• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Savjeti za kupnju Tomo Vinkovića

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Želim si u bližnoj budućnosti kupiti Tomo Vinković (konačno) nakon što sam zadnje 3 godine koristio motokultivator, treba mi baš traktor da mogu i priključke kopčat gore. Odluka je pala na Tomicu. Sad baš gledam malo po oglasima i forumu i uopće ništa baš i ne razmem. Nisam nikad s tim imal posla (traktorima) pa mi je sve malo novo :(angel):

Bilo bi lijepo da mi malo nabrojite na što moram obraćat pažnju kada bi kupovao TV. Obavezno mora imat hidraulični volan, sad vidim da to očito samo serija 800 i dalje ima? Koje su uopće razlike u tim brojevima? 700, 800 su serije očito, a što ti brojevi iza znače?

I tražim priručnik, nikako da ga nađem, jer mi nije jasno kako se priključki kopćaju i jeli ima TV odostraga kakve priključke za hidrauliku ili slično (za kočnice prikolica ili kiper) i dali to ima svaki ili ne itd?

Izvinjavam se ak možda pitam gluposti haha ali se ne kužim u to i baš nemam nikoga ko da mi to malo pokaže.... Unaprijed hvala! :icon_pray:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Pročitaj si na preskokce temuTV, pa budeš našel sve odgovore koji te zanimaju.
Neznam gdej su na mreži upute, pa ak ne nađeš pošalji mi želje na PP da ti pošaljem.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja ne znam nikog tko je od prve kupio dobrog tomicu , neki su riskirali i kupioli novog , no i ti su znesli jajce pa su prešili na talijane .

tak da stvarno , dobro razmisli da li ti to treba
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Treba mi mali traktor ali koji je jak i na kojeg mogu kopčati priključke (vitlo, cijepač, frezu, plug, kipericu itd). Nije mi baš bitno jel je Tomica, samo je problem u lovi. Nebi smio koštat više od 5 soma eura ... A kad gledam talijane, skupi su u pm
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pa sad odvlačim temu u krivu stranu ali za to sve kaj si nabrojil treba ti jedan univerzal 445 a ne tomica
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Ali mora bit mali traktor. Nemrem po svojim šumama i putevima ići s velikim traktorom.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
AL si računaj i s tim da ti je taj mali traktor nizak i ak su ti šumski, il poljski putevi razhebani velikim traktorima, samo buš nasjedal na hrpte. Jedan moj poznanik ima Tomu 730. I sve kopča na njega kaj si ti nabrojal , osim kalača. Možda ima i kalač, al ga ja nisam videl s njim. Videl sam drugog Tomicu, starijeg, sa kalačum je pičil nekam...
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Istina kaj veliš.. Razmišljal sam si možda i o IMTu, ali neznam kako je to sa korištenjem na nagibima. Izgledaju mi kao da su skloni prevrtanju. Nekako preferiram male traktore, jer ih skoro svi ovdje imaju. A i spretniji su po malim prostorima, po bregima, po šumskim puteljkima.
To kaj se tiče puteva u pravu si. Ima jedan lik velikog massey fergusona, kad on projde smrda cijeli putevi i cijelo selo ga kune
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Nisi jedini kaj je na takvim mukama i dilemama oko traktora. Najbolje bi bilo da imaš i Tomu i neki veći traktor, al je to za puni nas neisplativo. Možda da ipak odustaneš od malog ttraktor!? Imal sam ja Tomeka i prodal sam ga baš iz razloga kaj sam se mučil ( gotovo nikak išel ) po razdrmanim putevima. A i nisu tak prevrtljiviji veći traktori od ovih manjih. Nedo Bog prevrtanja, al iz većeg ti je samo malo duža putanja padanja nego kad kreneš u stranu s malim. Obavezno luk nad glavu !!!! Sad sam poznanika pokopal kaj ga je traktor zdrobil...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
...Razmišljal sam si možda i o IMTu, ali neznam kako je to sa korištenjem na nagibima...

pa sad odvlačim temu u krivu stranu ali za to sve kaj si nabrojil treba ti jedan univerzal 445 a ne tomica
Ovo ti je najbolji savjet kojega si mogel dobiti.
U445 (poželjno DT ili DTC) se ponekad da najti za 5t €, a puno ih je Zagorje.
Očito ne bez razloga.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Od manjih dupljaka je po meni dobar Same Delfino. Ima ih na slovenskim oglasnicima, ali drže cijenu. Drugi problem kod jako starih traktora su skupi i teško dostupni dijelovi.

