• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja trobraznog pluga

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Komentare , hm , nekako mi se ovo čini kao krupan zalogaj ovom traktoru
Još mi se čini da su glave preblizu jedna druge i da skoro pa nemaš bočnih plazova na prve dvije brazde i ti plug pokušava pobjeći u lijevo , ili mi se samo čini
Izgleda da malo i desnu polugu treba podići
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
I raspustiti treću točku, jer greda nije paralelna sa zemljom, pa je zadnja brazda v zraku.
Čini mi se postoji problem sa zanošenjem pluga u lijevo. Probaj raspustiti desni španer. Nekak mi izgleda da ipak fali pomicanje lijevo-desno i naprijed natrag.

Pretpostavljam da ovaj traktor ima hidrauliku s regulacijom vučnog otpora, pa mu kotač samo smeta i smanjuje vučnu silu traktoru.
Izgleda da snage ima, ali mu fali mase. Zakaj onoliko dima?

Preduboko oranje za taj tip daske pluga.

Glede videa: makni glazbu i ostavi originalne zvukove, da se čuju bitne stvari.

Farbe usklađene, samo ti fali crvena kapa :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Logično je to za kratke pluge, jel tu naprijed se uvijek zakapa prednja brazda, dok zadnja želi van, pa kotač tu najbolje drži dubinu. No, tu ima i najveći teret, pa se zakapa i više odmaže nego kaj pomaže.
Kad je otraga, a regulacija vučnog otpora hidraulike je preko treće točke, ima tendenciju pukanja pluga pri svakom nailasku na bilo kakav brijeg, bez obzira jel mu teško ili nije.
Na dugačkim i teškim plugima i velikim traktorima, s donjim osjetom vučnog otpora, kotač na kraju pluga je prednost, jer je tam treća točka uglavnom na šlic rupi, pa hidraulika pri regulaciji podiže uglavnom prve brazde, dok kotač održava zadnju na zadanoj dubini.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod koristenja kotača na plugu treba obavezno iskljucit na hidraulici osjet (ko ima tu mogucnost)preko toplinska da bi to donekle išlo.

Toplink polugu malo produzit i kad bi imao sva tri crtala puno bi lakše vuko traktor.
 
Posljednje uređivanje:

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
kao što sam i rekao, ima snage, nema mase :)

al opet, mislio sam da neće uopće funkcionirati, a ovo donekle i ide.. :icon_thumright:

samo ne volim takve plugove koji guraju brazdu, ne okreće ju onak lijepo u spiralu i zato ti ostaje puno vani, a to se na ovako čistom terenu ne bi smjelo događati.. ja s 11" 3 brazde zaorem travu od pol metra da jedva koja travka vani..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Oficir: Nije nužno ak je kotač naprijed, kak na ovim plugima. Ne podiže ih hidraulika sama, to se vidi na filmu.

ibosilj: Ovi plugi su za sporu vuču i za maks. 10", do nekih 22cm. Na ovom primjeru su 12" i pokušava ih se tjerati duboko, pa daska nema kapaciteta progutati svu zemlju.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ovi plugi su za sporu vuču i za maks. 10", do nekih 22cm. Na ovom primjeru su 12" i pokušava ih se tjerati duboko, pa daska nema kapaciteta progutati svu zemlju.

da, to je tak, po meni bolje orati s dvije brazde 12 cola uz malo veću brzinu i manje proklizavanja, nego ovak, ta jedna brazda u konačnici uštedi 5 min po parceli, pogotovo po tim zagorskim bregima s komadićima od 200-300 klaftri
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Imaju ti plugi smisla, ali za plitko oranje. Ionak su sad namješteni na 12", pa ta jedna brazda više štedi sigurno 30% vremena. No, zato nebi trebali iti dublje od 20cm, jer se daske jednostavno nemru boriti s tolikom masom zemlje.
Jednostavno nisu za dubinu, već za prašenje.

Videl sam davno, negdje povrh Sesveta, prema Kašini (znači, na bregima) da je čovjek složil trobrazdni plug od OLTovog PTO2, dakle 3x10", i vlekel ga sa Štoreom 404. Pital sam ga kak to ide (jer mi nismo imali dobra iskustva s tim plugom i Štoreom), i on veli da ide baš kak treba: plitko. Te sam riječi zapamtil, jer to stvarno ima smisla za proljetna (sjetvena) oranja.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
da, to štima, al još uvijek smatram da kolega neće uštedjeti tolko vremena s ovim plugom.. govorim iz iskustva jer imam vrt na jednoj takvoj zemljici od cca 200 klaftri, jednostavno se ni neću okretati s 3 brazde plugom, jednu godinu samo dole, drugu samo gore... brži sam ako se rikverc vraćam nego da se okrećem

i moj plug s 11" brazdama nekad u dubljem oranju napravi da mi proklizi traktor od skoro 4 tone, ne znam kako će ovaj tonček to rješavati, baš me zanima kako ide po suhom :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
@zj upravu si kad je na pred kotač opet fina može radit.
Za ovaj mali i lagan traktor bolje dvije manje brazde pa se može dublje a i traktor nebu Patil.

Ja imam imt plug sa manje zapiganim daskama i bolje zatvara brazde ako idem brze i ne ostaje vani skoro Niš a ako idem drugom sa manje gasa brazda nekad ostaje u komadu i ne zatvara.
Proljetna oranja netrebaju biti duboka nema potrebe kako je @zj rekel.
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
Probaj rješit problem zanošenja u lijevo tim da veći plaz staviš, pošto na nemožeš izbrazdit/ubrazdit, nema mogućnost podešavanja, produžit topling, ako s desne strane možeš podešavat visinu (kod mene to zovu špindla) malo spusti niže u odnosu na lijevu, pa će ti bit malko više nagnut plug i možda bolje poklapat.
Sve u svemu, za pliće oranje dušu daje plug, svaka čast.
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Kolege baš mi je bilo drago čuti vaše komentare,
Svatko nešto vidi i zna,što ja neznam i hvala vam,
Znači idemo po redu,
Da malo je glupo što sam odma snimal filmić,traktor je
dimil bijeli dim zbog toga,jer sam prije samog ulaska
Na taj vrt mjenjao filter za gorivo i to mu je uvjek tako
Kad got mjenjam filter dimi par min. nakon toga dok
sav zrak ne isisa iz filtera (znači to je taj problem)

Onda napominjem opet da mi u Zagorju ne oremo tako
duboko ko u slavoniji,a tu mi je plug išao dista duboko
jer mi se svinulo vreteno od kotaca,koje sam sad drugacije
napravio,a što se vidi trave,vidi se samo u prvim brazdama
Kada je traktor bio vani na ravnom a ne u brazdi
I normalno da je i plug visio u lijevo i nisu se brazde okrenule
do kraja,trebao sam denu ruku odšarafiti,tj. Spustiti,ali to mi
se nije dalo na ovak kratkoj dionici,i što se tice brzine oranja
To nije ni trecina kojom ja orem,a to baš nisam zbog tog bijelog
Dima jer bi jos jace dimio,

A ništa,to bi bilo to,ja sam zadovoljan morate biti i vi,hahaha
Bit ce još kohi filmić,mođda danas stavim koju slikicu od
Preinake kotača i stavljanja zadnjeg crtala

Lijep pozdrav do sljedečeg oranja
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nisi odgovoril na nekoliko put postavljena pitanja:
ima li traktor regulaciju vučnog otpora, jel osjet preko treće točke (99% sam siguran da ima oboje) i kaj će ti uopće kotač za taj plug?

45 let imamo traktore i NIKAD nismo orali s kotačem, niti ga imamo.
Čak niti kad smo nekaj orali s trobrazdnim plugom (jer ga niti on nema).

Ovaj tvoj plug je dobro ispal, no trebal bi dodati mogućnost podešavanja zahvata prednje brazde i zamicanja u stranu.
I nema ga smisla tjerati duboko i velikom brzinom, jer taj spiralni oblik daske dobro radi samo na manjim brzinama, kaj je na bregima i malim komadima prednost.
Ak hoćeš orati većim brzinama, složi si plug sa poluspiralnim daskama.
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Da traktor je imao regulaciju 3, točke na hidrauliku,ali je više nema,
pošto mi je prije par godina u sezoni muljčanja pukla opruga u obliku U koja ublažuje vibracije te 3. točke ili ti poteznice-zateznce,koako ju več zovemo,
i nisam mogao nabaviti drugu,onda sam ju samo pojacao i zavario i sad je
ova opruga fiksna samo kao nosač,
A mene taj kotač ne smeta,dapače dobro mi dođe na njivama de su puna kamenja pa moram dosta plitko orat ,onda si naštelam dubinu i nema problema,

A brzinu prilagodim nivi,zavisi kakva je zemlja i nagib po kojem se ore,
jer kod nas mora biti univerzalni plug za duboko ,plitko ,brzo,sporo ,oranje na nagibu ,po ravnici, imamo mali milijon terena samo ravnice malo :(rofl):

Ustvari sve su skoro ravnice samo bregu prislonjene kak se to kod nas veli
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
I prednji kraj traktora uđe u neku jamicu a otraga plug vadi van iz brazde...uh uh.
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Neznam šta da velim probao sam prije orati sa tom pametnom hidraulikom,
aki nisam baš bio puno oduševljen,kako veli Borky,kad se traktor u prvom kraju
naglo spustio plug je bio vani,a ovak si naštelam kotač na dubinu koja mi odgovara
spustim ručice do kraja i piči miško,

Evo danas sam slikao ovu oprugu koja nema više funkcije podešavanja hidraulike
nego samo drži 3. točku

crvena crta prikazuje gdje mi je pukla opruga po samom vrhu,
a zelene crte označuju de sam pojacao oprugu i fixirao ju da je sad kruta







Ovdje se vidi poluga koja je spojena na ventil hidraulike (ova doljnja)




Gornji kardan je za pogonsku prikolicu,a donji je radni za priključke i ima 540 i 1100 O/min.

 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
u ovom slučaju, razumijem slaganje kotača na plug, jer on tu pomaže. samo po mojoj logici i mišljenju, ako je kotač na kraju pluga, negdje kraj zadnje brazde (gje ga svi plugovi i imaju koliko znam), ako prednji kraj traktora ode u jamu, brazda do traktora se zabrazdi dublje ako je kotač na kraju pluga, a ako je kotač na plugu do traktora, prednji kraj traktora u jamu, a putem toplinga povuče plug, zadnju brazdu diže u zrak, a prednja ostaje u zemlji (sličan efekt kao kod jako skračenog toplinga), jel ne? nadam se da sam bio dovoljno jasan

Sviđa mi se zadnji kraj traktora :D
P.S. ne sabotiram i ne ismijavam ničije radove jer svatko što radi je njemu to neprocjenjivo. samo diskutiram.
 
Posljednje uređivanje:

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Nisam imao te prilike da to primjetim,,,,
Do sad sam orao i sa dvobraznim plugom sa kotačem napred i nek tako i ostane
moje mišljenmje je da ipak napred bolje i lakše regulira dubinu nego otraga,
Jer kad je kotač otraga ,plug se uvjek jače napred spušta u zemlju tek onda
dolazi kotač do opticaja,i mislim da jako trpi onda 3. točka (sateznica).
Možda i griješim ,ali velim ovak sam orao godinama i orat ću dalje
 

Najnoviji postovi

Na vrh