• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja trobraznog pluga

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Ja sam na dvobraznom obrtacu stavi tocak naprijed,.i ide bez problema .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
A zar se ne gubi dio korisnog tereta na polugama ako se točak stavi naprijed ?
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
a ja ne razumijem, ako traktor ima fini hidraulik, i ako se ore s dvobraznim ili trobraznim plugom, ak se on dobro uštela, to mora orat pjevajuć bez kotača. šta kad kotač naiđe na veči krtičnjak pa plug diže van....
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
kotač na plugu mora biti i to kraj zadnje brazde tj. da nebu išel po tragu od kotača traktora,imal sam svakakve fine hidraulike i pluge sa i bez kotača i zaključak je da kotač mora biti na plugu.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Za imt plug je kotač dodatna oprema i ne dolazi sa plugom.
Ako ga kupite predviden je da se montira kraj zadnjeg pluznog tijela.
Zato većina imt plugova ima dvije rupe za kopčanje gornje poteznice gornja i donja rupa.
Kad na trsktoru kopcate na donju rupu na plugu bi trebalo na gornju,a kad je na traktoru na gornjoj na plugu bi trebalo na donju rupu i tad radi fina hidraulika.

Naravno to ovisi o konstrukciji pluga i toplinska na traktoru,dali je moguca ta regulacija.

Bas sam cital o oštrenju (okivanju) Lemeša i zanimljivo je koliko tup ili lose naoštren lemeš utječe na potrošnju,ulazak u tvrdu zemlju i otpor koji stvara,a sve je u razlici do5mm od špice do pete Lemeša.
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
kotač na plugu mora biti i to kraj zadnje brazde tj. da nebu išel po tragu od kotača traktora,imal sam svakakve fine hidraulike i pluge sa i bez kotača i zaključak je da kotač mora biti na plugu.

NE mora, gdje si ti vidio da je kotac obavezan na plugu. ZJ je u pravu. sta ce meni kotac na plugu IMT-755 jer s kotacem IMT-539 ga jos teze vuce nego bez njega. Zato i je smisljen fini hidraulik da kotac ne bi bio potreban. Po meni kotac stavljaju oni kojima se ne da ili ne znaju korisiti plug i traktor s finim hidraulikom (bez uvrede)
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ja orem s landincem, pa nemam točak, tj. imam ga na pto i koristim ga za vađenje luka. za oranje nema smisla. landinac ne samo da nema finu hidrauliku, nego mu je jedna špindla zavarena, a na drogoj je s jedne strane otišo navoj. a na koncu, kakve koristi od točka u težim zemljama? ili što kaže BorkyBy kad naiđe na krtičnjak?
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Evo danas sam složio kotač ,povučen skros napred i sa drukčijim prijenosom
jačim vretenom i kračom polugom da je više okomitiji,



















Eto i diska za zadnju brazdu,
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I dalje je prekratak taj plug, kak god ti da veliš da je bolje tak :D:
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
To je najkrači plug što može biti i da radi savršeno ,to mi je bio cilj napravit,
a sad kome se sviđa dobro,a kome ne još bolje,:D::D::D::D:

Bitno da sam ja zadovoljan :icon_pidu::icon_pidu::icon_pidu:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
Čovjek je napravio ono što je zamislio i koliko vidim po slikama nije nimalo loše napravljeno.
Ako je Oskar zadovoljan onime čime je napravio, ja sam još više!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kotač na plugu je pojam i ne važi isto za sve traktore...to je dokazano davnih dana i netreba previše raspravljati oko toga...a da zbog kotača ili bez kotača ljudi plitko oru, to isto nema veze s vezom...

Ovaj mali i kratak plug je njemu dobar samo za takav mali i kratak traktor, tu nema rasprave, ali netreba brkati pojmove razmak između brazdi i položaj kotača na plugu i tvrditi da je bolje kad je plug krači i kad je kotač ispred, u njegvom slučaju vjerojatno i je (i ako je on zadovoljan ja sam još više), ali kad se opčenito pogleda na pojam plugova, svi znamo kako plug mora izgledati, zašto je bolji što veči razmak između brazdi i kotač iza, odmaknut od pluga u stranu! Sve su to projektirali inžinjeri koji su plačeni za to!
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Da iza svega ja stojim što ti veliš,ali ja sam plug radio i konstruirao za svoj traktor
a ne neki veliki :icon_e_biggrin:

Još si samo moram napraviti predpera da mi baca gornji sloj zemlje sa korovom
u brazdu i to bude onda to.

Ovak neke

 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da, to si napravi, budeš zadovoljniji s izgledom oranja...samo ih stavi tik iznad brazde, ipak je to "mali" plug i neće orati nešto duboko pa da deflektori dođu do izrađaja.
I samo da te malo ispravim, ne zovu se to predpera...neki glavni naziv je "deflektor", a nazivamo ih još "povišenja daski" ili eventualno gornja pera na daski ili samo pera!

Inače jedno plužno tjelo se sastoji od:
Nosač plužnog tijela
Nosač daske i raonika (kozlac)
Čelo daske - daska, produžetak daske, povišenje daske (deflektor), upora daske
Raonik - običan, samooštreći, s izmjenjiim špicem na raoniku ili uz raonik
Nosač deflektora
Plaz/peta...:)

Ako ima još koji naziv ili dio podsjeti me :)
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
A neznam ti ja te stručne nazive za djelove pluga,znam da su predpera,na svom posebnom nosaču,ali bitno da si me svatio što sam htio,zato sam i sliku stavio da me krivo ne svatiš jer je plug prekratak za diskove,a kamo li za prava predpera,hahaha,

Zavljaljujem ti se u svoje ime i drugih članova koji neznaju te strucne nazive da si nam tako lijepo prezentirao te dijelove pluga
 

Oskarr

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
67
Evo danas sam orao ,pa čak razmišljam da li da stavljam ove deflektore na pera ili ne,mislim da čisto solidno podara brazdu iako je dosta bila zelena njiva

[YT]www.youtube.com/watch?v=wHmnmGvV0VA[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh