• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Savjet za kupnju Junica

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
svi su dali odgovor na pitanje a onome kome sam ga postavio nije ;)
i kak čemo onda mi u EU s takvima ko Šanana :blackeye :mrgreen:
NIKAK :lol: :lol: :lol: :lol:
da se mene pita nebi mi u europu još dugo, dugo, nismo mi spremni za to ;) sorry na off...


tema je: JUNICE i idemo dečki, raspali po junicama!!!!
 
H

Helena

Guest
Dečki ako mogu svoj rezime onako pomalo duži na ovu temu ,Slažem se sa većinu mišljenja pogotovo što je rekao bogec kad se ide sa samog početka a bez velikih sredstava onda lagano sa vlastitim uzgojem i formiranjem matičnog stada , a opet svatko prema svojoj strukturi posijeda ,ovdije bih trebalo naglasiti ako se ide isključivo na proizvodnju mljijeka onda obavezno sveobuhvatna edukacija ,Hrana ,genetika ,menagment štale, itd..jer u razvoj gospodarstva nikako bez znanja i rada ,sad ovo pitanje dali kupovati junice ,mislim da i to nije nekakav problem ako su junice po svom genotipu imalo orijentirane na proizvodnju mljeka onda je samo stvar hranidbe ,Kupnja krave : našae iskustvo sa kupnjom krava ,kod prijašnjih vlasnika nisu prelazile dnevnu proizvodnju od 20L a kod nas je proizvodnja tih istih išla na 35L prema tome hranidba i samo hranidba , mislim da bi kod bogeca i buše proizvodile 25L: Uzgoj junica : i mi smo kupili na jednoj farmi žensku telad frizijca uvezenog iz njemačke i odgojili četri junice koje su u prvoj reprodukciji i u vrhu laktacije proizvodile 28L , ova zadnja solucija je možda najisplativija ako se ide postepeno u razvoj i iko se ima neka dodatna dijelatnost koja će podrzati financijski .A frizijac po svom genotipi i fenotipu zahtijeva ,intezivnu i kvalitetnu hranidbu i plus hranidbu na volju, uredan smiještaj sa puno zraka svijetla , ako se sve to ispoštuje rezultati u proizvodnji su neminovni , onda smo kad dođu u proizvodnju ubaciti u petu odustat od dodatne djelatnosti i skupa s njima naprid, Nije Amerikanac lud stvorio je frizijca i sa njim je išao u brzi razvoj jer to je pasmina upravo za to, brzi razvoj ,A simentalac je po mome pasmina koja podržava sigurno stagniranje .Jer jako debela krava ne može proizvest jako puno mljeka .
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Nije Amerikanac lud stvorio je frizijca i sa njim je išao u brzi razvoj jer to je pasmina upravo za to, brzi razvoj ,A simentalac je po mome pasmina koja podržava sigurno stagniranje .Jer jako debela krava ne može proizvest jako puno mljeka .

slažem se s tobom o ovome o frizijkama,ali moram reći da ovo o simentalkama baš i nije točno

istina večina ih daje manje mlijeka,ali ima ih koje uz genetičko porijeklo i pravilnu ishranu uopće ne zaostaju puno,a tu je još i kvalitetno tele za koje možeš dobiti tri do četiri puta više novaca nego za frizijca,a sve uz manje više istu ishranu i iste troškove

u mojem kraju barem, ljudi sve više napuštaju frizijca i vračaju se kvalitetnom simentalcu,te ne prodaju telad, ni mušku,ni žensku,naravno,i pomalo hrane i bikove,jer krediti traže svoje,a cijena mlijeka je dosta nestabilna,jedna mala greškica i ode par tisuća kuna u nepovrat,a banku to ne zanima oni svoju ratu traže bez obzira imaš ti ili nemaš :?
 
H

Helena

Guest
Mike kaže:
Nije Amerikanac lud stvorio je frizijca i sa njim je išao u brzi razvoj jer to je pasmina upravo za to, brzi razvoj ,A simentalac je po mome pasmina koja podržava sigurno stagniranje .Jer jako debela krava ne može proizvest jako puno mljeka .

slažem se s tobom o ovome o frizijkama,ali moram reći da ovo o simentalkama baš i nije točno

istina večina ih daje manje mlijeka,ali ima ih koje uz genetičko porijeklo i pravilnu ishranu uopće ne zaostaju puno,a tu je još i kvalitetno tele za koje možeš dobiti tri do četiri puta više novaca nego za frizijca,a sve uz manje više istu ishranu i iste troškove

u mojem kraju barem, ljudi sve više napuštaju frizijca i vračaju se kvalitetnom simentalcu,te ne prodaju telad, ni mušku,ni žensku,naravno,i pomalo hrane i bikove,jer krediti traže svoje,a cijena mlijeka je dosta nestabilna,jedna mala greškica i ode par tisuća kuna u nepovrat,a banku to ne zanima oni svoju ratu traže bez obzira imaš ti ili nemaš :?
Mislim da se baš nemožemo jako dobro razumjeti izmjenjujući mišljenja sa par postova na neku određenu temu ako nećemo dobro pratiti ko je šta napisao ."pogledaj četvrti post na ovu temu " Kontinuitet razvoja isključivo na teret proizvedene litre ,onda frizijac , jer s njim računaš koliko je koštala proizvedena litra , ova druga opcija sa simentalcima i ovo što si rekao o ostavljanju i muškog i ženskog podmlatka tad više ne računaš koliko je koštala litra i nisi više proizvođač mljeka kao profesijonalac , već sasvim druga organizacija , tad kad se desi takozvana pogreškica koja puno odnese novca vadit ćeš se na tovljeniku ,kad tovljenik neide dobro, :D onda ćeš pokušat prodati steonu junicu ako je na cijeni ,i na kraju mi sve to onda izgleda povratak na seljački način ili ti kako sam i napisala stagniranje , mišljenja sam da nema razvoja bez intezivne proizvodnje , Da sad čujemo druga razmišljanja
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ok,svako ima pravo na svoje mišljenje...poštujem to :!: 8)

ja sam mišljenja da treba ići u jednu proizvodnju ono "full",ali uvijek treba imati nekog "asa" u rukavu za crne dane :mrgreen:
 
H

Helena

Guest
Mike kaže:
ok,svako ima pravo na svoje mišljenje...poštujem to :!: 8)

ja sam mišljenja da treba ići u jednu proizvodnju ono "full",ali uvijek treba imati nekog "asa" u rukavu za crne dane :mrgreen:
Ma jasna stvar i nedozvoliti da nas se uvuče u bezdan , ide i ona, tko voli nek izvoli .
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Mike kaže:
ok,svako ima pravo na svoje mišljenje...poštujem to :!: 8)

ja sam mišljenja da treba ići u jednu proizvodnju ono "full",ali uvijek treba imati nekog "asa" u rukavu za crne dane :mrgreen:
Ma jasna stvar i nedozvoliti da nas se uvuče u bezdan , ide i ona, tko voli nek izvoli .


koji je to as u rukavu za crne dane :?: :shock:

da ja to vidim :!:

u njemačkoj i svim tradicionalno simentalskim zemljama je simantalac u velikoj manjini jer je holstein superioran

to su teške brije o tome kak se zaradi na simentalskom teletu, kod mene svi mušlki lete bez pogovora o cijeni, samo vozi da u njega ne ulažem gotove novce, bio on simentalac il holstein, svi lete

zanima me kolko u ovoj fakin državi ima ljulja, kolko graška , kolko lucerne, crvene djeteline i sirka, kvalitetnih krmnih kultura spram običnih livada, smjese, tovljenja teladi sa jajima i grahom, statistika je gorja od černobila, iraka i vijetnama skupa, gorje neg u eritreji, ko tu onda govori da holstein ne valja
valja i te kako je superioran i nije ništa skuplji u držanju, samo mu dajte ono što treba i on če to vratit duplo, i mogu bit dugotrajni, i kvalitetni

onaj ko ne želi imat mušku telad nek koristi seksirano sjeme i imat če sve žensku telad il embritransfere, za sve ima rješenje, tako da mi ne može ama baš nitko reči da holstein nemože sebe izremontirat, priča za malu djecu

kak sam ja došao sa 5 krava do skoro 40 grla u 5 godina, sve ženske :?: :!:

kad dođe onaj iz grada u mesnicu i traži kilu mesa , govedine, nema razlike u cjeni mesa holsteina i simentalca, kila je kila, a to što nas netko da ne kažem šta, to je druga priča i drugi ljudi

mi smo sušili crnog holsteina bika cca 450kg ove zime, meso je delux, bolje od svake svinetine, nije suho, ma divota kak to prolazi, a moja guzica je fest probirljiva

da se vratim na temu, ima kvalitetne ženske teladi i to treba kupit, ono sve što se prodaje kako junice je škart, da obrazložim, imaju veličinu i težinu odrasle krave a to ne smiju imat, predebelo, tovna kondicija, junice moraju bit u usporedbi sa kravom kad ju metnete jednu uz drugu podosta sitnija, 2/3 krave mora biti, a stereotip je kod nas da je to mršavo, škart, i ustvari jako dobra grla se svjesno upropaste.

