• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja trobraznog pluga

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
video je postavit da vidite da su ti plugovi lagani za vući,,jer inače nema logike,,a i zemlja se baš ne čini tako lagana,,ja se patim sa 533 i 1x16 u malo težoj zemlji tak da,,,nisam imao priliku sa takvim plugovima nikada raditi pošto mi se nikada nisu sviđali,,
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Ma dajte ljudi pricate nebuloze, svi vi koji sada kritiziraju da muci traktor, sta vi svoje ne mucite. Vi sa svojima smo kokosi prevozite, nemojte pricati tu bajke. Znamo svi da ih sigurno tjerate malo jace nego on. A on nije ovoga bas toliko ni jako mucio. Da je to velik komad zemlje i da je tako orao pola dana ok ali ovako cist ok, cak ni ne ore tesko.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Težina vuče/oranja ne zavisi samo od širine zahvata već od mnogih faktora, kako zemljišta tako i konstrukcije pluga. Zahvaljujući upravo toj konstrukciji neko je poznat proizvođač plugova i prodaje ih, a onaj ko kupi te plugove se naore s njima, dok drugi kupi nov plug pa ga nakon prve sezone prepravlja i koriguje jer ne valja. nadam se da se tu svi slažemo, najbolje da vidimo kad čovjek isproba. S druge strane zar bi vam bilo draže da budete u pravu i da ne funkcioniše ili da budete u krivu i da čovjeka godinama služi.

Sad jedno pitanje za orače, možda i off-topic......koristite li blokadu diferencijala prilikom oranja? Ako sam dobro vidio ovaj na videu ne koristi....
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Ako sam dobro vidio ovaj na videu ne koristi....

ja mislim da je koristi,inače bi vanjski kotač sigurno proklizao,i ovak je bio na granici..

Da je to velik komad zemlje i da je tako orao pola dana ok ali ovako cist ok
Bez obzira,ruku na srce,baš ga veselo ne vuče..
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
ja sam prvi rekao da će njegov traktor bez problema radit sa tim plugom,,treba uzeti u obzir 2vuče,,težine je ko mali ferguson a snage na pretek,,a sa obojicom se slažem
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Ja neću više ništa komentirat,znam da sam plug dobro konstruirao i kvalitetno izradio,samo čekam vrijeme da vam to i dokažem,jer slika govori 1000 riječi,
a filmić još više ,samo da znate da prvi test mu bude na uzbrdici od oko 25 do 30 stupnjeva i vjerujem da će vući bez problema,,,,
Još da vam velim da sam sa dvobraznim plugom orao uzbrdicu sa prvom i zadnjom blokadom diferencijala i malo sam uzimao lijevu kosinu jer je i tako niva
stajala negdje od 45 - 50 stupnjeva i to ču vam snimit u jesen,

Ne možete si zamislit po kakvim terenima ja s njim baliram,imam Welgericu 41,suženu i skračenu opet moja prerada,
možda ću pronaći jedan filmić od prije par godina kad sam kupio rotacijsku kosilicu s 4 diska,mislim da se tamo vidi nagib po kojem kosim bez ikakvih problema i kojom brzinom ,to netko ne radi ni u ravnici,idem tražit filmić
 
Posljednje uređivanje:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
,samo da znate da prvi test mu bude na uzbrdici od oko 25 do 30 stupnjeva i vjerujem da će vući bez problema,,,,,

Ja mislim da oće,puno mu znači prednja vuča,a i plug ne izgleda konstrukcijski težak.....
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Plug sam vagao kad sam ga farbao po djelovima ,ima točno 200 kg,bez farbe,hahahaa
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Puno truda ... a za par t. kn se more najti gotovi trobrazdnjak. No, svatko ima svoje veselje, a samogradnja je ipak neprocjenjiva. :)

Pohvale si već dobil od drugih članova, tak da nebum gubil vrijeme s njima. Imam par dobronamjernih primjedbi (prigovora, kritika, sugestija...zaključi sam).
Ne sviđa mi se nekoliko stvari. Idem redom od najteže prema najlakšoj.
- nema mogućnosti niti bočnog pomicanja (zahvat prve brazde) niti uzdužnog pomicanja desne poluge (zamicanje od paralelnosti s uzdužnom osi traktora). Ak je traktor zglobaš, ovo zadnje nije prevažno, ali bi dobro došlo.
- ove male daske se jedva bore s količinom zemlje na 10", a kamoli na 12". Ak bu mogel orati s 20...22 cm dubine, super. Ovaj plug i u originalu je za prašenje a ne za duboko oranje
- upora od gornjeg dijela, gdje se kapči treća točk, a ide preblizu naprijed. Trebala bi biti još jedna do zadnje brazde, tak da pojača ramu. Ovak bude ova kosa cijev jako opterećena na savijanje na zadnjoj brazdi.
- gore na plugu, gdje kapčiš treću točku, uvijek dobro dođe više od jedne rupe po visini. Na mojem Posavcu je bila jedna, a onda sam naknadno dodaval još dvije. Netrebam ti reći da sad plug ima puno bolju geometriju i da regulacija vučne sile puno bolje radi.
- položaj kotača mi se ne sviđa (preblizu je naprijed): trebal je biti pokraj zadnje brazde, ispod ovog ružnog trokuta. Onda bi bilo ljepše i, pogotovo, funkcionalnije.
Čemu uopće kotač na tak malom plugu? On samo smanjuje vučne sposobnosti traktora. Kaj traktor nema hidrauliku s regulacijom vučnog otpora?
Ovaj je plug kratak ko veći dvobrazdnjak, pa mi se ne čini da mu je potreban kotač.

I zadnja stvar: vidim da nema mjesta za diskosna crtala na ovak kratkom plugu, no ona ipak zahtjevaju manju vučnu silu od noževa.
Ja bi ostavil noževe na prednje dvije brazde, a postavil bi disk crtalo za zadnju brazdu. Oranje izgleda puuuno urednije.
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Pa nemožeš uspoređivat 533 i ac od 70 konja...ako vuče 533 vuć će i ac , ja imam za njega 12 cola jedna brazda od goldonija baš me zanima kako će ić stavit cu video kad probam
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
na post člana ZJ bih dodao pitanje, jel ima taj plug plaz (na zadnjoj brazdi ona "daska" koja ga u jarku drži u pravcu, odupire se na čelo jarka), čini mi se da je malo kratko napravljeno...
i razmak između brazdi mi se vidi mali, moguće da će štopati....
samo komentiram, inače svaka čast na trudu i radu...samogradnja je neprocjenjiva po meni.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Ima plaz, ali na njemu nema donjeg klizača, već je samo bočni:
4zz9.jpg
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
na to sam i mislio, da nije isti plaz kakvi se viđa na ostalim plugovima, pitanje kak će se ponašat u brazdi. :icon_neutral:

i ako smijem dodat, ja bi dodao još s točke kopčanja toplinga prema zadnjoj brazdi cijev za ojačanje, da nebi došlo do frkanja šasije jer zadnju brazdu nosi samo jedna cijev, ne drži je ni ova od lijevog nosača hidraulika. :icon_e_confused:
no, sve će se vidjet kad zapne na međama uz nekakvu živicu za žilu :icon_axe:
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
točno ZJ, i ti si napiso u biti isto što sam i ja naknadno :mur:

al imam jedno pitanje za tvoj posavac plug...a i opčenito to vrijedi za plugove pa i ovaj

napisao si da si naknadno na plugu dodavao još dvije rupe za kvačenje topling poluge...ja na zetoru imam 4 položaja kvačenja toplinga, a na imt 12" dvobraznom jednu, kak i je tvornički...
a pitanje je, jel nije isto (ako na traktoru ima više rupa za topling) na traktoru topling zakvačit višlje ili niže, gdje bolje odgovara zbog rada finog hidraulika (ja osobno kvačim plug na 2 odozgora), odnosno, šta se dobije s kvačenjem ako na plugu ima više rupa a na traktoru već ima više...u čemu je tu razlika kopčanja na plugu po visini rupa, to mi je nejasno

Prije sam negdje čuo ili čito, neznam više, da pravac toplinga mora biti kad je plug u brazdi otprilike da siječe liniju prednje osovine traktora (u nekom smislu tak otprilike)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Ovo zadnje nemreš uvijek postići, jer zavisi o geometriji izvedbe 3t mehanizma na samom traktoru.
Na Sameu (to ti vlasnici Dorada i njegove braće mogu potvrditi) treba biti kratka treća točka. Onda ona pri različitim dubinama oranja jako mijenja svoj kut.

