• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja trobraznog pluga

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Evo več par godina razmišljam da si složim jedan mali trobrazni plig za svoj Antonio Cararo i evo ove zime sam ostvario svoju želju,kupio sam povoljno dva dvobrazna pluga batuje 10" i sa njih skinuo pera koja su u jako dobrom stanju,a konstrukciju sam sam izmislio i konstruirao,mislim da je ti jedan od najmanih plugova kojeg sam vidio skračeni je i približen traktoru maximalno,ima točno 200kg
sad samo čekam vrijeme da ga isprobam i testiram,

Orginalne lemeže sam skinuo,i stavio svoje sve tri,,,


Ovi lemeži su veći i duži,i to od hardoksa


Ostali su mi djelovi od dvobraznog pluga ako netko ima potrganog ,možemo se dogovorit,






Evo ovako izgledaju gotovi lemeži i nož koji sam stavio na pero da sječe u zemlji ,kako nema štopanja kuruzovine i đubriva,


Ovo su odabrana pera za novi trobrazni plug




Razmjeravanje dimenzija i cola pluga


 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Nastavak



Prva brazda bi trebala biti što bliže kotaču da traktor bude jači


Ovo je profil koji sam složio iz U profila ,razrezanog na pola i kutniki zavareni
u četvrtasti profil,,


Još malo razmjeravanja,,


Zavarivanje profila


Moj robotski var :icon_fU::icon_fU:


Izrezivanje glavnog nosača pluga






 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Previse je plug primaknut traktoru,(ako ce onako biti blizu kako slika pokazuje)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
I meni se čini da je prva brazda suviše blizu traktora. Koliki je zahvat pluga, odnosno koliko je coli?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Definitivno preblizu je plug k traktoru, tu nečeš apsolutno nikakvu površinsku masu moći zaorati, štopat će garant!
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Neznam koji bi bio problem za štopanja da je plug približen traktoru??
Do sad sam imao dvovrazni plug ,koji sam maximalno približio do traktora,
i skratio razmak po dužini između pera,i orao je brazde ko knjigu,
stim sam samo smanjio opterečenje hidraulike i povečao stabilnost traktora,poboljšao krače ulaženje u zemlju i
manji zavrtki za oranje,pošto mi u Zagorju nemamo velike njive za oranje,pa je bitan svaki cm,hahahahaa
a nikakvo štopanje nizam zato primjetio,a podoravao sam sveže sjeckanu kukuruzovinu i to pošteno debelu,
štopa se jedino ako su noževi ispred pera ili diskovi,onda se štopa,a na ovim perima nema šanse,to vam pričam iz iskustva,

Evo par slikica od dvobraznog pluga s kojim sam do sad orao,samo sam ga
sad polakirao kad sam i ovog trobraznog,,





Vidi se po šasiji pluga koliko su pera približena i plug skračeni






Ova pred pera sam mu stavio da površinski korov baca pred brazdu,umjesto piksi na kotač sam pripasao zadnji ležaj od stojadina,sad ga netreba podmazivati,a na lemeže navario trnove za lakše ulaženje pluga u zemlju,,,




Na pera sam stavio federnate lepeze koje razbijaju brazde u sitnije


Tu se vidi koliko je jaram skračen i spušten


I ako če me i ovaj trobrazni tako služit i lijepo orat ko ovaj bit ću prezadovoljan,
a mislim da bi trebao još i bole,jer ovaj je bio 10" a ovaj trobrazni je izašao 11,8"
razmak između špica lemeža je 30 cm,a na starom je bilo 24cm

ŠANANA površinu ore od 90 cm,jer je razmak između pera 30 cm

I meni se čini da je prva brazda suviše blizu traktora. Koliki je zahvat pluga, odnosno koliko je coli?