sve je kod nas jedan sterotip

eto moje viđenje i obrazloženje situacije
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
pa kad baš pitaš za tog "asa" evo jedan primjer kod jednog mog susjeda...inače se bave kravama i imaju dosta zemlje tak da nešto i prodaju(tu je i lijepi poticaj),dok im zagusti s mlijekom imaju bikove i rupe se pokrpaju(pod rupe mislim na kredite naravno)
što se tiče onog sa hranjenjem telića sa svim i svačim, takvi gospodari ubrzano odlaze u prošlost i za par godina ih jednostavno više neće biti
razlika u mesu holsteina i simentalca i nije tako velika ,tu si u pravu,ali radman ,to je već druga priča,a mesari to jako dobro znaju i koriste naravno,nemaš šanse dobiti istu cijenu za crnog i za simentalca,čak i na križance gledaju ispod oka :roll:
eh ,da po kolko prodaješ teliće ak nije tajna,ja takve inače kupujem 8)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Mike kaže:
eh ,da po kolko prodaješ teliće ak nije tajna,ja takve inače kupujem 8)

simentalca mjesec dana za 2500kn i holsteina za 2000kn, oba dva su jela sjenažu, peletiranu smjesu ( to je među rijetkim stvarima da kupujem ) i zamjenicu schaumann, i pili vodu iz kante, kod mene sa mjesec dana telci jedu bolje voluminozu neg kod večine sa 3 mjeseca i 150 kg težine

cjena nije tvrda ni fixna, ja sam bar prilagodljiv tržištu

ako si zainteresiran,kad bude javim ti
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
bogec kaže:
Mike kaže:
eh ,da po kolko prodaješ teliće ak nije tajna,ja takve inače kupujem 8)

simentalca mjesec dana za 2500kn i holsteina za 2000kn, oba dva su jela sjenažu, peletiranu smjesu ( to je među rijetkim stvarima da kupujem ) i zamjenicu schaumann, i pili vodu iz kante, kod mene sa mjesec dana telci jedu bolje voluminozu neg kod večine sa 3 mjeseca i 150 kg težine

cjena nije tvrda ni fixna, ja sam bar prilagodljiv tržištu

ako si zainteresiran,kad bude javim ti

ok,sad sam trenutno pun ali negdje na proljeće dok mi ovi moji izađu van budem trebao,pa ti se javim ak budeš imal kaj :mrgreen:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
bogec:neću ništa komentirat,jer ti dobro znaš što ja o tome svemu mislim... ;) samo me zanima kakav obrok daješ junicama,tj ženskoj teladi za rasplod?
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Vidim da ste poceli upotrebljavati termin frizijan za crno bijele krave ali pravilno bi bilo holstajn.
Frizijska vise ne postoje, znaci frizijsko se nekada gajilo u europi Holandija ali i oni su poceli uvoziti americke holstajne i selekcionirati ih pa mislim da je pravilnija upotreba holstajn a ne frizijan. Inace stari je imao prije 30-tak godina dvije frizijke i slicnost je samo u boji koze:)
Evo link opsirnijeg opisa:
Obrisan neispravan link. )
 
H

Helena

Guest
@ Bogec, Mislim da ovaj put o postotku simentalca u državama koje si naveo nisi u potpunosti u pravu , nemoj me krivo shvatiti, inače se u potpunosti slažemo sa tvojim radom i stavovima po pitanju proizvodnje mljeka ,jer po istim načelima i ja i suprug razvijamo svoje gospodarstvo .Za informaciju u Austriji zastupljenost simentalca je još uvijek 70% u odnosu na drugu pasminu ,informacija dobijena od, OKL-a Austrijska savjetodavna služba .i moram ti priznati da mi se sviđa Austrijski koncept razvoja govedarstva . :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Helena kaže:
moram ti priznati da mi se sviđa Austrijski koncept razvoja govedarstva . :D

Bez uvrijede, ali dok ti tvoja država ne bude davala tolike poticaje u izlazila u susret kao austrijska, nek ti se samo sviđa.
U 'vanaustirijskim' uvijetima ne možeš raditi na takav način i biti u pozitivnom saldu.
 
