega na exploreru 90 iz 86-e godine ima identičan mjenjač
Na tom "reverzeru" to desno pa nazad je kornjača,a to što ti šaltaš kao reverzer,zapravo mijenjaš (nazad) rikverc- (naprijed) zec.
Ne vidi se velika razlika ovako naprazno,ali pod opterečenjem ili na cesti pod punim gasom,itekako traktor ide brže kada se prebaci iz korjnače u zeca.
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
to ti je rucka za kornjacu i zeca zec ti je napred nazad ti je kornjaca ljevo dole kod sebe ti je rikverc ona gore desno rucka ti je puzne-radne-transportne,a ova do tebe rucka ti je izbor brzina
 
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
379
pozdrav forumasi dali netko ima katalog od same explorer 70ks ili neki link gdjese to moze skinuti mislim na radionicko upustvo hvala
 
S

same 70

Guest
imam problem sa hiudraulikom na exploreu 70 pod opterečenjem ne diže a u mirovanju se čuje neki zvuk sličan pištanju
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Vjerojatno ti pumpa otišla,ili nemaš dovoljno ulja u hidraulici
 
S

same 70

Guest
ima ulja a i primjetio sam da ne diže dok držim nožnu kočnicu, da nije ventil za hidro kočnicu prikoluice
 
S

same 70

Guest
traktor koči odlično, a zašto pada nivo ulja na prozočiću kad dignem hidraulik i padne kad otvorim čep za dolijevanje
dali mora nivo ulja biti pun prozorčič ili dopola
 

VIRTUS

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
154
Poštovani, Nivo ulja na kontrolnom oku mora biti do pola kada je traktor u stanju mirovanja na ravnoj površini i sa spuštenim polugama hidraulika. Ulijeva se SDF UTTO ulje koje je gradacije 10W30.
Zašto Vam ne radi podizni uređaj traktora kada stisnete kočnicu; Vaš traktor je najvjerojatnije opremljen hidrauličnim priključkom kočenja prikolice jer u tom slučaju kada je kočnica stisnuta do kraja dolazi do slanja ulja iz hidraulične instalacije u ventil za kočenje te podizni uređaj ostaje bez ulja. Rješenje je popustiti pedalu kočnice dok ne prestane karakterisnično zujenje regulatora pod opterećenjem i imate neometan rad sa hidrauličnom instalacijom. Zašto nivo ulja pada kada otvorite čep; provjerite da li kroz čep može prolaziti zrak jer je čep ujedno i odušakm transmisije i hidraulika.
srdačan pozdrav VIRTUS
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
S

same 70

Guest
nivo ulja padne kad dignem poluge normalizira se kad otvorim čep,a odušak ima na jedan mali filter, ja sam stavio transhidrol 85 dali to možda smeta
 

VIRTUS

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
154
Transhidraol 85 nije adekvatno ulje za Vaš traktor:(sweat):. Najbolje je staviti original SDF UTTO, ili ako hoćete INA proizvod najbliži koji odgovara je INA transhidraol JD 50.
srdačan pozdrav VIRTUS
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

same-zagorje

Novi član
Tu od
24 Kol 2013
Poruka
4
pozdrav. imam same explorer 70 special, 1988. godište, 20 x 20 brzina. traktor je super, ali imam problema sa hidraulikom, tj. servo volana. kad je traktor na na ljer gasu teško se okreče volan, i kad je prikolica s kiperom ukopčana treba jači gas da se kipa. promijenio sam obje pumpe, stavio nove i stavio ulje 10W30, ali je problem ostao. koje bi bilo rješenje?
 
S

same 70

Guest
imam sličan problem ali kod mene su još original pumpe a traktor je 89. g . Kod kipanja ja mislim da treba jači gas (kamioni turiraju kad kipaju) inače neznam ,može biti hidroventil za hidrauličnu kočnicu prikolice probaj pod ručnom,mogu biti filteri.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Ako nakon izmjene filtera se nista ne promijeni pumpa je na izdisaju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
pozdrav. imam same explorer 70 special, 1988. godište, 20 x 20 brzina. traktor je super, ali imam problema sa hidraulikom, tj. servo volana. kad je traktor na na ljer gasu teško se okreče volan, i kad je prikolica s kiperom ukopčana treba jači gas da se kipa. promijenio sam obje pumpe, stavio nove i stavio ulje 10W30, ali je problem ostao. koje bi bilo rješenje?

Mozda se sistem negdje zacepio, pa ima slab protok.
Je li volan stalno tesko ide ili trza, ono kao na preskok radi?

imam sličan problem ali kod mene su još original pumpe a traktor je 89. g . Kod kipanja ja mislim da treba jači gas (kamioni turiraju kad kipaju) inače neznam ,može biti hidroventil za hidrauličnu kočnicu prikolice probaj pod ručnom,mogu biti filteri.

Ako teret nije pre velik mora i na leru da kipa, a kamon obicno turiraju da brze iskipa, sem ako je pumpa otisla pa propusta ulje, pa zbog toga treba vise obrtaja da se postigne pritisak.

Inace hidraulicne pumpe se mogu reparirati, mislim da bi to bil odaleko jeftinije rijesenje nego da se kupuju nove :(wait):
 

same-zagorje

Novi član
Tu od
24 Kol 2013
Poruka
4
Mozda se sistem negdje zacepio, pa ima slab protok.
Je li volan stalno tesko ide ili trza, ono kao na preskok radi?

Pripazi kad citiraš i izdvajaš text ukoliko obrišeš zagradu ili QUOTE ne razdvoji se text koji citiraš.




riješili smo problem dizanja preko hidraulike. bio je neki ventil u pitanju. malo se pročistilo i ok je sad. :icon_e_biggrin: ali volan je još uvijek problem. stalno teško ide na ler gasu..sad smo malo pojačali ler gas, pa je bolje..ali nije to to. tu je negdje drugdje problem. btw. pošto smo kupili nove pumpe, a nije u njima bio problem, znači stare su skroz ispravne..ako je netko možda zainteresiran .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh