• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2013.-2014.-2015.

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Mislim da smo se ovim pisanjem o hranidbi krava dosta udaljili od ove teme. Dalje ako bude kakvih pitanja oko ishrane možete pisati u temi: Hranidba stoke ili otvorite novu temu o ishrani krava.

A sad da se vratimo na silose i silažu.
Mi otvorili prije nekih 2 mjeseca,pokvareno je samo sa strana što nije išlo ugazit,bolja je nego prije predhodnih godina jer nismo dali foliju ispod i vlaga ide u silažu,krave se guše.


Ako se silaža kvari uz zidove silosa, tu je onda problem u gaženju. Ali se kvarenje može uspješno spriječiti ako se povede malo računa oko zatvaranja silosa.
Na mojim slikama se vidi kakva je silaža uz zidove silosa i da uopšte nema pokvarene. A uz zidove uopšte nije gažena, traktor je prilazio najbliže nekih 40-ak cm do zida. Jer su zidovi drveni, stari i slabi.
Bitno je da se nakon zatvaranja silosa, najlon cijelom površinom dobro optereti. Ako nemože po cijeloj površini onda barem ovaj dio širine 50-ak cm do zida. Za opterećenje je najbolje koristiti: pijesak, zemlju, otpad silaže ili piljevinu.
Na taj način će se i taj ne ugaženi dio uz zid vremenom dobro sleći. A nakon otvaranja silosa ova masa na najlonu neće dozvoliti prodor zraka kroz gornji, rastresiti sloj silaže i tako će sprečiti zagrijavanje i kvarenje tog gornjeg sloja i ovih ne ugaženih slojeva uz zid.

Pitanje za one koji pakuzuju izmedju zidova kako postavljaju najlon jel samo odozgo, ili stave na svaku strtanu pa spoje u sredinu ja sam radio ove godine samo odozgo s tim da su stari stavljeni ispod i podavijeni pod novi i tu se i kvari na tim spojevima :( neki prijedlog za iducu godinu?

Evo kako ja to radim već godinama i nemam problema, ne ulazi ni voda ni zrak, nema uopšte kvarenja na sastavu najlona.
zatvaranje-silosa.jpg

Silos je širine 5 m a najlon uzmem širine 8 m. Odsiječem sa jedne strane po dužini komad širine 1,5 m i postavim ga kao što se vidi pod br. 1.
Drugi komad širine 6,5 m postavim kao pod br. 2. Na dnu silosa ostavim 20-ak cm najlona tek toliko da ga silaža pritisne i da ne bježi dok se ne počne pravo puniti silos.
Kod zatvaranja silosa prebacim najlone kao što pokazuje strelica i na sastavu pritisnem vrećama pijeska.
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Kolega Cowboy ima pravo,malo smo skrenuli s teme,al samo da kažem....Tu količinu dajem samo kravama iznad 25 l,najbolja krava mi je holštajnica (35)
A da se vratimo na temu,ja isto ove god nemam problema sa kvarenjem,a nemam silos,već stavljam u ''trap''...Sa strane stavljam cigle koje zatrpam zemljom,tako da se nigdje nevidi rub najlona
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Upravo sam i ja tako zatvorio silos na mjestu br 2 je zid od nnastresnice a na mjestu broj 1 je zemlja i tu se kvari jedan mali dio mozda nekih cca 10x10 sumnjam da nije dovoljno zemlje bilo inace "smjesa" za pokrivanje je sljunak i zemlja :) nije to nista bitno sto se kvari nisu velike kolicine i nadam se da nece ni bit vece :) a slikat cu i ja svoju samo dok odem kuci :D a samo me zanima ovu zemlju jel vracas preko one ili izbacujes na stranu? ja dio vratim po onoj da bolje pritisne zbog ovog toplog vremena da se ne grije a dio izbacujem na stanu :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Ja na mjestu br. 1 samo prebacim najlon preko najlona, (ništa ne zamotavam i ne rolam) i pritisnem sa vrećama pijeska. Zapravo te su vreće napravljene od urolanog najlona, punjene su šljunkom i zavezane na krajevima.
Znači prvo stavim te vreće, pažljivo jednu do druge a potom zatrpam smjesom zemlje, piljevine i pijeska.
Bitno je da je na krajevima silosa, gdje je najslabije ugaženo, bude što više mase za pritiskanje.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Svaka čast, lijepi strojevi!

Kolko ti stane u ovu ogromnu prikolicu?
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Dobar i kukuruz i strojevi
Koji je to kukuruz?
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Farmeri, kad se krece u silazu? Kakvi su Vam kukuruzi??? Kod mene ce krenuti vrlo uskoro,,,,
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Ja već nekih 3-4 tjedna siliram za hranit,kukuruz je dobar,na jednom polju je oko 3.80
a ovo što ću silirat 4 jutra je negdje 3 negdje malkoc više,sve u svemu zadovoljava
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Nema sliaže još dugo, dugo, tek krajem 9. mj po mojoj procjeni ak ose ovako nastavi, premokro i prevlažno i prezelno!
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Sanana, ja sam setvu zavrsio 1 aprila. Danas ce da se obidju njive pa ve da vidimo. Inace meni odgovara sto je zeleno, vise cu da imam vreme da siliram ..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Kod mene kolega što je sijao 1.4 tu već skoro pola klipova visi dolje,a s obzirom da je dosta visoka stabljika ne bi reko da je neka rana sorta....tako da se tu nema šta puno čekat ,na prvom mijestu se gleda u kojoj je fazi zrno,a pečenjaka se već teško može nać....sljedeći tjedan javljaju temperature preko 30,tako da u mom kraju ko misli to je tu,treba uzet u obzir i da je kod nas većina posijala do 15.4!Sigurno da postoji razlika od kraja do kraja u vegetaciji,kod nas u istočnom dijelu i zapadnije,i to sigurno dva tjedna,nekom možda smiješno zvuči al ja mislim da raniju grupu(350)komotno mogu brat početkom 9mj. pogotovo sad ako krenu teperature kako javljaju preko 30....
 
Posljednje uređivanje:

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Moj kukuruz prije nekoliko dana ivše nije bio za kuhanje. Skuhali smo, okruniš ga rukom i pojedeš. Nisam bio nekoliko dana na stanu, ali kladim se da bi sada mogao u krunjač..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Kod mene se zrno tek nazire ali to divlje gice ne zabrinjava, a bome niti lovce.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Kod nas nema pojam o siliranju, tek pocinju pecenjaci i to nema ih svugdje. samo u ovom sijanom pocetkom aprila.
Ako ovako nastavi siliranje ce biti kao i nekada na vrijeme, a ne kao prosle godine u ovo vrijeme
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Ja vec u najveće siliram, vec cetvrti dan.. Bice slika kad završim..
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
504
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Ja ču sutra prvu rundu napravit 10-12 prikolica OS 398 zrno je več dosta tvrdo ali nije baš još za pravu silažu ali moram to napravit tak da imam za ove bikove sad da ih dobro pothranim a drugu rundu silaže za kojih 3 tjedna budem radil...
 

Najnoviji postovi

Na vrh