Ako ti širina puteva nije problem (malo si bu i traktor proširil), moj prijedlog je također U445 s prednjim pogonom.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Baš gledam, univerzali s prednjim pogonom ili sva 4 (neznam jel to dt znači) drže cijenu... Sve više prevaže mišljenje da bi ipak veći traktor bio pametniji (oranje, vitlanje po šumi).. Samo su problem pare... Mislim se bacit opet u poljoprivredu a nemam sad baš nekaj penez... S obzirom da bum i trebal plug i frezu.... Ovi imt su pak jako jeftini. Koja razlika (općenito) između zadnji pogon imt i univerzala?

Via Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jaaako veliki.
Pogotovo niz brijeg, pa onda uz brijeg, pa u oranju, pa na rikverc uz brijeg. Teži je (značajno za vitlanje i oranje).
Ako nemaš većih bregov, bolje rečeno dolov, išlo bu i z IMT-om. Samo adekvatno vitlo i plug u skladu sa težinom zemlje.

Moj šuro je prodal IMT-a i kupil Samea 50 KS dupljaka. Za nekih 5500 E.
 

zokih

Novi član
Tu od
15 Lip 2016
Poruka
2
...samo da se nadovežem na temu pošto bi se mogla isto nazvati...pošto je u planu kupnja malog Tome, TV 418, ima li tko savjet koja je procedura oko same registracije kad traktor nikad nije bio registriran i u slučaju kad je bio registriran? U slučaju da je ikad bio na tehničkom i registriran, vjerujem da je dovoljan dokaz stara prometna, a što u slučaju kad toga nema? Još jedan problem koji me muči je zaštitni luk, koji se na TV 418 nije serijski ugrađivao (barem tako mislim), da li su zbog toga mogući problemi na registraciji?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako nije bio registriran možeš imat velikih problema ukoliko ne kupuješ od prvog vlasnika koji ima račun, ja sam imao velikih problema ( na MUPu zajebavali) a mogao sam samo izjavu ispunit da su htjeli.
Ne možeš registrirat bez zaštitnog luka.
 

zokih

Novi član
Tu od
15 Lip 2016
Poruka
2
Zaštitni luk me isto malo čudi, pošto stariji tipovi tomeka nisu imali lukove, a po oglasnicima postoje isto takvi koji su registrirani:(:
Zaštitni luk nije toliki problem za izraditi/kupiti...više me brije dokumentacija...Znači, ili prometna (koje u ovom slučaju nema jer nije registriran) ili druga opcija, a to je račun, ili? ...iako baš i ne vjerujem da netko čuva komad papira 30/40godina... a da li je pravovaljan kupoprodajni ugovor kod MUP-a, ovjeren od javnog bilježnika?
 

mladen_60

Član
Tu od
15 Ruj 2013
Poruka
62
Ja sam prije tri godine svoga registrirao tako što smo ja i moj susjed dali izjavu kod javnog bilježnika da sam ja jedini vlasnik. Izjava je pod krivićnom odgovornošću, tako ako nisi siguran da nikada nije bio registriran ili da nije ukraden bolje nemoj.
Ako je nekada bio registriran trebaš tražiti duplikat prometne.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
ako nikad nije bio reg, onda može na izjavu kod bilježnika, s tim da je vjerujem bitno da ako je traktor 1970.g. da vlasnik bude recimo rođen 1950.g.i tada mora i zaštitni luk staviti ali s atestom...

ako je bio reg. onda nema druge osim kupoprodajni ugovor, i ako je bio reg. prije 1983.g. ne treba imati luk...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Ako je godina proizvodnje prije 1983., netreba zaštitni okvir.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam imao servisnu knjigu sa datumom kupnje poštambiljanu od tvornice i potpisanu od strane kupca, sve kupoprodajne ugovore od prvog vlasnika do mene ( 4 vlasnik) i ništa nije vrijedilo. Tražio me lik na mupu izjavu prvog vlasnika da je on kupio traktor i da je bio njegov, čovjek je pokojni, tada me tražio da donesem sa suda dokument sa ostavinske gdje se vidi da je netko nasljedio od njega taj traktor. Nisu unijeli traktor u ostavinsku... Tada me tražio ovjerenu izjavu od udovice koja je nepokretna da su oni kupili traktor i morao je bilježnik na teren, ljudi prodali traktor pred 20g, zamislite ženu kada sam joj došao na vrata. Sve se moglo sa izjavom i potpisana 3 svjedoka ( susjeda, žene, djece) da je traktor prije mene bio vlasništvo Jože od koga sam kupio traktor.
 

Najnoviji postovi

Na vrh