• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šipak (nar)

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bravo mišoo,moj sađen iz mladice 2014g. kod mene na severu hrvatske i ima ga metar i po,no znači moram još tri g. čekat na plod:icon_scratch:.
Molim te, kako tačno ga sadiš iz semenke jer sam i ja skeptičan u vezi oprašivanja,pa bi posadio jedan blizu njega ili da od mojeg uzmem mladicu?
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Ne mozes tacno znati za koliko ce vremena procvetati nekad krene ranije a nekad i kasnije, jedan moj poznanik mi kaze da je njegov sa 10 godina tek poceo cvetati.

Postupak za razmnozavanje iz semena je isti kao ovaj video samo umesto asimine stavim seme nara na naklijavanje i kad klija sadim ga u zemlju a sto se tice reznica mogu i one u prolece da se uzimaju a najbolje je uzeti mladicu sa malo korena.

http://www.youtube.com/watch?v=51WCCMViO0M

Sto se tice oprasivanja jedan covek mi je rekao da on rucno oprasuje svoj nar a plodova je imao prosle godine oko 30-tak sa nara starog 10 godina.

Videcu da napravim video uputstvo za uzgoj nara iz semena samo da nadjem negde dobar veliki plod, imam i sad negde semenke nara al ne znam gde sam ih stavio tacno a niti dal bi klijale jer dugo stoje :icon_razz: .
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Ovako izgleda ukrasni baštenski nar.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=LVpHkVGILIk[/YT]
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
Ovo je moj sipak, divlji je rastao vise od 40god dok ga nisam cjepio 4/2014 na pitomog.. i evo ovih dana baca prve cvjetove konacno i uploadfromtaptalk1464976606434.jpg uploadfromtaptalk1464976628613.jpg radujem se plodovima :)

Ps- kalemljen je na raskol 2014, drugih nekoliko grana koje se nisu tada ulovile sam kalemio lani pod koru i ulovila mi se jedna, ove godine kalemio opet na raskol i ulovile mi se dvije, i sad jos jedna grana ostala za kalemit dogodine.

Iz mog iskustva jako je osjetljiv za kalemit i treba pazit na plemke kad se uzima, nakon dva ipo cca tek su kalemi propupali


Pps- dal ga treba mozda rezati i oblikovati krosnju?
 
Posljednje uređivanje:

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Lepo, a koju si sortu kalemio?.
Inace trebalo bi da se nar lako oziljava, ja sam probao jednom pobo grane u bastu i bilo se ozililo nekoliko grancica ali su mi posle propale od velike vrucine.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
vjeruj mi da nemam pojma :icon_e_biggrin:
uzeo sam plemku iz susjednog sela na otoku, covjek, kod kojeg je rastao "donor", je umro lani (80 i neku godinu imao) i kad sam uzimao je rekao da je tamo posađen otkad zna za sebe...
tako da ko zna koja sorta... ugl, ogromni plodovi i debela socna zrna unutra...

lani sto sam kalemio sam isto uzeo iz drugog sela, a taj je 3,5m visok, isto ogromni plodovi, svake godine obilato rodi (navodnjavaju ga i gnoje povremeno) i isto je star preko 80 godina...

nisam namjerno htio uzimati plemke s neke kupovne sorte kad postoje "domaće" koje nitko više ne širi....

šteta samo što je jako zeznuto za kalemiti, od svih kalemova nara sto sam u ove dvije godine kalemio, možda 1/5 mi ih se ulovilo... neznam kako odrediti dobru kvalitetnu plemku sa "donorskog" stabla pa pretpostavljam da je to možda razlog neuspjeha...
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Ja moj nisam nikada orezivao a ove godine ima punooooo cvetova, e sad nadam se da ce biti i par plodova da vidim koliko ce biti krupni.Prosle godine bio jedan plod ali jako sitan a ljudi od kojih sam nabavio nar su mi pre rekli da su kod njih bili krupni plodovi sa tog nara.

Posejao sam seme prosle godine od nara ploda koji je bio oko 500 g veliki ali sad ne znam kad ce on poceti cvetati i kakvi ce biti ti plodovi.

Inace volio bi imati nar koji radja te krupne plodove, pa ako moze da se dobije od tebe koja kalem grancica? :icon_blackeye: .

Nisam nikada probao kalemiti nar al za sve postoji prvi put :eek:: .
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
Ma nije problem za ti poslati kalem grancice nara, al meni je veci problem izabrati pravu grancicu s pupovima.... ako ima ko strucan za ovo nek da savjet :)
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Ja trazio na netu kako se kalemi i izgleda isto ko i ovo nase drugo voce.
Ja cu probati sad ovih dana staviti jednu granu mog nara na "air layering" da vidim ocu li uspeti oziliti granu, ako uspem super bice za podlogu a ako i ne uspem nista strasno jedno novo iskustvo sam stekao.

Pogledacu ja na mom naru kako izgledaju grancice i malo ih analizirati pa cu ti reci koja grancica je pogodna za kalem grancicu da se uzme :)

Ja sam razmisljao kada da ga pokusam kalemiti i dvoumim se izmedju kalemljenja u avgustu i kalmeljenje u prolece, nisam nikada zagledao kako izgledaju grancice u avgustu na naru, koliko su debele i koliko su odrvenile.

Inace hvala za grancice a ja cu ti poslati ovde privatnu poruku u avgustu, pre nego sto budem planirao kalemljenje a i moram viditi sa mojim kurirom dal on tad moze da mi donese grancice :icon_rofl:

Iz kog si ti mesta?.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
sa Kvarnera sam, Hrvatska :) malo sumnjam da će preko pošte to doći živo i zdravo do tebe :)

za 8mj neznam dal bi ti uspjelo, u proljeće kalemljenje ide sigurno, samo treba na vrijeme uzeti plemku...

vjerojatno bi i ožiljavanje funkcioniralo, to nisam probavao....
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Jao druze pa ti zivis na ostrvu zato kod tebe uspeva krupni nar kod tebe toplo.
Koliko je najhladnije kod tebe preko zime?.

Ja sam mislio kalemiti probati i ako uspe svake zime stiti nar od smrzavanja.
Inace u pravu si bolje je u prolece kalemiti a za kalemljenje se uzimaju proslogodisnje grancice koje kako sam gledao kod mene su tanke skoro ko sibica bice tu izgleda kalemljenje pod mikroskopom :(rofl):

Ja sam iz Srbije ali nije ni tu problem imam ja mog kurira koji bi mi doneo kalem grancice ovamo, znaci ti posaljes na adresu u Hr a ja posle dobijem ovde kod mene i bacim se na kalemljenje :8):

Imam i podloge nara sto sam sejao prosle godine seme.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
a bude i do -10 kod mene a još kad bura opali bude i niže :)

pa u tim tankim grančicama i je problem! nekad mi se ulovi ta tanka, nekad uzmem debelu pa se i debela ulovi, a nekad neće ni jedna ni druga i sad više ne kužim koja je ok koja nije i koju bi trebalo uzeti...

nije problem, javi na PP pa se dogovorimo
 

Krepatil

Novi član
Tu od
5 Srp 2016
Poruka
13
Pozdrav ekipa,

i ja sam ljubitelj nara, te sam 2009. godine s mora u Sukošanu donio jednu cijepljenu sadnicu nara, mislim da je u pitanju sorta konjski zub.

Posadio sam je ispred kuće, s južne strane, na sunčano mjesto, cca 1 m od zida. Prve dvije zime sam je pokušao zaštiti od smrzavanja zamatanjem u krpe i vreće, no bez uspjeha. Smrzao bi te u proljeće ponovo istjerao odmah iznad cijepa. Treće zime sam odustao od zamatanja, i gle čuda, više uopće nije smrzao.

Sada je to biljka visoka cca 2,5 m i cvjeta već treću godinu. Prve i druge godine cvatnje bilo je svega par cvjetova, čiji bi zametci desetak dana nakon cvatnje otpali. Proljetos sam pronašao na nekom forumu informaciju da nar inaće dosta teško zameće plodove, te da mu se može pomoći prignojavanjem KAN-om ili UREA-om prije cvatnje, te zalijevanjem kristalima željeza otopljenim u vodi, jednom pred cvatnju, te 1 do 2 puta u tijeku cvatnje. Navodno, nar voli tlo bogato mineralima, zbog čega mu i odgovaraju mikrolokacije uz zidove i krupno kamenje (stijene) iz kojih crpi minerale.

Držao sam se tog savjeta, i na mom naru koji je još uvijek u cvatnji ( do sada je bilo oko 60-tak cvjetova), nekoliko zametaka za sada nije otpalo, već je dostiglo veličinu loptice za golf, i nadam se da će se nastaviti normalno razvijati.

Da napomenem, u blizini koliko znam nema drugih narova (najbliži, i to onaj ukrasni je 300-tinjak metara od mene), tako da mislim da opadanje zametaka nije vezano za nemogućnost oplodnje već za nedostatak minerala u tlu.

Javiti ću kako se razvijaju plodovi na mojoj biljci....
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolega dej javi kaj se pri tebi dogadja,naime i moj sad procvetal prvi put i cveti opadaju(jos nisu svi bumo vidli):Inace je star dve leti i posadjena mladica i z hercegovine Glavas ga zovu.Ja sam ga dosad zamatal al je imal zrak no vise nebum pa kud puklo da puklo.
Nije mi poznato dali ima koji u blizini osim jos jednog mojeg(kupljen kod nas na severu hrvatske kod Agromedjimurja) koji je udaljen nekih 150m luft linije,no tek lani je posadjen te jos ne cvete.:icon_blackeye:
 

Krepatil

Novi član
Tu od
5 Srp 2016
Poruka
13
Evo, kod mene je cvatnja pri kraju. Ostalo je još svega par cvjetova i pokoji pup. Imam zametnuta 4 ploda. Promjera su od oko 40 mm do oko 60 mm (kako koji), i lijepo se razvijaju.
Dvije fotke u privitku
 

Prilozi

  • nar.jpg
    nar.jpg
    38.9 KB · Pregleda: 81
  • nar1.jpg
    nar1.jpg
    24.9 KB · Pregleda: 64

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Evo i pri meni odlicno,od ca.20 cveti oostala 3 ploda,najveci 30mm,napominjem da je 2014g. posadjena sadnica,jos se tri cveta odlucivleju kaj bodu.:(happy):
 

Krepatil

Novi član
Tu od
5 Srp 2016
Poruka
13
Moji plodovi lijepo napreduju. Promjera su 90 - 100 mm. Jedva čekam da počnu zoriti... :(y):
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
meni ih je dosta nastradalo od one jake kiše, mali plodovi su se svi rascvjetali...
nešto je ostalo, vidjet ćemo kako će ispasti...
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Evo pri meni ostal jen jedini,oko7cm je plod,čuvam ga kaj zlato.:icon_eyes:
 

Krepatil

Novi član
Tu od
5 Srp 2016
Poruka
13
Evo par fotki mojih plodova. Počeli su dobivati boju... :icon_super:
 

Prilozi

  • IMG_20160924_131222.jpg
    IMG_20160924_131222.jpg
    60 KB · Pregleda: 51
  • IMG_20160924_131239.jpg
    IMG_20160924_131239.jpg
    58.3 KB · Pregleda: 45
  • IMG_20160924_131249.jpg
    IMG_20160924_131249.jpg
    55.4 KB · Pregleda: 49

Najnoviji postovi

Na vrh