• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Same LASER

Lambo R3 EVO 100

Novi član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
12
ma ti si čudan tip. na Same 130ks da neče moči zaustavit 8 kubika. Ili si prebalav ili nemas pojma o ničem.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
ma ti si čudan tip. na Same 130ks da neče moči zaustavit 8 kubika. Ili si prebalav ili nemas pojma o ničem.

Mallo lakše:!:

Čovjek zna šta hoče,i ja se slažem s njim..

Bilo kakav traktor ali kočnice imat na prikolici ili bilo kojem priključnom vozilu su super stvar...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pogurale su dvije dvoosovinke 5 tonke pune drva novog MF 5465 niz brijeg da su gume ispustile od skakanja, felge se posavijale, a čovijek je u kabini polupal sve prekidače i monitore kako se je nabacivao po kabini, samo ga je Bog spasil kaj se nije prevrnul, a isto je bilo takvo mišljenje da taj traktor može izdržati takav teret...pa vi samo izvolite.
Kočnice na prikolici su zakon. Ja osobno puštam novu dvoosovinsku prikolicu ukupne mase 9 tona i iza nje prokopčana još jedna od 3 tone, znači ukupno 12 tona niz brijeg s traktorom od 65 ks i bez prednje vuče, ali ima prikolica zračne kočnice spojene na traktor i to je zakon, sigurnost na prvom mjestu.
 

panjc

Član
Tu od
6 Lis 2012
Poruka
45
Nema veze.sigurnost na prvom mjestu..sedam godina sam radio na izgradnji auto ceste od kapele do trilja kao bagerista.kad sigurnost nije bila na prvom mjestu kod kolega strojara u vecini slucajeva su se dogadjale nezgode.zato pazim i mislim unaprijed..hvala!:supz:
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
pozz decki naisao sam na same lasera 100 87. god ukratko nemam veze o tom traktoru, a sad ovak zanima me kakav je na kardanu jel bi vecinu sati malcirao i to a i imao bi nekih 3 hektara za obradjivat pa ono neko vase misljenje
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
to je traktor iz jako dobre serije,
jedini problem bi mogao biti motor 5 cilindri...možda.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Zbog čega misliš da bi bio problem motor 5 cilindara??

vjerojatno zbog priča i prićica da se zadnji cilindar ne hladi dobro i sl gluposti...


Motor ti sigurno nebude problem, ak je treaktor u redu vrtit će malčer bez muke....
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
vjerojatno zbog priča i prićica da se zadnji cilindar ne hladi dobro i sl gluposti...


Motor ti sigurno nebude problem, ak je treaktor u redu vrtit će malčer bez muke....

To mi je bitno da vrti bez brige jel ću stavit 2,5 malcer na njega,nebi bas htio sarafit stalno
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
vjerojatno zbog priča i prićica da se zadnji cilindar ne hladi dobro i sl gluposti...


Motor ti sigurno nebude problem, ak je treaktor u redu vrtit će malčer bez muke....
nije zbog hlađenja , jer kako bi onda radili 6 cyl. zračno hlađeni ,ako bi 5 cyl. radilo probleme?

opce je poznato da je 5 cil. motor teško konstruirati da radi dobro, zbog neuravnoteženosti gibljivih masa u motoru, pa se zbog toga dodaju razne balans osovine da bi se to smirilo.
motor vec i prije polovice radnog vijeka pocinje nemirnije raditi od 6 ili 4 cyl. motora.
za primjer pogledaj-poslušaj mercesedes w124 250 d , pa ćeš skužiti.

isto tako za primjer mogu reci, da je renomirani proizvođac motora i kamiona , Scania, i sama bila pomalo skeptična( cca 2007., 2008.) kada je pocela proizvoditi motor 5cyl. negdje oko 230 do 280 ks.
isto su potvrdili i razni priznati stručnjaci i stručni novinari, tj. rekli su da će biti zanimljivo kada motor prođe oko polovice radnog vijeka, vidjeti u kakvom je stanju motor iznutra.

postoje i uspješni primjeri 5cyl. npr. audi 2.2 turbo iz quatra i rs 2, ali tu se radi o automobilu , a znamo da kamioni rade u puno težim uvjetima od auta.
traktori rade u još težim uvjetima od kamiona, pa tu baš nisu poželjne neke akrobacije s osnovim konstukcijskim elementima., posebno jer se radi o krutoj vezi s postoljem-šasijom, a ne o remenskom ili hid. prenosu- elastična veza(kombajn, valjak, greder)

uz sve ovdje se radi o stroju starom 20-30 godina.
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
nije zbog hlađenja , jer kako bi onda radili 6 cyl. zračno hlađeni ,ako bi 5 cyl. radilo probleme?

