• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Savjet za kupnju Junica

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Zasto je samo pola od tih 360 kn zarada? Na sto se potrosi ovih drugih 180 kn?
Ja hranu ne racunam kao pravi trosak jer ju ne kupujem, nego ju sam proizvodim, mogu jedino uracunati trosak proizvodnje.

I moje misljenje je da je krave isplativije hraniti nego samo bikove, ali je daleko veci posao s njima.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Vidiš kolega majok,ako mesari ne žele uvozne bikove,već domače,onda oni žele da imamo i domaće krave...tu je već neka vrsta selekcije jer će radije uzeti domačeg bika od tebe nego uvoznog od jože...
Bolest je nešto što si u ovome nemožemo priuštiti,ali dat ću ti primjer,tast je prijevoznik,i mora 40 dana biti na bolovanju da dobije neku siću,a ako 40 dana leži doma da ne vozi kamion,nema ni prihoda...problem leži u tome da uglavnom stariji ljudi drže krave,mladi rijetko koji ostaje doma na farmi i da ima krave,svinje itd...smrde jel...(čast izuzecima).
Znam po kolegama na poslu,tko ima krave,ili su imali,nitko nije rekao da djecu zanimaju i ili su ih prodali,ili su drastično smanjili..
najzanimljivije je to kada gledate članke iz 2010 npr,svi su na pretpostavkama da će cijena mlijeka rasti...dok je jedino cijena mlijeka pala...hiperprodukcija ili nešto drugo,neznam..
Od krava i/ili bikova bi trebalo u izračun uzeti u obzir i gnoj koji se dobije od njih,pa kroz neku proizvodnju hrane,netreba toliko umjetnog gnojiva ukoliko se stajnjak koristi..
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ivane sam si rekao da ti se ne isplati a sad kažeš da se isplati.Ja ti kažem ovo iz dosadašnjeg iskustva.Hranu ne računaš ali hrana košta.Moraš kupiti gorivo da bi mogao tu hranu proizvesti,ajde gnojivo nije neki trošak ako imaš gnoja.Ali baliranje,omatanje,siliranje,folije za silos sve to košta.I trebao bi računati hranu jer kada bi ju prodavao zaradio bi više nego da od nje proizvodiš mlijeko.Mi smo zimos prodavali suhe bale po 300 kuna komad a sjenažu po 750 kuna komad.A recimo od jedne bale sjenaže proizvedemo oko 200 litara mlijeka.I tu ti je jasno da nam se više isplati prodavati tu sjenažu nego ju davati kravama.Čak smo i u gubitku ako ju dajemo kravama,naravno nisu krave krive nego onaj tko je dopustio da cijena mlijeka padne na 1.80 kn.Znači ja kad ožednim u autu u kupim si janu od pola litre moram prodati 4 litre mlijeka da bih ju kupio.I tko je tu lud?Situacija sa bikovima ti govori u kakvom je stanju država,mljekarstvo je uništeno i sada se uništava proizvodnja junetine.To se još isplati raditi ali koliko dugo će to biti to ćemo tek vidjeti.Daj Bože što duže,da imamo što raditi mi koji smo ostali u tome
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Nisam ja rekao da se ne isplati to raditi, nego da ja nemam volje za to.

Znam to za hranu, ali npr. sljedecu godinu neces moci prodati ni jednu balu, pa makar da ju dajes zabadava, jer sijena i sjenaze ima more ove godine.

Ja sam misljenja da se to sve sa stocarstvom bude popravilo i doslo na svoje, i to vrlo skoro.
Jer jednostavno ljudi moraju jesti..
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Gdje ćeš i imati volje kad je mlijeko zabadava.Nitko to nema volje raditi više.
Ovo što daju junice nek si uzme tko može i hoće,zašto ne ako je besplatno.Uglavnom naše idu sve na klanje,niti jedna neće ostati
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Kome se obratiti za kupnju junica,na oglasima ih nema nešto specijalno,ili ima po cijenama ko da su iz svemira došle...?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Kakve junice trebaš,za dojilje ili mliječne.Mi evo već treća godina od prvih 5 kom došli na 15 koje su se ovo ljeto otelile i to pola muških pola ženskih tako da ukupno s bikovima u tovu i teladi skoro 30 kom.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Evo da malo javim kakvo je stanje sa potragom za junicama..cijene su odletjele u nebo..ima od 10-12 tisuća kuna ali su prirodno pripuštene,morao bih uzimati po jednu npr jer nitko nema 2 ili 3.
Onda ima onih koji su prije objave natječaja bili sretni što su prodali po 9000kn,sad nedaju ispod 12000+ pdv..
One junice koje stvarno imaju dobru genetiku,sa svim mogućim papirima i povijesti porijetla nema ispod 14 tisuća + pdv (takva je cijena bila i prije natječaja)..
One ispod 10 tisuća čim izađu u oglasniku,prodaju se u roku odmah...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Evo ja se malo ponovio..


Sve 3 na broju


Još moram kupiti dvije;)
Ova ima oko 800kg,termin joj je 15.9,po meni je to križanac limousine i simental,u papirima se vodi simental.
Otac gs pick up,osjemenjena rosswandom.
Jedva čekam pomladak.
 

Najnoviji postovi

Na vrh