• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Same

Mika555

Novi član
Tu od
6 Lip 2021
Poruka
20
Imamo imt539 1984g
imamo universala utb 640 1993g
Imali smo zetora 4320 2001g
I sad smo uzeli novog samea dorado 80.

Manje trosi nego universal 4 cilindra.
Koliko ti je potrosnja po ha,satu?
Nebi se slozil bas ja sam izuzetno zadovoljan sa universalom 4cl rotaciona pumpa i vrlo živahan motor... potrošnja nisam baš mjeril puno ali cini mi se dobra... a sa sameom sad mu je bila prva sezona sa rotodrljačom 225 širine idem na 1800okretaja motora i 4km/h i uspije proći oko 5 jutara ili 2.85ha kj se meni cini jako malo...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Još da je podatak koliko goriva potroši za to vrijeme, možda bi netko mogel usporediti s nekim drugim traktorom slične snage u radu s rd. ;)
 

Mika555

Novi član
Tu od
6 Lip 2021
Poruka
20
Ispricavam se Ima rezervoar 70l...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Ispricavam se Ima rezervoar 70l...
Za koliko vremenski napraviš 5 jutara ili koliko h imas rezervar?

Ne čini mi se to puno što si naveo, slično i ja predjem sa 6245 i 230rd s tim da ja većinom idem 3km/h pa nemam velik učinak isto je 70l rezervar.. Proxima 90 sa rd 2.5m napravi ral za cca 1h i 15min, lijepo polako 3km/h, a troši ugrubo 9-10l po satu u tom režimu. Na 2000rpm radim s oba traktora. Tamo gdje je bolja zemlja idem oko 4.5km/h, ali kod mene toga nema puno.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Ako napravi 5 jutara sa 70 l, to znaci da potrosi 14 l na jutro, to je po meni bas puno.
Ja tanjuram sa 20 diskova, nekih 7 km/h, i idem dva prolaza i za jedno jutro mi treba 1.5-2 sati i za to potrosim 6 l goriva.
Znaci, ja s rezervoarom 30 l napravim 5 jutara i to je nikakva potrosnja.
Jedino u oranju i berbi kukuruza trosim dosta goriva, nekih 12-13 litara po jutru.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Ne možeš ti svoje uvjete pariti sa nekom težom zemljom. Ja sam znao nekad 4.5 rali pripremiti sa 70l, 3km/h i traktor se teli kad kiše sabiju zimsku brazdu. Lako tamo gdje se ide 5-6km/h mjeriti potrošnju.

Sve se svodi na vremenski faktor i učinak, džabe razglabanje po površini kad je to teško usporediti zbog različitih uvjeta..
 
  • Like
Reactions: H&S

Mika555

Novi član
Tu od
6 Lip 2021
Poruka
20
Ne možeš ti svoje uvjete pariti sa nekom težom zemljom. Ja sam znao nekad 4.5 rali pripremiti sa 70l, 3km/h i traktor se teli kad kiše sabiju zimsku brazdu. Lako tamo gdje se ide 5-6km/h mjeriti potrošnju.

Sve se svodi na vremenski faktor i učinak, džabe razglabanje po površini kad je to teško usporediti zbog različitih uvjeta..
Istina treba uzeti sve faktore u obzir imam svakojakve zemlje i teske i lagane i srednje ali vecina je srednje teska... sve kj je rotiral je bila zimska brazda orano u jeseni i zimi i u rano proljeće je zatvorena drljačom bilo je dosta vlage možda i ta vlaga otežava posel malo... nije bas da potrosi 70l na 5 rali jer mu je to kapacitet spremnika ali 60 sigurno... a iznad 10 mi se cini puno...

Evo i slika msm da mu ovo nebi trebalo biti teski uvjeti rada... 20230504_192620.jpg 20230504_192638.jpg 20230504_192628.jpg
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Gle, nije ekonomično, ali nije ni pretjerano. Razumljivo je da ti potroši malo više nego Univerzal po meni.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,228
Mislim da ti trosi normalno za taj traktor. Uni isto voli popiti kad ga stines. Ko i zetor. Dok ne upoznas traktor, ciniti ce ti se da puno trosi. Bar je meni tak bilo. Pa mi je sad da uni vise trosi od lambo a ovaj 64 ks a lambo 88.

Probaj s 540E rotirati, kod oranja oko 1500 do 1600 o/min i tak....
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Ne možeš ti svoje uvjete pariti sa nekom težom zemljom. Ja sam znao nekad 4.5 rali pripremiti sa 70l, 3km/h i traktor se teli kad kiše sabiju zimsku brazdu. Lako tamo gdje se ide 5-6km/h mjeriti potrošnju.

Sve se svodi na vremenski faktor i učinak, džabe razglabanje po površini kad je to teško usporediti zbog različitih uvjeta..
Imam ja i teske zemlje, evo jedne takve.
20230114_144233.jpg

Ali to obavezno polovinom ili krajem ozujka zatvoriti i opet u dva prohoda tanjuracom je spremno za sjetvu.

Mozda i nije nekad idealno pripremljeno, tj ima grudvi, ali sijacica razgura te grudve, posije u sipko i uvijek kukuruz dobro nikne.

U biti, ako taj Same i trosi 10l nafte po satu, onda ga treba bolje iskoristiti.
Mislim da bi on bez greske vrtio 250 cm rotodrljacu pa bi i prije pripremio jutro zemlje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A kaj mislte gdje zavrsi dio nafte koju portoši kao više od normalnog..na motoru vjerojatno euro 6?
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Po takvom tebi treba za 5 rali 6 sati rada. Plus transport do njive i natrag. Tak da ti to ispadne ispod 10 litara potrošnje na sat. Nekom puno, nekom malo... Ali nije svejedno ni traktoru rotirati zimsku brazdu ili onu pooranu tri dana prije sjetve. Tu se isto pozna potrošnja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
80ks x 200 g/ks//h = 16kg/h
Gustoća dizel goriva je ~850g/lit.
16:0,85=18,8 lit/h.
Sve do te potrošnje je normalno, a ako je prek, negdje nafta curi...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Ti kao da imaš jd traktor pa onda opravdavaš potrošnju 😂. Kolega je računao na rad 10h sa rezervarom pod rd pa mu se zbog malog rezervara čini da traktor previše troši 😁.
 

Mika555

Novi član
Tu od
6 Lip 2021
Poruka
20
Po takvom tebi treba za 5 rali 6 sati rada. Plus transport do njive i natrag. Tak da ti to ispadne ispod 10 litara potrošnje na sat. Nekom puno, nekom malo... Ali nije svejedno ni traktoru rotirati zimsku brazdu ili onu pooranu tri dana prije sjetve. Tu se isto pozna potrošnja.
Prije godinu dana je tu istu zimsku brazdu sa istom rd radil zetor 4320 i trosil je manje... a mislim da je njemu bilo puno teže vrtit ju... al bilo je puno i sušnije pa možda nije bilo tolikog otpora zemlje... svejedno hvala svima na odgovorima budemo dalje probali još neke cake... tek je prva sezona gotova 😉👍😎
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ne. To je normalna potrošnja pri trajnoj snazi.
Pogledaj test listu, pa budeš videl.
U praksi je to manje, jer se rijetko može trajno koristiti puna snaga.
Realno je ovo kaj je napisal @F100666.

I meni se činilo da Same troši osjetno više od Štorea. I troši, ali more i više napraviti.
Jedino su zračno hlađeni, bili šparniji od ovih "vodenih", a pogotovo ovih novijih (do common raila).
 
Na vrh