opce je poznato da je 5 cil. motor teško konstruirati da radi dobro, zbog neuravnoteženosti gibljivih masa u motoru, pa se zbog toga dodaju razne balans osovine da bi se to smirilo.
motor vec i prije polovice radnog vijeka pocinje nemirnije raditi od 6 ili 4 cyl. motora.
za primjer pogledaj-poslušaj mercesedes w124 250 d , pa ćeš skužiti.

isto tako za primjer mogu reci, da je renomirani proizvođac motora i kamiona , Scania, i sama bila pomalo skeptična( cca 2007., 2008.) kada je pocela proizvoditi motor 5cyl. negdje oko 230 do 280 ks.
isto su potvrdili i razni priznati stručnjaci i stručni novinari, tj. rekli su da će biti zanimljivo kada motor prođe oko polovice radnog vijeka, vidjeti u kakvom je stanju motor iznutra.

postoje i uspješni primjeri 5cyl. npr. audi 2.2 turbo iz quatra i rs 2, ali tu se radi o automobilu , a znamo da kamioni rade u puno težim uvjetima od auta.
traktori rade u još težim uvjetima od kamiona, pa tu baš nisu poželjne neke akrobacije s osnovim konstukcijskim elementima., posebno jer se radi o krutoj vezi s postoljem-šasijom, a ne o remenskom ili hid. prenosu- elastična veza(kombajn, valjak, greder)

uz sve ovdje se radi o stroju starom 20-30 godina.

neznam dali je ovo tvoje mišljenje ili si to negdje pokupio npr. od "stručnjaka" "novinara" Željka Marušića ne slažem se sa tobom, npr. u autu se motor puno brže vrti i ima puno više uspješnijih motora osim ovih kojih si ti naveo sa 5 cilindara i nema nikakvih problma, npr. trakotr Fiat 880 5, auto VOLVO D5, Alfin 2,4 jtd, ti motori rade kao urice, pitaj kada je na nekom od njih rađena generalka zbog slabe kompresije,, :scratch
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
ne citam "doktore pomozite" željka marušica , nisam na takve "stručnjake" spao.
ovo u vezi scanie su rekli i napisali puno ozbiljniji ljudi od marušica, on tim ljudima nije ni do koljena.

1.motori u autima rade u neusporedivo boljim-lakšim uvjetima od traktora, pa mogu trajati,i radi se o elestičnoj vezi ,što je jako bitno, nema veze što se motor brže vrti
2.da su ti 5cyl nešto posebno dobro , ugrađivali bi se i danas u traktore, a dobro znamo da ni taj fiat što si naveo, danas cnh i sdf nemaju više 5 cyl motore.
3. više ih nema u proizvodni kod traktorskih i sličnih motora,a ni u razvoju novih, jer 4 cyl. zamjenjuju manji 4 cyl ili 3 cyl. (npr. kod cnh novi 3.4 l zamjenjuje stari nef 4.5 l, kod sdf novi deutz tcd 3.6 l zamjenuje stari 4,081 motor, npr. same virtus)- downsizing. a nigdje kod traktora nema da neki novi 5cyl. zamjenjuje stari sa 6cyl.
jednostavno ovo nije uspješna koncepcija motora za traktor.

ovo nisam ništa izmislio, ovo su sve činjenice koje možeš svugdje pročitati i vidjeti.
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
ako je 5 nevalja zbog neparnog broja cilindara onda je to ista stvar i sa 3 cilindra što bi trebalo značiti da je 2 bolje od 3 a to nije istina jer se to pokazalo baš kod traktora npr. motor od Ursusa 335 i 539 ili 533, koliko je traktor sa više cilindara življi
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
većina vw kombia i dan danas ima 5cil motore, a ne mislim da baš ti motori rade u najsretnijim uvjetima. Svi znamo kak se službeni kombi vozi, gas do poda, pa još malo gasa i opet gas do poda. I opt voze. Osobno znam par kombija koji imaju po 700 000km u takvim načinima rada a nikad nisu otvarani...

Činjenica je da ništa osim rednog 6 cilindraša nije u balansu sad po tome niti jedan drugi motor nebi valjal.

Istina da 5 cilindara nije najsretnije rješenje al isto tako nije niti 2 niti 3 niti 4 ali sve njih viđamo non-stop i voze bez problema...
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
moj lambo ima 5 cilindara zračno hlađenje nikakih problema za sada redovno operi glave cilindara i baci oko na remenje od tirbine da nebi došlo do pucanja i sve OK
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
moj lambo ima 5 cilindara zračno hlađenje nikakih problema za sada redovno operi glave cilindara i baci oko na remenje od tirbine da nebi došlo do pucanja i sve OK

Ima ga i moj susjed pa to je stalno na cesti
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
ja sam inox auspuha del na sameja :)
sam1620f.jpg

sam1622g.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh