• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Same

R

Ratarko

Guest
Mislim da ima u mojoj okolici jedan takav traktor . Zašto si toliko očaran njegovim mjenjačem ? Ne bi trebao biti ništa posebno ? JD traktor je poznat po malo grubljem mjenjanju brzina . Svi ostali to rade bolje od njega , pogotovo CNH grupacija ako pričamo o full powershift mjenjačima .
 
B

Bobo

Guest
Ocaran je njegovim mjenjacem jer je on student mehanike (koliko se sjecam) i da je specijaliziran za mjenjace... zato toliko zaokupljenosti mjenjacem u tom traktoru, a da li je bucan recimo nije niti spomenuo, kao niti kakvi su utisci na ostatak traktora... Nista ;)

P.S. Meni je taj traktor jako jako ruzan zbog velikih prednjih tockova. da su ih "sretnije" napravili, ne bi mu falilo nista, no ovako ga ne mogu niti gledati.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Traktor mi je zbilja lijep, ali mislim da nema nikakav poseban mjenjać.
Taj model se je moglo nabavit dosta jeftino prije par godina (prije 4-5 godina)
Mislim da mu je cijena bila oko 50 000 + pdv sa klimom i prednjom hidraulikom ,190 ks, dal se sjeća tko?
Ali neznam da li je to bio Titan ili SUPERTITAN, ali mislim da nema neke razlike
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Veliki prednji tockovi imaju svoju prednost.Ali 200ks i 3br. plug :scratch ?
 
R

Ratarko

Guest
zvona kaže:
Veliki prednji tockovi imaju svoju prednost.Ali 200ks i 3br. plug :scratch ?

O jeee , još ako ih opteretiš sa dobrim utegom :D
Stvarno 200 KS je puno za tri brazde i u mojoj zemlji , jedino u jesen kada je blato ali ove slike su friške , nema blata a baš se i ne vidi da ide duboko pa da mu treba toliki traktor ? Istina plug je masivan i treba silu .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,625
A zakaj su mu masni prednji reduktori???
 
B

Bobo

Guest
ZJ kaže:
A zakaj su mu masni prednji reduktori???

Ne kuzim... Gdje ti vidis mast na onom traktoru??
 
R

Ratarko

Guest
ZJ kaže:
A zakaj su mu masni prednji reduktori???

Ma pokvario mu se semering kao meni na MF-u :lol: :lol:
Znaš što sam sada napravio u vezi toga ? Okrenio sam sva četiri kotača . Sada mi taj masni dio felge gleda prema van , prije je curilo i mastilo sa unutarnje strane i nitko nije vidio . Sada malo reklamiram masnu felgu , da ljudi vide ...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
jesi stvarno okrenio kotače??daj stavi neke slike da vidimo...koliko je sad širi?
 
Z

zgonja

Guest
pa ovako jeste ja studiram mehanizaciju i menjač je najskuplji deo traktora i po njemu se određuje životni vek traktora (i za to vreme mora da se odplati), inače traktor je živa sila veliki točkovi su mu veliki plus jer se tako povećava vučna sila na prednjem pogonu a samim tim i raspored mase traktora što je veoma važna stavka. Ako se podsetimo da je traktor star jedno sedam godina onda je super što ima bord kompjuter i očitavanja sile na svim točkovima tako da možete da je korigujete po točku kao i ostala moguća očitavanja i što možete sve da ih podesite, a menjač je nešto što se zove EXTRA, ubacite u brzinu i u zavisnosti od opterećenja on prebacuje brzine tako da podesi najmanju potrošnju i najveću silu vuče a vi to osetite samo po zvuku motora. parcela koja je orana tu je 70 ha i taj dan je poorano negde 25 ha sa dva traktora a drugi je Landini Legend 160, zemljište je baš u tom delu parcele takvo da se oni odlučuju na takvim njivama da seju lucerku jer je obrađuju jednom u više godina, tako da je za taj dan polomio negde 15 sigurnosnih šrafova na plugu i to samo na Same. (imaju njivu koju obrađuju jednom u 10 godina i samo seju lucerku na njoj)
 
R

Ratarko

Guest
Daj malo objasi ono o očitavanju sile na svakom kotaču ? Prvi put čujem za to ???

Kažeš mjenjač sam mjenja brzinu od zavisnosti od opterečenja ? To isto nisam znapo da Same može , bolje rečeno znao sam da ovi novi traktori to mogu ali i za ove stare po 7 godina kako kažeš e to nisam znao . Jel možeš to isto malo objasniti ? Zanima me kako se dogodi prebacivanje u nižu brzinu automatski ? Da li traktor prebaci brzinu kada prokliže na kotačima recimo 25 % ili kada na neki način osjeti da je sila prevelika , recimo kada mu okretaji padnu ispod 1800 ili ako mu okretaji padnu za 200 okretaja od zadanih ... To me zanima pa ako si me skužio - SUPER :D

Kažeš da ima mjerač potrošnje goriva u traktoru , kako on radi , kolika vam je bila potrošnja na sat ili hektar ? Kod mene na MF-u ne postoji opcija u softveru koja bi traktoru rekla da sada ore sa najmanjom potrošnjom goriva te da tako nastavi dalje . Kod toga Same traktora ako sam dobro skužio upravo to može jer kažeš da on sam namjesti najmanju potrošnju i največu silu .

