• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2013.-2014.-2015.

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Prikolice od tih slovenca mora da su jako skupe!!!
Jel zna neko kolko stane u jednu takvu.

Zelenije silaže 25t,a suhije 10t..
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: SILIRANJE sezona 2013.

e mengela 350 turbo je pravi radnik nema mu premca.
ja sam posudio od kolege i silirao sam sebi i ostao je na dvorištu odma nisam mu ga vračao više :(blush):
kao što kažeš čim više mase bolje radi i ljepše baca......
 

phenom

Član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
43
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Silaza kod clana emy-a
hizc.jpg

xf8s.jpg

nakon kvara na njegovom kombajnu dosao je drigi iste marke
y5jj.jpg

tu je onda i kisa pocela da pada ali neam odustajanja
s52h.jpg

i69o.jpg

2z8l.jpg

9ek1.jpg

18sm.jpg

j70b.jpg
 
M

muran

Guest
Re: SILIRANJE sezona 2013.

jeli ovaj kombaj pravi silazu ili potake :)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Stočari kako izgleda otvorena silaža,ja sam tek otvorio silos prije 3 dana,super,jedino su rubovi malo pokvareni do zemlje,one kiše su napravile dar mar,uglavnom kroz sredinu sve zdravo,ove jeseni se radilo polakše sa jednim redom i debelim gaženjem,bez inokulanata,ali obavezno je išla podfolija ispod najlona,još da je love pa da je barem jedan zid izbetonirati za sljedeću jesen
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Ja sam potrošio več jedan mali silos, 5 prikolica silaže i jedna samoutovarna lucerne, sve pomješano, taj je išao ko alva :)

Prije jedno 2 tjedna je otvoren 2. silos, 10 prikolica silaže, drvene stranice na betonskoj podlozi, komplet umotan u najlon, tu je silaža vrhunska i odličo ju jedu i mogu reči da iz dana u dan samo nestaje.

Imam još jedan silos 7 prikolica silaže, silirano več poslije prvih mrazeva, ali jako dobro je ispalo, stavio sam na najlon na zemlju i također ga umotao u najlon i prekrio s gumama i pjeskom, nadam se da bude i taj dobar.

I imam još jednu okruglu betonsku jamu 4 m u zemlji također nagaženu sa silažom, mislim da je 2 i pol prikolice unutra, taj bude za ljeto pomalo da bikovi i krave jedu.
Ove godine vrlo vjerojatno da bude silaže do nove :)
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Mi otvorili prije nekih 2 mjeseca,pokvareno je samo sa strana što nije išlo ugazit,bolja je nego prije predhodnih godina jer nismo dali foliju ispod i vlaga ide u silažu,krave se guše.Koliko vi količinski dajete silaže po kravi?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Ja sam otvorio prije mjesec i pol i silaža je odlična i pokvarenog ima vrlo malo na mjestima gdje je najlon podrapan.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Re: SILIRANJE sezona 2013.

otvoren prosle sedmice, zuta ko dukati ::) malo sa strane ima pokvarene gdje je ostalo zraka a zasto betonirati zar ne bi bilo ispaltivije kao ja napravit od zemlje, ne ukopavat se nego nakipat sa stane i samo oblikovat i onda silaza nema gdje :D a u slucaju da se zeli to pomjerit samo razgrni ili pokupi a betone moras hlupat, u mene je s jedne stane je zid a s druge ta zemlja i drzi. Pitanje za one koji pakuzuju izmedju zidova kako postavljaju najlon jel samo odozgo, ili stave na svaku strtanu pa spoje u sredinu ja sam radio ove godine samo odozgo s tim da su stari stavljeni ispod i podavijeni pod novi i tu se i kvari na tim spojevima :( neki prijedlog za iducu godinu?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Evo i moje silaže, silos je otvoren negdje početkom 11 mjeseca.
Silos je drveni na zemlji, najlon sa strane i odozgo, ispod samo zemlja. Nema pokvarene nigdje a rađena je bez inokulanata.

Evo kako izgleda sa strane do zida silosa, vidi se da nema pokvarene.
09012014005.jpg


Ovdje se vidi silos i čeona strana. A tu je i "izuzimač" lopata i nož.
09012014006.jpg


Ovdje se vidi kakav je gornji sloj odmah ispod najlona. I ovdje se vidi da nema ništa pokvareno.
09012014007.jpg
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Bravo Cowboy,svaka cast nema se sta ni dodat ni oduzet,jednostavno to je to....
Jel to onaj silos sto je vise puta otvaran i koji je sastav silaze???Na mob. sam pa se nevidi bas naj...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Hvala!
Na ovom silosu su samo kukuruzi, a onaj što je više puta otvaran doći će na red tek tamo u Martu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE sezona 2013.

otvoren prosle sedmice, zuta ko dukati ::) malo sa strane ima pokvarene gdje je ostalo zraka a zasto betonirati zar ne bi bilo ispaltivije kao ja napravit od zemlje, ne ukopavat se nego nakipat sa stane i samo oblikovat i onda silaza nema gdje :D a u slucaju da se zeli to pomjerit samo razgrni ili pokupi a betone moras hlupat, u mene je s jedne stane je zid a s druge ta zemlja i drzi. Pitanje za one koji pakuzuju izmedju zidova kako postavljaju najlon jel samo odozgo, ili stave na svaku strtanu pa spoje u sredinu ja sam radio ove godine samo odozgo s tim da su stari stavljeni ispod i podavijeni pod novi i tu se i kvari na tim spojevima :( neki prijedlog za iducu godinu?
Betonski silos je uvjek prednost nad bilo kakvim improvizacijama, nebi ga ljudi smislili da nevalja, tu nema rasprave.

A sve ostale improvizacije su moguće, kako se ko snađe.

Imam pitanje za tebe! Zar nemaš problema s oborinskim vodama u tako ukopanom silosu??
To da je kod mene tako poslije svake jače kiše bi silaža plivala u vodi!

Kod nas kad su ljudi ukopavali velike silose i odmah ih betonirali, takav je trend bio 80.-ih godina, ali obavezno je išao krov gore. Ima još i dan danas takvih silosa kod nas u upotrebi. Ujakov je rađen 1980. i svake godine se uredno puni, ide oko 30 prikolica u njega.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Sanana njegov nije ukopan nego samo navezena zemlja sa strane,kao sto je i napisao...
Tako isto imam i ja...prednost:cijena investicije 0 kn
nedostatci:kvarenje uz same rubovejer nikad nemozes ugazit do samog kraja(neravno),misevi,stakori koji se zavlace uz sam rub...
Ja svake.godine preko folije bacam sloj pijeska i onda kad trosim to bacam sa strane pa je sad poprilican...al sve u svemu ako se imalo vodi brige da se napravi uredno nema vecih problema...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Aha, krivo sam skužio.
Pa več ako se naveze i naprave se prirodne stranice silosa, dal na te stranice stavljate najlon koji se kasnije preklopi po završetku gaženja i gore se pokrije folijom, tu nebi smjelo biti kvarenja??
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Kod mene su prije bili drveni stupci sa daskama a iza zemlja kao podupora,medjutim tu su se tek posebno zavlacile kojokakve nemani pa sam to povadio i ostala sama zemlja....
Prirodne stranice su napravljene,zemlja stesana al opet nikad bas nemozes napravit da to bas bude ravno...
Folijom nepreklapam stranice,al uvijek gledam da stranice i gornji dio bude dupli sloj folije...
Uglavnom nikad nebude pokvareno prije otvaranja,tek naknadno pocme,al kazem ako se pazi i vodi briga da bude uredno nema vecih problema...mozda nekih 5%sveukupno sto smatram pod neku normalu...
 

edon

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
99
Re: SILIRANJE sezona 2013.

pozzz. novi sam na forumu i imam problem sa misevima u oknu za silazu sijeku mi najlon inace okno je betonsko pa ako neko ima neko iskustvo volio bih cuti hvala
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Pozdrav kolege! :icon_pidu:
Cowboy odlična ti je silaža,kojim je to silokombajnom silirano?
 

Najnoviji postovi

Na vrh