• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sirak zrnaš

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Poštovani,
Eto konačno i mene sa nekim informacijama vezanim uz sirak zrnaš.
Hibridi raspoloživi ove godine su Frisket i Nutrigrain.
FRISKET je crveni sirak visine stabljike 75-100 cm. Sjetvena norma je 250 000 zrna/ha i takva su i pakiranja. Težina pakiranja je 8-9 kg a promjer zrna je 5 mm. Frisket spada u rane hibride i sije se kao glavna kultura krajem travnja ili početkom svibnja a može se sijati i kao među kultura ili postrno.
NUTRIGRAIN je bijeli sirak visine 120-150 cm. Sjetvena norma i pakiranje je isto kao i kod FRISKETA. NUTRIGRAIN spada u kasne hibride i mora se sijati samo kao glavna kultura krajem travnja da bi do rujna stigao za zrno odnosno može ga se sijati postrno ako ga se skida za silažu samog zrna ili cijele stabljike.
GNOJIDBA
Potreba za hranjivima sirka zrnaša je manja nego kod kukuruza. Grubo gnojidbu preporučamo 1/2 do 3/4 onoga što dajete kukuruzu ali to je nezahvalna preporuka jer čitajući ovaj forum gnojite svakako...neki čak i samo ureom. Gnojidbom bi bilo potrebno sirku dati dušika (N) 30-50kg/ha, Fosfor (P) 40-60 kg/ha i Kalija (K) 50-70 kg/ha.
Npr. Zimska brazda NPK 7:20:30 200 kg ha 100 kg Urea predsjetveno ili zimska brazda NPK 7:20:30 100 kg i predsjetveno NPK 15:15:15 200 kg. Kombinirate kako možete a s obzirom da će sirak zrnaš sijati uglavnom stočari za vlastite potrebe jer tržišta za ovu kulturu trenutno nema uporabom stajskog gnoja ili gnojevke količina NPK gnojiva se mogu smanjiti za pola.
SJETVA
Sjetva se obavlja u dobro pripremljenu zemlju (kao za kukuruz). Potrebno je ostvariti sklop od 25 biljaka na M2. Sjetva se obavlja raznim sijačicama kao npr kukuoruznim na međuredni razmak 70-75 cm ali trebaju pločice sa 72 rupe da bi mogli ostvariti razmak 6 cm u redu, pšeničnim sijačicama uz zatvaranje svakog drugog reda, sijačicama za šećernu repu....znači bitno je postići sklop od 25 zrna/M2. Kolega je sijao mehaničkom Olt kukuruznom sijačicom ali uz usijavanje reda uz red.
ZAŠTITA
Sjeme ima Concept III tehnologiju odnosno tretirano je seifnerom što proširuje uporabu različitih aktivnih tvari u zaštiti usjeva od korova. Registrirani herbicidi za primjenu u sirku su Dual gold - 0,8-1,2 l/ha poslije sjetve prije nicanja, Primaekstra gold 4l/ha do 6 listova sirka i Banvel 0,5-0,7 l/ha do 6 listova sirka. Sve ostalo vam nemogu i nasmijem preporučiti jer nema registraciju.
KOMBAJNIRANJE I SKLADIŠTENJE
Kombajniranje se obavlja žitnim adapterima a heder je potrebno podići da skida samo metlice jer stabljika će u vrijeme kombajniranja biti još potpuno zelena. Zelena masa koja ostane može se dodatno posilirati i spremiti kao silažu ili zaorati. Skladišna vlaga treba biti ispod 14%. Frisket bez problema može u kombajniranju imati nižu vlagu dok sa Nutrigrainom treba biti oprezan.
HRANIDBA
Zrno sirka izuzetno je kvalitetno za ishranu svih vrsta domačih životinja a posebno se odlikuje u svinjogojstvu i peradarstvu zbog visokog sadržaja lako probavljiviji proteina.
Ovo se rezultati analize hranidbenih vrijednosti rađeni u labaratoriju Inspecto doo.
Frisket
Vlaga 12,7 %
Sirovi protein 11,75%
Sirova mast 2,5%
Škrob 62,29%
Prinos 7,8 t/ha
Za sva dodatna pitanja stojim na raspolaganju.
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
A kako se pokazal u hranidbi krava?
Pošto nemam sušaru, dali ga je moguće samljeti i nagaziti u silos kao i zrno kukuruza?
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
A kako se pokazal u hranidbi krava?
Pošto nemam sušaru, dali ga je moguće samljeti i nagaziti u silos kao i zrno kukuruza?
Nažalost nemam provjerenih informacija o iskustvima u hranidbi krava ali prema analizi hranidbenih vrijednosti ima 4% više proteina od kukuruza i podjednak škrob pa bi po tome trebao imati prednost pred kukuruzom.
Ako idete na skladištenje suhog zrna tada koristite Frisket i netreba vam sušara jer ga možete čekati da mu se vlaga spusti ispod 14%.
Za vlžni šrot možete koristiti NUTRIGRAIN i kombajnirati ga sa vlagom 20 - 25% i spremati kao silažu zrna.
NUTRIGRAIN može dati prinos od preko 10 t/ha vlažnog zrna.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Sve sam skužio i sve mi je jasno, e sad me samo zanima koja bude cijena jednog paketa FRISKET-a??


Dečki koji znaju više o NS sirku nek se izjasne sa cjenama i nabavkom istog.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Tako je Matija,cijena je faktor koji utječe,ja sam prošle godine nabavio sjeme od jednog forumaša NS Đina i sijan je postrno ,strava .Vjerujem da NS ima i tog za zrno i sigurno je dobrog potencijala a i cijena je sigurno ok.Vjerujem da imaju nekakvog koji je na našoj sortnoj listi.Samo za usporedbu 1,20 eura je bio sirak u Novom Sadu a kod nas je cijena ovih pakovanja blizu tisuću kuna,razlika je ogromna
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Dali ima netko informaciju onda o NS sirku,mora biti da im je neki njihov hibrid za zrno na sortnoj listi
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Kako divlje svinje reagiraju na sirak?

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
S obzirom na vrijeme, prije će se riža saditi.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
jel bi se mogal sirak samo baciti sijačem širom, bez redova?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Pricali su mi stari ljudi da su ga prije sijali kao zito. Ja sam isto o tome razmisljao, samo ne znam kako bi utjecalo na prinos.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Ja ču ga sijat čim se vrijeme malo smiri , zagrije sunce , ubiti dok se bude dalo.
poslije sjetve ću ga i povaljat.

A sijat ću ga sa žitnom sijačicom svaki drugi red.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Mislim da ti je svaki drugi red ipak pregusti međuredni razmak za sirak zrnaš, pogotovo ako je još razmak izmeđuredova kod sijačice 12 cm.
Mislim da nebi trebalo ići na međuredni razmak ispod 35 -40 cm
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Bitno je da imate 23-25 biljaka po m2 ili 250 000 biljaka na ha. Međuredni razmak je nebitan jer se kombajnira pšeničnim adapterima.
Ako sijete pšenicnima međuredni razmak neka bude minimalno svaki drugi red, a ako imate diskove za sirak na kukuruznim pneumatskih sijačicama tad vam razmak zrna treba biti oko 6 cm.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
U ponedjeljak ga sijem, ipak sa sijacicom za šečernu repu, to je razmak 45 cm?
 

Najnoviji postovi

Na vrh