Ovaj je 11,8 coli,razmak između brazdi je 30 cm
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Evo idemo dalje sa izradom trobraznjaka,,,:icon_super:

Ovo je sklapanje šasije pluga


tu su več i navareni trokuti na koje če se prišarafati pera


Tu su več i prišarafljena






Ovo su nosači i točke za kopčanje pluga


Jedan je malo duži drugi krači,radi nagiba pluga


Evo i prvog jarma


Isprobavam jednakomjerno dizanje pera od zemlje


Baš kao i zamišljeno


iz drugog kuta


Do nastavka
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Evo tu sam več i stavio uzdužno pojačanje pluga i kotač za minimalno podešavanje
dubine brazde preko vretena i to se može raditi u svakom trenu iz sjedišta traktora,
ne treba silaziti i ključem odvrtati šaraf pa onda ili je preduboko ili preplitko :mur:





Tu se lijepo vidi prijenos poluga za podizanje i spuštanje kotača dubine brazde




Još neke male sitnice i gotovo


Spreman za temeljnu i lakiranje
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Evo i jedan filmić prije završnog djela zavarivanja i čiščenja pred lakiranje

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=wPXcLKuttbE[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Nekako kad kritiziram ovakve zahvate vodim se nacelom da stvar mora bit funkcionalna u radu, ekonomicna u izvedbi i esteticna.
Prva 2 si vjerovatno zadovoljio, ali mozda je rama mogla bit malo ljepsa...
Inace, lipo varis!
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Jel mora da stoji tako "nategnut" toplink??

Što je nategnuto???:icon_rolleyes: :icon_rolleyes: :icon_rolleyes:

Nekako kad kritiziram ovakve zahvate vodim se nacelom da stvar mora bit funkcionalna u radu, ekonomicna u izvedbi i esteticna.
Prva 2 si vjerovatno zadovoljio, ali mozda je rama mogla bit malo ljepsa...
Inace, lipo varis!

Kako misliš lijepša??
Jednostavna je i jaka,pa to je samo plug,a ne FERARAI :icon_eyes:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,288
3 punkt ili gornja poteznica. I moj susjed ima goldonija star 45, tako da mu to limitira dizanje pluga u vis.....
Jesi li farbao kistom? Dobro je to ispalo...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ne znam ti ja objasnit esteticnost, jednostavno nesto u oku "sjedi" ili ne, mozda to ima veze sa "zlatnim rezom" koji industrija uvijek nastoji postic, pa te tvornicke stvari u pravilu imaju i esteticnost-ljepotu.
Slazem se, to plugu ni vlasniku pluga uopce nije bitno za oranje,
ali kad nesto stvaras i kad se to postigne sam ugodjaj zadovoljstva jos je jaci...ma zaboravi, kasno je;)
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,288
Estetika je manje važna što se tiče samogradnje. Nije to za prodaju. Važno je funkcionalnost i robusnost. Imam i ja trobrazdni plug i ripper samograđen koji nije nikad ni bio farban...i uvijek još i danas radi....:icon_rofl: i susjedi ga znaju posuđivati jer daje i oduzima brazde...
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
3 punkt ili gornja poteznica. I moj susjed ima goldonija star 45, tako da mu to limitira dizanje pluga u vis.....
Jesi li farbao kistom? Dobro je to ispalo...

Da kistom sam farbao temeljnu ,crveni i crni lak,
Ovu 3 točku sam morao mjeriti visinu,da mi ne diže samo zadnji kraj u zrak
nego da od početka ide jednakomjerno prva i zadnja brazda u vis
a onda da diže samo zadnji dio,vidjet češ na ostalim slikama kad ga stavim na traktor :rolleyes: :rolleyes:
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Evo konačno pofarban i stavljen na traktor,stoji mu ko po mjeri,hahahaha























Evo sad čekam da prođe snijeg ,pa da ga isprobam,jedva čekam
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega, svaka čast na trudu i pedantnosti!
Ali ja samo čekam da vidim vide iz zaoravanja kukuruzovine s tim plugom, a do tad neću ništa komentirati!
Naime, svi proizvođači plugova se vode time da što veči razmak između brazdi daje bolju propusnost mase i tako se eliminira štopanje pluga, vidim da kod tvoje izrade neke stvari su apsolutno suprotne i zato neću komentirati dok ne vidim video oranja!
 
Na vrh