Glede prvog pitanja: fizikalno gledano (omjer sile i kraka) je isto. No u praksi nije tak.
Naime, ako je krak vertikalne poluge manji, treća točka bude horizontalnija.
Na Sameu, kao i na Torpedu/Deutzu ti je točka okretanja priključka treće točke s gornje strane, dok je na Zetoru, IMT-u (onima koji imaju više od jedne rupe) s donje strane.
Dakle, kad hoćeš smanjiti osjetljivost hidraulike na Zetoru, ideš za rupu niže, i ak je kratka vertikalna poluga na plugu, ideš rupu niže, te zadržavaš paralelnost treće točke.
Na Sameu u tom slučaju moram postaviti treću točku u položaj za rupu više.

Plug Posavac (stari tip, kakav je moj) ima izvedbu priključka kategorije I, a to znači duljinu vertikalne poluge od 460mm.
Traktor ima 3t geometriju kategorije II, pa mu je ova vertikalna poluga prekratka.
Zato sam produljil vertikalnu polugu na plugu za 2x50mm.
Dobil sam dvije stvari:
- treću točku kapčim na traktoru u rupu niže (na veću osjetljivost), a na plugu u rupu više (na manju osjetljivost). Fizikalno je isto, no treća točka sad više ne stoji paralelno sa zemljom, već visi prema traktoru, te je i reakcija na otpor pluga bolja.
- traktor može podići plug više od tla, jer ga više ne diže paralelno već u malom luku. Ujedno zbog toga, pri reakciji hidraulike na povećani otpor, podiže više zadnju brazdu od prednje.
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Evo vratio se Barba iz Amerike,hahahaha

U međuvremenu sam isprobao plug i radi super ,jedino sam morao napraviti
preinake na kotaču dubine i dodao sam crtalo za zadnju brazdu imao sam ga
pa sam ga stavio da je lijepša završna brazda ,(sad nisam još probao)

Kotac kad sam narihtao na dovoljnu dubinu onda mi je došao u sredinu pluga i
imao sam osječaj da mi se plug klacka po njemu,a i od opterečenja
mi je svinuo vreteno koje je bilo preslabo od gumenjaka,
Sad sam napravio drugačiji prijenos poluga i jače vreteno,kotač sam skratio i povukao skroz napred,jer rad kotača je uvjek kvalitetniji da je napred na plugu
nego natrag ,za one koji to neznaju,

Vidio sam da ste komentirali za rupe na trečoj točki kopčanja
i doljnje klizaće na perima

Rupe nisam radio ,jer je nepotrebno imam ih dosta na traktoru,a klizac je bitan
na zadnjem peru,koji je podnji i bočni istovremeni,prvi dva ih nemaju,radi lakšeg
ulaženja pluga u zemlju

taj plug sam složio iz dva dvobrazna ,kao što sam na početku i napisao,pa sam
prva dva pera uzeo od oba dva pluga prva ,a treče pero uzeo od jednog zadnje pero ,i još jedno zadnje mi ostalo rezerve,

Evo uspio sam snimiti kratki filmić,iako je bilo jako mokro ,nisam imao strpljenja
čekati bolje vrijeme,probao sam orati uzbrdo samo da vidim dal če vući,
ali pošto sam več dvije godine orao na ovu stranu,sad sam morao prema dolje
inaće izorao bi cijelu prema gore bez ikakvog problema

[YT]www.youtube.com/watch?v=RHWN67m_qz4[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh