• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2013.-2014.-2015.

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

onda čemu siliranje,odeš svaki dan, odrežeš jednog reda i hraniš im svaki dan friško...po meni još kvalitetnija hrana od silaže...:icon_super:
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
504
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Mike crta je bila točno na polovini zrna slikam ak očeš jer imam još takvih kukuruza ,za sad još uvjek sječem još kaja 2 tjedna budem sjekel i onda otvoril silos taman bude odfermentiralo,ali gle sad opet iči svaki dan sječ i mljet kukuruz uzme ti dosta vremena a ovak za jedan dan napravil i to je to...
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

evo da odgovorim ovim kolegama sto su pisale za ovo ljudi na prikolici nisam bio na netu neko vrijeme. kod nas u bosni je toliko tesko dat 20 KM vise ( 10 €) za jos jednu turu to je ciganluk da nemozete povjerovat, jos je trpaju da kad se podigne kipa nece da izadje nego moras trzat i traktor lomit da si iskipo. Onda oni viljuskama izbacuju dok je podignuta kipa dok ja seb kad radim na kraju prikolice popnem covjeka i izadjem ja i malo poravnjam gdje ne dobaci silokombaj a prolijeto je i men obicno noz brus neki lim unutra al nikog da opameti dok neko ne dobije po nosu.Nemozes im dokazat odma to skace u praznu prikolicu ko majmun i sta ja da mu kazem da sidji. Sidju oni al odma je men tura manje para sto vozim odma mene nema nigdje ionako su poceli bukvalno ucjenjivat pa se svake godine sve vise usluge smanjuje, jer se nemoze vise tako radit.Gledaju da te slome maksimalno boli njeg briga sto si ti ulozio u traktore i masine i jel imas racuna radit. Najbolje je seb samo radit ili radit nekom normalnom ko razumije te neke stvari :) nadam se da sam vam malo docaro situaciju u kojoj sam ja
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Kolega ima takvih svudje. U ovogodišnjoj žetvi djed od 80 i kusur godina meni govori kako da ja okrenem kombajn kad sam žeo kod njega. I sad on nikad nije sjeo na moj kombajn da zna koliko mu treba mjesta da se okrene i pametuje! Najrađe bih dignio heder i otišao kući, al ajde hvala bogu završili smo.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Prvo moje iskustvo sa siliranjem mi je bilo tragikomično. 2003. godina je bila sušna , kukuruzi su bili bogu za plakati, ali ajde da iskoristimo i tu mizeriju od kukuruza išli smo silirat posuđenim sipovim silokombajnom. Kardan je bio pripasan tako, za silu, ali išlo je nekako, nije bilo bajno, ali prikolica po prikolica i vrpa je bila sve veća. U transportu mi je bio i kumov otac, a njemu je bilo jako zanimljivo upravljati sa silokombajnom iako za to nije bilo nikakve potrebe, silirao sam sa traktorom bez kabine u 2. sporoj i stvarno ga nije trebalo na traktoru. Još k tome je stajao na polugama, a kardan se vrti i vrti. U jednom trenutku kumov otac je slučajno rukom malo podignuo hidraulik, i kardan se razdvojio i počeo je da lupa po polugama na kojima je stajao. Dan danas ne znam kako mu kardan nije smrskao obje noge, pa ajde ako hoćete i jaja. U momentu je problijedio, shvatio je koliku je sreću imao. Više nije ni pomišljao da upravlja silokombajnom. Drugom prilikom na bubnjastom Claasovom Maisprinzu kod siliranja za jedan obrok, pukao je šaraf što drži nož, nož je zaparao u lim i pukao i raskolio dasku na zadnjoj povišici stranice prikolice. Da je slučajno tko bio na prikolici, to bi mu bilo zadnja vožnja. Zato se ne isplati raditi gluposti kod siliranja, život je samo jedan.
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
504
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Jučerašnje siliranje kod kolege od 9 pa do 8 navečer nasjekli svega 13 prikolica pottinger se jako štopao svako malo idi dolje i odštopavaj kasnije oko 17 h je došao moj stari pa smo to brzo zgotovili s dva silokombajna a ujutro je još i kardan pukao....








 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Ovdje ima više korova nego kukuruza :(think):

Pottinger nije baš za zemlje gdje ima puno korova,ali zato usitni najbolje od svih..
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Jučer sam malo uslužno silirao:
DSC_0824.jpg
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

slažem se, iako moj bivši pottinger se nije štopal u korovu, ali i ovaj traktor sa slike nije ni približno dovoljan za njega. moj se nikad nije zaštopal, ali da radi sitnije od svih nikako.... sječku sam približil na 0,30mm novi protunož i radil je sitno ali ne tolko kolko mengela.... prebrzo mu gura kukuruz na sječku i da je neznam kako nemože sitno radit,
mengela sporije uvlači na sječku a okretaji rotora skoro isti, još kad je složeno sve kako treba novi ribeš protunož i noževi nema mu ravnog,,,, uspoređeno slilirali obadva dok pottinger nije ostal bez osovine....:smile:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Kikić u pravu si. Moj kolega ima pottingera mex II i mengele mb220 i uvjek silira sa mengelom,a pottingera ima u rezervi ako se mengele potrga u sezoni da nemora šarafat,kaže da mengele radi bolje i sitnije od pottingera. Mengelu nesmeta trava samo ju guta,ali ima manu šta se zna zaštopat kada je kukuruz jako mokar,i to se zaštopa u ustima nemože progutat klipovi mu se nabiju i onda silazi dolje i odštopavaj.
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
504
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Da istina jako puno korova ima i to ga je zaštopalo ali ide torpedo ljepo s njim sve u 2-3 a negdje u 1 di je kukuruz bil veliki...
Što se tiče sitnjenja silaže to je istina jako ljepo sjecka a kak se poslje to ljepo zagazi milina moram na svojem claasu noževe nabrusit i približiti naprjed i onda bude sitnije sjeko..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Kod mene je Pottinger mex 2K,ali sad nije u radnom stanju pa smo nabavili Mengele MB 290,i obadva smo dobro poštelali i Pottinger radi za nijansu bolje,ali nije ni Mengele loš..Mengele je bolji u korovu..
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Kikić u pravu si. Moj kolega ima pottingera mex II i mengele mb220 i uvjek silira sa mengelom,a pottingera ima u rezervi ako se mengele potrga u sezoni da nemora šarafat,kaže da mengele radi bolje i sitnije od pottingera. Mengelu nesmeta trava samo ju guta,ali ima manu šta se zna zaštopat kada je kukuruz jako mokar,i to se zaštopa u ustima nemože progutat klipovi mu se nabiju i onda silazi dolje i odštopavaj.

mengelu onu prije kaj sam imal 280 sam zaštopal u cijevi, i to jer sam povuko hrpu korova a bio mali gas, sad sam pametniji gas stavim ručni na 1800 okr i nožnog još malo dok siliram, dok se okrečem puštam nožni....
imal sam pottingera i bio sam zadovoljan, i sječka i sve ali nikako njegovom težinom rada.... i prošlu godinu mi pukla osovina kardanska i posudio sam mengelu 350 turbo, s tim da su dva noža bila potrgana, i bojal sam se sječke kakva će bit, ali velim razlike nije previše bilo. sad su noževi novi, protunož, probal sam kod kuma da vidim kako to ide i sad mi je silaža kako treba biti tj čak mi se čini malo presitna opet..... nakon silaže sam mengelu i kupio strahovito brz a u radu ga ni nečuješ. a pottingera složio kako mra biti, i prodo ga 2 sela dalje....
kod mene će silaža za koja 2-3 tjedna ovisno kako će doć u voštanu zriobu i potrudit ću se s nekim slikama, pošto zadnje vrijeme ih i nema baš od mene ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Evo silažnih hibrida...još kojih 10-15 dana i udaramo žestoko!
Kolegin Mikado.


Naš Mikado




Desno je Maverick, a lijevo BC 418B

Maverick

BC418B koji je malo raniji i to će se silirati možda i tjedan dana prije u manji silos.


Tu je komad 4 rali, gore su 3 hibrida KWS Mikado (fao620), Syngenta Maverick (fao 530) i BC 418B (fao 460) i od tog svega skupa budemo radili silažni mix.
Uz to još ima na drugoj parceli 2 rali čist Maverick za drugi slios.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Ja ću sutra krenuti sa silažom, vrijeme nije idealno, nadam se da će do četvrtka biti suho da se uspije napraviti, kukuruz mi je sad taman za silažu.
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
504
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Šanana ova prva slika KWS Mikado kolko je negdje visok sigurno 4 metra jako ljepi kukuruzi ! Inače ja ču vjeravotno za kojih 20 dana u berbu a još ni siliral nisam stalno kiša planiram sad za petak i subotu da bi siliral ak nebude kiša jučer sam zadnju njivu išel posjeć uvratine i skoro sam zapel s traktorom jednostavno sam potonul ali srečom uspio sam se izvuč...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Grdo je na poljima, živa katastrofa!

Taj kolegin mikado je negde tu 3,5-4m sigurno, pravi je

Za sredu popodne, četvrtak i petak dopodne opet najavljuju kišu i neznam kak se budu silaže izvele...
 

Zekson

Aktivni član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
504
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Ja sam rekel imam jednu njivu gdje je u brdu ak nebu kiša stala onda bum moral po blatu silirat jedan traktor bude napred vukel sam u brdo i jedan čovek koji bu stalno otkapčival i zakapčival sajlu jedino me brine nanošenje blata u silos sad sam gledo vrjeme u četvrtak vrhunac oborina pa ne se stiglo za jedan dan posušit a kukuruzi isto počeli polako žutit neznam vidjet ču još kak bude iduči tjedan vrjeme ..
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

Ja sam danas išao dvije prikolice nasilirati, malo da imam za hraniti stoku, a ostalo u silos, ujutro se kreće punom parom. No ostao sam bez dva noža i jednoga predsjekača na silokombajnu. Na jednom onome gdje ide nož je puknuo šaraf i ostao unutra tako da sam taj dio skinuo i cijelo večer pokušavao izvaditi šaraf ali nikako, pošto ne mogu izvaditi šaraf ne mogu to vratiti nazad, tako da moram bez jednoga noža terati. Danas je dvije prikolice bez dva noža sitno nasjeckao, tako da vjerujem da bez jednoga će ići, samo me brine što više neće biti u balansu, ali pošto zbog vremena ne mogu odgađati silažu moram terati.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Re: SILIRANJE sezona 2013.-2014.

@ Zekson sacekaj nedjelju trebala bi bit lijepo vrijeme od petka pa nek osusi do nedjelje :D
@ Sima proaj izbusit taj saraf ako ti je pristupacan kolko sam ja skonto to je na odsjecanju i ako budes brze iso hocel moci stic osjec? ja savoje planiram u nedjelju radit necu vise nikad po kisi prosle godine sam radio i vise nikad preorao njivu i nemozes upravljat prikolicom u rikverc a bilo mi jedan dulum u kratku i jos mi na kraju prikolica skliznu u kanal kad je ne prevrnu punu silaze a fiksna kuka i na kombaju i na prikolici :mur:
 

Najnoviji postovi

Na vrh