Ovo za plug i lomljenje vijaka sam znao ali opet 15 vijaka je puno-previše u jednom danu !!! Bilo bi bolje da imate plug sa hidrauličnim okidačima kada se ore tako tvrda i suha zemlja ali to je dosta skup stroj :( Da li si primjetio na plugu od učestalog pucanja sigurnosnih vijaka kako se ležište vijka proširilo . Znači sila posmaka na vijak uvijek djeluje na istu stranu pa se na tu stranu i rupa vijka izvlači . Dovoljno je da dvadesetak puta vijak pukne i rupa se već nepovratno proširi u jednu stranu . Onda mu nema pomoći kada se to dogodi , vijci pucaju jako često nakon toga .

PS. orali ste kao avioni kada ste uspijeli 25 ha poorati :mrgreen:
Koliko sati rada ste odradili taj dan ?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ha i ja sam jednom orao livadu koja je starija od moje bake koja sada ima 75god, a ona se sjeca kao dijete da je tu bila livada.Orao sam sa traktorom od 72ks i plugom 3x12 ViN,,dubina je bila nekih 10 cm jer nije mogao dublje od korjenja.I nisu mi pucali sigurnosni vijci.Inace zemlja je neka ritska crnica u jednom dijelu a u drugom ,, normalno smede tlo ,,
 
H

HerrJosef

Guest
Bok!

Kad je vec rijec o Same traktorima gdje bih mogao naci neki service manual ili slicno za Same Explorer 80 iz 1987. god.?
Rovario sam po netu, no medutim nigdje nista, a ima nesto na nekom ebay-u (cini mi se njemacki) za 2 ojra neka knjizica, al ak netko zna gdje bi mogao naci na netu ili bilo gdje dobro bi doslo.
 
Z

zrine892

Guest
ja mislim da taki menjač ima stara dama..to john dere samo neznam koja serija 46...tako nesto.....PIK-ovci su orali s njima....kaze kad dojde do otprerecenja menjac sam prebaci u manju brzinu i on zapade jer mu treba snaga da se izvuce...koliko sam ja znao on su orali sa plugovima 3x16 samo neznam koje marke je plug....
 
Z

zgonja

Guest
traktor radi na 2150 do 2200 ob/min i kada se poveća sila odnosno kada mu opadne brzina ili traži veću vučnu silu od prebaci brzinu ima tu dosta prostora na šta da se nakači merni uređaj za automatsko šaltanje, jer softver oseti da se povećalo opterećenje u principu sada je an konstruktoru da odluči na osnovu kog parametra će da stavi menjanje brzine.

što se tiče ovoga oko potrošnje goriva to mogu da objasnim ali će vam opet biti nejasno ali se sa jednog dijagrama super zazume ali ja taj grafički još nisam završio pa kad budem slikaću ga pa ću postaviti sliku vrlo je jednostavno to zavisi od maksimuma iskorišćenja odnosno optimalnog i još par stvari.

ja sam primetio da je na jodnom plugu to ležište potpuno puklo ali na njemu su manje pucali vijci nego na drugima a što se tiče ležišta čini mi se da rekoše da su ih navarivali pa je sada taj deo dosta tvrđi, a vijci su kvaliteta 10.00 i to su khun-ovi plugovi za brzine do 5 Km/h i poorali su toliko jer su kasnije došla još dva traktora i orali su celi dan do uveče i da zaboravih reći da su orali od 31-35 cm toliko je pokazivao SAME dubinu a svi su na istoj.

što se tiče traktora ne znam koliko je plaćen a ni kakvu opremu sve ima što se tiče sile na točkove hidromotori su čudo staviš tamo gde hoćeš da pojačaš i onda sam regulišeš gde ćeš više ja vam kažem da sam se oduševio sa traktorom i da nisam video ni jedan sličan a toliko star sada zašto je takav nemam pojma pitao sam ali ne pamte jer je za njih to star traktor a očitava sve što ti padne napamet, čak su mi pokazali očitavanja kolika sila reakcije zemljišta deluje na podizni mehanizam posle toga šta reći a to su vrlo komplikovani računi!
 
B

Bobo

Guest
Pa ako ima svu tu opremu, onda zasigurno ima i opciju "snimanja" zemljista. To mi je jedna od boljih opcija koja se na poljoprivredni stroj moze staviti...
 
Z

zrine892

Guest
hhh.....dobro dosli u svijet tehnologije.....jako zanimljivo....
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Brdski SAME s duplim kotačima
2b88ce962516ezc.jpg

03dd001fd816ezd.jpg

8ecb1773f716eze.jpg

28cb85fead16ezf.jpg

28f9cdc4ac16ezg.jpg

343d74f83a16ezj.jpg
 
Z

zrine892

Guest
hehe...jel to ima duple tockove da bude stabilniji na tlo?ne vidim da je bas neki ogroman traktor....a di je slikano?
 

Najnoviji postovi

Na vrh