• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Širina guma - oranje

  • Temu pokrenuo Boki_ÄŒk
  • Datum prvog posta
B

Boki_ÄŒk

Guest
Poštovani forumaši,

Imam dilemu oko širine traktorskih guma - što utječe na oranje. Dakle, u pitanju je Deutz Fahr Agrofarm od 100ks, u opciji su 2 širine (zadnje gume) 480 i 420, pošto se meni 420 vidi preusko, uzeo sam 480, i sad mi ljudi pričaju da će taj traktor gaziti po svojoj brazdi, što ne vjerujem, ali pitam Vas. Imate li iskustva? Hvala
 
H

Hurlimann86

Guest
Poštovani forumaši,

Imam dilemu oko širine traktorskih guma - što utječe na oranje. Dakle, u pitanju je Deutz Fahr Agrofarm od 100ks, u opciji su 2 širine (zadnje gume) 480 i 420, pošto se meni 420 vidi preusko, uzeo sam 480, i sad mi ljudi pričaju da će taj traktor gaziti po svojoj brazdi, što ne vjerujem, ali pitam Vas. Imate li iskustva? Hvala

Ma naslušaj ih to pričaju oni što imaju imt 533 pa im je ovo velik traktor i pojam, mi imamo na hurlimannu zadnje gume 540, a prednje 420 i sa plugom 14" bez problema ore.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
jednostavno izmjeri širinu gume i izračunaj zahvat brazde,ako ti je guma šira od zahvata normalno da bude gazil brazdu.
ne velim da buš vozil po cijeloj brazdi,a ak ju malo i lovi koga briga,potanjuraš il nešto i nebu se vidlo.
 
B

Bobo

Guest
danijels grijesis... plugovi obicno ostavljaju siri jarak iza sebe nego im je zahvat brazde, jer se zemlja izmice u stranu prilikom oranja... Neka guma malo i gazi, iduca brazda to poklopi i nece se poznati nista kad se njiva poore. Tek da guma gazi pola prethodne brazde, tu bi bilo problema.

Kako kaze Hurlimann: Samo ori i ne obaziri se na tudje price.

Jasno, nemas valjda 10" plug za taj traktor?
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
To i mene zanima, u čemu je kvaka, 14" je 35.5 cm, što onda radi guma od 540, gazi jarak i još pola brazde?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Bobo ok. to kaj je malo širi jarak.

sad ako i bude malo gazil al nebitno,kak i sam veliš brazda pokrije trag i nevidi se,
pa nije toliko široka da bude vozi po cjeloj brazdi
a da se i vidi pa nije na natjecanju.
ja sam predložil da sam izmjer pa otprilike može vidjet ako i koliko bude gazil.
 
B

Bobo

Guest
Koko: Lemes (raonik) odsjece zemlju u sirini zahvata 35cm, daska prihvaca tu zemlju, podize ju malo i okrece, te "naslanja" na zemlju iz prethodnog prolaza. dakle, daska je zemlju bacila u stranu dodatnih 10-15cm i tako je ostao siri jarak za iduci prolaz traktorom.


Kad orem cjelicu (prvo oranje, ugazena zemlja) iza 12" pluga ostaje jarak sirok "za brazdu i pol". kad je preorica u pitanju (drugo oranje, rastresita zemlja) onda taj jarak ostaje malo uzi, ali opet dovoljno sirok da tu stane puno veca guma nego sto je 12.4 kakvu imam na traktoru.

Daniels: Pa neka ga covjek zabrazdi kad nitko iz sela ne bude gledao i neka provjeri kako ce se ponasati njegova kombinacija... iako mislim da nema sto mjeriti, ako je 14" plug nema problema s gazenjem brazde.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Pa ako i gazi kakv veze ima poslje zatanjura,i ravno nigdje traga.
tak da kolega plug u zemlju i sam po gasu,boli te kaj budu rekli kak si izoral.
kome se nesviđa nemora gledat.
 
B

Boki_ÄŒk

Guest
Na njega Agrofarm mislim staviti neki 14" plug, premetnjak, naravno. A 420mm za 100 konja traktora mi izgleda preusko, pošto traktor ima 4 tone. I sad nisam pametan
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
uzmi 480 i uopce se ne obaziri na komentare. nema sanse da ta sirina gume radi probleme u oranju..
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Nemaš brige sa gumama i nemoj se sekirat nebude uopče ništa zemlju gazilo. Rođak ima Hurlimanna XB MAX 100 i zadnje gume ima 540 a prednje 480 i ore sa Vogel&Noot M1020 na 14". Isto se je bojo da če gazit po izoranome ali kad je počeo orat i vidio da ništa negazi kaže da je zadovoljan šta je uzo te gume i traktor izgleda predobro sa tim gumama. Mi na Agrofarmu 410 imamo zadnje 420 i prednje 380 i oremo sa Vogel&Noot L950 na 14" i ima još mjesta za širu gumu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa ja imam na Sameu straga 420 i napred 380 i orali smo čak i s 12" imt plugom pa nije gazio, a s 14" nemaš frke, da je straga 480 ili 520 nemaš brige, možeš orat s 14" plugom, narod nije ni svijestan da ni 600 guma neče zgaziti cjelu brazdu od 14".
Znam za jedan MF 155 ks s 600 gumama i oral je s 3x14" ili 3x16" pa nije gazio, tak da...:)
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Lik u susjednome selu ima Agrotrona TTV 630 i zadnje gume ima 650 a prenje 540 i ore sa 4x14" i kaže da možda malo gazi al da to ničemu nesmeta,jer to svejedno druga brazda preklopi i ništa se više nevidi.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Ako je široka guma uvijek če malo gazit brazdu,ali to se sprečava time da se malo poveča zahvat prednje brazde..

I nije ista širina jarka kad se ore 30cm ili 20-25cm,odma se vidi razlika...
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Ma nista se nesikiraj za sirinu guma, da si uzeo i sire valjalo bi :supz: .
Kod nas je Steyr godinama orao sa gumama 18.4 i plugom od 12col i nije bilo nikakvih problema, a evo bas pogledaj u temi kolege Josipa u njega su na Fiatu bile 650 zadnje gume i nije bilo problema oko oranja http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=18523
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Ma nista se nesikiraj za sirinu guma, da si uzeo i sire valjalo bi :supz: .
Kod nas je Steyr godinama orao sa gumama 18.4 i plugom od 12col i nije bilo nikakvih problema, a evo bas pogledaj u temi kolege Josipa u njega su na Fiatu bile 650 zadnje gume i nije bilo problema oko oranja http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=18523

Pozdrav! Širina guma jako utjeće na oranje i sigurno traktor nesmije gaziti po prethodnoj brazdi !!! za oranje su po mom mišljenju bolje uže gume (mada 480 i 520 nije preširoko jer imam i ja takvu kombinaciju) jer se kod loših uvjeta ili zaoravanja stajskog gnoja javljaju veća proklizavanja!!! Na suhom terenu pak šira guma više vuće ....
Malo ljepše traktor izgleda sa širim gumama ali nebi ni pogriješio sa užom kombinacijom guma - ovisi za koje sve poslove koristiš traktor!
 
Posljednje uređivanje:

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
ma neće gazit brazdu ja na zetoru imam 14.9 to je znači 360-370 ako sam dobro izračunao a plug je 10" znači 250 i još ima mjesta za gumu a ne da gazi, to su ti priče da se traktor jednako ponaša sa užim gumama golje uzmi šire jer će ti se traktor na cesti bolje ponašat sa širim gumama, u vuči prikolice,tanjurače jer ima veće gazište i stabilniji je.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
ma neće gazit brazdu ja na zetoru imam 14.9 to je znači 360-370 ako sam dobro izračunao a plug je 10" znači 250 i još ima mjesta za gumu a ne da gazi, to su ti priče da se traktor jednako ponaša sa užim gumama golje uzmi šire jer će ti se traktor na cesti bolje ponašat sa širim gumama, u vuči prikolice,tanjurače jer ima veće gazište i stabilniji je.

Sve ovo je točno što si napisao osim u oranju !!!! Ne ponaša se traktor isto u oranju sa užim i širim gumama i to nisu priče nego je to dokazano i sam se uvjerio u to na vlastitom traktoru!!!Kako se traktor bolje ponaša na cesti sa širim gumama tako i u oranju sa užim!!! Kolika je širina guma na natjecanju u oranju??!! na youtube-u imaš dobrih dokaza pogotovo u lošijim uvjetima oranja...!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne mogu objasniti zašto, jer nisam nigdje pročitao a nisam ni inžinjer da izračunam, ali čini mi se da u oranju ide bolje uža guma ako je mokro. To je samo moje mišljenje i neka praksa.
A što se tiče širine, neka mi neko objasni kak onda orati sa traktorima 300 i više KS koji imaju gume 700 i više. Naravno, posebni plugovi da se ne vozi u jarak, ali koliko vidim bez brigaša fendtovi oru i u jarku. To su selske priče zavidnih ljudi koji nikad neće moći kupit novi traktor pa onda misle da mogu pamet prodavati, a nisu si kompetenti ni pivo otvorit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh