• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2013.-2014.-2015.

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Dobar ti IZUZIMAČ a i jako ekološki ima li i grijanje komandi ??:drink::drink:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

nažalost nema grijanje komandi ali je zato nož poluautomatski.
Ručno ga podignem a on sam pada. :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Evo jedna slika na kojoj se vidi koliko je sitno sječena silaža.
10012014013.jpg
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Svaka cast :) a @ SANANA nema problema s oborinskim vodama jer je iznad zemlje a i napravljena je tako da bude pad na obje strane, a bas sa te strane se i preklope najloni al izgleda da nije najbolje ugazena i da je tu ostalo zraka :( nije nista strasno a ja sam i silos ispod nasuo 5 sm sljunka i nemam problema s blatom vise :) i dole naravno ide najlon ipak su u mene u pitanju manje kolicine 12 do 15 prikolica :)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Lijepo Dr mengele silira ma 290 je stroj samo gumene zvijezde napraviš od metala i gas :icon_anal::icon_anal:
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Kod mene su te zvijezde popucale nisu sve al kombaj i dalje vrlo dobro uvlaci masu :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE sezona 2013.

I naš SIP Vihar 80E sječe isto tak sitno ko i MB 290.
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Koliko količinski ide silaže po kravi na obrok?
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: SILIRANJE sezona 2013.

ovisno o ostalim komponentama s kojima raspolazes...a i ovisno o udhelu suhe tvari u njoj,jer nije isto 40kg s 40%ST i 40kg s 20%ST...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

40 Kg nemože pojesti, pa i slonovi jedu manje.
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Dajem pola tački po kravi i pola kante (20 kg) šrota,jel to puno,malo???
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: SILIRANJE sezona 2013.

moze pojesti 40 kg sa 30% suhe tvari 1000%,tj mogla bi pojesti i vise od toga...
ako krava u laktaciji moze pojesti oko 19kg suhe tvari,ima slucajeva da moze pojesti i vise ali to nije tema...tako da tih 40kg sadrzi 12kg suhe tvari a ostalo je voda,i primjer da pojede jos 2,5kg sjena sto je neke 2,2kg suhe tvari i 5kg smjese i evo te na 19kg duhe tvari...:p
ali kao sto rekoh sve ovisi o ST!

vagni ti to u kg pa budemo znali,ali cini mi se da dajes puno srota..
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Pola kante ne može nikako biti 20 kg šrota,to onda nisu kante od 15 litara nego veće,ja dajem skoro punu ujutro i isto tako naveče i to je zajedno 15-16 kg,vagao sam,a silaže dajem 25 po kravi,silaže dajem svima jednako,a šrot ovisi o tome koliko krava doji
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Braco moja mila.....15-20 kg.srota(smjese)po kravi???
Citam, gledam i nevjerujem sam sebi,pa jel moguce???
Pa ja onda moram bit prezadovoljan sa svojih 20-25l s obzirom da dobiju 3.5 kg po obroku,bez dodavanja soje,raznoraznih premiksa...
Sastav smjese:kukuruz,jecam,zob,mekinje,kostovit(cisto zbog vitamina).
Al zato imaju na raspolaganju:sjenazu stocnog graska,ljulja i djeteline....
I da napomenem radi se o simentalkama!!!
Pa kolko onda vase daju mlijeka s tim kolicinama srota???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Nije mislio 20 Kg šrota nego je kanta zapremine 20 Kg!
Pola te kante teško da ima i 8 Kg. Kolika bi to kanta trebala biti pa da pola kante može sadržavati 20 Kg šrota!?
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Cowboy tako je,sad me zanima jel treba šta povečat,s tom ishranom daju oko 6 litara+naravno sjeno prije mužnje i poslije mužnje.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Koliko količinski ide silaže po kravi na obrok?

moze pojesti 40 kg sa 30% suhe tvari 1000%,tj mogla bi pojesti i vise od toga...
ako krava u laktaciji moze pojesti oko 19kg suhe tvari,ima slucajeva da moze pojesti i vise ali to nije tema...tako da tih 40kg sadrzi 12kg suhe tvari a ostalo je voda,i primjer da pojede jos 2,5kg sjena sto je neke 2,2kg suhe tvari i 5kg smjese i evo te na 19kg duhe tvari...:p
ali kao sto rekoh sve ovisi o ST!

Pitao je za količinu silaže a ne TMR-a.
A kad je riječ o silaži, pored procenta vlage tu su još: miris, okus, pH, dužina odrezaka, svarljivost itd.
Puno je faktora koji utiču na voljno konzumiranje nekog hraniva, u ovom slučaju silaže, a ne samo količina SM obroka u odnosu na TM krave.
Na kraju krajeva to što si rekao meni izgleda kao da su podaci iz nekih tablica izračunati na osnovu nekakvih prosječnih vrjednosti.
Jesi li ti mjerio procenat suve materije u svojoj silaži, a pH, svarljivost...?
Jesi li vagao tu silažu što staviš na krmni sto (jasle) i jesi li zatim vagao ne pojedene ostatke?
Tablice su jedno a silos i krave nešto sasvim drugo.

Dajem pola tački po kravi i pola kante (20 kg) šrota,jel to puno,malo???

Silaže daješ malo, a šrota, ako sam dobro razumio daješ 7-10 Kg. Neznam koja je mliječnost ali mi se čini da je to puno.

Silažu možeš davati da jedu po volji.
A za šrot neznam šta pod tim podrazumevaš, dali je to samo smesa žitarica ili dodaješ i neku sačmu uljarica, premikse isl.?
Uglavnom za tu mliječnost šrot možeš slobodno smanjiti.
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Ispričavam se,nisam skužio :mur:
Kod mene je u smjesi kukuruz,koncentrat,silamin i trenutno ječam,a tu količinu smjese (15 kg) dajem kravama koje daju 25 l pa više,12 kg dajem koje daju do 15-20 l,a ovima ostalima 7-9 kg
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Cowboy jel po tebi normalno ako kako ti kazes pol te kante recimo ima 7-8 kg...
7-8kg x dva obroka =15 kg za kravu koja daje 6l mlijeka(nadam se po muzi a ne dnevno).???
A takodjer i ovo Kubino s 15 kg mi nikako nije jasno....osim ako krava nije na 40+l.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: SILIRANJE sezona 2013.

najvise sto sam davao silaze je 33kg u tmr,u tom periodu prosjek dnevne potrosnje hrane mi je bio 52 kg po kravi(znaci BEZ OSTATAKA)odnosno 56 sa ostatcima..normalno da saljem silazu na analizu tako da znam o cemu pricam...dali je 15 kg smjese puno???izraelci bi ti rekli ne,ali za nase podneblje je,previse...kod mene ide 11kg za prosjek iznad 40L s time da je u tih 11kg oko 0,6kg palmine masti...

nemozes pitati koliko dati silaze kravama,sve ti to ovisi o ostatku komponenti s kojima hranis i s koliko toga raspolazes..
 

Najnoviji postovi

Na vrh