H

Helena

Guest
tine kaže:
Helena kaže:
moram ti priznati da mi se sviđa Austrijski koncept razvoja govedarstva . :D

Bez uvrijede, ali dok ti tvoja država ne bude davala tolike poticaje u izlazila u susret kao austrijska, nek ti se samo sviđa.
U 'vanaustirijskim' uvijetima ne možeš raditi na takav način i biti u pozitivnom saldu.
Pa tine to sam i rekla da mi se sviđa ,nisam rekla da radim po njihovom konceptu ,sve pet ;)
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Helena kaže:
@ Bogec, Mislim da ovaj put o postotku simentalca u državama koje si naveo nisi u potpunosti u pravu , nemoj me krivo shvatiti, inače se u potpunosti slažemo sa tvojim radom i stavovima po pitanju proizvodnje mljeka ,jer po istim načelima i ja i suprug razvijamo svoje gospodarstvo .Za informaciju u Austriji zastupljenost simentalca je još uvijek 70% u odnosu na drugu pasminu ,informacija dobijena od, OKL-a Austrijska savjetodavna služba .i moram ti priznati da mi se sviđa Austrijski koncept razvoja govedarstva . :D

Austrijski simentalci nemaju veze sa ovim nasim domacim simentalcima koji su dobri samo kao tovljenici za meso. Takodje AKO bi kupovao zensku simentalsku telad kupovao bih samo od krava iz uvoza i osjemenjeni od uvoznih simentalaca, pogledaj one kataloge bikova simentalaca koji su Hrvatskog porjekla i njihove majke koliko mlijeka su davale tesko ces naci neku koja je davala vise od 4000l mlijeka.

Iz vlastitog iskustva mog oca i mene ja radim ovo tek 3 godine.
Ako je krava koju je kupio i bila iz uvoza i davala 30litara ili vise mlijeka njena cerka koja je osjemenja sa sjemenom simentalaca kojima osjemenjuju tu lokalno imala je tek 20litara a njena cerka tek 16-17litara. Provjereno sa dosta krava , osjemenjena simentalka koja je u prvoj laktaciji davala 20litara njena cerka krizanka bik crveni holstaj daje isto ili vecinom vise mlijeka , imam do sada i slucaj da je majka cistokrvna simentalka u prvoj laktaciji davala max 17litara i normalno otisla mesaru, njena cerka krizanka dala u prvoj laktaciji 27litara:).
Znaci nisam imao do sad slucaj da je cerka dala manje od majke ako je u pitanju krizanka.

Vjerojatno bih osjemenjivao simentalke sa sjemenom simentalaca ako bi bilo u pitanju sjeme elitnih bikova, ali ovdje je to nemoguce, onda idem na krizanje i potpuno pretapanje tih krizanki u holstajn.
Koliko ce to uspjesno biti na kraju, ne znam ,tek sada imam junice koje treba da se tele kojima su babe bile cistokrvne simentalke, druga generacija krizanja sa holstajnom.

Da ponovim ako pocnu ovdje veterinari osjemenjivati elitnim sjemenom drzacu simentalke u cistoj rasi ali kako je pocelo izgleda do toga nece doci jer hocu da prodam jedine dvije koje su cistokrvne ,jednu godisnju junicu i jednu od 8 mjeseci koji su cistokrvne simentalke i hranjene su za krave a ne za tov i izuzetno mirne ali simentalke su, osjemenjene su greskom sa sjemenom simentalca ja nisam bio kuci:).

Takodje jedan razlog je lakse telenje holstajna od simentalaca, smanjuje troskove vecinom vam nije potrebna veterinarska pomoc kod teljenja.

U svemu sto je rekao bogec se potpuno slazem sto je rekao za holstajna, holstajn je selekcionisan za mlijeko.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
U svemu sto je rekao bogec se potpuno slazem sto je rekao za holstajna, holstajn je selekcionisan za mlijeko.

da opravo tako...samo sad imamo mi tovljači sve više problema sa nabavkom kvalitetnih telića za tov :( ,jer holstein pasmina nema te predispozicije za tov kao što to ima simentalac,ona je stvorena za mliječnost kao što si rekao :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
bogec:neću ništa komentirat,jer ti dobro znaš što ja o tome svemu mislim... ;) samo me zanima kakav obrok daješ junicama,tj ženskoj teladi za rasplod?

opis samog uzgoja junice ima u temi kako uzgojiti kvalitetnu junicu
Obrisan neispravan link.
možda bi bilo dobro da spojiš te dvije teme jer se radi o junicama od samog uzgoja do kupovine u krajnjem slučaju, ali kako želiš.

uglavnom telci za rasplod i junice nikad kod mene nisu debele ko ovi za klanje, tj ona teza o teletu od 2,5 mjeseca da mora imat 150kg il junica u telenju 600 kg, toga kod mene nema i nesmije bit
daje se voluminoza i to kvalitetna, uz dodatak sijena (samo oni i krave koje zasušujem), i ovisno o kategoriji i vremenskim uvijetima da li su na pašnjaku il u štali dobiju vitamine sa skroz malo brašna tj da nebi dobile čiste vitamine pred sebe.
uglavnom ishrana zadovoljava uzdržne potrebe ali je izbalansorana tako da je nemoguče da životinja ode u tovnu kondiciju, znači ide se na mlječnost i na rasplod
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Mike kaže:
U svemu sto je rekao bogec se potpuno slazem sto je rekao za holstajna, holstajn je selekcionisan za mlijeko.

da opravo tako...samo sad imamo mi tovljači sve više problema sa nabavkom kvalitetnih telića za tov :( ,jer holstein pasmina nema te predispozicije za tov kao što to ima simentalac,ona je stvorena za mliječnost kao što si rekao :scratch

taj stereotip su smislili oni da ih ne zovemo po starom šverceri več po novom sales manager, njima je pasalo da ima što više mesa jer su imali po grlu više zarade, a o randmanu mesa se sve svodi na teoriju tj nitko nema pojma kad proda nekom kupcu kolki mu je randman.
e sad ako se pređe na holsteina, bude u mesnicama takvo meso kojem ništa ne fali, ali kupci neče imat više šta za birat i prebirat več če kupovat sve i onda če bit kila kila, jer 100 kila čistog mesa je 100 kila čistog mesa bez obzira na pasminu, a naravno kad živa životinja stisne vagu , brate kolko stisne tolko oni plate.

nakupcima i svim ostalima je bio bolji simantalac , poznam ih ja puno i svi vele ako oni nemaju 1000kn na biku oni ga neče uzet ni da je najbolji, njih isto ne zanima randman, jer kad on doveze u klaonicu on je več zaradio na tvom biko najmanje 2kn po kili, tu randman i te sve teze padaju u vodu i bitna je samo kila.

bio sam ja u vupiku na farmi, da ti vidiš koji su to bikovi holstein bili, mrcine prave,ništ im nije falilo

ok simentalac ima bolje predispozicije od holsteina, ali isto tako sam znao prodat holstein bika i imat puno para i prodat simentalca i bit na cifri sa predznakom minus, sve je relativno

mlijeko je mjesečni prihod, redoviti novci, manje podložni oscilacijama od tova, al ti to znaš isto se baviš stokom :D
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Mike kaže:
U svemu sto je rekao bogec se potpuno slazem sto je rekao za holstajna, holstajn je selekcionisan za mlijeko.

da opravo tako...samo sad imamo mi tovljači sve više problema sa nabavkom kvalitetnih telića za tov :( ,jer holstein pasmina nema te predispozicije za tov kao što to ima simentalac,ona je stvorena za mliječnost kao što si rekao :scratch

Poznato mi je to, ako das oglas da prodajes musko tele i ne napises koje je kad oglasnik izadje prvi dan ti zvoni telefon x puta i prvo pitanje je jeli simentalac. Prolaze jos i krizanci ali i tu ima dosta razlike neki su vise na simentalce ali ako je slucajno vise na holstajn tesko:) Jednostavno simentalci su kao oni bijeli pilici brojleri samo zderu i rastu:) Zadnje cisto simentalsko musko tele koje sam imao je u cugu pilo po 5-6 litara mlijeka , jeste da je bilo krupno sto holstajni ili krizanci nemogu ni u dva puta da popiju i to puno stariji:)
 
Na vrh